שאלת ביוטופ

pureK

New member
שאלת ביוטופ

אני "עושה" ביוטופ באפק על עופות מים... השאלה שלי היא כזאת, כיצד אוכל לבדוק את ריכוז החמצן והמלחים במים? ואת מידת העכירות?
 

תלאבובה

New member
אממ

לקחת דגימה ולשלוח למעבדה?.. לא יודעת. עכירות זה נראה לי השוואתי..
 

bodas

New member
תשובה

את ריכוז החמצן מודדים בעזרת אלקטרודות או ערכת בדיקה שאתה מקבל מהמורות. עכירות ניתן למדוד על סמך בליעת אור בספקטרופוטומטר או ע"י שימוש בחומר המשנה את צבעו במגע עם אור ומדידת הזמן שלוקח לו להגיב מתחת לכלי המלא במים.
 

pureK

New member
תודה!!!!

אגב, יש לכם אחלה פורום.... גם מעניין וגם לימודי, משתלב יפה
 
נקודה למחשבה

על פי הבקשה הזו נראה לי שהשאלות האקולוגיות שלך מקושרות ישירות לאורגניזמים המאכלסים את המים שם ומהווים מזון לעופות. ואם כך - שם ה"ביוטופ" אינו עופות מים אלא מקווה מים כמקום חיות....
 

pureK

New member
גם אני חשבתי על זה, אבל המורה שלי

משום מה החליטה שיש קשר....
 

pureK

New member
אבל בהתחשב בשאלות במחקר

אני לא יועת מה הקשר....
 
תוספת

בהמשך לדבריה של שלומית: ביוטופ, לפחות על פי דרישות הפיקוח על הביולוגיה, הוא חקר של בית גידול. לא עבודה על אורגניזם אחד. לכן עדיף לקרוא לזה ביוטופ (שם בית הגידול) בדגש (אורגניזם/קבוצת אורגניזמים). למשל: מערה כבית גידול בדגש עטלפים.
 

pureK

New member
*עופות* זה לא נשמע לי כמו אורגניזם

אחד... תקני אותי אם אני טועה...
 
על שמות מהויות ושאר ירקות

יש נטייה לקצר שמות ב"ביוטופים": ראשית משמעות המילה 'ביוטופ' היא בית גידול - ואף אחד אינו עושה בית גידול אלא איזושהי עבודה בתחום האקולוגיה אודות בית הגידול. (יותר נכון יהיה לקרוא לזה תרגיל בעבודת חקר אקולוגית....) עבודה זו מוגדרת על ידי משרד החינוך כעבודה על בית גידול ולא כעבודה על אורגניזם מסוים ואפילו לא כעבודה על קבוצת אורגניזמים. העבודה היא בפירוש על בית הגידול. לפיכך לקרוא לה "ביוטופ" עופות/ עטלפים/ עורבים/ בזים / יעלים וכיוצ"ב יהיה לא רק שגיאה אלא גם הטעיית ציבור התלמידים. מכאן - בין שאלות החקר האקולוגיות אמורות להיכלל גם שאלות שידונו בקשר בין גורמים ביוטיים לא-ביוטיים. לשאלתך אודות הקשר בין העופות והבריכה.. אפשר היה לחשוב שאולי יש קשר בין התנאים הא-ביוטיים השוררים בבריכה לבין נוכחות אורגניזמים של מים בה, כאלו שעשויים להוות מזון לעופות מים. מה שיש לעשות, אם כן, זה לקרוא אודות מזונם של עופות מים אלו, לבדוק את התנאים הא-ביוטיים המתאימים לנוכחות "מזון זה" ומשם להמשיך ולתכנן בדיקות וקשר את התוצאות שיתקבלו עם נוכחות עופות המים במקום.
 
השם הרשמי

של ביוטופ הוא "עבודה אקולוגית". כך זה מופיע בכל חוזרי מפמ"ר ביולוגיה.
 

sagife

New member
עכירות.

ישנה טכניקה פשוטה וזולה (ואפילו לא צריך להטריד את המורה בעניין) לבדיקת עכירות. השיטה נקראת secchi disc ובמהלכה פשוט מורידים פיסת דיסקה לבנה/שחורה אל תוך המים ככל שהמים עכורים יותר הדיסקה נעלמת מהעין בעומק קטן יותר. זה על קצה המזלג, פרטים נוספים בקישור,חיפוש נוסף ברשת עפ"י שם השיטה יניב תוצאות רבות נוספות. בהצלחה!!!
 
למעלה