שרשור גמילה לחול המועד
|טי

• פותח הנושא aaa1
  • פורסם בתאריך

yaelal1

New member
להעזר בסבלנות

קודם כל, כפי שכתבת, את ביום השני לתהליך וכשמו כן הוא - זהו תהליך והוא מאוד תלוי - ילד. יכול להיות שהוא יקח זמן וכדאי לתת לרות את הזמן שהיא זקוקה לו.
בעיני זה לא מועיל לשאול את הילד שוב ושוב "איפה עושים פיפי?". היא מבינה קוגניטיבית שצריך לעשות בסיר ומה שהיא צריכה להפנים זה פיזיולוגית איך זה מרגיש כשהיא צריכה פיפי, איך לשחרר, איך מתאפקים, מתי כבר אי אפשר להתאפק... את זה אי אפשר להסביר - צריך לחוות. זה כמו לנסות להסביר לילד מה זה "ירוק" את יכולה להגיד לו הדשא ירוק, המלפפון ירוק אבל משהו צריך לעשות "קליק" כדי שהוא יבין שהאור ברמזור הוא ירוק.
קודם כל. תתעודדי! יש לך ילדה חמודה וחכמה והתגובה שלה על "איפה עושים פיפי?" יכולה להכנס גם לשרשור פנינים. את צריכה לשדר לה שאת מאמינה בה ובטוחה שהיא תצליח להפנים את התהליך הזה ולא אכפת לך אם יקח לה קצת זמן.
בעיני תעשי החלטה. לא חוזרים לחיתולים. תחשבי איזה מסר את משדרת לה אם את ניסית לגמול אותה והחלטת לחזור בך. מה היא תבין מזה? אני לא יכולה, לא הצלחתי, כניראה שאני לא מספיק טובה, אמא לא חושבת שאני יכולה וכו'... זה נראה לי לא נכון מבחינה חינוכית. אז מה כן?
קודם כל תעבדי על עצמך עם עצמך, שאת משחררת, וכמה זמן שזה יקח וכמה כביסות שזה יקח זה יקח ואת בסדר עם זה.
לגבי רות. את יכולה להציע לה לעשות פיפי ביחד כשאת צריכה (היא עושה בסיר או בישבנון?) הרי הם לומדים הרבה מתוך חיכוי. את יכולה להציע לה לקרוא לה ספר ביחד בשירותים כדי שהיא תשב ולהנעים את זמנה (זה לא חייב להיות "סיר הסירים" אפשר גם סתם "טרופותי"). להודיע זמן מראש לפני שהולכים לסיר "טוב, בואי נצייר עוד ציור אחד ואז נלך לסיר ואז אחר כך נאכל פרי לארוחת ארבע".
חיזוקים חיוביים מאוד נחוצים. על כל התקדמות. אם היא הסכימה לשבת על הסיר בלי ריבים - מחמאה. אם היא ישבה 5 דקות אפילו שלא עשתה "יופי רות, ישבת יפה מאוד, כל הכבוד לך! בפעם הבאה יצא פיפי". כמובן שאם היא מצליחה לעשות פיפי או קקי בסיר/אסלה אז אפשר חגיגה שלמה. זה עובד כמו קסם וזה יתן חיזוק גם לה וגם לך!!
בהצלחה!!

yulinka

New member
לא מאמינה שאני כותבת את זה אבל מה אכפת לי

זה עבד
אנחנו סגרנו היום יום רביעי בלי חיתול
ההתאפקות והמודעות מתקדמות לאט ..יש פספוסים..בערך 5-6 ביום (הוא בלי חיתול בכל שעות הערות )
הוא כבר מתחיל להגיד כל פעם שהוא עושה פיפי בדרך כלל תוך כדי או ישר אחרי מחפש אותי שאחליף לו אם אני לא נמצא לידו

שחרור מתקדם אבל לאט יותר
פיפי בעיקר על עצים ובאמבטיה

מה שכן הילד לא היה ממש מבסוט מהסיר.. במילים עדינות..היו כאן מלחמות וקצת נמאס לי מזה ...אבל מבחינתי להחזיר חיתול כבר לא אופציה במיוחד שאין לו בעיה להיות בלי והוא לא מבקש להחזיר ( ותכלס כל כך כיף לו בלי וגם אני מתחילה להתרגל )

היום אחרי צהריים החלטתי שזהו מספיק עם הלחץ והשכנועים וכו'
הפסקתי עם הלחץ (וכן זה היה לי מאוד מאוד מאוד קשה )

הצבתי את הסיר באמצע הסלון
שמתי לידו שרשרף קטן ועליו כמה מהספרים האהובים עליו (אפשר גם משחקים שאפשר להחזיק ביד)

וכל פעם שחשבתי שהגיע זמנו לעשות פיפי ( לפי כל מני סימנים שהתחלתי לקלוט ממנו או לפי זה שאכל/שתה לפני זמן מסוים )

הודעתי לילד שאמא הולכת לעשות פיפי עכשיו
הלכתי והתישבתי על הסיר
ממש ככה
<תצחקו תצחקו זה עבד
>
לא ביקשתי ממנו להצטרף אלי ...פשוט הודעתי לו ישבתי שם דקה קמתי
ואמרתי לו " עכשיו עומריקי"

והלכתי לא הסתכלתי עליו לראות האם הוא ילך...הלכתי להתעסק במשהו
תוך שניה הילד רץ לסיר וביקש להוריד את המכנסיים והתישב
(ואני מזכירה לכם זה ילד שאתמול צרח וצעק והשטתח על הרצפה כשרק ניסו להציע לו לשבת על הסיר )
נתתי לו את הספרים שהוא אוהב אמרתי לו שהוא יכול עכשיו לעשות קאקא <ככה הוא קורא לזה> בסיר
ישבתי לידו ועשיתי " פשש פששש"
אחרי זה אמרתי לו שימשיך לשבת ואני הולכת לעשות משהו
והלכתי..בהתחלה התרחקתי קצת ..הלכתי להתעסק במשהו במטבח...
אחרי זה ממש הלכתי לחדר אחר ויצאתי משדה הראייה שלו
הוא נשאר לשבת !
עם ספר
על סיר!

בשלב השני אחרי שהוא הבין שסיר זה לא דבר נורא והנה אמא יושבת עליו בכיף....שיניתי קצת את הגישה ( כי לא הרגיש לי נכון כי אמא לא באמת יושבת על סיר )
ניגשתי לשרפרף לקחתי ספר שהוא אוהב והתחלתי להקריא <הסיר לידי>
הילד הגיע אלי ביקש לשבת על סיר . בעצמו
אחרי שהוא התישב נתתי לו את הספר אמרתי לו שהוא יכול לקרוא ושיעשה קאקא ויגיד לי כשהוא מסיים
והלכתי
הוא נשאר לשבת שם!

בשלב השלישי....(בפעם השלישית שרציתי שישב על הסיר )
פשוט אמרתי לו "עומריקי לך בבקשה שב על הסיר לבד (הוא בן שנתיים ..לבד זאת מילת הקסם
) אמא תעזור לך להוריד את המכנסיים קח ספר ותנסה לעשות קאקא "
הכי חשוב האינטונציאה
ולהאמין שהוא יעשה את זה
הרגשתי שהוא פשוט קולט מתי אני מיואשת ואין לי כוח למאבקי כוחות ושכנועים
הרי רואים את זה על הפרצוף המתוח שלי
לא משנה כמה אני מנסה להסתיר את זה

אז בינתיים יושבים כאן על הסיר וזה כבר לא בעיה
הבעיה עכשיו זה לעשות משהו בתוך הסיר הזה
את הפיפי כמו שאמרתי עושים בכיף במקלחת בעמידה וגם מפשפשים על עצים
יש עצות?

אני עדיין אופטימית

yaelal1

New member
נהדר
כל הכבוד על המקוריות

ועל נקיטת היוזמה מצידך לשבת על הסיר. חבל שלא היה שם מי שיתעד...

לשבת על הסיר זה שלב ראשון. עכשיו הוא צריך לשבת עליו מספיק זמן כדי שהוא יוכל "לשחרר". כדאי שהוא ישב עליו לפחות 5 דקות אולי אפילו 10. תקראי על העדכון של זיוה - רות ישבה במשך כחצי שעה עד שיצא לה (לא שזה מתאים לכל אחד...) האם זה יעזור אם תשבי לידו ותקריאי לו ספר שהוא אוהב? יעזור אם הוא יראה קליפ ביו-טיוב או איזה סרטון בטלויזיה? מה יכול להנעים עליו את הישיבה? מדבקות? צבעים? אני מציעה כל דבר שלא דורש ממנו תנועה כלומר - לא כדאי מכוניות או אפילו בועות. הגוף צריך להיות רפוי והדעת מוסחת מעצם המעשה.
זהו, הוא ילמד לשחרר לבד. את יכולה להגיד "פששש" אני שרתי לה "פיפי צא, פיפי צא, לא רוצה ולא רוצה, נטוס לירח? לא רוצה. נביא לך פרח? לא רוצה. שוקו עם קרח? לא רוצה... פיפי צא!! טוב, טוב, אני כבר יוצא..." אבל זה היה סתם נחמד לא נראה לי שהיא הבינה מה אני רוצה ממנה.. היא פשוט למדה לשחרר.

בהחלט יש הרבה מקום לאופטימיות! זה נפלא שהצלחת לשבור את המעגל של ההתנגדות והתסכול והגעתם למצב שמנסים. עם הנסיון תגיע ההצלחה.
עוד דבר, לגבי פשפושים בגינה ובאמבטיה. אצלי אני לא עשיתי את זה. היה חשוב לי ללמד אותה שפיפי עושים בסיר ולי היה נראה שזה מבלבל שבאמבטיה אפשר אבל בריצפה לא.. אבל לא יודעת, זאת היתה התחושה שלי ואם זה עובד עבורכם אז יופי אבל לא כדאי לספור את זה בתור הצלחה, כי זה לא בדיוק ההתנהגות אליה את מכוונת בסופו של דבר. בעצם למה לא לבקש ממנו לשבת על הסיר לפני האמבטיה?

בכל אופן, שיהיה לכם בהצלחה!!

yulinka

New member
תודה רבה על התגובה
אכן יש התקדמות

הישיבה על הסיר כייפית ונחמדה לו לגמרי הוא מסוגלת לשבת על סיר 10 דקות לבד ולהקריא לעצמו סיפור
טלויזיה אנחנו לא רואים בבית (אבל זה לדיון אחר
)
כן לקחת ממך את הקטע של לת משחקים שלא דורשים תנועה
לגבי פשפושים על עצים....מה עושים בחוץ? מושיבים על סיר באמצע הרחוב ? סתם תהיתי (ואגב אני גם התלבטתי לגבי האמבטיה , למרות שהוא כן מצליח לשחרר בעמידה שם )
וגם לגבי שתיית מים ...אני כל הזמן חוששת שהוא לא מפספס בגלל שהוא לא שותה מספיק ולא בגלל שהוא מתאפק

merime

New member
עצה שלי, שימי לה תחתון...

להיות עם תחתון רטוב זה ממש לא נוח/נעים. ומהר מאוד היא תעבור לסיר

ואתם באמת רק בהתחלה...
היא היתה מודיעה על פיפי/קקי? היה שם ניצן?

zivaf2

New member
עדכון ותודות

אז קודם כל תודה לכל מי שהגיבה. זה מעודד ומאוד מועיל, אז באמת תודה לכל אחת ואחת מכן (כולל לך, בחורה מאושרת, שלא ראיתי שום שיפוטיות בהודעה שלך, וגם לך יעלה, על העצות והתמיכה
)
אחרי בוקר מייאש עם המוני פספוסים ובית שמריח כמו משתנת גברים
וילדה אחת עקשנית וחצופה (בצחוק, כן?
) שפשוט משתינה ביודעין על הרצפה, החלטתי לעשות לה מניפולציה קטנה ולבדוק איך היא מגיבה.
שאלתי אותה: את ילדה קטנה או גדולה? היא ענתה: גדולה גדולה!
שאלתי: איפה ילדה גדולה עושה פיפי? היא אמרה: בסיר.
אמרתי: אוקי, עכשיו אני אתקשר לשרי (הגננת שלה) ואני אשאל אותה מה לעשות עם רותי, אם היא מספיק גדולה כדי לעשות בסיר.
לקחתי את הטלפון, שיחקתי אותה כאילו אני מדברת עם שרי: "סיפרתי" לה שרות ילדה גדולה וכבר לא לובשת חיתול אלא תחתונים, ו"התיעצתי" איתה איזה פרס לתת לה אם היא עושה בסיר, וכמובן עניתי...
אחרי שתי דקות הילדונת באה וביקשה לשבת בסיר.
היא דרשה לשים את הסיר על גבי כסא, במטבח, תוך כדי שהיא צופה בי מבשלת, ולאכול שוקולד תוך כדי. אוקי, זרמתי.
שמתי את הסיר על הכיסא, העמדתי לידי במטבח, תוך כדי שאני מספרת לה סיפורים עם פואנטה די אחידה (על דובון אחד שהחליט שהוא גדול ויותר אין חיתול וכו') וכמובן נתתי לה שוקולד ודאגתי לתת לה במנות קטנות כדי שכל פעם שנגמר אני אתן עוד.
ישבתי לידה במשך שעה וחצי

שרנו את כל שירי הילדים שאני מכירה (כולל סביבון סוב סוב סוב והשפן הקטן, תוך כדי שהיא משלימה כמובן: הצטנן המסכן וקיבל? מכה!
)
דגדגנו אחת את השניה (בתקווה שזה מה שיגרום לפיפי לצאת)
ובסוף, אחרי שעה וחצי, היא אומרת לי בהפתעה גמורה: עשיתי פיפי בסיר!
את שאגות השמחה שלי בטח שמעו בכל הרחוב

הלכנו ביחד לרוקן את הסיר לאסלה, היא הורידה את המים ואז אמרה: יש לי עוד.
ישבנו שוב כמה דקות, ויצא עוד ממש טיפונת, ושוב עשינו טקס ריקון.
כמובן היא קיבלה עוד שוקולד

ואח"כ השכבתי אותה לישון- שמתי לה תחתוני גמילה כדי לא לבלבל, נקווה שיעמדו בעומס...
עכשיו אני אוכלת פה שוקולד

אז שוב תודה. לכולן.
שומעים שאני מבסוטה, נכון?

yaelal1

New member
לרות שלך יש מעריצה...

איזו ילדה מגניבה!

אני שמחה לשמוע על ההתקדמות. מקוה שילך וישתפר

kramerkaren

New member
תקשיבי,

איזה מקסימה וסבלנית שאת!!!
על הכבוד לרות וכל הכבוד לאמא של רות!!!!!

zivaf2

New member
עם מקסימה אני יכולה לחיות

אבל סבלנית? פחחחחח

יוצאים לי קוצים מכל מקום בגוף מרוב שאין לי סבלנות לשבת כל כך הרבה זמן באותו מקום...
נראה כמה זמן אני אחזיק מעמד

גמילת לילה - מרגישה טיפשה

הי,
הבן שלי בן שנתיים וחמישה וגמול ביום מגיל שנתיים. אחותו הבכורה נגמלה מעצמה בגיל שנה ועשרה חודשים ביום ובלילה. בבת אחת דרשה תחתונים וזהו. הכל היה פשוט וכנראה ציפיתי או הנחתי שכך יהיה גם איתו. מגיל שנה וחצי הוא ככה התחיל לדווח פיפי קקי אבל לא הרגשתי שהוא מוכן וגם הייתי לקראת לידה אז העדפתי לדחות את הגמילה לאחרי הלידה, כדי להימנע מרגרסיה. ואכן אח"כ הוא נגמל מהר וכמעט בלי פספוסים.
עכשיו כשהחורף נגמר, התחלנו עם גמילת לילה ולא העליתי על דעתי שכדאי לקרוא על זה משהו כי כל כך היה לי ברור שזה ילך מהר ופשוט כמו אצל הבכורה שלי. אבל כבר שבוע כל לילה הוא קם רטוב. שלא לומר ספוג...
קצת רקע... יש לו בעיות שינה קשות ולקח לנו המוווון זמן לחנך אותו לישון לילה רצוף אז אני מאד חוששת להעיר אותו לפיפי. אולי זה הדבר הנכון לעשות אבל אני חוששת.
הוא לא לוקח מוצץ ומעולם לא לקח והדבר היחיד שעוזר לו להירדם זה בקבוק תה
בהתחלה הוא היה שותה 3 בקבוקי תה של 250 כל אחד (כן כן...) ועכשיו הצלחתי להוריד לבקבוק אחד (חבל שאין אייקון של גמל).

אז כמה שאלות - האם אתן ממליצות על חומרי קריאה שונים בנושא גמילת לילה? עדיף חומרים אינטרנטיים כי אני לא גרה בארץ.
עצות לגמילת לילה ברגע שכבר התחלתי....
והאם אתן מפרידות לחלוטין בין גמילת יום לגמילת לילה? כלומר לחכות לרגע שיהיה חיתול יבש ואז לנסות שוב? לאט לאט להוריד שתיה לחלוטין ואז...?

תודה רבה רבה

kramerkaren

New member
גמילת לילה לחלוטין לא קשורה לגמילת יום

תקראי על הנושא בשרשור הזה ובשרשור השני בעניין, אבל בסופו של דבר - יש ילדים שמוכנים לגמילת לילה בגיל צעיר ויש שלא. באופן כללי נחשב תקין להרטיב בלילות עד גיל 5-6 (יש דיווחים על זה ועל זה). 75% מהילדים נגמלים עד גיל 5, 95% עד גיל 7.
הוא מאד מאד צעיר לזה. מחכים בסבלנות.

debzz5

New member
התיעצות -

היום היה היום הרביעי לגמילה.
עד כה, חשבתי שהלך בסדר - קצת פספוסים , קצת הצלחות, אבל בסדר.
היום היא אפילו עשתה קקי בסיר (נו, טוב, התחיל בשטיח ונגמר בסיר)
אחרי הצהרים היא הודיעה פעמיים על פיפי ממש כשהתחיל (התחילה ועצרה) ורצה לסיר ועשתה עוד קצת בקיצור - כמות קטנטונת של פיפי ברח, ועוד כמות קטנה של פיפי בסיר. חשבתי שלא היה לה הרבה .
בקיצור - בסופ המקלחת היא התחילה פתאום לבכות שמפריע לה בטוסיק ושהיא רוצה חיתול חדש - הצעתי לה לעשות קקי בסיר או בישבנון או באמבטיה, אבל היא בכתה לחיתול.
שמנו חיתול. תוך עשרים שניות היתה בחיתול כמות פיפי שלא מביישת לילה ארוך. פשוט מפוצץ. זה בכלל לא היה קקי שהפריע לה, זה היה כל הפיפי שהיא שמרה מהצהרים.
מה אני עושה עם זה? אני לא מבינה למה היא שמרה את כל הפיפי הזה.
אני לא לוחצת עליה בכלל, אני מידי פעם מזכירה לה - היא מידי פעם מנסה, מבסוטה מהצלחות מאוד- רוקדים את ריקוד הפיפי. היא ממש הפתיעה אותי
...

mAmA MiSiSiPi

New member
זה אומר

שזה רק היום הרביעי לגמילה
הבנות גמולות מאוקטובר שעבר ועדין לקקי מבקשות חיתול ולפעמים על הדרך מנצלות אותו לפיפי ולעת עתה אני בסדר עם זה.
כמו שקרן אמרה גמילה זה תהליך כל יום לומדים בתהליך הזה משהו חדש ומתנסים ובודקים

debzz5

New member
תודה - התכוונתי אם אין נזק בהתאפקות...

אני כל כך רגילה לסיפורי פספוסים , שקשה לי לעכל סיפורי התאפקויות , שזה בעצם ההפך...

למעלה