יום הזיכרון. האם אתם מציינים?

זכרונות

גם לי יש המון זכרונות יפים וטובים מימים עברו אבל הזכרונות הם חלק מהעבר. מה יעזרו לי הזכרונות הטובים על המדרחוב בנתניה כשאני פוגשת ערסים ברחוב עם אופניים חשמליות? מה יעזור לי לזכור את השנים בהם בגרוש היה חור אם היום הכסף שאתה מרוויח לא ממש מספיק וגם המדינה לא מספיק משתמשת במיסים לטובת האזרח? מה יעזור לי לזכור בערגה את השנים ששולמית אלוני ויוסי שריד ואמנון רובינשטיים היו שרי החינוך כשאני הייתי בבית-ספר אם שר החינוך של הילדים שלי היה בנט ועתיד להיות סמוטריץ'? מה יעזרו הזכרונות כשירשאל מנתה 4.5 מיליון והיום כפול ואי תשתיות להכיל את כל האנשים על כל הפקקים והריבים על החניה ותשתית רכבת קלה שתיקח עוד המון שנים עד שתפעל? מה יעזור לי לזכור שפעם לפני 35 שנים ויותר חברי כנסת היו אנשים שנבחרו לייצד את טובת העם והיום מייצגים רק את התחת של עצמם? אני מקווה שאתה מבין את הרעיון. אז בחרתי לעזוב לקנדה. אני גם לא מצטערת על הבחירה שלי. אני יודעת שהילדים שלי לא ישרתו בצבא אם לא יחזרו לישראל, שהם עשויים להתחתן עם לא יהודים, שילדיהם לא ידברו עברית ואולי גם לא יחדדו את החגים. למעשה ניתקתי את עצמי מישראל, אז מה הטעם שאציין חגים לאומיים?
לגבי השכול - כל שכול הוא עניין פרטי ואני בטוחה שגם בקנדה מצא אוזן קשבת אצל הרבה אנשים שאיבדו את יקיריהם בכל מיני דרכים. אז אובדן של חבר או קרוב משפחה במערכות ישראל אולי מוסיף לאובדן מימד הירואי אבל בסופו של יום מה זה משנה איך אותו אדם מצא את מותו אם אתה חוזר הביתה בידיעה שלא תראה אותו יותר לעולם ותישאר רק עם הזכרונות?

משום מה אצל שכנינו שמהגרים למערב אין ניתוק זהות

נדיר לשמוע על סורי\ירדני\פלסטיני\מצרי שמפסיקים להזדהות עם עמם או דתם.
עוד לא פגשתי מוחמד שאומר לי שמרגע שהגיע לאירופה הוא כבר לא מוסלמי יותר ולא אכפת לו מהפלסתינים.
מעניין זה קורה אצלנו.

גם אנחנו מציינים את יום הזיכרון,

את יום השואה ואת יום העצמאות
וגם מלמדים את הילדים על שלושת הדברים הנזכרים למעלה
משום שיש להם חוסר בידע הזה.
מאד חשוב לנו שידעו את ההיסטוריה של העם שלהם.
&nbsp
דרך אגב, לדובני
כדאי מאד שתלמדי את הילדים שלך את ההיסטוריה של העם היהודי
כי הם יפגשו בסטודנטים פרו-פלסטינים באוניברסיטה שיטיחו בהם האשמות (מניסיון)
או במקומות אחרים (שלא תמיד מתנהלים לפי הפוליטיקאלי קורט של קנדה, שבו לא נהוג לדבר על הפוליטיקה)
הם יהיו זקוקים לידע הזה.

SupermanZW

Well-known member
הנבואה ניתנה ל...

מה שהיה אינו בהכרח מה שיהיה, גם אם במרבית המקרים טבעי לחשוב שכן.

בהחלט אלמד אותם הסטוריה כשיגעו לגיל המתאים

לגבי הפלסטינים הנושא לא זר לי אם כי אני משתדלת לסגור עניינים כאלה מהר מאד.
עליתי פעם על מונית והנהג שאל אותי מאיפה אני אז עניתי "ישראל".
ואז הוא חייך לרגע ואמר "את מתכוונת, פלסטין", אז אמרתי לו שבשבילו זו פלסטין ובשבילי זו ישראל. הוספתי גם שאני בטוחה שהוא לא עבר לקנדה בשביל לנהל דיונים פוליטיים וגם אני לא וזהו
לפעמים אני פוגשת ערבים דור ראשון שמגלים שאני מישראל ולא יודעים איך לאכול את זה. שואלים איך ישראל ואני עונה להם שסבבה
מקווה שבעוד 20-30 שנה זה ישתנה כאשר יגדל כאן דור חדש
פגשתי כאן ערביות שנולדו וגדלו בקנדה ולא הזכירו אף פעם את הנושא הפוליטי.

אני מניח שערבים בדור שני במערב לומדים להסתיר את הנושא

חלקם התמתנו וחלק אף הקצינו. רק מה שאומרים בקבוצות סגורות זה באמת מה שהם חושבים.

SupermanZW

Well-known member
לא

לא מעוניין בשטיפות מוח פוליטיות משום סוג אף פעם.

dannyk27

New member
כמו כל יהודי מצוי

אני כול לאמר שאתה צודק וגם אתה צודק. די מסכים עם רובכם, אמנם בחרתי להתנתק מישראל (שהיא המדינה השלישית בה גרתי, אבל ביליתי בה את רוב שנותי), והיא אכן כמו בית הורים שאולי עוברים ממנו, אבל קשה לשכוח אותו בעיקר כאשר ההורים עוד בני החיים, הווה המדינה עדיין קיימת.
וגם אם מתאפשר לי עוזר לה ככל יכולתי, בעיקר בדמות תרומות כספיות והתנדבות.
אישית קשה לי לנתק קשר באופן מוחלט למקום שביליתי את מרבית חיי ולשים אותו מאחורי כאילו חדל להתקיים.
ברור לי שעברתי לקנדה מבחירה אבל מתקשה לירוק ולשכוח את הבאר ששתיתי ממנה, למרות המרירות של מימיו.

CANADA101010

New member
לא ראיתי יריקה לבאר

לא ראיתי יריקה לבאר. ראיתי ביקורת לגיטימית בפורום של מהגרים דוברי עברית.
מפליא בעיני שאנשים המרגישים פטריוטים אבל "מרחוק" מבקרים דעה לגיטיטימית של אחר
בפורום של ישראלים בארה"ב כינו אחת כזאת אתמול גיס חמישי
גיִס חמישי הוא כינוי לכוחות חתרניים חשאיים הפועלים בגוף מסוים, מתוך מטרה לערער את חוסנו של אותו הגוף ולסייע לכוחות המתנגדים לו מבחוץ.
https://he.wikipedia.org/wiki/גיס_חמישי

dannyk27

New member
אני רחוק מלהיט פטריות

של ישראל ובכלל אי אפשר להיות פטריות של שתי מדינות, אז אני מעדיף את קנדה, המדינה שבה אני חי.
אם זאת יש לי אפשרות לחבב את רצוי לי, בכל זאת את המדינה שבה גדלתי ולא לסובב לה את גבי, או לשכוח את עברי, וזאת הבאר שאני מתכוון אליה, למרות הסלידה שלי מהרבה מהווי החיים שם, שבעיטם עזבתי.

אני מבקש להתנצל בפני חברי הפורום הותיקים

שאלתי שאלה שאני חושב שהיא רלוונטית להוויה שלנו כישראלים בקנדה. התשובה עליה היא אישית ואין נכון או לא נכון. ההחלטה של דובוני למחוק את היום הזה מלוח השנה לגיטימית בעיני בדיוק כמו ההחלטה של מישהו אחר להשתתף בטקס זיכרון ציבורי. עבורי כאמור, זה יום עם משמעות אישית ועם השנים כאן הפך לעוד יותר אישי וכבר בכלל לא ציבורי.

עניין אותי לדעת איך זה אצלכם אבל לא התכוונתי שזה יתגלגל חזרה לתקופת ההשוואות הבלתי פוסקות בין ישראל לקנדה, וגם אין לי שום עניין לקחת את הנושא לכיוון הלאומ(נ)י. במיוחד אין לי כוונה להגיב לפרובוקציות הדמגוגיות של ניצן.

JimmyGee

New member
בתור אחד שגר מחוץ לישראל 25 שנים

אני כן מעונין לציין את יום הזכרון ולזכור ולהזכיר לילדי את כל החילים ומשפחותיהם שהקריבו את הכל למען המדינה.

אני לא רואה למה צריך לחיות בישראל בשביל זה.

Even in Israel there are many people who don't go and don't send their kids to the military. Why is it OK for them to mourn the dead soldiers but not to someone who did go to the military but chose afterwords to live outside of Israel?

אני מציין אותם על פי הלוח הקנדי

קודם כל, אתחיל מכך שזכר חברי שנהרגו במהלך השירות הצבאי נישא עמי כך הזמן. אם אני רואה מישהו ברחוב, או נמצא בסיטואציה שמזכירה לי את אותם חברים, אני ממשיך לחיות את זכרם. אבל מעבר לכך, כבר בשנה הראשונה אחרי המעבר, הגעתי למסקנה שלא התאריך הוא מה שקובע אלא הרגש ומשכך, אין סיבה למה יום הזיכרון הקנדי לחיילים נופלים לא יהיה היום בו אני מקדיש את זמני לזכר הנופלים שקרובים לליבי. באותו האופן אני משתתף פעיל באירועי זיכרון שואת העם היהודי, ביום הזיכרון הבינ"ל ואירועים לזכר שואות עם אחרות לאורך השנה ככל שהם מצויינים (והקהילות התרבותית השונות בהחלט עושות מאמץ ניכר לוודא שהציבור יודע על האירועים הללו). וכך, אם תרצו, אני עוקף (ויש שיגידו מתחמק) את הצורך להגדיר את טיב מערכת הרגשות והיחסים שלי עם מדינת ישראל.

זאת בהחלט גישה מעניינת

וכן, הזכרונות קיימים כל הזמן. ובמקרה הפרטי שלי גם בני קרוי (בשינוי קל) על שם... אם כי זה מקרה די חריג של מישהו שהיה אזרח כשמת והוכר כחלל צה"ל רק בדיעבד בשל הקשר שבין מותו לשירות הצבאי. מדי פעם זה מהווה טריגר אם כי ביום-יום אני חושב על (שם הבן) ולא על (שם)

CanBonly1

New member
מכיר עוד אנשים שעושים את זה

הפרג בעצם מחליף את פרח דם המכבים שהיה נהוג להדביק על חולצות הילדים
לטקס בביה״ס
מישהו זוכר את זה?
האם עדין עושים את זה?

CANADA101010

New member
כבוד על הזדהות עם שואות אחרות

מרגש לקרוא עופר.
כל שנה ב11 בנובמבר יום הזכרון הקנדי והבינלאומי אני חושב מה היה קורה אלמלא אנשים נפלאים אשר עצרו את מכונת המלחמה הנאצית והם היו למשל כובשים את פלשתינה של אז על 400 אלף תושביה.
כבוד על הזדהות עם שואות אחרות כמו הארמנים שזכו להכרה קנדית ב25 לאפריל 2004.
אני מוקיר טובה למדינת ישראל וחלילה לא רוצה שיקרה לה רע. באותה נשימה אני חי כאן ומוקיר תודה לכל הנופלים כאן ומשרתי הציבור בהם יצא לי להתקל בנסיבות חרום (שריפה בביתי) ואין לי מספיק מילים להודות להם.

למעלה