פורום דמוקרטי?

מצב
הנושא נעול.

omersi

New member
../images/Emo24.gifלדוברם בעלי מבטא תימני

שניכם מעלים טענות נכונות
אורן בוודאי יכעס עלי, כי הבאתי את הדיון לנושא לגמרי אופ-טופיק, וזאת מכיוון שאני מאוד אוהב בלשנות! אבל גם שילוט נכון הוא נושא חשוב לתחבורה ציבורית מתוקנת, אז אני מקווה שהוא יסלח לי. כאשר מתרגמים שלט לשפה לועזית, נניח אנגלית כנהוג בד"כ, צריך גם לדעת מה לתרגם לאנגלית (שמות פונקציונליים כגון תחנות, נמלים וכו') ובמה לבצע תעתיק (שמות מקום). בוודאי שלכתוב Rakevet או Natbag זו טפשות, וכן לכתוב צפת (Zefat) במקום שיש שם תקני בשפה האנגלית (Safed) גם לא מומלץ. אבל כשמדובר בשם עברי ללא מקבילה באנגלית, צריך תעתיק אחיד, כך שכל שם יכתב בצורה עקבית. קסטל היא דוגמה מצויינת לבעייתיות ידועה בשמות עבריים שהמקור שלהן לועזי, שכן יש גם להתחשב במקור האטימולוגי של מלה - כלומר, מאיזה קבוצת שפות היא הגיעה. במקרה של קסטל ליד ירושלים, יש לברר את השפה שבה ניתנה השם במקור - שפה לטינית (Castel), או שפה גרמנית (Kastel). בכל מקרה, Qastel אינה כנראה בחירה נכונה. אני מקבל את הטענה כי התעתיק המקובל היום הוא מיושן וקצת "אקדמי" מדי לשימוש ציבורי (יתכן שה-Q נבחר לשימוש במקום ק' מסיבות פונטיות בהן איני בקיא). אבל באמת שהצירוף KH מקובלת בתעתיקיפ רבים, ועובדה שהיא משמשת למלה האנגלית שציינת, Khaki. ההיגוי הנכון של האות ח' הוא כפי שהוגים יוצאי תימן - כלומר צליל גרוני, בעוד שהגיית האות כ' היא בחיך האחורי של הפה, כמקובל לרוב.
לדוברם בעלי מבטא תימני
סליחה! אתם מדברים עברית צחה ונכונה- אני ואנשים שכמותי (רובנו) לא.... איני מדבר בעגה מזרחית, אני ווזווז, מה לעשות, נולדתי כזה. רוב תושבי מדינת ישראל היהודים אינם מדברים עברית בעיגוי מזרחי. כל ההבדל בין "כ" ל"ח" הינו מבחינתי בכתב, ובדיותק באותה מידה יכול להתבטל ולהתאחד תחת אות אחת. למה ליצור בילבול במקום בו אין בו צורך? כבש (כמו ב"שירה) העליה למטוס אינו כבש (טעים ועל האש). יש מקום לעשות את ההרפדה. לגבי הקסטל- מקור המילה חשוב, ומאחר ויש במקרה זה יתרון, כפי שציינת - מקור המילה בלטנית- אין מקום להתלבטות- יש לכתוב את הכתיב הלטיני.

alantan

New member
מסכים - ניתן לפשט את התעתיק

לדוברם בעלי מבטא תימני
סליחה! אתם מדברים עברית צחה ונכונה- אני ואנשים שכמותי (רובנו) לא.... איני מדבר בעגה מזרחית, אני ווזווז, מה לעשות, נולדתי כזה. רוב תושבי מדינת ישראל היהודים אינם מדברים עברית בעיגוי מזרחי. כל ההבדל בין "כ" ל"ח" הינו מבחינתי בכתב, ובדיותק באותה מידה יכול להתבטל ולהתאחד תחת אות אחת. למה ליצור בילבול במקום בו אין בו צורך? כבש (כמו ב"שירה) העליה למטוס אינו כבש (טעים ועל האש). יש מקום לעשות את ההרפדה. לגבי הקסטל- מקור המילה חשוב, ומאחר ויש במקרה זה יתרון, כפי שציינת - מקור המילה בלטנית- אין מקום להתלבטות- יש לכתוב את הכתיב הלטיני.
מסכים - ניתן לפשט את התעתיק

תמונה מס' 56, צילום: אנדי רדולסקו

הנה מס' תמונות של אוטובוסי "קווים"
גם אני אוהד שרוף של דן, אך מעל לכל אוהד שרוף של אוטובוסים, לכן החלטתי אתמול לצאת עם המצלמה לבקעת אונו ולצלם! נסעתי פעמיים בקו 68, פעם בקו 76 ופעם בקו 36. כרטיסים, מפות ולו"זים יוצגו במפגש הפורום ביום שישי. אני מעדיף לשמור את החוויות והדיונים ליום שישי - כדי שיהיה לנו על מה לדבר! אבל בכל זאת, אני יכול לומר שלמרבה המקריות והמזל, נסעתי בקו 68 מת"א לרימון עם נהג ההסעה שלי לביה"ס בכיתות ט-יא שעבד אז בטיולי השלושה וכעת ב"קווים". ניכר היה שהמעבר מטיולים לקו מעיק עליו.... ועוד מקריות - הוא נהג באוטובוס היחיד שראיתי עד כה של קווים שהוא עם מרכב ספרדי של Hispano (כמו הב"שים). הדגם הזה עבר גיור ב"מרכבים" ושמו בישראל - Mercury. זהו, מקווה שתיהנו ותשובות לשאלות - ביום שישי!!!
ועכשיו, אחרונים חביבים, המ.א.נים בשירות "קווים". כואב הלב לראות אותם צבועים ככה. כל המ.א.נים שנמכרו להם הם מתוצרת "מרכבים" (מפתיע מאוד, בהתחשב בעובדה שיעקב שחר, אחד הבעלים מחזיק ב-50% ממרכבים). ראיתי 4 מ.א.נים, צילמתי שלושה, מתוכם זיהיתי 2 וראיתי עוד אחד שזיהיתי אותו מהר. אתן לכם לנחש באיזה אוטובוס מדובר ובסוף, אראה לכם את התשובה.

david80

Member
איזה יופי!

ועכשיו, אחרונים חביבים, המ.א.נים בשירות "קווים". כואב הלב לראות אותם צבועים ככה. כל המ.א.נים שנמכרו להם הם מתוצרת "מרכבים" (מפתיע מאוד, בהתחשב בעובדה שיעקב שחר, אחד הבעלים מחזיק ב-50% ממרכבים). ראיתי 4 מ.א.נים, צילמתי שלושה, מתוכם זיהיתי 2 וראיתי עוד אחד שזיהיתי אותו מהר. אתן לכם לנחש באיזה אוטובוס מדובר ובסוף, אראה לכם את התשובה.
איזה יופי!
מגניב לראות אוטובוסים ישנים צבועים במדים חדשים, גם התלהבתי לראות את אוטובוסי ה-0303 שנמסרו מאגד למטרופולין (למה בעצם כתוב עליהם "תור בוס מטרופולין"?).

תמונה מס' 57, צילום: אנדי רדולסקו

גם אני אוהד שרוף של דן, אך מעל לכל אוהד שרוף של אוטובוסים, לכן החלטתי אתמול לצאת עם המצלמה לבקעת אונו ולצלם! נסעתי פעמיים בקו 68, פעם בקו 76 ופעם בקו 36. כרטיסים, מפות ולו"זים יוצגו במפגש הפורום ביום שישי. אני מעדיף לשמור את החוויות והדיונים ליום שישי - כדי שיהיה לנו על מה לדבר! אבל בכל זאת, אני יכול לומר שלמרבה המקריות והמזל, נסעתי בקו 68 מת"א לרימון עם נהג ההסעה שלי לביה"ס בכיתות ט-יא שעבד אז בטיולי השלושה וכעת ב"קווים". ניכר היה שהמעבר מטיולים לקו מעיק עליו.... ועוד מקריות - הוא נהג באוטובוס היחיד שראיתי עד כה של קווים שהוא עם מרכב ספרדי של Hispano (כמו הב"שים). הדגם הזה עבר גיור ב"מרכבים" ושמו בישראל - Mercury. זהו, מקווה שתיהנו ותשובות לשאלות - ביום שישי!!!
תמונה מס' 57, צילום: אנדי רדולסקו
התכוותי כמובן שתזהו את האוטובוס מהתמונה ברימון. לגבי האוטובוס שראיתי ולא צילמתי, מדובר ב-4027 (90-091-01) אשר כבר ביומו הראשון בשירות "קווים" עבר דפיקה רצינית ליד הדלת האחורית. הגומי מהדלת יצא, הפע התעקם והצבע ירד. אכן, נהגים מקצועיים!

תמונה מס' 58, צילום: אנדי רדולסקו

כשאני חושב על זה, ראיתי עוד מ.א.ן אחד. הם נסעו על קווים: 1, 39 (כשאחרי דקה השילוט התחלף ל-38) ו-36.

ארזS

New member
הצביעה שלהם דווקא לא רעה

כשאני חושב על זה, ראיתי עוד מ.א.ן אחד. הם נסעו על קווים: 1, 39 (כשאחרי דקה השילוט התחלף ל-38) ו-36.
הצביעה שלהם דווקא לא רעה
זה נראה באמת לא רע. כואב הלב ש"קווים" לקחו קווים מ"דן" אבל מי אנחנו שנגיד משהו על זה ? אנחנו לא הממשלה... ובנוגע לזיהוי, אז מכיוון שאינני מכיר את מס' הרישוי זה קצת קשה בשבילי. אשמח אם תכתוב ליד כל "מאן" את מספרו הקודם ב"דן".

תמונה מס' 59, צילום: אנדי רדולסקו

תמונה מס' 59, צילום: אנדי רדולסקו

ארזS

New member
דן לא היתה צריכה כל כך הרבה

למה מכרה דן את אוטובוס לקווים
דן לא היתה צריכה כל כך הרבה
אוטובוסים אחרי שלקחו לה כל כך הרבה קווים וחברת קווים היתה צריכה אוטובוסים אז היא קנתה מדן.

תמונה מס' 60, צילום: אנדי רדולסקו

תמונה מס' 60, צילום: אנדי רדולסקו
נסיון אחרון לזהות את האוטובוס (מדובר באותו אחד עד עכשיו, במסוף רימון).

ארזS

New member
אכן כן אבל זאת היתה עבודה קצת

איך זיהית? לפי המס' רישוי?
אכן כן אבל זאת היתה עבודה קצת
בלשית... ראיתי בספר "בגלגלי הזמן" תמונה של 4055 ומספר הרישוי שלו היה באמצע 119 אז הנחתי ש-116 זה 4052 אבל לא הייתי משוכנע כי לא תמיד המספרים הפנימיים הלכו בסדר רץ מדוייק.

תמונה מס' 61, צילום: אנדי רדולסקו

תמונה מס' 61, צילום: אנדי רדולסקו
הנה התשובה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 4052

מצב
הנושא נעול.
למעלה