S-Bahn בגוש דן?

מצב
הנושא נעול.
הרעיון הוא רכבות מרובי מקומות לנוסעים

לא הבנתי מה העיקרון
קרונות של מטרו (לא רקל) על המסילות של רכבת ישראל ? זה אפשרי ?
איך הם יונעו ? חשמל ?
פחות מקומות ישיבה, יותר מקומות בעמידה.
ככה שרכבת באותו אורך תוכל לקחת יותר נוסעים.

המילה מטרו היא בטח תוספת של הכתב והעורך.

cordyceps

New member
אוקי כלומר

אוקי כלומר
אותה תשתית, אותם זמני נסיעה, ובול אותה "יעילות" חוץ מזה שנכנסים 200 איש במקום 100 בקרון אחד ?

מה s bahn בזה ?
כל עוד זמני העצירה והתחלת הנסיעה הם כמו של רכבת כבדה לא באמת עשו יותר מידי הבדל, בינינו.

בשעות העומס זה בהחלט יעשה הבדל

אוקי כלומר
אותה תשתית, אותם זמני נסיעה, ובול אותה "יעילות" חוץ מזה שנכנסים 200 איש במקום 100 בקרון אחד ?

מה s bahn בזה ?
כל עוד זמני העצירה והתחלת הנסיעה הם כמו של רכבת כבדה לא באמת עשו יותר מידי הבדל, בינינו.
היום בשעות העומס, ובעיקר בשעות העומס של ימי ראשון. אין מקום לנשום ברכבת.
תוספת מקומות בעמידה תאפשר הסעת יותר נוסעים באותה תשתית שקיימת היום.
ואם יצליחו בדרכים שונות להגביר את התדירות של הרכבות האלה, אז על אחת כמה וכמה.

וכמובן לא לשכוח, הדרישה לנסיעה ברכבת רק גדלה עם הזמן.

cordyceps

New member
צודק, אבל

צודק, אבל
בשביל זה יש לנו (תאורטית לפחות) את פרויקט החשמול שיביא יאתו יותר קרונות יותר מהירות ויותר מסה של אנשים
לא כך ?

ה"ירוקים" בחיפה מעכבים את כל נושא החשמול

צודק, אבל
בשביל זה יש לנו (תאורטית לפחות) את פרויקט החשמול שיביא יאתו יותר קרונות יותר מהירות ויותר מסה של אנשים
לא כך ?
ה"ירוקים" בחיפה מעכבים את כל נושא החשמול
והוא מתקדם בצעדי צב.

ועדיין אין סתירה בין שני הפרויקטים.

עלה13

New member
אם כבר קרונות בעמידה...

אם כבר קרונות בעמידה...
לדעתי צריכים להתחיל באוטובוסים, יש מצב מאוד אבסורד בקווים כ18 25 40 42 ואלו רק חלק מהקווים שהדרישה להם גדלה והם נעים ברבי קיבולת בעיקר, המוזר שאוטובוסי התגבור הם אוטובוסים עירוניים, לדעתי אוטובוסי התגבור בקווים אלו ובעוד מס' קווים (של דן וחברות אחרות במטרופולין תל אביב) יהיו רבי קיבולת ללא כיסאות (בעמידה) שהחברות יחזיקו מס' אוטובבוסים עירוניים ורבי כיבולת שישמשו תגבור בשעות הלחץ, הממהרים יעלו עליהם, חלק מהנוסעים ימתינו לאוטובוס הבא (טבעו של תגבור הוא תוספת ללוח הזמנים), רק לא אחד אחרי השני.
תארו לכם בשעות בוקר צהרים וערב בלחץ הביקוש את הקווים 18 25 40 42 נוסעים ברבי קיבולת לאורך כל שעות השרות ובשעות העומס ינועו ברבי קיבולת ללא ישיבה, זה ישנה לגמרי את מה שאנו מכירים היום ויעלה באופן משמעותי את הנסיעה באוטובוסים, במידה והם גם ינוע על נתיבי תחבורה בכלל נראה שינוי.
אישית אני לא מתחבר לקרונות רכבת כבדה ללא כיסאות, רכבת כבדה אמורה להיות כלי בן עירוני כמו באוטובוס בן עירוני שנסיעה אמורה להיות בישיבה בלבד, לגבי נסיעה פרפרית ברכבת קלה שנוסעת בתוואי הכבדה ללא כיסאות וגם האוטובוסים לדעתי המחיר צריך להיות חמישים אחוז בהתאם לסוג רכישה וברכישה מחות לאוטובוס, רכבת (בודד, יומי, חודשי), עבור צעירים זה חסכון משמעותי, הנסיעה בתחבורה ציבורית תגדל והעומס במשך היום יצטמצם.

אני רק מקווה שלא יהיו קרונות עומדים (או

אני רק מקווה שלא יהיו קרונות עומדים (או
שוכבים) במתחמי הרכבת שאין להם שימוש בגלל שהתשתית (מסילות האיילון) לא מאפשרת להשתמש בהם.
מספיק לנו עשרות אוטובוסים שעומדים ללא שימוש.

easylivin

New member
זהו, שבתמונה שצירפתי זה בכלל לא מערך מטרו

לא הבנתי מה העיקרון
קרונות של מטרו (לא רקל) על המסילות של רכבת ישראל ? זה אפשרי ?
איך הם יונעו ? חשמל ?
אלא מערך המתאים לרכבת פרברית-מטרופולינית (רכבת פרברים כבדה הנכנסת ממש אל לב המטרופולין). מהסוג שהיה צריך להתקיים בישראל אילו באמת היו מקימים את רשת הרכבות הפרבריות בצורה נכונה מלכתחילה (כלומר, כבר מסוף שנות ה-80, מה שלא התאפשר אז כידוע). אילו זה היה קורה, בוודאות היינו מגיעים היום ל-100 מיליון נוסעים ברכבת ישראל. חשמול? מובן מאליו...

השאלה היא, האם לזה באמת הכוונה על פי המאמר. הניחוש שלי - לא בדיוק, כי אני לא בטוח שהגורמים המקצועיים אצלנו הפנימו באמת את הבסיס: למה דברים מסויימים עובדים כל-כך טוב בחו"ל, ומה מהדברים האלה חסר בארץ. הסימן שלפיו ניחשתי שההפנמה עדיין לא קרתה, הוא הכוונה המוצהרת לרכוש אך ורק קטרים חשמליים ולהפעילם עם קרונות DD קיימים ולא לרכוש קרונועים חשמליים (בין אם חד-קומתיים שדומים לתמונה, או דו-קומתיים). הכתבה הזאת משנה קצת את הרושם הזה במידה והכוונה רצינית. אבל כפי שכתבתי, אני עדיין לא בטוח.

לפי מה שאני מצליח להבין מהכתבה

אלא מערך המתאים לרכבת פרברית-מטרופולינית (רכבת פרברים כבדה הנכנסת ממש אל לב המטרופולין). מהסוג שהיה צריך להתקיים בישראל אילו באמת היו מקימים את רשת הרכבות הפרבריות בצורה נכונה מלכתחילה (כלומר, כבר מסוף שנות ה-80, מה שלא התאפשר אז כידוע). אילו זה היה קורה, בוודאות היינו מגיעים היום ל-100 מיליון נוסעים ברכבת ישראל. חשמול? מובן מאליו...

השאלה היא, האם לזה באמת הכוונה על פי המאמר. הניחוש שלי - לא בדיוק, כי אני לא בטוח שהגורמים המקצועיים אצלנו הפנימו באמת את הבסיס: למה דברים מסויימים עובדים כל-כך טוב בחו"ל, ומה מהדברים האלה חסר בארץ. הסימן שלפיו ניחשתי שההפנמה עדיין לא קרתה, הוא הכוונה המוצהרת לרכוש אך ורק קטרים חשמליים ולהפעילם עם קרונות DD קיימים ולא לרכוש קרונועים חשמליים (בין אם חד-קומתיים שדומים לתמונה, או דו-קומתיים). הכתבה הזאת משנה קצת את הרושם הזה במידה והכוונה רצינית. אבל כפי שכתבתי, אני עדיין לא בטוח.
המטרה היא לשחרר את הפקק כמה שיותר מהר, בלי תסבוכת בירוקרטית של תשתיות.

אין טעם לקנות קרנועים חשמליים עד שלא יצליחו לחשמל את מסילות הרכבת.
אבל העומס על הרכבת קיים כבר היום.

אז ההבנה שלי היא שיוסיפו קרונות עם מקום ליותר נוסעים. עם קטרי הדיזל הקיימים. ובעתיד, אם וכאשר יצליחו לחשמל את הרכבת, יוכלו לשלב אותם גם באמצעי הנעה אחרים.

easylivin

New member
יש טעם אם החשמול במרכז ייצא לפועל ב-2015

המטרה היא לשחרר את הפקק כמה שיותר מהר, בלי תסבוכת בירוקרטית של תשתיות.

אין טעם לקנות קרנועים חשמליים עד שלא יצליחו לחשמל את מסילות הרכבת.
אבל העומס על הרכבת קיים כבר היום.

אז ההבנה שלי היא שיוסיפו קרונות עם מקום ליותר נוסעים. עם קטרי הדיזל הקיימים. ובעתיד, אם וכאשר יצליחו לחשמל את הרכבת, יוכלו לשלב אותם גם באמצעי הנעה אחרים.
כמתוכנן, ואז באמת צריכים לחשוב על הצי הנייד ברצינות ומהר. קרונועים לקווים הפרבריים, קטרים לשאר הקווים - זה מושלם אבל לא מה שמתוכנן בפועל נכון להיום, ככל שידוע לי. הרכבת עדיין בקונספציה של רכש קטרים בלבד.

לגבי הסיפא שלך, אם נניח שלזה הרכוונה (דיזל ועוד קרונות), אז מדובר פשוט בבלוף שלא ישפר את המצב הקיים באופן משמעותי, בטח שלא ישמש כ"מערכת מקדימה/משלימה לרק"ל" בשום פנים ואופן. מדברים פה על מערכת חדשה ומהפכנית, לא? אז זה יהיה ההיפך הגמור. פשוט בזבוז של כסף, עדיף כבר לחכות כמה שנים ולרכוש את מה שצריך (אגב, פעם סברתי אחרת ושיניתי את דעתי אחרי שהתעמקתי יותר בנושא הזה).

Rubim88

New member
על זה בדיוק רשמתי פה בעבר, ולא הסכימו איתי

כמתוכנן, ואז באמת צריכים לחשוב על הצי הנייד ברצינות ומהר. קרונועים לקווים הפרבריים, קטרים לשאר הקווים - זה מושלם אבל לא מה שמתוכנן בפועל נכון להיום, ככל שידוע לי. הרכבת עדיין בקונספציה של רכש קטרים בלבד.

לגבי הסיפא שלך, אם נניח שלזה הרכוונה (דיזל ועוד קרונות), אז מדובר פשוט בבלוף שלא ישפר את המצב הקיים באופן משמעותי, בטח שלא ישמש כ"מערכת מקדימה/משלימה לרק"ל" בשום פנים ואופן. מדברים פה על מערכת חדשה ומהפכנית, לא? אז זה יהיה ההיפך הגמור. פשוט בזבוז של כסף, עדיף כבר לחכות כמה שנים ולרכוש את מה שצריך (אגב, פעם סברתי אחרת ושיניתי את דעתי אחרי שהתעמקתי יותר בנושא הזה).
כל רכישה של ציוד דיזל וקרונות היא בזבוז כסף והגבלת המערכת לשנים ארוכות.

אם נמשיל את פיתוח הרכבת בארץ משנות ה90 לתחום המחשבים האישיים אז המדינה היא אדם שיש לו מחשב פנטיום 2 עתיק בזמן שבעולם כבר יש את המעבדים הנוכחיים , האדם מחליט לשדרג את המחשב שלו, אבל במקום לשדרג לפלטפורמה של המעבדים הנוכחיים הוא משדרג לפנטיום 3, ואז פנטיום 4, וכך הלאה עד שיגיע מתישהו לטכנ' העדכנית במקביל להרחבת זכרון(ציוד נייד) שלא ניתן לעשות בו שימוש/אינו מאפשר לנצל את הפלטפורמה העדכנית.

easylivin

New member
כפי שכתבתי, שיניתי מאז את דעתי

כל רכישה של ציוד דיזל וקרונות היא בזבוז כסף והגבלת המערכת לשנים ארוכות.

אם נמשיל את פיתוח הרכבת בארץ משנות ה90 לתחום המחשבים האישיים אז המדינה היא אדם שיש לו מחשב פנטיום 2 עתיק בזמן שבעולם כבר יש את המעבדים הנוכחיים , האדם מחליט לשדרג את המחשב שלו, אבל במקום לשדרג לפלטפורמה של המעבדים הנוכחיים הוא משדרג לפנטיום 3, ואז פנטיום 4, וכך הלאה עד שיגיע מתישהו לטכנ' העדכנית במקביל להרחבת זכרון(ציוד נייד) שלא ניתן לעשות בו שימוש/אינו מאפשר לנצל את הפלטפורמה העדכנית.
כפי שכתבתי, שיניתי מאז את דעתי
בעקבות דברים שלמדתי בפורום, ובעקבות ההתפתחויות השונות שהתחרשו מאז. כמות קטרי הדיזל שרכבת ישראל רוכשת היום, היא גדולה מאוד אפילו במונחים אירופאיים.

cordyceps

New member
כל מילה

כל מילה
ודווקא המחשבה של מטרו חשמלי ( אם אני זורם בחלומות )שרוכב על תשתית של הרכבת הכבדה ומסתעף ומתפצל למסילה קצרה יותר (דוגמא מתחנת יוספטל ימינה לתוך בת ים והופכת לרקלת שחוזרת לתל אביב וכו) יכלה להיות פתרון מצוין לעירוניות ולתכנון העירוני הזוועתי של ישראל.

easylivin

New member
למעשה S-Bahn הוא עוד סוג של מטרו.

כל מילה
ודווקא המחשבה של מטרו חשמלי ( אם אני זורם בחלומות )שרוכב על תשתית של הרכבת הכבדה ומסתעף ומתפצל למסילה קצרה יותר (דוגמא מתחנת יוספטל ימינה לתוך בת ים והופכת לרקלת שחוזרת לתל אביב וכו) יכלה להיות פתרון מצוין לעירוניות ולתכנון העירוני הזוועתי של ישראל.
ההבדל הוא שבדרך כלל מטרו "אמיתי" לא יוצא רחוק כל-כך אל הפרברים, ומופרד משאר קווי הרכבת, אבל ההבחנה היא דקה. ברוב המקרים למטרו יש מערכת חישמול שונה, פרופיל מסילה פחות כבד, רציפים יותר גבוהים וכולי. לדעתי, אם כבר מקימים רק"ל תת-קרקעי בחלקו שהוא pre-metro, אז יש טעם דווקא בשדרוג הרכבות הפרבריות-מטרופוליניות באופן שתיארתי. אם זה באמת מה שורצים להקים אצביע בעד בשתי ידיי, אלא שאני די סקפטי כרגע לגבי סיכויי המימוש לפני 2020.

ולפני שעוסקים בדברים יחסית מורכבים, משרד

ההבדל הוא שבדרך כלל מטרו "אמיתי" לא יוצא רחוק כל-כך אל הפרברים, ומופרד משאר קווי הרכבת, אבל ההבחנה היא דקה. ברוב המקרים למטרו יש מערכת חישמול שונה, פרופיל מסילה פחות כבד, רציפים יותר גבוהים וכולי. לדעתי, אם כבר מקימים רק"ל תת-קרקעי בחלקו שהוא pre-metro, אז יש טעם דווקא בשדרוג הרכבות הפרבריות-מטרופוליניות באופן שתיארתי. אם זה באמת מה שורצים להקים אצביע בעד בשתי ידיי, אלא שאני די סקפטי כרגע לגבי סיכויי המימוש לפני 2020.
התחבורה יכול וצריך לנקוט פעולות יחסית פשוטות כבר היום על מנת להגדיל את האטרקטיביות ואת כמות הנוסעים בקו הפרברי הזה:
1. לתמחר אותו מחדש.
2. לעשות כרטוס משותף אמיתי עם האוטובוסים בגוש דן ובשרון, כלומר: לשלב את הקו הפרברי ברפורמת גוש דן.
3. להנגיש יותר את התחנות בקו ובעיקר את תחנות פתח תקוה שבעיית הנגישות אליהן היא החמורה ביותר. אם רואים בקו הרכבת הזה תחליף זמני לקו האדום - זו הפעולה מספר אחת שצריך לעשות.
4. מכוון לרכבת ישראל ולא למשרד התחבורה - לפתור את בעיית הריפודים.
אז לפני שמשרד התחבורה פונה לרעיונות מהפכניים מורכבים, שיעשה את הדברים הפשוטים שיכולים לעזור.
כל עוד הדברים הללו לא נעשים (ורק לפני מספר שבועות ראינו את סאגת התעריפים המגוחכים בין אשקלון ואשדוד לתחנות הצפוניות יותר), קשה להתייחס ברצינות לדברים מורכבים הרבה הרבה יותר המופרחים באוויר.

easylivin

New member
מסכים. אבל לא צריכה להיות סתירה

התחבורה יכול וצריך לנקוט פעולות יחסית פשוטות כבר היום על מנת להגדיל את האטרקטיביות ואת כמות הנוסעים בקו הפרברי הזה:
1. לתמחר אותו מחדש.
2. לעשות כרטוס משותף אמיתי עם האוטובוסים בגוש דן ובשרון, כלומר: לשלב את הקו הפרברי ברפורמת גוש דן.
3. להנגיש יותר את התחנות בקו ובעיקר את תחנות פתח תקוה שבעיית הנגישות אליהן היא החמורה ביותר. אם רואים בקו הרכבת הזה תחליף זמני לקו האדום - זו הפעולה מספר אחת שצריך לעשות.
אז לפני שמשרד התחבורה פונה לרעיונות מהפכניים מורכבים, שיעשה את הדברים הפשוטים שיכולים לעזור.
כל עוד הדברים הללו לא נעשים (ורק לפני מספר שבועות ראינו את סאגת התעריפים המגוחכים בין אשקלון ואשדוד לתחנות הצפוניות יותר), קשה להתייחס ברצינות לדברים מורכבים הרבה הרבה יותר המופרחים באוויר.
מסכים. אבל לא צריכה להיות סתירה
בין תכנון לטווח הרחוק יותר, לפתרון בעיות ושיפורים יומיומיים. אין סיבה שאותה מחלקה תטפל בדברים האלה, בטח שלא אותם אנשים שיתפזרו על הכל. לא מכיר את ההתנהלות הפנימית של משרד התחבורה... במבחן התוצאה, אסתפק בלומר שיש כנראה לא מעט מקום לשיפור.

1. לתמחר אותו מחדש.

בפולטיקה נהוג להצהיר על פרויקטים מורכבים שסיכויי המימוש שלהם נמוכים כאשר לא רוצים לבצע דברים פשוטים בהרבה.

cordyceps

New member
יש הבדל אבל.

יש הבדל אבל.
זה נכון שמטרו אמיתי לא יוצא אל הפרברים אבל בקנה מידה של מטרופולין תל אביב זה בדיחה.
תא-חולון, בת ים -תא הפתרון של ה"מטרו" הזה היה יכול להיות מעולה ותפור למידתנו (הייתי שמח אם היו מקדמים רעיון כזה מאשר את מסילת איילון (ראשון, בת-ים תא) שנותנת לטעמי פתרון ליבנה אבל לא לערים הסמוכות שיותר רוצות פתרון של door2door קו רכבת כבדה לא ממש מועילה במקרה הזה. (לא משנה כמה תוכנית "שילובים" תעזור)

easylivin

New member
מטרו = רכבת כבדה. מה שאתה מציע

יש הבדל אבל.
זה נכון שמטרו אמיתי לא יוצא אל הפרברים אבל בקנה מידה של מטרופולין תל אביב זה בדיחה.
תא-חולון, בת ים -תא הפתרון של ה"מטרו" הזה היה יכול להיות מעולה ותפור למידתנו (הייתי שמח אם היו מקדמים רעיון כזה מאשר את מסילת איילון (ראשון, בת-ים תא) שנותנת לטעמי פתרון ליבנה אבל לא לערים הסמוכות שיותר רוצות פתרון של door2door קו רכבת כבדה לא ממש מועילה במקרה הזה. (לא משנה כמה תוכנית "שילובים" תעזור)
מטרו = רכבת כבדה. מה שאתה מציע
זה tram-train (רכבת קלה) שיעבור בחלק מהמסלול שלו על מסילות של רכבת ישראל... והדבר הזה לדעתי הוא לא ישים בכלל בגוש דן ממגוון סיבות. בראש וראשונה, tram-train זה משהו שמופעל דווקא על גבי קווים שהתעבורה בהם דלילה ולא עמוסה. כשהמטרה היא למשל לחבר פרבר קטן (עיירה) לעיר סמוכה, אבל לא לעיר גדולה. אז הטראם יוצא מהעיר על גבי מסילת ברזל רגילה, מגיע לפרבר, עוזב את קו הרכבת הראשי וממשיך למת"צ ברחוב הראשי של העיירה.

אין ספק שמסילות הרכבת הכבדה בגוש דן זקוקות לשדרוג שיגדיל את הקיבולת, ולא יקטין אותה. הפעלת טראמים תשיג את התוצאה ההפוכה, וזאת לא השערה אלא עובדה כי ככה המערכות האלו בנויות ועובדות. רשת של רכבות קלות כבר נמצאת בשלבים מאוד מוקדמים של הקמה, אין לה קשר למסילות רכבת ישראל וטוב שכך. המטרה היא בשום אופן לא door to door (את זה גם רכבת קלה לא משיגה) אלא חיבור מהיר בין הפרברים למרכז המטרופולין. אי אפשר לקבל גם וגם, פשוט אי אפשר, זה לא עובד ככה.

ממה בכלל פתחתי את הדיון הזה? מזה שאזכור של "רכבות קלות" הוא מוזר בהקשר הזה. שיערתי וממשיך לשער שהכוונה היא להפעלת רכבות כבדות, קרונועים דומים לאלה שבתמונה או קרונועים דו-קומתיים. בפשטות: פשוט מתכוונים לזרז (?) את חשמול המסילות, להוסיף תחנות ולרכוש קרונועים ולא קטרים חשמליים.

מצב
הנושא נעול.
למעלה