שרשור שאלות לאירוח 2.11

תשובה לאווה

שלום אווה, קושי לתפקד ולצאת מהבית הן אכן מסימני ההיכר של מצב דיכאוני חריף. רצוי לתמוך באדם זה ככל הניתן, ולעזור לו באופן אקטיבי בקביעת תור ולווי לפגישה עם הרופא. אם עדיין הוא מסרב ללכת לרופא, ניתן, כמובן להזמין רופא לביקור בית, אך הדבר כרוך בדר"כ בעלויות של הזמנת רופא פרטי. אבל אם המצב חמור, אז אין ברירה. במידה ויש סימנים מסוכנות, כגון, מחשבות אובדניות,ניתן לפנות לפסיכיאטר מחוזי בכתב, והוא יכול להורות על בדיקה פסיכיאטרית גם ללא הסכמת האדם. בכל אופן, עדיף תמיד לנסות בדרך של שיתוף פעולה.. כל טוב, דפנה

תאום טיפול או פסיכותרפיה

שלום רב, אני בעצמי מתאמת טיפול, ובהגדרת התפקיד אכן לא מדובר בפסיכותרפיה לשמה. מתאמת טיפול, מצד שני, לא אמורה להוות גורם מתווך נטו, כמו שיכול להשתמע מהגדרת התפקיד "מתאמת טיפול". מתאמת טיפול היא עובדת סוציאלית בהכשרתה, ותפקידה ליצור קשר קרוב ומשמעותי עם האדם המטופל,לתת לו מידע על הזכויות והאפשרויות העומדות בפניו וללוות אותו בתהליך השיקום דרך קשר תומך הכולל הפנייה ותווך למסגרות שיקום שונות בקהילה (בטוח לאומי, סל שיקום וכו'..) עם זאת, יש סגנונות שונים לאופי העבודה של מתאמות הטיפול, מנסיוני והיכרותי. לעיתים קרובות הקשר הטיפולי עם מתאמת טיפול הוא משמעותי ביותר, גם אם לא מדובר בפסיכותרפיה לשמה. ייתכן, יחד עם זאת, שלאדם שמקבל מטעם המרכז לבריאות הנפש מתאמת טיפול יהיה קושי רב יותר לקבל שם גם פסיכולוג.. מקווה שעניתי על שאלתך, דפנה

erezsha77

New member
שאלה לד"ר

שלום רב!!! רציתי לדעת מנסיונך הרפואי, מה הסיכויים שתרופות אשר עזרו למישהו שסבל מדיכאון וחרדות לא יעזרו שוב בהישנות הבעיה? יש לציין שמהפסקת התרופות עד להתחלתן מחדש עברו כשבועיים...

erezsha77

New member
שאלה חשובה

שלום רב!!! רציתי לדעת מנסיונך הרפואי, מה הסיכויים שתרופות אשר עזרו למישהו שסבל מדיכאון וחרדות לא יעזרו שוב בהישנות הבעיה? יש לציין שמהפסקת התרופות עד להתחלתן מחדש עברו כשבועיים... אני שואל שאלה זו מכיוון שלקח זמן רב עד שהרופא הצליח לייצב אותי בפעם הראשונה ואני חושש שמא גם הפעם. בעבר ניסיתי לא מעט סוגי תרופות: ציפרמיל,ציפרלקס,סרוקסט,רמרון,אפקסור --> כל אלה לא עזרו כלל עד השילוב שבין מרוניל,לוסטרל וליתיום. תודה מראש, ארז.

האם אדם שסובל מדיכאון קליני

ובלבול יש סיכוי לחיות בסוף ולא לחלום על מוות

shanny23

New member
איך מביאים אדם מכור להכרה בבעיה??

מכירה אישה שהייתי רוצה לעזור לה, נמצאת בדכאון בא והולך, מכורה לכדורי שינה (ומכאן נובע שישנה רוב היום). אין בעל (פרידה) וילדים לא-מי-יודע-מה תומכים ואכפתים. אני יודעת שהיא צריכה גמילה ואני לא יודעת איך להביא אותה למצב של הכרה בבעיה שתרצה לעזור לעצמה. הפסיכיאטרית שלה אמרה שאין מה לעשות והיא ממשיכה לתת לה מרשמים לכדורים (אמנם היא משיגה אותם איכשהו גם בלי מרשם). איך "מכריחים" אותה לטפל בעצמה???

מכורה

אי אפשר לעזור לאיש/ה שלא מכירים בבעיה שלהם ואת זה אני מכיר מנסיוני האישי לקח לי 22 שנים להבין זאת מכיון שהייתי מכור בעצמי ואני נקי 7 שנים + אז תפסיקי לנסות וחבל על הבריאות שלך תמשיכי הלאה

שאלה-

אייך אפשר לקבל טיפול לבעיית תלישת שיער. בעיה שנמשכת כשמונה שנים, כביכול...אין איזשהי נקודה שאפשר להצביע ולומר שמכאן נובעת הבעיה. בחורה שחיה חיים נורמלים,עם אובססיה נורא מתסכלת, פוגמת ביופי,פוגמת כמעט בכל דבר אפשרי. אשמח מאוד לקבל תשובה במסר אישי. משיכה מגנטית, ערב טוב.

מכות חשמל

מעניין אותי לדעת קצת על טיפול בהלם חשמלי מדוע נותנים? למי? כיצד זה משפיע ? **חשוב לי לציין שהשאלה נשאלת מתוך סקרנות טהורה ואין לי חלילה מחלה או מכר שסובל ממנה..

טפול בנזעי חשמל..

שלום עידן, לשאלתך.. טיפול בנזעי חשמל, או בלשון העם "מכות חשמל" ניתן כטיפול חליפי או משלים לטיפול תרופתי עבור אנשים הנמצאים במצב נפשי קיצוני, כמו דיכאון עמוק, או מצב פסיכוטי(ניתוק מהמציאות)חריף, וכשהרושם הוא שטיפול תרופתי רגיל אינו אפקטיבי מספיק. הטיפול מתבצע בבי"ח פסיכיאטרי, בהרדמה מלאה, והוא מדמה כמעיין "התקף אפילפטי".בדר"כ מתבצעת סדרה של טיפולים כאלן. הטיפול, מפחיד ככל שהוא נשמע, מביא רבות להטבה משמעותית במצבו הנפשי של החולה. מקווה שהתשובה מספקת את סקרנותך.. דפנה

shiris5

New member
שאלה

אמא מבוגרת (בת 77) שסובלת מדאגה שבתה כל הזמן לוקחת לה דברים מהבית כאשר זה לא נכון, היא טוענת כי כל דבר שהיא שמה לא במקום הבת שלה לוקחת: תעודת זהות, כסף, מפתחות, תיק, משקפיים. איך להרגיע את אמא? החלפנו מפתחות בבית וזה לא עזר, כל דבר בדרך הרגילה הוא מגביר את הדאגה, מה ניתן לומר לאדם שסובל מפרנויה כל כך גדולה?

תשובה לשירי

שירי שלום, אמנם אני איני רופאה, אך ממה שאת מתארת ייתכןכי אלה סמפטומים של דמנציה. מחלות הזקנה מאופיינת לא פעם בסמפטומים נפשיים, כגון פרנויה. כדאי להתייעץ עם פסיכו-גריאטר ולשמוע את חוות דעתו. ייתכן שהוא יציע טיפול תרופתי מתאים שיוכל למתן את הסמפטומים ןלהקל עליה ועל המשפחה. כל טוב, דפנה

shiris5

New member
תודה

תודה רבה למרבה הצער זאת אנחנו יודעים השאלה מה ניתן לענות במקרים שכאלה. שרוצים לעזור בזמן מצוקה? תודה על ההתיחסות שירי

rt24

New member
לפרופ' עזי ברק

שלום רב, יש לי שתי שאלות. - האם יש דרך להוביל בחורה בשנות ה 20 לחייה לקבל טיפול כשהיא מסתגרת בחדרה, אוכלת ומטפלת בעצמה, אין אלימות ואין נסיון אובדנות, אך יש ניתוק מהחיים, ואינה מרשה שאנשים יראו אותה - האם יש אפשרות להיות בקשר איתכם אחרי התוכנית?

תשובה ל-rt24

שלום לך, כפי שהזכרתי בתוכנית, סהר מציע שירות תמיכה נפשית (ולא ייעוץ או טיפול) באמצעות האינטרנט. אם הבחורה מוכנה ליצור קשר שכזה -- באימייל או בצ'ט -- נשמח לשוחח איתה ולתמוך בה. לעיתים קרובות שיחה/ות עם סייע בסהר מביאה את הפונה לראייה חדשה של דברים, שימוש בפרט מידע חדש, או לקבלת רעיון שעשוי להביא לשינוי בהתנהלות הדברים אצלו. כמו כן, יתכן והיא תהיה מוכנה ליצור קשר ולהצטרף לקבוצת תמיכה באינטרנט, שאנחנו מקיימים בפורום בתפוז. אנא העלי אפשרויות אלו בפניה.

תגובה

שלום רב, ממעט הפרטים שנתת לגבי הבחורה קשה לתת לך תשובה.. לא ברור לי הרקע להתנהגות הבחורה ומה הרקע שלו0. יחד עם זאת, מוכרת לי התופעה של הסתגרות וניתוק מהחיים, בעקר אצל אנשים צעירים שחוו משבר נפשי / פריצה של מחלת נפש. כפי שאמרתי גם בתוכנית, התמודדות שם מחלת נפש, היא מעל לכל, התמודדות עם שבר נוראי בחיים ועם סטיגמה עצמית, ואלה מביאים לא פעם להתבודדות וניתוק חברתי... הייתי מציעה לנסות להתקרב אליה ולדובב אותה ולנסות להבין יותר מה הקשיים שלה והאם היא מוכנה לפנות לטיפול נפשי או להתייעצות. לגבי שאלתך השנייה, אני משמשת גם כמנכלי"ת עמותת "קולות - העצמה לצרכנים בבריאות הנפש". ניתן לפנות אלינו דרך אתר העמותה ואנו מעניקים מענה לזכויות בתחום השיקום בבריאות הנפש. ניתן שם גם לקבל סיוע בהפנייה לגורמי טיפול ושיקום שונים. כתובת אתר העמותה: "www.voices.org.il דפנה

למעלה