שרשור שישי 23/01

nirshay1

New member
שאלה קשה. אין לי מושג איך לפתור

בבקשה תעזרו לי דחוף. הנה השאלה: בהנחה שלכל אזרח סיני יש שם, שאורכו קצר מעשר אותיות, ובאלף-בית הסיני יש ארבע-מאות סימנים (אותיות) שונים, לכמה תאים יזדקק המדען בכדי ליצור רשימה של שמות כל האזרחים הסינים? (לצורך החישוב הניחו את המקרה "הגרוע", כלומר הניחו שלכל סיני יש שם בדיוק באורך של עשר אותיות) תודה רבה.

צריכה עזרה....

אני מצרפת תרגיל במתמטיקה שאני לא מצליחה לפתור, אשמח אם תעזרו לי... תודה
מיכל...

future25

New member
גיאומטריה... עזרה....

1. מה קרה לשירשורים ?? 2. חיפשתי, לא מצאתי, לכן עשיתי כך... 3. משום מה לא מצליח את השאלה המצורפת, אשמח לקבל עזרה. 4. תודה...

I am a freak

New member
להתייאש../images/Emo35.gif

ערב טוב ושבת שלום לכל חברי הפורום. זו הפעם הראשונה שאני גולש בפורום הזה- כך שאם אני אעבור על אחד החוקים, אני מתנצלמראש. המורה למתמטיקה שלי נתנה לכל התלמידים בכיתה תרגיל אחד כשיעורי בית [במחברת] ואני למעלה משעה יושב ומנסה לפתור אותו בכל דרך אפשרית- אבל זה פשוט לא יוצא לי. אני בטוח שבשבילכם זה יהיה "כסף קטן" כמו שאומרים, אבל- זו בעצם הסיבה שאני פה. [אני לא יודע איך מסמנים כאן בפורום חזקה- אבל אני אסמן חזקה בעזרת הסמל ^- למשל: שתים בחזקת שלוש יראה 3^2....] התרגיל הולך כך: נתונה משוואה ריבועית- x^4-10x^2+a=0 שורשי המשוואה מהווים סדרה חשבונית. מצא את a (המספר יוצא מספר שלם.) תודה רבה על כל ניסיון לעזור... אני ממש מיואש. שוב, תודה תודה תודה
הפריק.

johnny02

New member
אני באמת מיואש...מישהו יכול לעזור??

יש סדרה שסכומה: Tn=1*n+2(n-1)+3(n-2)+...+n*1 ואני צריך למצוא סדרה עבורTn+1 אז זה יהיה ככה: Tn+1=1(n+1)+2*n+3(n-1)+...+n(n+1 מה שאני לא מבין הוא מה הוא האיבר הלפני אחרון בסדרה של N+1 ...הספר אומר N*2 ןאני לא מבין למה...מישהו יכול לאמר לי? דרך אגב התרגיל ביקש להראות ש Tn+1-Tn=1+2+3...+n+n+1 תודה רבה מראש....

שוסי

New member
פתרון לתרגיל

הפתרון כתוב בקובץ הgif. שצירפתי להודעה. אם הפתרון לא נכון תגידי לי ואני אתקן בהתאם למרות זאת אם הפתרון כן נכונה אך הדרך לא מובנת אני אשמח להסביר לך בפירוט רב יותר. הערה : בפעם הבאה תכתבי את ההודעה בשרשור היומי.

1ca1

New member
לא

תציב את הסדרה
(1/n,0,0) ותראה שהגבול הוא 2 תציב (0,0,1/n) ותקבל שהגבול הוא -3/2 סה"כ קיבלנו סתירה להגדרת הגבול של היינה איזה אנליזה זה? אנליזה מתקדמת? כי זה קצת בחומר של סוף אינפי2​

Calius

New member
אל תתיאש!

אם נציב k=x^2 נקבל משוואה חדשה: k^2 - 10k + a = 0 למשוואה זו הפתרונות הבאים: k1,2 = (10 +- sqrt(100-4a))/2 אם ידוע שאברי הסדרה החשבונית הם שלמים, אז השורש חייב לצאת שלם. לא רק זאת, אלא שגם x חייב להיות שלם, ןלכן k חייב להיות ריבוע של שלם. ה- a היחיד המקיים זאת הוא 9: נקבל k1,2= (10 +- sqrt(100-36))/2 = 9, 1 למרבה ההפתעה, שניהם ריבועים שלמים... אם כך, נקבל כי x (שהוא השורש של k): AAA x = +-sqrt(9), +-sqrt(1) AAA כלומר: AAA x = 3, -3, 1, -1 AAA ... ובסדר שונה: AAA x = -3, -1, +1, +3 AAA -- סדרה חשבונית...

I am a freak

New member
מותר להגיד שאני לא מבין../images/Emo35.gif

"אם ידוע שאברי הסדרה החשבונית הם שלמים, אז השורש חייב לצאת שלם. לא רק זאת, אלא שגם x חייב להיות שלם, ןלכן k חייב להיות ריבוע של שלם" אני לא מבין מאיפה הסקת שאברי הסדרה החשבונית הם שלמים... אני התכוונתי שהמשתנה a יהיה מספר שלם [ולא שבר או שורש אינסופי] יכול להיות שלא הבנתי אותך... ולכן, אני מבקש [אם זה אפשרי] שתסביר שוב. אני מצטער על הטרחה... והמון המון תודה על הרצון הטוב
הפריק.

rainbow16

New member
תיקון..

אתה לא יודע שאיברי הסדרה שלמים. אתה יודע שa שלם... אני גם הגעתי שa=9, אבל בדרך אחרת... הדרך שלי קצת יותר ארוכה (לא בהרבה האמת), אז לא חשוב

I am a freak

New member
למה אתה מחכה../images/Emo35.gif שפוך....

לא משנה לי איך.. העיקר שיהיה לי פתרון הגיוני.... בבקשה, כמובן
הפריק.

rainbow16

New member
חחח... טוב... הנה ../images/Emo13.gif

רק לתקן אותך, זה משוואה דו-ריבועית ולא ריבועית...
כמוהו, סימנתי את x^2 כפרמטר - T. הצבתי את זה בנוסחאת השורשים, ולאחר צמצומים קלים הגעתי שT שווה:
T=x^2=5+-V(25-a)​
V זה שורש. עכשיו... אתה רואה ש:
5+V(25-a)>5-V(25-a)​
נכון? כי אם השורש גדול מ0, אז 5 ועוד מספר תמיד גדול מ5 פחות מספר. עוד משהו שאתה רואה זה שכל הביטוי, אם זה פלוס או מינוס, גדולים מ0. כי אם אחד מהם (בפלוס או מינוס) יוצא קטן מ0, אז נפסלים 2 פתרונות, ואז נשארים רק עוד 2 פתרונות. אבל אם יש 2 פתרונות אז זה לא סדרה חשבונית! אבל זה סתם הערה.. זה לא משנה ממש. ארבע הפתרונות הם:
x^2=5+V(25-a) x1=V(5+V(25-a)) x2=-V(5+V(25-a)) x^2=5-V(25-a) x3=V(5-V(25-a)) x4=-V(5-V(25-a))​
עכשיו... תיזכר במה שאמרתי מקודם. אם כאשר יש את את ה+ זה יותר גדול מאשר יש מינוס, אז השורש החיובי של הבחירה של + יהיה גדול מזה של מינוס! כלומר... כבר יודעים שמכל השורשים x1 הכי גדול. אחריו, המספר השני הכי גדול, החיובי היחיד שנשאר - x3. נעבור לשליליים... אם כאשר מוציאים שורש חיובי של הביטוי עם + באמצע, הרי שהשורש השלילי צריך להיות גם הקטן מ2 המספרים! דוגמא:
a^2=9 b^2=4 V(a)=3 V(b)=2 V(a)>V(b) -V(a)=-3 -V(b)=-2 -V(b)>-v(a)​
אז, אם אתה עוקב לפי הדוגמא, אתה יכול לסדר את ארבע הXים לפי סדר עולה (מהכי קטן שהוא שלילי, להכי גדול), וזה יהיה כאמור סדרה חשבונית (כי בסדרה חשבונית הסידורים היחידים שיכולים להיות זה מגדול לקטן, או קטן לגדול - אין פה אפשרויות למשל של איבר פלוס, איבר מינוס, איבר פלוס, איבר מינוס... זה יש בסדרה הנדסית). אז הסידור הוא:
x2,x4,x3,x1.​
ואז אם לפי הגדרה ההפרש בין כל 2 איברים שווה:
x1-x3=x3-x4 x1+x4=2x3 V(5+V(25-a))+[-V(5-V(25-a))]=2*V(5-V(25-a))​
תשים לב שהביטוי השני משמאל והביטוי מצד ימין של המשוואה שווים, אז:
V(5+V(25-a))=3*V(5-V(25-a)) \()^2 5+V(25-a)=9(5-V(25-a)) 5+V(25-a)=45-9*V(25-a) 10V(25-a)=40 \:10 V(25-a)=4 \()^2 25-a=16 25-16=a a=9​
ו.... זהו. מקווה שהבנת, עשיתי את זה עם הרבה פרטים, ויצא דיי ארוך, כדי שתבין
יש שאלות
תשאל
נ.ב -- מצטער ששלחתי לך את זה כזה מאוחר... פשוט לא הייתי במחשב (אוכל, משפחה, דברים
).

Calius

New member
נכון

סליחה על הבלבול... אחרי שקראתי את הניסוח מחדש הבנתי, ואכן יש לעשות כאמור: לסדר את רביעיית השורשים לפי סדר עולה, ולעשות: השלישי פחות השני = השני פחות הראשון. מעבירים אגפים ומעלים בריבוע, ומקבלים a=9. סליחה שוב.

I am a freak

New member
../images/Emo12.gif../images/Emo2.gif

איזה הסבר...
המון המון תודות... אבל, לצערי [ולצערך גם, כנראה] אני לא מבין את ההתחלה [ויכול להיות שכשאני אבין את ההתחלה- אני אתקע איפה שהוא באמצע
] ולאחר צמצומים קלים הגעתי שT שווה: T=x^2=5+-V(25-a) ניסיתי לצמצם כמוך.. אבל ללא הצלחה. זה מה שיצא לי
[10+-V(100-4a)]/2​
איך הגעת ממני לתוצאה שלך
מותר לצמצם גם בתוך השורש
[ניסיתי לעשות דוגמא, אבל- זה לא יוצא. עם צמצום ובלי צמצום- התוצאה לא יוצאת שווה.] שוב, המון המון תודה
המשך שבת שלום ובוקר טוב, הפריק...
-שוב.

I am a freak

New member
נראה לי שהבנתי איך....

אבל אז, כנראה יש לך טעות... [ואתה לא טועה... אז כנראה שהעובדה שקמתי לפני שעה משפיעה עלי.]
1. [10+-V(100-4a)]/2 2. מעלים בריבוע את הכול 2. (100+-100-4a)/4 3. מצמצמים 3. (25-+25-a)/1​
עכשיו אתה עשית שורש על הכול... ואז אתה כבר מגיע לתוצאה של האיקסים
לא
זה יוצא ש-
x1= V[25+-V(25-a)] x2= -V[25+-V(25-a)]​
תקן אותי אם אני טועה... למרות שאני דיי בטוח שאני טועה.
......
הפריק.

I am a freak

New member
../images/Emo26.gif

הבנתי הכול
שלא תחשבו שאני לא מעריך את עצמי... אבל- זה באמת היה קרוב לייאוש
אבל... [תמיד הוא שם... אה
בקובץ וורד שצירפת כתבת את השורשים בסדר עולה... מהקטן את הגדול... הדבר היחיד שלא הבנתי הוא למה השורה הראשון [בסדר שלך] יותר קטן מהשורש השני [בסדר שלך]- כי, הרי- בשורש השני יש מינס לפני הוצאת השורש [בתוך המשוואה] ולכן הוא אמור להיות יותר קטן.... שוב, יש לי הרגשה שאני טועה... אבל- אני לא מבין למה... בע. אני כל כך קרוב להבין... אל תרימו ידיים |puppy face| המוןןןןןןןןןןןן תודה
הפריק.

Calius

New member
אתה מסכים שהשורה השלישי קטן

מהרביעי? הרי יש בו מינוס אחרי ה- 10, וברביעי יש פלוס. אם השלישי קטן מהרביעי, אז הראשון קטן מהשני: השני הוא מינוס השלישי (ולכן הוא מינוס של מספר "קטן"), והראשון הוא מינוס הרביעי (ולכן הוא מינוס של מספר "גדול"). והרי מינוס של מספר "קטן" הוא גדול יותר ממינוס של מספר "גדול". (המספרים, ה- "גדול" וה- "קטן", הם כמובן חיוביים). נסמן את השלישי ב- A ואת הרביעי ב- B. אז zzz A < B zzz ולכן: zzz -A > -B zzz אבל zzz -A zzz הוא השני, ו- zzz -B zzz הוא הראשון. אז השני גדול מהראשון, ולכן הסדר.

I am a freak

New member
בנאדם- אתה גאון../images/Emo70.gif../images/Emo70.gif../images/Emo70.gif

אם איי פעם תפתח בצפר או תחליט שאתה רוצה להיות מורה למתמטיקה- אני רוצה להיות התלמיד הראשון שלך
באמת
תודה רבה רבה רבה רבה רבה רבה רבה
אין לך מושג כמה עזרת לי
נ.ב אני מצטער על כך שלא קיבלתי את התשובה שלך ופשוט העתקתי [ועקב זאת קצת שיגעתי אותך ואת הבחור הקודם] פשוט, אני גם רוצה להבין מה אני כותב- כדי שבפעם הבאה אני אצליח לפתור תרגילים מסוג זה לבד... תודה רבה, שוב. you are a life saver
ואם איי פעם תרצה משהו, מישהו מכם- אני אשמח להיות לעזר. ועכשיו אני אפרוש, כיוון שלא משנה כמה פעמים אני אגיד תודה- לא יתקרב לתודות שאני צריך לכתוב כדי באמת להעביר כמה אני מודה לכם. שלכם, הפריק.

למעלה