שאלה על זהב.

1. "וורן באפט לא נרתע ממניות דיבידנד אלא הוא אומר שלבחור מניות על סמך דיבידנד בלבד זו שגיאה".

אה, כן?. זה מה שהוא אומר?. חשבתי שהוא נרתע מזה לגמרי. כל זה רק מוכיח שאני באמת לא מכיר את הסיפור שלו מספיק טוב. ואם זה מה שמסתבר שהוא אומר אז ברור שהוא צודק. אני לדוגמה, אם היה לי כסף, לעולם לא הייתי שם אותו ב-"טבע" או "אל-על" לדוגמה.

2. "חלק מהמניות בהן משקיעה חברת ברקשייר האת'אוויי (באפט מחזיק את רוב המניות בה) מחלקות דיבידנד, ביניהן רוב המניות שהזכרת".

מתקבל על הדעת. גם אני וגם וורן באפט טובים בהשקעות ולכן זה סביר ששנינו נשקיע במניות דומות או אפילו באותן המניות ממש בחלק מהמקרים. ההבדל ההיחיד בינינו (שהוא הבדל ענייני ולא כל מיני דברים לא קשורים) זה שלו יש כסף להשקיע ולי אין, אבל בהתבסס על דבריך, וללא שאני יודע באיזה מניות משקיע וורן באפט, אני מבין שאם היה לי כסף להשקיע, אז מסתבר שהמניות שהייתי משקיע בהן הן אותן המניות שמסתבר שמשקיע בהן וורן באפט. מעניין, אתה לא חושב?. אבל העיקר שאתה משועשע מזה שאני משווה את עצמי לבאפט.

3. "לא קרה עדיין מצב בו היצוא ממדינה גדולה או קטנה נפסק לחלוטין".

אולי אתה פשוט לא מכיר את המלחמות הנכונות.

4. "גם ארצות ערב שהפסידו במלחמות מול ישראל המשיכו לייצא. הייצוא מאף מדינה לא נפסק".

שוב, אני ואתה כנראה לא חושבים על אותן המלחמות, חבר. מוטב שנעזוב את זה.

5. "פלורידה נמצאת בחוף המזרחי, לא במערבי...".

מדובר בטעות של תשומת לב. כמובן שאדם בעל רמת בינה כשלי לא באמת לא יודע באיזה חוף נמצאת פלורידה. תודה על שהפניתה את תשומת ליבי לכך.

6. "ובניגוד להנחותיך, יש הרבה תעשיה בארה"ב גם מחוץ לארצות החופים שבה".

כן, אבל הכי הרבה תעשייה יש במדינות החופים המזרחי והמערבי. אסונות טבע שבכוחם לפגוע בעיקר בחופים המזרחי והמערבי, כמו לדוגמה צונאמים ורעידות אדמה, עדיין בכוחם לפגוע ולצמצם את הייצוא של ארצות הברית ברמה של עשרות אחוזים למשך כמות זמן בלתי מבוטלת של שבועות וחודשים. ובכל זאת, יש נקודה בדבריך. אנחנו הרי דיברנו על הפסקת הייצוא של כל ארצות הברית. אבל גם כאן, בעתות החדשות של שינויים אקלימיים מהירים ודרסטיים, יש אסונות טבע שבכוחם לפגוע בארצות הברית השלמה ולגרום להפסקת ייצוא למשך זמן ארוך. יש את האירוע הסולארי הגדול על השמש בעשור הבא שהשלכותיו, לכאשר יתרחש, אינן ברורות לי. יש את כריתת ושריפת יערות האמזונס, שלכשיושלמו יפרו את האיזון התקין באטמוספירה בכל רחבי העולם, ועלולים לגרום לתחלואה ומוות של מיליונים בכל רחבי ארצות הברית והעולם, מה שעלול לפגוע קשות בייצוא של ארצות הברית השלמה.

יש גם אפשרות להתפרצות הר געש מאסיבית. חוקרים מעריכים שכאשר הר הגעש ילוסטון יתפרץ, הוא עלול למחוק שני שלישים מארצות הברית היבשתית, מה שכמובן ללא ספק ישתק לחלוטין את כל הייצוא של ארצות הברית. וגם המדינות האמריקאיות שלא ייחרבו, אני בספק אם הן יהיו פנויות לייצא לעולם כאשר המדינה סובלת מבעיות הפנים החמורות כל-כך שמחיקת שני שלישים מארצות הברית תגרום להם.

ואפילו אם נגיד שכן, יהיה להן פנאי, זמן ומשאבים בשביל לייצא גם אחרי קטסטרופה כזאת, אפילו אז, האם התפרצות הר געש שתמחוק שני שלישים מארצות הברית לא תהיה התפרצות שתכסה באפר וולקני את כל שטחה של ארצות הברית, מה שכמובן ימנע את כל התנועה האווירית מארצות הברית ואליה?. וזה בעצם מזכיר לי משהו שרציתי לשאול ומביא אותי אל הנקודה הבאה שלי, שעליה אדבר בסעיף 7.

וכמובן שגם יש אפשרות למלחמה מאוד גדולה, מסוג שתשתק את המשק האמריקאי כולו. מלחמה שהיא לא כמו המלחמות שהזכרתה, רק שיהיה ברור.

וכמובן, איך לא הזכרתי את זה כבר בהודעתי הקודמת?, יש אפשרות למגיפה, אבל לא כמו הקורונה, אלא מגפה רצינית, שתהרוג עשרות מיליונים ברחבי העולם, מתוכם מיליונים בארצות הברית, ותשתק את התעשייה האמריקאית, לא בגלל ההרוגים באותה המידה כמו הסגר. סגר שלא יצאו ממנו כל-כך מהר, בהנחה שאנחנו מדברים על מגפה רצינית. כזאת שהורגת אחד מתוך כל אחד. לא אחד מתוך כל עשרים.

לא חסרים תרחישים שבהם ארצות הברית משותקת כלכלית וחודלת לחלוטין מלייצא. עם השינויים הקורים היום בעולם, מבחינה פוליטית, אקלימית ואחרות, אני בהחלט מהמר על כך.

7.רציתי לשאול, כיצד הייצוא של ארצות הברית מתחלק, אם התשובה ידועה לך, בין רכבות, אוניות ומטוסים?. אם השאלה לא ברורה מספיק, אנסח מחדש-כיצד כלל הייצוא של ארצות הברית, מתחלק באחוזים, אם התשובה ידועה לך, בין ייצוא ברכבות, ייצוא באוניות וייצוא במטוסים?.

אם ברצוני להמר על שיתוק הייצוא מארצות הברית אל העולם, זה חשוב לדעת את התשובה לשאלה הזאת, כי אסונות הרי גורל שונים, ביכולתם לשתק כלי תחבורה מסוגים שונים שארצות הברית משתמשת בהם בשביל לייצא אל העולם. צונאמי באחד מהחופים של ארצות הברית לדוגמה, בכוחו להחריב את כל האוניות של כל מדינות החוף של אחד משני החופים. התפרצות הר געש המלווה באפר וולקני בכוחה להוציא מכלל שימוש את כל המטוסים, כמו מה שקרה עם התפרצות הר הגעש באיסלנד ששיתקה חלקים נרחבים מאירופה כשהייתי בן 12. מלחמה גרעינית גדולה וקשה בכוחה להחריב הרבה מהכול-מטוסים, רכבות, אוניות.

8. "אלמלא החוב האדיר אולי יכול היה להיות לארה"ב סיכוי להימנע משפל גדול בעקבות הפסקת יצוא של 3 חודשים, אך עקב החוב האדיר אין סיכוי כזה".

מעניין. כעת השאלה הנותרת היחידה היא כמה גדול יהיה השפל. ובעצם, כמה גדול אני צריך שהוא יהיה אם ברצוני לנצל אותו בשביל רווחים משמעותיים?. זה בכלל מוסרי מצידי לנצל דבר כזה בשביל כסף?. טוב, נו, זה עסקים, מה אפשר לעשות?. אני אתגבר על זה איכשהו. איכשהו, כשאני אשן בלילה על שקים של כסף, איכשהו, אני אצליח למצוא דרך להתגבר :ROFLMAO:.

9. "יכול להיות שזה יהיה שפל הרבה יותר גדול מהשפל הגדול שהיה".

לא שאני מאחל לדבר שכזה, אבל אם כן, ואני אהיה מושקע במקומות הנכונים, זה עלול לפעול לטובתי.

10.תגיד, שאלה בנימה האישית עכשיו, זה יפריע לך להרוויח כסף מאסון?. מקטסטרופה?. ממלחמה?. מקריסה כלכלית?. מהרוגים?. או כל דבר לא טוב כלשהו?.

11. "גם אפשרות לשפל שימשך 50 עד 70 שנה תיתכן".

זה כבר הרבה פחות תואם את האינטרסים שלי. שוק בשפל זה שוק שקשה מאוד להרוויח בו, כפי מה שהבנתי מהסרט "ללא גבולות". אולי כשהשוק נכנס לשפל זה הזמן לעשות מלא כסף מהזהב, מדד הפחד ושורטים (שורט [Short]), אבל כשהוא כבר בתוך השפל, קשה מאוד לעשות כסף ככה. אני צריך שהשוק יצא מתוך השפל מתישהו. או שאני פשוט יכול לעבור לבורסות האירופאיות. דרך אגב, יש מדד פחד אירופאי?.

12. "ממדד הפחד - VIX ומחשיפה הפוכה למניות".

מה זה חשיפה הפוכה למניות?.

13. "אך אינך יודע מתי יסתיים השפל ותחזור הצמיחה. לו היית משקיע בארגנטינה בשנות ה60, עשור לאחר תחילת השפל, עדיין היית בהפסד".

נכון. אז אולי פשוט אפשר לעבור לבורסות האירופאיות והאסאייתיות (אבל בלי בורסות סיניות!. אסור לתמוך כלכלית באימפריה!).

14. "בינתיים הרווחת רק בתיאוריה, כשתרוויח במציאות יהיה מה להשוות. וורן באפט היה מיליונר (בדולרים) עוד לפני שהגיע לגילך. וורן באפט החל להרוויח כסף כשכיר כשהיה תלמיד בית ספר בן 10 והיה מחלק עיתונים, הוא החל להשקיע בני"ע כשהיה בן 16, הוא היה מיליונר בגיל 21. מצחיק אותי שאתה משווה את עצמך אליו".

ואתה יודע מה אותי מצחיק?. כל השטויות שכתבתה עכשיו. יש פה הרבה לכסות אז אעבור על זה בשלבים:

14. א'. "בינתיים הרווחת רק בתיאוריה. כשתרוויח במציאות יהיה מה להשוות".

ממש לא נכון. הסיבה היחידה שעוד לא הרווחתי במציאות זה כי לא היה לי כסף להשקיע, ולכן עצם זה שלא עשיתי עדיין מלא כסף, זה לא מדד אמין לעד כמה אני טוב בהשקעות. אם היה לי מלא כסף כבר לפני שנים, ככה שהייתי יכול להשקיע, ועד עכשיו עדיין הייתה לי את אותה כמות הכסף מלפני שנים, אז כן, עצם זה שעוד לא עשיתי מלא כסף, זה היה מדד אמין לעד כמה אני טוב או לא טוב בהשקעות. וגם זה כמובן בתנאי שהייתי הולך לבורסה, משקיע, ומפסיד כסף או לא עושה יותר מכמה אחוזי תשואה בודדים בשנה.

עצם זה שעוד לא עשיתי מלא כסף, אך ורק כי לא היה לי כסף להשקיע, זה לא אומר שאני גרוע בהשקעות. כשלבן-אדם אין כסף להשקיע, אתה יודע מה באמת המדד הכי טוב לבדיקה של עד כמה הוא טוב או לא טוב בהשקעות?. הרווחים שלו בתיאוריה, שבהם אתה בוחר כל-כך לזלזל. מה שהוא חושב ומה שהוא אומר שיכול לעלות או צריך לעלות ואז הביצועים של הסחורות והמניות האלו, לאחר שאמר את הדברים.

מדד הרווחים בתיאוריה הוא לא מדד שיש לבוז לו. לא בכלל ובטח ובטח לא כשזה המדד היחיד שיש לנו לעבוד איתו ולהוכיח באמצעותו את גאונותי הפיננסית. כבר אמרתי לך-ידעתי שצריך להשקיע בזהב כבר ב-2017 (והזהב עלה מאז רק ב-400 דולר לאונקיה, זה יעלה עוד בהרבה, מה שאומר שגאונותי הפיננסית בכל הנוגע לזה שהייתי משקיע בזהב כבר ב-2017 עדיין לא הוכחה במלואה), ידעתי שצריך להשקיע בנטפליקס כבר כשהם היו ב-250 דולר למניה בפברואר 2018 והיום הם ב-500 וידעתי שצריך להשקיע בטסלה כבר במרץ כשהם עמדו על 100 דולר למניה (אני מדבר עכשיו במונחים של לאחר פיצול המניות האחרון) ועכשיו הם על מעל ל-400 דולר למניה, למרות שהם כבר נמצאים שם חודשים, מה שאומר שאנחנו מדברים על הכפלה פי 4 בתוך 4 חודשים בלבד.

זה, כל מה שאמרתי עכשיו, זה מה שמוכיח את יכולות ההשקעה שלי. לא השטויות ההזויות, המנותקות לחלוטין מן המציאות, שאני בהלם שבכלל כתבתה, שאין מה להשוות בכלל ביני לבין באפט כי "עוד לא עשיתי רווחים במציאות". כאילו שאם לא היה לי כסף להשקיע בזהב ב-2017, בנטפליקס ב-2018, ובטסלה במרץ האחרון, אז עצם זה שידעתי שזה היה רעיון טוב להשקיע בהם, זה לא שווה כלום. וזה כל-כך כן שווה. יש לי כסף להשקיע או אין לי כסף להשקיע, מה זה משנה מנקודת המבט של מה זה אומר על יכולות ההשקעה שלי, הביצועים של המתכת והמניות שאמרתי שצריך להשקיע בהם, מאז שאמרתי שצריך להשקיע בהם?. אמרתי ב-2017 שצריך להשקיע בזהב והוא עלה בשלושת השנים שעברו מאז ב-26.5%?. וזאת עוד רק ההתחלה כי הוא יעלה בעוד 1200 אחוזים (1200 אחוזים בהשוואה למחיר 1500 הדולר ב-2017, עלייה שלו ל-20,000 דולר לאונקיה החל מעכשיו, כשהוא עולה 1900 לאונקיה, זאת כבר עליית 1000 אחוזים "מסכנה") בשנים הקרובות?. זה כל מה שאנחנו צריכים בשביל לקבוע מהן יכולות ההשקעה שלי. אמרתי בפברואר 2018 שצריך להשקיע בנטפליקס, והשווי שלהם עלה ב-50% בשנה בממוצע במהלך השנתיים הבאות?. זה כל מה שאנחנו צריכים בשביל לקבוע מהן יכולות ההשקעה שלי. אמרתי שצריך להשקיע בטסלה במרץ, והשווי שלהם עלה ב-100% בחודש בממוצע במשך ארבע חודשים?. זה כל מה שאנחנו צריכים בשביל לקבוע מהן יכולות ההשקעה שלי.

דרך אגב, 26.5% בשלוש שנים עם הזהב, ביחד עם העוד 1200% עד 2025-2027 ככה..., זה יותר טוב מאשר מה שוורן באפט היקר שלך אי-פעם הגיע אליו.

וה-50% לשנה בממוצע במשך שנתיים על נטפליקס?. גם לכאלו ביצועים, לפי מה שאמרתה לי, באפט לא מגיע.

וה-100% לחודש במשך ארבע חודשים עם טסלה?. עזוב. כל מילה נוספת מיותרת. כבר לא נעים לי. אני כבר מרגיש בגללך כאילו שאני משוויץ, למרות שזאת בכלל לא הכוונה שלי.

לסיכום-לא רק שכן יש מה להשוות אותי לבאפט, ולא רק שאין שום דבר מצחיק בלהשוות אותי לבאפט, אני למעשה מתעלה עליו, כך מסתבר מהתשובה הלא מאוד קשורה, לא מאוד עניינית, ולא מאוד מוצלחת שלך לבקשתי שתסביר לי כיצד, אולי, למרות הנתונים שהבאתי פה, באפט, בדרך שאינה מובנת לי, בכל זאת משקיע יותר טוב ממני.
 
נערך לאחרונה ב:

SupermanZW

Well-known member
1. "וורן באפט לא נרתע ממניות דיבידנד אלא הוא אומר שלבחור מניות על סמך דיבידנד בלבד זו שגיאה".

אה, כן?. זה מה שהוא אומר?. חשבתי שהוא נרתע מזה לגמרי. כל זה רק מוכיח שאני באמת לא מכיר את הסיפור שלו מספיק טוב. ואם זה מה שמסתבר שהוא אומר אז ברור שהוא צודק. אני לדוגמה, אם היה לי כסף, לעולם לא הייתי שם אותו ב-"טבע" או "אל-על" לדוגמה.

2. "חלק מהמניות בהן משקיעה חברת ברקשייר האת'אוויי (באפט מחזיק את רוב המניות בה) מחלקות דיבידנד, ביניהן רוב המניות שהזכרת".

מתקבל על הדעת. גם אני וגם וורן באפט טובים בהשקעות ולכן זה סביר ששנינו נשקיע במניות דומות או אפילו באותן המניות ממש בחלק מהמקרים. ההבדל ההיחיד בינינו (שהוא הבדל ענייני ולא כל מיני דברים לא קשורים) זה שלו יש כסף להשקיע ולי אין, אבל בהתבסס על דבריך, וללא שאני יודע באיזה מניות משקיע וורן באפט, אני מבין שאם היה לי כסף להשקיע, אז מסתבר שהמניות שהייתי משקיע בהן הן אותן המניות שמסתבר שמשקיע בהן וורן באפט. מעניין, אתה לא חושב?. אבל העיקר שאתה משועשע מזה שאני משווה את עצמי לבאפט.

3. "לא קרה עדיין מצב בו היצוא ממדינה גדולה או קטנה נפסק לחלוטין".

אולי אתה פשוט לא מכיר את המלחמות הנכונות.

4. "גם ארצות ערב שהפסידו במלחמות מול ישראל המשיכו לייצא. הייצוא מאף מדינה לא נפסק".

שוב, אני ואתה כנראה לא חושבים על אותן המלחמות, חבר. מוטב שנעזוב את זה.

5. "פלורידה נמצאת בחוף המזרחי, לא במערבי...".

מדובר בטעות של תשומת לב. כמובן שאדם בעל רמת בינה כשלי לא באמת לא יודע באיזה חוף נמצאת פלורידה. תודה על שהפניתה את תשומת ליבי לכך.

6. "ובניגוד להנחותיך, יש הרבה תעשיה בארה"ב גם מחוץ לארצות החופים שבה"

וכמובן שגם יש אפשרות למלחמה מאוד גדולה, מסוג שתשתק את המשק האמריקאי כולו. מלחמה שהיא לא כמו המלחמות שהזכרתה, רק שיהיה ברור.

וכמובן, איך לא הזכרתי את זה כבר בהודעתי הקודמת?, יש אפשרות למגיפה, אבל לא כמו הקורונה, אלא מגפה רצינית, שתהרוג עשרות מיליונים ברחבי העולם, מתוכם מיליונים בארצות הברית, ותשתק את התעשייה האמריקאית, לא בגלל ההרוגים באותה המידה כמו הסגר. סגר שלא יצאו ממנו כל-כך מהר, בהנחה שאנחנו מדברים על מגפה רצינית. כזאת שהורגת אחד מתוך כל אחד. לא אחד מתוך כל עשרים.

לא חסרים תרחישים שבהם ארצות הברית משותקת כלכלית וחודלת לחלוטין מלייצא. עם השינויים הקורים היום בעולם, מבחינה פוליטית, אקלימית ואחרות, אני בהחלט מהמר על כך.

7.רציתי לשאול, כיצד הייצוא של ארצות הברית מתחלק, אם התשובה ידועה לך, בין רכבות, אוניות ומטוסים?. אם השאלה לא ברורה מספיק, אנסח מחדש-כיצד כלל הייצוא של ארצות הברית, מתחלק באחוזים, אם התשובה ידועה לך, בין ייצוא ברכבות, ייצוא באוניות וייצוא במטוסים?.

אם ברצוני להמר על שיתוק הייצוא מארצות הברית אל העולם, זה חשוב לדעת את התשובה לשאלה הזאת, כי אסונות הרי גורל שונים, ביכולתם לשתק כלי תחבורה מסוגים שונים שארצות הברית משתמשת בהם בשביל לייצא אל העולם. צונאמי באחד מהחופים של ארצות הברית לדוגמה, בכוחו להחריב את כל האוניות של כל מדינות החוף של אחד משני החופים. התפרצות הר געש המלווה באפר וולקני בכוחה להוציא מכלל שימוש את כל המטוסים, כמו מה שקרה עם התפרצות הר הגעש באיסלנד ששיתקה חלקים נרחבים מאירופה כשהייתי בן 12. מלחמה גרעינית גדולה וקשה בכוחה להחריב הרבה מהכול-מטוסים, רכבות, אוניות.

8. "אלמלא החוב האדיר אולי יכול היה להיות לארה"ב סיכוי להימנע משפל גדול בעקבות הפסקת יצוא של 3 חודשים, אך עקב החוב האדיר אין סיכוי כזה".

מעניין. כעת השאלה הנותרת היחידה היא כמה גדול יהיה השפל. ובעצם, כמה גדול אני צריך שהוא יהיה אם ברצוני לנצל אותו בשביל רווחים משמעותיים?. זה בכלל מוסרי מצידי לנצל דבר כזה בשביל כסף?. טוב, נו, זה עסקים, מה אפשר לעשות?. אני אתגבר על זה איכשהו. איכשהו, כשאני אשן בלילה על שקים של כסף, איכשהו, אני אצליח למצוא דרך להתגבר :ROFLMAO:.

9. "יכול להיות שזה יהיה שפל הרבה יותר גדול מהשפל הגדול שהיה".

לא שאני מאחל לדבר שכזה, אבל אם כן, ואני אהיה מושקע במקומות הנכונים, זה עלול לפעול לטובתי.

10.תגיד, שאלה בנימה האישית עכשיו, זה יפריע לך להרוויח כסף מאסון?. מקטסטרופה?. ממלחמה?. מקריסה כלכלית?. מהרוגים?. או כל דבר לא טוב כלשהו?.

11. "גם אפשרות לשפל שימשך 50 עד 70 שנה תיתכן".

זה כבר הרבה פחות תואם את האינטרסים שלי. שוק בשפל זה שוק שקשה מאוד להרוויח בו, כפי מה שהבנתי מהסרט "ללא גבולות". אולי כשהשוק נכנס לשפל זה הזמן לעשות מלא כסף מהזהב, מדד הפחד ושורטים (שורט [Short]), אבל כשהוא כבר בתוך השפל, קשה מאוד לעשות כסף ככה. אני צריך שהשוק יצא מתוך השפל מתישהו. או שאני פשוט יכול לעבור לבורסות האירופאיות. דרך אגב, יש מדד פחד אירופאי?.

12. "ממדד הפחד - VIX ומחשיפה הפוכה למניות".

מה זה חשיפה הפוכה למניות?.

13. "אך אינך יודע מתי יסתיים השפל ותחזור הצמיחה. לו היית משקיע בארגנטינה בשנות ה60, עשור לאחר תחילת השפל, עדיין היית בהפסד".

נכון. אז אולי פשוט אפשר לעבור לבורסות האירופאיות והאסאייתיות (אבל בלי בורסות סיניות!. אסור לתמוך כלכלית באימפריה!).

14. "בינתיים הרווחת רק בתיאוריה, כשתרוויח במציאות יהיה מה להשוות. וורן באפט היה מיליונר (בדולרים) עוד לפני שהגיע לגילך. וורן באפט החל להרוויח כסף כשכיר כשהיה תלמיד בית ספר בן 10 והיה מחלק עיתונים, הוא החל להשקיע בני"ע כשהיה בן 16, הוא היה מיליונר בגיל 21. מצחיק אותי שאתה משווה את עצמך אליו".

ואתה יודע מה אותי מצחיק?. כל השטויות שכתבתה עכשיו. יש פה הרבה לכסות אז אעבור על זה בשלבים:

14. א'. "בינתיים הרווחת רק בתיאוריה. כשתרוויח במציאות יהיה מה להשוות".

ממש לא נכון. הסיבה היחידה שעוד לא הרווחתי במציאות זה כי לא היה לי כסף להשקיע, ולכן עצם זה שלא עשיתי עדיין מלא כסף, זה לא מדד אמין לעד כמה אני טוב בהשקעות. אם היה לי מלא כסף כבר לפני שנים, ככה שהייתי יכול להשקיע, ועד עכשיו עדיין הייתה לי את אותה כמות הכסף מלפני שנים, אז כן, עצם זה שעוד לא עשיתי מלא כסף, זה היה מדד אמין לעד כמה אני טוב או לא טוב בהשקעות. וגם זה כמובן בתנאי שהייתי הולך לבורסה, משקיע, ומפסיד כסף או לא עושה יותר מכמה אחוזי תשואה בודדים בשנה.

עצם זה שעוד לא עשיתי מלא כסף, אך ורק כי לא היה לי כסף להשקיע, זה לא אומר שאני גרוע בהשקעות. כשלבן-אדם אין כסף להשקיע, אתה יודע מה באמת המדד הכי טוב לבדיקה של עד כמה הוא טוב או לא טוב בהשקעות?. הרווחים שלו בתיאוריה, שבהם אתה בוחר כל-כך לזלזל. מה שהוא חושב ומה שהוא אומר שיכול לעלות או צריך לעלות ואז הביצועים של הסחורות והמניות האלו, לאחר שאמר את הדברים.

מדד הרווחים בתיאוריה הוא לא מדד שיש לבוז לו. לא בכלל ובטח ובטח לא כשזה המדד היחיד שיש לנו לעבוד איתו ולהוכיח באמצעותו את גאונותי הפיננסית. כבר אמרתי לך-ידעתי שצריך להשקיע בזהב כבר ב-2017 (והזהב עלה מאז רק ב-400 דולר לאונקיה, זה יעלה עוד בהרבה, מה שאומר שגאונותי הפיננסית בכל הנוגע לזה שהייתי משקיע בזהב כבר ב-2017 עדיין לא הוכחה במלואה), ידעתי שצריך להשקיע בנטפליקס כבר כשהם היו ב-250 דולר למניה בפברואר 2018 והיום הם ב-500 וידעתי שצריך להשקיע בטסלה כבר במרץ כשהם עמדו על 100 דולר למניה (אני מדבר עכשיו במונחים של לאחר פיצול המניות האחרון) ועכשיו הם על מעל ל-400 דולר למניה, למרות שהם כבר נמצאים שם חודשים, מה שאומר שאנחנו מדברים על הכפלה פי 4 בתוך 4 חודשים בלבד.

זה, כל מה שאמרתי עכשיו, זה מה שמוכיח את יכולות ההשקעה שלי. לא השטויות ההזויות, המנותקות לחלוטין מן המציאות, שאני בהלם שבכלל כתבתה, שאין מה להשוות בכלל ביני לבין באפט כי "עוד לא עשיתי רווחים במציאות". כאילו שאם לא היה לי כסף להשקיע בזהב ב-2017, בנטפליקס ב-2018, ובטסלה במרץ האחרון, אז עצם זה שידעתי שזה היה רעיון טוב להשקיע בהם, זה לא שווה כלום. וזה כל-כך כן שווה. יש לי כסף להשקיע או אין לי כסף להשקיע, מה זה משנה מנקודת המבט של מה זה אומר על יכולות ההשקעה שלי, הביצועים של המתכת והמניות שאמרתי שצריך להשקיע בהם, מאז שאמרתי שצריך להשקיע בהם?. אמרתי ב-2017 שצריך להשקיע בזהב והוא עלה בשלושת השנים שעברו מאז ב-26.5%?. וזאת עוד רק ההתחלה כי הוא יעלה בעוד 1200 אחוזים (1200 אחוזים בהשוואה למחיר 1500 הדולר ב-2017, עלייה שלו ל-20,000 דולר לאונקיה החל מעכשיו, כשהוא עולה 1900 לאונקיה, זאת כבר עליית 1000 אחוזים "מסכנה") בשנים הקרובות?. זה כל מה שאנחנו צריכים בשביל לקבוע מהן יכולות ההשקעה שלי. אמרתי בפברואר 2018 שצריך להשקיע בנטפליקס, והשווי שלהם עלה ב-50% בשנה בממוצע במהלך השנתיים הבאות?. זה כל מה שאנחנו צריכים בשביל לקבוע מהן יכולות ההשקעה שלי. אמרתי שצריך להשקיע בטסלה במרץ, והשווי שלהם עלה ב-100% בחודש בממוצע במשך ארבע חודשים?. זה כל מה שאנחנו צריכים בשביל לקבוע מהן יכולות ההשקעה שלי.

דרך אגב, 26.5% בשלוש שנים עם הזהב, ביחד עם העוד 1200% עד 2025-2027 ככה..., זה יותר טוב מאשר מה שוורן באפט היקר שלך אי-פעם הגיע אליו.

וה-50% לשנה בממוצע במשך שנתיים על נטפליקס?. גם לכאלו ביצועים, לפי מה שאמרתה לי, באפט לא מגיע.

וה-100% לחודש במשך ארבע חודשים עם טסלה?. עזוב. כל מילה נוספת מיותרת. כבר לא נעים לי. אני כבר מרגיש בגללך כאילו שאני משוויץ, למרות שזאת בכלל לא הכוונה שלי.

לסיכום-לא רק שכן יש מה להשוות אותי לבאפט, ולא רק שאין שום דבר מצחיק בלהשוות אותי לבאפט, אני למעשה מתעלה עליו, כך מסתבר מהתשובה הלא מאוד קשורה, לא מאוד עניינית, ולא מאוד מוצלחת שלך לבקשתי שתסביר לי כיצד, אולי, למרות הנתונים שהבאתי פה, באפט, בדרך שאינה מובנת לי, בכל זאת משקיע יותר טוב ממני.

2) אם כפי שאתה אומר לו היה לך כסף היית משקיע אותו כמו וורן באפט אז פשוט תעשה את זה, תתחיל בקטן ותצליח בגדול. האנשים העשירים ביותר בעולם לא נולדו עשירים. כתבת בהמשך שהממוצע השנתי שלך יהיה לדעתך 100%, דהיינו הכפלת הכסף כל שנה, זה אומר שתוך 10 שנים אתה צפוי להכפיל את כספך פי 1024 (2 בחזקת 10) שזה יותר מפי 10 ותוך 20 שנה פי יותר ממיליון, אפילו אם תשקיע רק 1000 ש"ח, שזה פחות ממה שיש לך, תהיה מיליארדר בשקלים בגיל 42, אז למה שלא תעשה את זה? אתה מתבייש שאין לך חצי מיליון ש"ח להשקיע ורק בגלל זה אתה מונע מעצמך להתעשר, זה לא נראה לך אידיוטי? אפילו בהשקעה של 1000 ש"ח עכשיו, למשך 28 שנים, תוכל בגיל 50 להיות האיש העשיר ביותר בעולם. אם מה שאתה כותב אמיתי אז המגלומניה שלך גורמת לך להישאר עני. פשוט תשקיע ותתעשר, תפסיק לחפש תירוצים.

3) אני לא מכיר דברים שלא קרו.

4) עזבתי.

6) בסדר, יש עוד אינספור תרחישים שלא חשבתי עליהם, אם יש לך מושג מתי הם יקרו אז פעל בהתאם בטרם הם קורים ותתעשר.

7) למעלה מ80% באוניות, השאר בכל אמצעי התחבורה האחרים יחד.

8) שאלה טובה, אולי תוכל אתה לספר לי?

9) נכון בהחלט.

10) כלל לא אכפת לי, הרי איש לא ינזק מכך שאני ארוויח, לכן אם אוכל להרוויח מאסון אעשה זאת מבלי להסס, הרי אני לא הגורם לאסון אלא רק זה שזיהה אותו.

11) לא ידוע לי על מדד פחד אירופאי, יכול להיות שיש, לא בדקתי.

12) שורט הוא חשיפה הפוכה.

13) אפשר.

14) יש לך 1250 ש"ח, תשקיע את זה. אם תחכה עד שיהיו לך 500000 ש"ח יתכן שלא תתחיל להשקיע לעולם. אתה רוצה להיות הפיספוס הגדול ביותר בהיסטוריה? אני ממליץ לך להפסיק לתרץ תירוצים ולהתחיל להשקיע את מה שיש לך, רק כך תוכל להצליח.
 
14. ב'. "וורן באפט היה מיליונר (בדולרים) עוד לפני שהגיע לגילך".

זה אחד מחלקי התשובה שלך שטענתי מקודם שאיננו רלוונטי. זה לא מוכיח דבר או אפילו חצי דבר. באפט היה מיליונר בגיל 21, בזמן שאני עוד לא מיליונר כיום, בגיל 22, בגלל שכפי שסיפרתה לי, היו לו כספים להשקיע כבר בגיל 16. לי אין כספים להשקיע וגם אף-פעם לא היו לי. לכן, המדד המגוחך הזה שאתה מביא פה למי יותר מוצלח, אני או באפט, הוא טיפשי ומנותק מן המציאות. אתה מבין בכלל מה אתה אומר?. באותה המידה שבה אתה אומר לי את הדברים האלו ("באפט עשה רווחים בפועל ואתה עוד לא", "באפט היה מיליונר בגיל 21 ואתה עוד לא למרות שאתה בן 22") אתה יכול להגיד לי שאם הייתי יודע על מניה שתקפוץ מחר ב-1000%, אבל לא היה לי כסף להשקיע בה וההזדמנות הייתה מפוספסת (לא נורא, אני רגיל להזדמניות מפוספסות), אבל מישהו אחר היה יודע על מניה שתקפוץ מחר ב-10%, והיה לו 1000 דולר, והוא היה שם את זה ומרוויח 100 דולר, אז יש לו יכולות השקעה טובות יותר משלי. באותה המידה, זה מה שהייתה יכול לומר לי.

שטויות במיץ. אני בהלם מהשטויות שכתבתה. אתה חבר יקר ואני מבקש ממך להתעשת על עצמך.

14. ג'. "וורן באפט החל להרוויח כסף כשכיר כשהיה תלמיד בית ספר בן 10 והיה מחלק עיתונים".

נתון אפילו עוד פחות רלוונטי מזה הקודם שדנתי בו. מה הקשר בין מתי כל אחד מאיתנו יצא לעבוד לראשונה לעד כמה כל אחד מאיתנו הוא משקיע טוב או יכול להיות משקיע טוב?.

אבל למרות שאין שום קשר לכלום, אתייחס בכל זאת-וורן באפט בן מיליארד שנה. כשהוא היה בן 10 השנה הייתה 1940. כשאני הייתי בן 10, השנה הייתה 2008. אני לא יודע מה היו החוקים בארצות הברית ב-1940, אבל האידיוט שהיה מעסיק אותי בתור ילד בן 10 ב-2008 היה מושלך לבית הסוהר. לא שאם ילד בן 10 לא יוצא לעבוד אז זה אומר שהוא לא ידע להשקיע בבורסה כשהוא יהיה גדול כמו מי שעבד בתור ילד בן 10 (כיום לא חוקי בכלל...).

14. ד'. "הוא החל להשקיע בני"ע כשהיה בן 16".

כאמור, לא רלוונטי מטעמים כאלו ואחרים שהוזכרו קודם לכן-לו היה כסף להשקיע בגיל 16 ולי לא, לכן זה לא מדד. אני גם מבין שזה כסף שהוא עבד בשבילו?. כאמור, ילדים בגילאים האלו כבר לא עובדים יותר. לפחות לא בעולם הראשון. שלישית כל, כאמור לעיל, לא אם הוא התחיל להשקיע או לעשות כל דבר כלשהו בלא יודע איזה גיל, ואני עשיתי את אותן הפעולות והמעשים או אעשה אותם בגיל מאוחר יותר, לא זה המדד למי משקיע טוב יותר או טוב פחות.

14. ה'. "הוא היה מיליונר בגיל 21".

אוקיי, זה הדבר היחיד שכתבתה פה שיש בן מן הענייניות וקשר לדיון על למי יש יכולות השקעה גבוהות יותר. אבל לא בצורה שבה אתה חושב. זה לא משנה באיזה גיל באפט עשה את המיליון דולר הראשונים שלו וזה לא משנה באיזה גיל אני אעשה את המיליון דולר הראשונים שלי. מנגד, מצד שני, אתה לא רק מביא פה נתון שלפיו הוא הגיע למיליון דולר בגיל 21, אלא גם שהוא התחיל להשקיע בגיל 16. שני הנתונים האלו ביחד, יכולים באמת להגיד משהו שקשור למה שאנחנו מדברים עליו. משהו ענייני. הוא הגיע למיליון דולר, מרגע שהוא התחיל להשקיע, בתוך 5 שנים. אם אתה יודע עם כמה כסף הוא נכנס לבורסה בגיל 16, נוכל לדבר על תשואות באחוזים בחמש השנים האלו ועל תשואות באחוזים לשנה בממוצע ואז נוכל להתקדם לאיפשהו. כי אז נוכל להשוות את זה לתשואות באחוזים שעשו המניות (והזהב) שאמרתי לעצמי שהייתי שם בהם כסף, אם רק היה לי כסף להשקיע.

אבל זה בוודאי רק יוסיף להראות ולהוכיח שיש לי יכולות השקעה טובות יותר משלו, גם אם עדיין לא השקעתי, כפי מה שהוכחתי את זה כשדיברתי על התשואות באחוזים מהזהב ומנטפליקס ומטסלה שמגיעים לעשרות אחוזים ומאות אחוזים לשנה בזמן שבאפט, כפי מה שאמרתה לי, עושה 22% בשנה בממוצע.

האם הנתון ידוע לך?. אתה יודע עם כמה הוא נכנס לבורסה בגיל 16?. אנחנו לא באמת צריכים את זה בהתבסס על כל מה שכבר נאמר והוכח, אבל אולי אם בזה נתרכז, למי יש יכולת לעשות מיליון דולר יותר מהר, בהתבסס על עם כמה כסף הוא נכנס ומהן התשואות לאחוזים, אולי זה יהיה הדבר שיצליח לשכנע אותך. למרות שנראה לי שאתה סתם מתעקש כי זה לא נשמע לך הגיוני באוזן שילד בן 22 בלי השכלה גבוהה ובלי תעודת בגרות יודע להשקיע טוב יותר מבאפט. ת'כלס אני מבין אותך לגמרי. אבל הנקודות שהועלו כבר באמת היו אמורות להוכיח לך את האמת.

15. "אתה גם עושה 400% בשנה רק בתיאוריה".

שכאמור, עשיית כסף בתיאוריה, זה טוב מספיק. וזה לא כאילו שבגלל שלא היה לי כסף להשקיע, אז בגלל שהרווחים התיאורטיים שלי הם הנתון היחיד שיש לנו לעבוד איתו, אז אנחנו מחליטים להתפשר על נתון שהוא לא כזה מדהים. זה לא מה שקורה פה. זה נכון שזה הנתון היחיד שיש לנו לעבוד איתו, אבל מדובר בנתון טוב ובמדד מצוין בשביל לקבוע את יכולות ההשקעה שלי.

מה גם, שאלו לא באמת 400% בשנה. אלו 400% בארבע חודשים. כלומר 1200% בשנה. אבל בוא נדבר על זה לרגע. יש מה להגיד על ההישג הזה שלי. העניין הוא שרציתי להודות שמדובר באחד מההישגים היותר מבריקים שלי. אני לא באמת מסוגל להגיע לדבר כזה ממש כל ארבע חודשים או אפילו ממש כל שנה. אני חושב ש-400% בכמה ימים, או בכמה חודשים, או בשנה שלמה, זה הישג שמשיהיה לי כסף, אני אוכל להגיע אליו פעם בכמה שנים טובות בממוצע. שגם זה לא רע. זה פשוט שבאמת מדובר בשיא של השיא של כל מה שאי-פעם שיערתי נכונה שצריך להשקיע בו ואיזה תשואות זה נתן אחר כך.

אם נהיה כנים לחלוטין, להערכתי, הטווח הממוצע השנתי שאני יכול להגיע אליו, הוא תשואות של בין 50% ל-150% בשנה. אם נעשה ממוצע מוחלט אז אנחנו יכולים להגיד שביכולתי להפיק תשואות של 100% בשנה. אבל אני מעדיף טווח ממוצע במקום מספר ממוצע כי מרגע שאתחיל להשקיע, אני בהחלט צופה שההישגים שלי יכולים להיות תנודתיים מאוד. בין 50% ל-150%, אם נדבר על טווח ממוצע. אני בהחלט צופה גם שנים חלשות, של תשואות של 40% בשנה, 30% בשנה, ואפילו רק 20% בשנה כמו באפט.

אתה מבין, הגאונות הפיננסית שלי לא באה לידי ביטוי בזיהוי של מאות ואלפי מניות שיעלו עליות מתונות ומכובדות לאורך זמן, כפי מה שעושים אתה ובאפט. הגאונות הפיננסית שלי באה לידי ביטוי בהברקות כאלו ואחרות, מידי פעם, "פה ושם", אם כך נקרא לזה. אבל מה שיפה בהברקות האלו, זה שאלו הברקות-הברקות. הדה בסט של הדה בסט. כשאני כבר יודע במה להשקיע, אבל לא משקיע בזה כי אין לי כסף, זה לוקח לזה כמה חודשים או כמה שנים לפני שזה עולה בעשרות ובמאות אחוזים. אני יודע שמדובר בהישגים בלתי נתפסים לחלוטין, אבל זאת האמת. זה מה שאני יודע לעשות. זה מה שאני יכול לעשות. וחבל. חבל שאין לי כסף לשקיע. הרי מסתבר שבאפט קטן לידי. לדעתי, בן-אדם שבאפט קטן לידו, זה בן-אדם שצריך להיות לו כסף להשקיע. לדעתי, זה על גבול הפשע נגד האנושות שאין לי כסף להשקיע.

במדינה מתוקנת, בהוראתו הישירה של שר האוצר, רכב ברינקס משוריין ובתוכו עשרה מיליון שקלים היה עושה את דרכו מהמטבעה הלאומית אל הבית שלי, נציג המדינה היה מתדפק על דלת ביתי והיה מוסר לי אותם, והיה אומר לי שהם שלי, ושכל עליי לעשות הוא ללכת ולהשקיע אותם בבורסה, ולו רק שהמדינה תוכל לגבות מיסים על הרווחים שאעשה, מכיוון שאדם בעל יכולות השקעה כשלי, ביכולתו לעשות עם עשרה מיליון שקל כל-כך הרבה כסף, שמהאחד מתוך כל ארבע שקלים שהייתי מרוויח ושהמדינה הייתה לוקחת, הם היו מחזירים לעצמם את כל העשרה מיליון ועושים רווחים של עוד מיליונים רבים. כי זה פאקינג מאור פז שמשקיע עכשיו. לא גייטס. לא באפט. אלא פז.

אבל לא. אנחנו לא חיים במדינה מתוקנת, והנני עומד לפניך, בן-אדם שהיה רוצה להשקיע בזהב ב-2017, בנטפליקס בפברואר 2018, ובפאקינג טסלה בפאקינג מרץ למען השם, כי הוא באמת אשכרה עד כדי כך טוב, ולא עשה שום דבר מכל זה, כי לא היה לו את הכסף. לא חבל?. לא חבל לראות כל-כך הרבה בינה ושכל יורדים לטמיון?. לדעתי ממש חבל. אם היה לי כסף להשקיע בבורסה, זה היה עוזר להרבה מאוד אנשים. ממש לא רק לי.

16. "אם אתה מחזיק מעצמך כזה גאון פיננסי למה שלא תלווה 40000 ש"ח ותשקיע אותם על פי מיטב הבנתך? אם אתה כזה מוצלח יהיה לך קל מאוד להחזיר את ההלוואה".

אתה ציני לחלוטין, אבל למרות שגם לא באמת התכוונתה, אתה גם צודק לחלוטין. באמת יהיה לי קל מאוד להחזיר את ההלוואה. ובטח יישארו לי בצד עוד איזה
100,000-120,000 שקל. הבעיה כאן היא ש-40,000 שקל זה כלום כסף ללכת ולהשקיע איתם. 40,000 שקל?. מה אני נראה לך פצוע או משהו?. מי משקיע 40,000?. 40,000 שקל זה לא הרבה כסף בעיניי. ואני לא אלך לבורסה בשביל להשקיע 40,000. וואלה, כן, בתוך כמה חודשים או שנה-שנתיים-שלוש זה יהיה 160,000 לפני ההחזרה של ה-40,000 לבנק. אבל גם אחרי שהחזרתי את ה-40,000, ובטח עם עוד ריבית של 10,000 או 20,000, מה אז?. נשארו לי כמה?. 110,000-120,000?. כמה זה?. שנה עבודה במשק?. זה כלום. השקעה של סכומים כאלו זה דבר שאיננו מכבד אותי בתור אשף פיננסי מן הרמה הגבוהה ביותר.

לדעתי האישית, זה לא יכבד אותי להשקיע במשהו שיפיק תשואה של 300 או 400 אחוז בתוך חודש או חודשיים, או שנה או שנתיים, בשביל לעשות 120,000-160,000 שקל. וורן באפט קטן לידי. אלו יהיו הסכומים שאני אשקיע אותם?. ועל כאלו רווחים תתבזבז חוכמתי?. בושה.

אני חושב שזה לא יכבד אותי להיכנס לאיזושהי השקעה או מניה או סחורה אם אני לא נכנס עם לפחות חצי מיליון. גם זה קצת, לדעתי. אבל לפחות זה משהו. חלום שלי זה שיהיו לי בסוף מיליונים להעביר אותם מסחורה לסחורה וממניה למניה כמו כלום. זה מה שראוי. זה מה שמגיע לי.

17. מה גם, שבבנק יש לי 1250 שקל. גם אם זה לא היה דבר שלא מכבד אותי בעליל להיכנס למניה שתעלה בשלוש מאות או ארבע מאות אחוז בתוך זמן לא רב עם 40,000 שקל, הבנק מלווה 40,000 שקל לאנשים כמוני?. בכל מקרה, אם הם לא מלווים לי חצי מיליון במינימום אז אני לא רוצה כלום.

18. "גם תעבור את וורן באפט בהונך בקלי קלות תוך פחות מעשור".

הא-הא. הרגתה אותי מצחוק.

19. "400% לשנה אומר להכפיל את כספך פי 5 כל שנה".

400% לארבע חודשים. אז אני חושב שהתכוונתה ל-1200% שנה. כלומר להכפיל את כספי פי 12 כל שנה. או 13. או 11. לא יודע, אני לא טוב במתמטיקה. בכל מקרה, הסברתי קודם לכן שאכן מדובר במרשים שבהישגיי. אני לא חושב שאוכל לחזור על הדבר יותר מפעם אחת כל שלוש עד חמש שנים.

20. "אם תצליח לעשות את זה תהיה נס כלכלי שאיש לא יצליח להסביר".

גם בלי זה אני נס כלכלי שאיש אינו יכול להסביר. טווח תשואות ממוצע של בין 50% ל-150% בשנה זה הרבה יותר טוב מבאפט ומספיק לחלוטין בשביל שאחשב לגדול המשקיעים בכל הזמנים. אפילו ש-400% בשנה לא באמת נמנה על יכולותיי והישגיי הרגילים. מה גם, שכאמור, אפילו בתוך הטעות שלך שאני יכול לעשות רווחים של 400% בשנה, ממש כל שנה ושנה, יש טעות. כפי שהוסבר, מדובר ב-400% לחודש. אם ברצוננו לדבר על הישג של 100% לחודש, אז אני חושב שהתכוונתה ל-1200% לשנה.
 
נערך לאחרונה ב:

SupermanZW

Well-known member
14. ב'. "וורן באפט היה מיליונר (בדולרים) עוד לפני שהגיע לגילך".

זה אחד מחלקי התשובה שלך שטענתי מקודם שאיננו רלוונטי. זה לא מוכיח דבר או אפילו חצי דבר. באפט היה מיליונר בגיל 21, בזמן שאני עוד לא מיליונר כיום, בגיל 22, בגלל שכפי שסיפרתה לי, היו לו כספים להשקיע כבר בגיל 16. לי אין כספים להשקיע וגם אף-פעם לא היו לי. לכן, המדד המגוחך הזה שאתה מביא פה למי יותר מוצלח, אני או באפט, הוא טיפשי ומנותק מן המציאות. אתה מבין בכלל מה אתה אומר?. באותה המידה שבה אתה אומר לי את הדברים האלו ("באפט עשה רווחים בפועל ואתה עוד לא", "באפט היה מיליונר בגיל 21 ואתה עוד לא למרות שאתה בן 22") אתה יכול להגיד לי שאם הייתי יודע על מניה שתקפוץ מחר ב-1000%, אבל לא היה לי כסף להשקיע בה וההזדמנות הייתה מפוספסת (לא נורא, אני רגיל להזדמניות מפוספסות), אבל מישהו אחר היה יודע על מניה שתקפוץ מחר ב-10%, והיה לו 1000 דולר, והוא היה שם את זה ומרוויח 100 דולר, אז יש לו יכולות השקעה טובות יותר משלי. באותה המידה, זה מה שהייתה יכול לומר לי.

שטויות במיץ. אני בהלם מהשטויות שכתבתה. אתה חבר יקר ואני מבקש ממך להתעשת על עצמך.

14. ג'. "וורן באפט החל להרוויח כסף כשכיר כשהיה תלמיד בית ספר בן 10 והיה מחלק עיתונים".

נתון אפילו עוד פחות רלוונטי מזה הקודם שדנתי בו. מה הקשר בין מתי כל אחד מאיתנו יצא לעבוד לראשונה לעד כמה כל אחד מאיתנו הוא משקיע טוב או יכול להיות משקיע טוב?.

אבל למרות שאין שום קשר לכלום, אתייחס בכל זאת-וורן באפט בן מיליארד שנה. כשהוא היה בן 10 השנה הייתה 1940. כשאני הייתי בן 10, השנה הייתה 2008. אני לא יודע מה היו החוקים בארצות הברית ב-1940, אבל האידיוט שהיה מעסיק אותי בתור ילד בן 10 ב-2008 היה מושלך לבית הסוהר. לא שאם ילד בן 10 לא יוצא לעבוד אז זה אומר שהוא לא ידע להשקיע בבורסה כשהוא יהיה גדול כמו מי שעבד בתור ילד בן 10 (כיום לא חוקי בכלל...).

14. ד'. "הוא החל להשקיע בני"ע כשהיה בן 16".

כאמור, לא רלוונטי מטעמים כאלו ואחרים שהוזכרו קודם לכן-לו היה כסף להשקיע בגיל 16 ולי לא, לכן זה לא מדד. אני גם מבין שזה כסף שהוא עבד בשבילו?. כאמור, ילדים בגילאים האלו כבר לא עובדים יותר. לפחות לא בעולם הראשון. שלישית כל, כאמור לעיל, לא אם הוא התחיל להשקיע או לעשות כל דבר כלשהו בלא יודע איזה גיל, ואני עשיתי את אותן הפעולות והמעשים או אעשה אותם בגיל מאוחר יותר, לא זה המדד למי משקיע טוב יותר או טוב פחות.

14. ה'. "הוא היה מיליונר בגיל 21".

אוקיי, זה הדבר היחיד שכתבתה פה שיש בן מן הענייניות וקשר לדיון על למי יש יכולות השקעה גבוהות יותר. אבל לא בצורה שבה אתה חושב. זה לא משנה באיזה גיל באפט עשה את המיליון דולר הראשונים שלו וזה לא משנה באיזה גיל אני אעשה את המיליון דולר הראשונים שלי. מנגד, מצד שני, אתה לא רק מביא פה נתון שלפיו הוא הגיע למיליון דולר בגיל 21, אלא גם שהוא התחיל להשקיע בגיל 16. שני הנתונים האלו ביחד, יכולים באמת להגיד משהו שקשור למה שאנחנו מדברים עליו. משהו ענייני. הוא הגיע למיליון דולר, מרגע שהוא התחיל להשקיע, בתוך 5 שנים. אם אתה יודע עם כמה כסף הוא נכנס לבורסה בגיל 16, נוכל לדבר על תשואות באחוזים בחמש השנים האלו ועל תשואות באחוזים לשנה בממוצע ואז נוכל להתקדם לאיפשהו. כי אז נוכל להשוות את זה לתשואות באחוזים שעשו המניות (והזהב) שאמרתי לעצמי שהייתי שם בהם כסף, אם רק היה לי כסף להשקיע.

אבל זה בוודאי רק יוסיף להראות ולהוכיח שיש לי יכולות השקעה טובות יותר משלו, גם אם עדיין לא השקעתי, כפי מה שהוכחתי את זה כשדיברתי על התשואות באחוזים מהזהב ומנטפליקס ומטסלה שמגיעים לעשרות אחוזים ומאות אחוזים לשנה בזמן שבאפט, כפי מה שאמרתה לי, עושה 22% בשנה בממוצע.

האם הנתון ידוע לך?. אתה יודע עם כמה הוא נכנס לבורסה בגיל 16?. אנחנו לא באמת צריכים את זה בהתבסס על כל מה שכבר נאמר והוכח, אבל אולי אם בזה נתרכז, למי יש יכולת לעשות מיליון דולר יותר מהר, בהתבסס על עם כמה כסף הוא נכנס ומהן התשואות לאחוזים, אולי זה יהיה הדבר שיצליח לשכנע אותך. למרות שנראה לי שאתה סתם מתעקש כי זה לא נשמע לך הגיוני באוזן שילד בן 22 בלי השכלה גבוהה ובלי תעודת בגרות יודע להשקיע טוב יותר מבאפט. ת'כלס אני מבין אותך לגמרי. אבל הנקודות שהועלו כבר באמת היו אמורות להוכיח לך את האמת.

15. "אתה גם עושה 400% בשנה רק בתיאוריה".

שכאמור, עשיית כסף בתיאוריה, זה טוב מספיק. וזה לא כאילו שבגלל שלא היה לי כסף להשקיע, אז בגלל שהרווחים התיאורטיים שלי הם הנתון היחיד שיש לנו לעבוד איתו, אז אנחנו מחליטים להתפשר על נתון שהוא לא כזה מדהים. זה לא מה שקורה פה. זה נכון שזה הנתון היחיד שיש לנו לעבוד איתו, אבל מדובר בנתון טוב ובמדד מצוין בשביל לקבוע את יכולות ההשקעה שלי.

מה גם, שאלו לא באמת 400% בשנה. אלו 400% בארבע חודשים. כלומר 1200% בשנה. אבל בוא נדבר על זה לרגע. יש מה להגיד על ההישג הזה שלי. העניין הוא שרציתי להודות שמדובר באחד מההישגים היותר מבריקים שלי. אני לא באמת מסוגל להגיע לדבר כזה ממש כל ארבע חודשים או אפילו ממש כל שנה. אני חושב ש-400% בכמה ימים, או בכמה חודשים, או בשנה שלמה, זה הישג שמשיהיה לי כסף, אני אוכל להגיע אליו פעם בכמה שנים טובות בממוצע. שגם זה לא רע. זה פשוט שבאמת מדובר בשיא של השיא של כל מה שאי-פעם שיערתי נכונה שצריך להשקיע בו ואיזה תשואות זה נתן אחר כך.

אם נהיה כנים לחלוטין, להערכתי, הטווח הממוצע השנתי שאני יכול להגיע אליו, הוא תשואות של בין 50% ל-150% בשנה. אם נעשה ממוצע מוחלט אז אנחנו יכולים להגיד שביכולתי להפיק תשואות של 100% בשנה. אבל אני מעדיף טווח ממוצע במקום מספר ממוצע כי מרגע שאתחיל להשקיע, אני בהחלט צופה שההישגים שלי יכולים להיות תנודתיים מאוד. בין 50% ל-150%, אם נדבר על טווח ממוצע. אני בהחלט צופה גם שנים חלשות, של תשואות של 40% בשנה, 30% בשנה, ואפילו רק 20% בשנה כמו באפט.

אתה מבין, הגאונות הפיננסית שלי לא באה לידי ביטוי בזיהוי של מאות ואלפי מניות שיעלו עליות מתונות ומכובדות לאורך זמן, כפי מה שעושים אתה ובאפט. הגאונות הפיננסית שלי באה לידי ביטוי בהברקות כאלו ואחרות, מידי פעם, "פה ושם", אם כך נקרא לזה. אבל מה שיפה בהברקות האלו, זה שאלו הברקות-הברקות. הדה בסט של הדה בסט. כשאני כבר יודע במה להשקיע, אבל לא משקיע בזה כי אין לי כסף, זה לוקח לזה כמה חודשים או כמה שנים לפני שזה עולה בעשרות ובמאות אחוזים. אני יודע שמדובר בהישגים בלתי נתפסים לחלוטין, אבל זאת האמת. זה מה שאני יודע לעשות. זה מה שאני יכול לעשות. וחבל. חבל שאין לי כסף לשקיע. הרי מסתבר שבאפט קטן לידי. לדעתי, בן-אדם שבאפט קטן לידו, זה בן-אדם שצריך להיות לו כסף להשקיע. לדעתי, זה על גבול הפשע נגד האנושות שאין לי כסף להשקיע.

16. "אם אתה מחזיק מעצמך כזה גאון פיננסי למה שלא תלווה 40000 ש"ח ותשקיע אותם על פי מיטב הבנתך? אם אתה כזה מוצלח יהיה לך קל מאוד להחזיר את ההלוואה".

אתה ציני לחלוטין, אבל למרות שגם לא באמת התכוונתה, אתה גם צודק לחלוטין. באמת יהיה לי קל מאוד להחזיר את ההלוואה. ובטח יישארו לי בצד עוד איזה
100,000-120,000 שקל. הבעיה כאן היא ש-40,000 שקל זה כלום כסף ללכת ולהשקיע איתם. 40,000 שקל?. מה אני נראה לך פצוע או משהו?. מי משקיע 40,000?. 40,000 שקל זה לא הרבה כסף בעיניי. ואני לא אלך לבורסה בשביל להשקיע 40,000. וואלה, כן, בתוך כמה חודשים או שנה-שנתיים-שלוש זה יהיה 160,000 לפני ההחזרה של ה-40,000 לבנק. אבל גם אחרי שהחזרתי את ה-40,000, ובטח עם עוד ריבית של 10,000 או 20,000, מה אז?. נשארו לי כמה?. 110,000-120,000?. כמה זה?. שנה עבודה במשק?. זה כלום. השקעה של סכומים כאלו זה דבר שאיננו מכבד אותי בתור אשף פיננסי מן הרמה הגבוהה ביותר.

17. מה גם, שבבנק יש לי 1250 שקל. גם אם זה לא היה דבר שלא מכבד אותי בעליל להיכנס למניה שתעלה בשלוש מאות או ארבע מאות אחוז בתוך זמן לא רב עם 40,000 שקל, הבנק מלווה 40,000 שקל לאנשים כמוני?. בכל מקרה, אם הם לא מלווים לי חצי מיליון במינימום אז אני לא רוצה כלום.

18. "גם תעבור את וורן באפט בהונך בקלי קלות תוך פחות מעשור".

הא-הא. הרגתה אותי מצחוק.

19. "400% לשנה אומר להכפיל את כספך פי 5 כל שנה".

400% לארבע חודשים. אז אני חושב שהתכוונתה ל-1200% שנה. כלומר להכפיל את כספי פי 12 כל שנה. או 13. או 11. לא יודע, אני לא טוב במתמטיקה. בכל מקרה, הסברתי קודם לכן שאכן מדובר במרשים שבהישגיי. אני לא חושב שאוכל לחזור על הדבר יותר מפעם אחת כל שלוש עד חמש שנים.

20. "אם תצליח לעשות את זה תהיה נס כלכלי שאיש לא יצליח להסביר".

גם בלי זה אני נס כלכלי שאיש אינו יכול להסביר. טווח תשואות ממוצע של בין 50% ל-150% בשנה זה הרבה יותר טוב מבאפט ומספיק לחלוטין בשביל שאחשב לגדול המשקיעים בכל הזמנים. אפילו ש-400% בשנה לא באמת נמנה על יכולותיי והישגיי הרגילים. מה גם, שכאמור, אפילו בתוך הטעות שלך שאני יכול לעשות רווחים של 400% בשנה, ממש כל שנה ושנה, יש טעות. כפי שהוסבר, מדובר ב-400% לחודש. אם ברצוננו לדבר על הישג של 100% לחודש, אז אני חושב שהתכוונתה ל-1200% לשנה.

14) אני מעריך יותר אנשים שהרוויחו בפועל מאשר אנשים שהיו יכולים להרוויח ולא עשו זאת. לו אני במקומך אפילו היה לי כסף לרכוש מניה אחת של חברה שאני צופה שתכפיל את ערכה הייתי עושה זאת. לא הייתי מהסס, לו הייתי חושב שאני יכול להרוויח מאות אחוזים תוך חודשים ספורים להשקיע אפילו 5 ש"ח. לו היו לי היכולות שאתה טוען שיש לך הייתי משקיע מדמי הכיס שלי עוד כשהייתי בגן והייתי מיליונר עוד לפני בר מצווה. על גאון מבוזבז כמוך לא שמעתי בחיים וכנראה גם לא אשמע.

15) אמרת שאתה יכול להרוויח 1200% בשנה, לכן כדאי שתעשה את זה, זה אומר להכפיל את הכסף שלך פי 13 תוך שנה או פי 2199 תוך 3 שנים, זה יותר מפי 4000000 תוך 6 שנים או פי 8000000000 תוך 9 שנים. אם אתה משקיע כך 100 ש"ח אתה הופך להיות האיש העשיר בעולם תוך 9 שנים, אז פשוט תעשה את זה, די עם התירוצים!

16) אתה לא פצוע, אתה פסיכי, כי לו היית שפוי היית משקיע את המעט שיש לך והיית מיליונר מזמן! כל יום שאתה ממתין הוא יום בו אתה מפסיד כסף! תשקיע את מה שיש לך.

17) לא מכבד אותך להיות מסוגל להרוויח מיליונים ולהיות עני! תשקיע ותהיה עשיר! כולם מכבדים עשירים שעשו את הונם בעצמם!

18) נכון, כי הוא השקיע כסף שהרוויח ממכירת עיתונים, אתה לא משקיע כלום, אתה רק מדבר.

19) גם אם תחזור על זה פעם בשלוש שנים, להכפיל את כספך פי 13 כל 3 שנים אומר שתוך 27 שנים תוכל להיות האיש העשיר בעולם מהשקעה מזערית של 100 ש"ח אז תפסיק לתרץ לעצמך תירוצים ותתחיל להשקיע.

20) אתה נס כלכלי מהכיוון השלילי, יודע להרוויח כסף ונשאר עני, לדעתי אתה צריך להתבייש בעצמך על הפוטנציאל הלא ממומש שלך.
 
21. "יזמינו אותך להרצות בכנסי משקיעים בעולם כולו".

הם אכן יעשו את זה, מכיוון שאפילו שאני לא באמת יכול להשיג תשואות של 400% בשנה (בדרך כלל), אני כן מסוגל לבין 50% ל-150% בשנה בקלות, וזה בהחלט טוב מספיק בשביל שהמעריצים יזמינו אותי להרצות בכנסי המשקיעים שלהם בעולם כולו. אבל למרות שעבור שאעביר הרצאה בודדת יציעו לי עשרות אלפי ומאות אלפי דולרים להרצאה, בכוונתי לסרב. לפרוטוקול, שתדע שבעתיד לא רק שיבקשו ממני להרצות בנושאי כלכלה, אלא גם קרוב לוודאי בתחום הפסיכולוגיה ובתחומים נוספים, מכיוון שהישגיי מרובים ונפרסים על מספר תחומים ומדעים שונים.

בכל מקרה, כאמור, למרות שיציעו לי קרוב לוודאי עשרות אלפים ומאות אלפים של דולרים עבור הרצאה בודדת, בכוונתי לסרב להצעות האלו. זה לא מה שאתה חושב. אין לי פחד במה. למען האמת, קרוב לוודאי שאני האדם בעל הביטחון העצמי הרב ביותר שדיברתה איתו מאז ומעולם. טוב, נו, אלא מה?. למה ציפינו?. שלבן-אדם בעל הישגים כשלי יהיה מה בדיוק?. בעיות של חוסר ביטחון?. בכל מקרה, לא, אין לי פחד במה. בכוונתי לסרב להצעות המפתות שעוד יבואו להרצות בכנסים ובאוניברסיטאות עבור עשרות אלפים ומאות אלפים של דולרים מכיוון שאני תופס מעצמי אדם פרטי מאוד. אני לא רוצה שיצלמו אותי עם מצלמות או טלפונים או יצלמו אותי בצילומי וידאו. אני לא רוצה שיקליטו אותי או את הקול שלי. אני לא רוצה "להיות שם". אני מעדיף למשוך בחוטים מאחורי הקלעים מחד גיסא, אבל לעולם לא להיראות או להישמע מאידך גיסא. הדבר רק יוסיף על ההילה והתהילה שלי. הדבר רק יוסיף על האגדה שלי. זה רק יעצים אותי. זה לא שאני מנסה להיות מסתורי בכוח. אני באמת פשוט מסתורי. התוספת להילה, לתהילה ולאגדה שלי היא פשוט תוספת טבעית שתגיע ביחד עם המסתוריות והנטייה לקנאה לפרטיות שניחנתי בהן בכנות. בנוסף על כל מה שנאמר עד כה, אני גם לא כל-כך מת על אנשים אחרים. אנשים נמשכים אל מי שדומה להם. בהיותי פחות או יותר תמיד האדם החכם ביותר והמוכשר ביותר בחדר, ובפער גדול מכל האחרים, אין אף-אחד שדומה לי מספיק בשביל שאחבב אותו או אהנה מקרבתו במידה משמעותית.

הפסיכולוגית הטרום-פזית אליס מילר טעתה כאשר היא קראה למה שעובר עליי ועל אלו שכמותי "הדרמה של הילד המחונן". הדרמה של הילד המחונן היא לא דרמה. היא טרגדיה. וככל שהילד מחונן יותר, הטרגדיה גדולה יותר.

אני התלמיד החכם ביותר בהיסטוריה של הבית-ספר שלמדתי בו. וממש לא רק בגלל שמשרד החינוך כשל בתפקידו למצוא ולאתר אותי, ואז לשבץ אותי בבית-ספר למחוננים (כי הרי בשביל ילדים כמוני בנו אותם, לא?). גם אם משרד החינוך היה ממלא כראוי את תפקידו, ובבית-ספר למחוננים הייתי לומד, זה לא היה משנה דבר. אולי הייתי נמצא במוסד החינוכי הנכון בעבורי, אבל קרוב לוודאי שהייתי הופך לתלמיד החכם ביותר בהיסטוריה גם של הבית-ספר ההוא, ובפער ניכר מהבא אחריי. וגם שם, אני הייתי הופך להיות, תמיד, האדם החכם ביותר בחדר, ובפער ניכר מהבא אחריי. זאת הסיבה למה אני לא כל-כך אוהב אנשים אחרים. אם כי בעוונותיי אני מודה שאני נהנה מידי פעם בפעם לשוחח עם אינטלקטואלים נוספים. אינטלקטואלים שלא נמצאים בחיים שלי באופן אישי, אבל שנמצאים איפשהו במדינה הזאת. לא אנשים חכמים באותה המידה כמוני, אני מודה, אבל אתם האנשים החכמים ביותר והמוכשרים ביותר שזמינים לי. ואתם מספיקים לי, בדרך כלל.

22. "תוכל למכור ספרים על שיטתך במיליארדי דולרים".

למען האמת לא. אני חכם מאוד, זה נכון, אבל זה כל מה שאני. אני לא למדתי שום תואר כלכלי. לא כלכלה. לא ייעוץ פיננסי. לא כלום. אני לא מכיר שיטות לניתוחי מניות או מדדים. לא למדתי שיטות כאלו מעולם. אני גם לא פיתחתי שיטות כאלו. אני לא בקיא לא בכלכלה, לא בפיננסים ולא בשוק המניות. אין לי מה להגיד לך. אני פשוט קוסם. אני הודיני. אני גאון. זה כל מי ומה שאני. אני לא יודע לזהות מניות או מדדים שיעלו בעשרות ובמאות אחוזים בחודשים בודדים או שנים בודדות באופן שיטתי כפי מה שאתה מציג אותי. אלו הברקות אקראיות. אלו הארות רנדומאליות. אני מאוד מאוד חכם, אבל לא הרבה מעבר לזה. אין שיטה סדירה שעומדת מאחורי ההישגים שלי. לכן אין לי את היכולת לא לכתוב ספרים על מה שביכולתי לעשות וגם לא ללמד אחרים לעשות את מה שאני יודע לעשות. מה שאני יודע לעשות ימות איתי. אני מניח שהדרך היחידה שבה המעריצים יוכלו לחקות את ההצלחה שלי, זה אם אני פשוט אגיד להם באיזה מניות להשקיע והם פשוט יעשו את זה. אבל בעצם, למה שאגיד להם?. עם יכולת לעשות את מה שאני עושה, לא עדיף שאכריח אותם להיות לקוחות שלי אם הם באמת רוצים הצלחה כמו שלי?. כן. זה רעיון לא רע. אולי אני יכול להשקיע בבורסה בשביל אחרים, ואם אהיה הברוקר הטוב בעולם, לגזור את העמלה השמנה ביותר, באחוזים, שברוקר אי-פעם העיז לגזור לעצמו. טוב נו, אלא מה?. אני יודע להשקיע טוב יותר מבאפט. האנשים קוראים לבאפט אורקל, נכון?. לבאפט האנשים קוראים אורקל?. 22%?. זה אורקל זה?. אני אראה להם אורקל. האורקל מאומהה קטן ליד האורקל מישראל. יום יבוא, וכולם ידעו את זה.

23. ועכשיו לפני שנמשיך, רציתי לשאול אותך על השקעה בדם, "הזהב האדום", אם תרצה. זה פשוט שעכשיו נזכרתי בזה שרציתי לדבר איתך על זה ורציתי למהר לכתוב לך על זה לפני שאשכח. שמעתי שדם עולה איזה 340 דולר ל-480 מיליליטר. כלומר מתקיים בזה מסחר. אתה יודע איך סוחרים בזה במקרה?. מאיפה אני משיג דם?. למי אני מוכר?.

24. נכון יש את הפיתוח של האיברים המלאכותיים וכל זה?. ידוע לך במקרה על חברה או חברות שמנסות לפתח דם מלאכותי?.

25. נכון יש את הדבר הזה שלוקחים איברים מחיות ומשתילים אותם בבני-אדם?. ידוע לך במקרה על בעל חיים שאפשר לקחת את הדם שלו ולתת עירוי דם עם הדם שלו לבני אדם?.

26.שמעתי שדם הוא טוב רק לחודש. איזה באסה!. שמעתי שיש חומר שמעכב את ההתקלקלות של הדם. אתה מכיר חומר כזה במקרה?. איך קוראים לו?.

27. "תהיה האדם העשיר בעולם".

אני לעולם לא אהיה האדם העשיר בעולם.

28. "והמפורסם בעולם".

אולי. אני לא פוסל את הרעיון על הסף. אבל אתה יכול להיות בטוח שהישגיי המונומנטאליים בתחום הכלכלה לא יספיקו לבדם לשם כך. מזל שאני איש אשכולות.

29. "לך על זה. למרות שנראה לי שזה פקה פקה, כי עדיין לא הרווחת כסף במציאות".

עניתי לך על שטויות מגוחכות מעין אלו קודם לכן. אין לי כוח לחזור על אותו הדבר מיליון פעם.

30. לא זכור לי מתי או איפה, אבל שמעתי מישהו מדבר על מדד הפחד במובן של נקודות. גם על מדד הדאו ג'ונס מדברים במונחים של נקודות. מה זה הנקודות האלו?. מה זאת שיטת הנקודות הזאת?. למה לא לדבר בדולרים?. כמה שווה כל נקודה בדולרים?.

31. מכיוון שאני לא יודע מה זה הנקודות האלו, ומכיוון ששמעתי דיבורים על ביצועי מדד הפחד ב-"נקודות", אדבר גם אני במונחים של "נקודות". כרגע מדד הפחד עומד על 40 נקודות. וזה מעצבן אותי כי אני רוצה להשקיע בזה מתישהו אבל בתקופה רגילה הבנתי שזה עומד על 12-13 נקודות. מתי לדעתך המדד יעמוד עוד פעם על 12-13 נקודות כדי שאני אוכל להיכנס בהשקעה סבירה לכל מניה?.

32. אם הייצוא של ארצות הברית ייפסק לשלוש חודשים, מה שכאמור יגרום לשפל גדול, או אולי ממש גדול, על כמה נקודות, להערכתך, יעמוד המדד?. 90?.

33. במדדים זה גם עובד ב-"מניות" או שרק עם חברות זה עובד ב-"מניות"?.

34. אז המיסים על מניות, המיסים הם רק על רווחי דיבידנד או שלוקחים מס גם על רווחים של מכירת מניות?.

35. בויקיפדיה העברית יש עמוד עבור "מס דיבידנדים" ומדברים שם על מס הדיבידנדים בארצות הברית. בארצות הברית מבדילים בין "מס ליחיד" ל-"מס למוטב" בכל הנוגע לתשלום מס על דיבידנדים. אתה יכול בבקשה להסביר לי את ההבדל?.

36. אם היו לי עשרות מיליונים, האם הבנק היה מסכים לתת לי הלוואה בסדר גודל של עשרות מיליונים?.

37. אפריקה צפויה לצמוח בעשורים הקרובים. לצמוח ממש. איך להשקיע באפריקה?. יש איזושהי חברה או מניה טובה בשביל להשקיע באפריקה?.

38. המדינה שמשתמשת בהכי הרבה אנרגיה סולארית בעולם, היא סין, אבל המדינה שמשתמשת בהכי הרבה אנרגיה סולארית בעולם באחוזים באופן יחסי לסך כל הצריכה שלה, היא הונדורס.

אם יום אחד, האנרגיה הסולארית הייתה מתגלה כלא אמינה, והיה צריך להחליף אותה, לאיזו סוג של מקור אנרגיה, אנרגיה ירוקה או לא ירוקה, יעברו, לדעתך, כדי לפצות בהונדורס על 15 אחוזי האנרגיה שסיפקה השמש?. איזה מקור אנרגיה יספק את העוד 15 אחוז האלו?. למה יעברו?. איך אני משקיע בזה?.

39. נמאס לי שחוכמתי הרבה יורדת לטימיון כל הזמן. הגיע הזמן שיהיה לי כסף להשקיע. בבנק לא ילוו לי שקל, אבל בשוק האפור כן. כמה כסף נראה לך שיסכימו להלוות לי בשוק האפור?. מה אתה חושב שתהיה הריבית?.

40. בינתיים אין לי כסף, אבל תיאורטית, אם הייתי רוצה להמר על הניצחון של טראמפ בבחירות הקרובות בשלוש בנובמבר, אתה יודע במקרה מה היחסים?. או שאתה יכול אולי לבדוק בשבילי?. אני לא יודע לבדוק דברים כאלו. אני כבר סוג של רגיל לזה, אבל אני רק רוצה לדעת כמה תשואות באחוזים אני עומד להפסיד הפעם. ביום שלישי הקרוב.

תודה על הכול.
 
נערך לאחרונה ב:

SupermanZW

Well-known member
21. "יזמינו אותך להרצות בכנסי משקיעים בעולם כולו".

הם אכן יעשו את זה, מכיוון שאפילו שאני לא באמת יכול להשיג תשואות של 400% בשנה (בדרך כלל), אני כן מסוגל לבין 50% ל-150% בשנה בקלות, וזה בהחלט טוב מספיק בשביל שהמעריצים יזמינו אותי להרצות בכנסי המשקיעים שלהם בעולם כולו. אבל למרות שעבור שאעביר הרצאה בודדת יציעו לי עשרות אלפי ומאות אלפי דולרים להרצאה, בכוונתי לסרב. לפרוטוקול, שתדע שבעתיד לא רק שיבקשו ממני להרצות בנושאי כלכלה, אלא גם קרוב לוודאי בתחום הפסיכולוגיה ובתחומים נוספים, מכיוון שהישגיי מרובים ונפרסים על מספר תחומים ומדעים שונים.

בכל מקרה, כאמור, למרות שיציעו לי קרוב לוודאי עשרות אלפים ומאות אלפים של דולרים עבור הרצאה בודדת, בכוונתי לסרב להצעות האלו. זה לא מה שאתה חושב. אין לי פחד במה. למען האמת, קרוב לוודאי שאני האדם בעל הביטחון העצמי הרב ביותר שדיברתה איתו מאז ומעולם. טוב, נו, אלא מה?. למה ציפינו?. שלבן-אדם בעל הישגים כשלי יהיה מה בדיוק?. בעיות של חוסר ביטחון?. בכל מקרה, לא, אין לי פחד במה. בכוונתי לסרב להצעות המפתות שעוד יבואו להרצות בכנסים ובאוניברסיטאות עבור עשרות אלפים ומאות אלפים של דולרים מכיוון שאני תופס מעצמי אדם פרטי מאוד. אני לא רוצה שיצלמו אותי עם מצלמות או טלפונים או יצלמו אותי בצילומי וידאו. אני לא רוצה שיקליטו אותי או את הקול שלי. אני לא רוצה "להיות שם". אני מעדיף למשוך בחוטים מאחורי הקלעים מחד גיסא, אבל לעולם לא להיראות או להישמע מאידך גיסא. הדבר רק יוסיף על ההילה והתהילה שלי. הדבר רק יוסיף על האגדה שלי. זה רק יעצים אותי. זה לא שאני מנסה להיות מסתורי בכוח. אני באמת פשוט מסתורי. התוספת להילה, לתהילה ולאגדה שלי היא פשוט תוספת טבעית שתגיע ביחד עם המסתוריות והנטייה לקנאה לפרטיות שניחנתי בהן בכנות. בנוסף על כל מה שנאמר עד כה, אני גם לא כל-כך מת על אנשים אחרים. אנשים נמשכים אל מי שדומה להם. בהיותי פחות או יותר תמיד האדם החכם ביותר והמוכשר ביותר בחדר, ובפער גדול מכל האחרים, אין אף-אחד שדומה לי מספיק בשביל שאחבב אותו או אהנה מקרבתו במידה משמעותית.

הפסיכולוגית הטרום-פזית אליס מילר טעתה כאשר היא קראה למה שעובר עליי ועל אלו שכמותי "הדרמה של הילד המחונן". הדרמה של הילד המחונן היא לא דרמה. היא טרגדיה. וככל שהילד מחונן יותר, הטרגדיה גדולה יותר.

אני התלמיד החכם ביותר בהיסטוריה של הבית-ספר שלמדתי בו. וממש לא רק בגלל שמשרד החינוך כשל בתפקידו למצוא ולאתר אותי, ואז לשבץ אותי בבית-ספר למחוננים (כי הרי בשביל ילדים כמוני בנו אותם, לא?). גם אם משרד החינוך היה ממלא כראוי את תפקידו, ובבית-ספר למחוננים הייתי לומד, זה לא היה משנה דבר. אולי הייתי נמצא במוסד החינוכי הנכון בעבורי, אבל קרוב לוודאי שהייתי הופך לתלמיד החכם ביותר בהיסטוריה גם של הבית-ספר ההוא, ובפער ניכר מהבא אחריי. וגם שם, אני הייתי הופך להיות, תמיד, האדם החכם ביותר בחדר, ובפער ניכר מהבא אחריי. זאת הסיבה למה אני לא כל-כך אוהב אנשים אחרים. אם כי בעוונותיי אני מודה שאני נהנה מידי פעם בפעם לשוחח עם אינטלקטואלים נוספים. אינטלקטואלים שלא נמצאים בחיים שלי באופן אישי, אבל שנמצאים איפשהו במדינה הזאת. לא אנשים חכמים באותה המידה כמוני, אני מודה, אבל אתם האנשים החכמים ביותר והמוכשרים ביותר שזמינים לי. ואתם מספיקים לי, בדרך כלל.

22. "תוכל למכור ספרים על שיטתך במיליארדי דולרים".

למען האמת לא. אני חכם מאוד, זה נכון, אבל זה כל מה שאני. אני לא למדתי שום תואר כלכלי. לא כלכלה. לא ייעוץ פיננסי. לא כלום. אני לא מכיר שיטות לניתוחי מניות או מדדים. לא למדתי שיטות כאלו מעולם. אני גם לא פיתחתי שיטות כאלו. אני לא בקיא לא בכלכלה, לא בפיננסים ולא בשוק המניות. אין לי מה להגיד לך. אני פשוט קוסם. אני הודיני. אני גאון. זה כל מי ומה שאני. אני לא יודע לזהות מניות או מדדים שיעלו בעשרות ובמאות אחוזים בחודשים בודדים או שנים בודדות באופן שיטתי כפי מה שאתה מציג אותי. אלו הברקות אקראיות. אלו הארות רנדומאליות. אני מאוד מאוד חכם, אבל לא הרבה מעבר לזה. אין שיטה סדירה שעומדת מאחורי ההישגים שלי. לכן אין לי את היכולת לא לכתוב ספרים על מה שביכולתי לעשות וגם לא ללמד אחרים לעשות את מה שאני יודע לעשות. מה שאני יודע לעשות ימות איתי. אני מניח שהדרך היחידה שבה המעריצים יוכלו לחקות את ההצלחה שלי, זה אם אני פשוט אגיד להם באיזה מניות להשקיע והם פשוט יעשו את זה. אבל בעצם, למה שאגיד להם?. עם יכולת לעשות את מה שאני עושה, לא עדיף שאכריח אותם להיות לקוחות שלי אם הם באמת רוצים הצלחה כמו שלי?. כן. זה רעיון לא רע. אולי אני יכול להשקיע בבורסה בשביל אחרים, ואם אהיה הברוקר הטוב בעולם, לגזור את העמלה השמנה ביותר, באחוזים, שברוקר אי-פעם העיז לגזור לעצמו. טוב נו, אלא מה?. אני יודע להשקיע טוב יותר מבאפט. האנשים קוראים לבאפט אורקל, נכון?. לבאפט האנשים קוראים אורקל?. 22%?. זה אורקל זה?. אני אראה להם אורקל. האורקל מאומהה קטן ליד האורקל מישראל. יום יבוא, וכולם ידעו את זה.

23. ועכשיו לפני שנמשיך, רציתי לשאול אותך על השקעה בדם, "הזהב האדום", אם תרצה. זה פשוט שעכשיו נזכרתי בזה שרציתי לדבר איתך על זה ורציתי למהר לכתוב לך על זה לפני שאשכח. שמעתי שדם עולה איזה 340 דולר ל-480 מיליליטר. כלומר מתקיים בזה מסחר. אתה יודע איך סוחרים בזה במקרה?. מאיפה אני משיג דם?. למי אני מוכר?.

24. נכון יש את הפיתוח של האיברים המלאכותיים וכל זה?. ידוע לך במקרה על חברה או חברות שמנסות לפתח דם מלאכותי?.

25. נכון יש את הדבר הזה שלוקחים איברים מחיות ומשתילים אותם בבני-אדם?. ידוע לך במקרה על בעל חיים שאפשר לקחת את הדם שלו ולתת עירוי דם עם הדם שלו לבני אדם?.

26.שמעתי שדם הוא טוב רק לחודש. איזה באסה!. שמעתי שיש חומר שמעכב את ההתקלקלות של הדם. אתה מכיר חומר כזה במקרה?. איך קוראים לו?.

27. "תהיה האדם העשיר בעולם".

אני לעולם לא אהיה האדם העשיר בעולם.

28. "והמפורסם בעולם".

אולי. אני לא פוסל את הרעיון על הסף. אבל אתה יכול להיות בטוח שהישגיי המונומנטאליים בתחום הכלכלה לא יספיקו לבדם לשם כך. מזל שאני איש אשכולות.

29. "לך על זה. למרות שנראה לי שזה פקה פקה, כי עדיין לא הרווחת כסף במציאות".

עניתי לך על שטויות מגוחכות מעין אלו קודם לכן. אין לי כוח לחזור על אותו הדבר מיליון פעם.

30. לא זכור לי מתי או איפה, אבל שמעתי מישהו מדבר על מדד הפחד במובן של נקודות. גם על מדד הדאו ג'ונס מדברים במונחים של נקודות. מה זה הנקודות האלו?. מה זאת שיטת הנקודות הזאת?. למה לא לדבר בדולרים?. כמה שווה כל נקודה בדולרים?.

31. מכיוון שאני לא יודע מה זה הנקודות האלו, ומכיוון ששמעתי דיבורים על ביצועי מדד הפחד ב-"נקודות", אדבר גם אני במונחים של "נקודות". כרגע מדד הפחד עומד על 40 נקודות. וזה מעצבן אותי כי אני רוצה להשקיע בזה מתישהו אבל בתקופה רגילה הבנתי שזה עומד על 12-13 נקודות. מתי לדעתך המדד יעמוד עוד פעם על 12-13 נקודות כדי שאני אוכל להיכנס בהשקעה סבירה לכל מניה?.

32. אם הייצוא של ארצות הברית ייפסק לשלוש חודשים, מה שכאמור יגרום לשפל גדול, או אולי ממש גדול, על כמה נקודות, להערכתך, יעמוד המדד?. 90?.

33. במדדים זה גם עובד ב-"מניות" או שרק עם חברות זה עובד ב-"מניות"?.

34. אז המיסים על מניות, המיסים הם רק על רווחי דיבידנד או שלוקחים מס גם על רווחים של מכירת מניות?.

35. בויקיפדיה העברית יש עמוד עבור "מס דיבידנדים" ומדברים שם על מס הדיבידנדים בארצות הברית. בארצות הברית מבדילים בין "מס ליחיד" ל-"מס למוטב" בכל הנוגע לתשלום מס על דיבידנדים. אתה יכול בבקשה להסביר לי את ההבדל?.

36. אם היו לי עשרות מיליונים, האם הבנק היה מסכים לתת לי הלוואה בסדר גודל של עשרות מיליונים?.

37. אפריקה צפויה לצמוח בעשורים הקרובים. לצמוח ממש. איך להשקיע באפריקה?. יש איזושהי חברה או מניה טובה בשביל להשקיע באפריקה?.

38. המדינה שמשתמשת בהכי הרבה אנרגיה סולארית בעולם, היא סין, אבל המדינה שמשתמשת בהכי הרבה אנרגיה סולארית בעולם באחוזים באופן יחסי לסך כל הצריכה שלה, היא הונדורס.

אם יום אחד, האנרגיה הסולארית הייתה מתגלה כלא אמינה, והיה צריך להחליף אותה, לאיזו סוג של מקור אנרגיה, אנרגיה ירוקה או לא ירוקה, יעברו, לדעתך, כדי לפצות בהונדורס על 15 אחוזי האנרגיה שסיפקה השמש?. איזה מקור אנרגיה יספק את העוד 15 אחוז האלו?. למה יעברו?. איך אני משקיע בזה?.

39. נמאס לי שחוכמתי הרבה יורדת לטימיון כל הזמן. הגיע הזמן שיהיה לי כסף להשקיע. בבנק לא ילוו לי שקל, אבל בשוק האפור כן. כמה כסף נראה לך שיסכימו להלוות לי בשוק האפור?. מה אתה חושב שתהיה הריבית?.

40. בינתיים אין לי כסף, אבל תיאורטית, אם הייתי רוצה להמר על הניצחון של טראמפ בבחירות הקרובות בשלוש בנובמבר, אתה יודע במקרה מה היחסים?. או שאתה יכול אולי לבדוק בשבילי?. אני לא יודע לבדוק דברים כאלו. אני כבר סוג של רגיל לזה, אבל אני רק רוצה לדעת כמה תשואות באחוזים אני עומד להפסיד הפעם. ביום שלישי הקרוב.

תודה על הכול.
21) אתה מוכן להפסיד מאות אלפי דולרים להרצאה רק כדי להישאר מסתורי? בחיי שאתה מטומטם! אם היית חכם היית מנצל כל הזדמנות להרוויח כסף, במיוחד אם אתה יכול לקבל הזדמנויות להרוויח כסף רב כל כך במאמץ מועט כל כך!

22) למען האמת כן! אם תכתוב ספרים על האופן בו אתה מזהה את ההזדמנויות האלה לפני שהן קורות תוכל למכור מאות מיליוני עותקים של הספרים שלך, לכן תרוויח מיליארדים רק מהספרים. אם אתה כזה גאון אין שום סיבה שךא תהיה מיליארדר!

23) לא יודע, לא התעניינתי בנושא.

24) חפש באינטרנט "ריי קורצווייל", הוא מתעסק בזה, תוכל למצוא באילו חברות הוא משקיע.

25) לא יודע, ריי קורצווייל בטוח ידע.

26) לא יודע, שוב שאלה לריי קורצווייל.

27) נכון, כי במקום להשקיע את מה שיש לך אתה מתבכיין שאתה לא יכול להתחיל בגדול (חצי מיליון ש"ח לפחות), תתחיל בקטן ותגיע לגדולות! מלהתבכיין רק תפסיד! תשקיע את מה שיש לך!

28) אתה איש אשכולות עני! יעריכו אותך רק אם תהיה עשיר! לכן תתחיל להשקיע עכשיו!

29) גם לי אין כוח לחזור על עצמי. אתייחס לטענותיך ברצינות כאשר תוכיח את יכולותיך ולהוכיח אומר להתעשר מהשקעות.

30) כי לא מדובר בדולרים אלא בתנודתיות. ככל שהתנודתיות גבוהה יותר מדד הפחד גבוה יותר וככל שהתנודתיות נמוכה יותר מדד הפחד נמוך יותר.

31) לא יודע, אך מעריך שזה לא יקרה לפני שיסתיים משבר הקורונה.

32) יתכן.

33) רק עם חברות זה עובד במניות, במדדים עובדים ביחידות ETF.

34) גם על רווחי מכירת מניות משלמים מיסים, למיסים האלה קוראים "מס רווחי הון".

35) עבור לאנגלית, ההסבר שם.

36) כן.

37) אני לא משקיע באפריקה ולכן לא מתעניין במניות אפריקניות. כל מדינות אפריקה הן דיקטטורות וממשלות אפריקה יכולות להלאים חברות מבלי להודיע ואז כל כספי המשקיעים יכולים לרדת לטמיון. לא סומך על הממשלות באפריקה ולכן אין לי כל כוונה להשקיע באפריקה, הסיכון גדול מדי.

38) אנרגית רוח (תחנות רוח) ואנרגיית מים (תחנות כוח הידרו אלקטריות שמנצלות את מחזורי הגאות והשפל כדי להפיק חשמל).

39) יסכימו להלוות לך כל סכום שתרצה, הריבית יכולה להיות גם 30% לחודש, אם לא תשלם בזמן עלולים גם לקטוע לך איברים ואפילו לרצוח אותך. מוכן לקחת צ'אנס?

40) לא מתעסק בזה, נסה לבדוק בYahoo Finance, סביר מאוד להניח שתוכל למצוא שם את המידע הזה ואת האופציות הבינאריות בהן תוכל להשקיע.
 
1. "אם כפי שאתה אומר לו היה לך כסף היית משקיע אותו כמו וורן באפט...".

לא לגמרי כמו וורן באפט. יש מניות, מדדים וסחורות שוורן באפט דווקא לא יודע שצריך להשקיע בהם ואני כן. במובן של במה אני יודע שצריך להשקיע ווורן באפט לא יודע, כך יש לי למעשה יכולות השקעה טובות יותר משלו, כפי מה שהבנתי מהמידע שהצגתה ומההתכתבות שלנו. דרך אגב, האם אתה יודע עם כמה כסף וורן באפט נכנס לבורסה בגיל 16 כך שבתוך חמש שנות השקעה הוא היה מיליונר כבר בגיל 21?. על השאלה הזאת לא עניתה. או שאולי אתה כן יודע אבל בחרתה להתעלם מהשאלה הזאת כי התשובה עליה רק תוסיף להוכיח שיש לי יכולות השקעה טובות יותר משל וורן באפט, בהתבסס על מה שידוע לנו על יכולותיי והישגיי שלי עצמי?.

2. "...אז פשוט תעשה את זה, תתחיל בקטן ותצליח בגדול".

עם הסכומים שיש לי עכשיו?. לא תודה.

3. "האנשים העשירים ביותר בעולם לא נולדו עשירים".

נכון בנוגע לחלק מעשירי העולם המופלגים, לא כולם.

4. "כתבת בהמשך שהממוצע השנתי שלך יהיה לדעתך 100%, דהיינו הכפלת הכסף כל שנה, זה אומר שתוך 10 שנים אתה צפוי להכפיל את כספך פי 1024 (2 בחזקת 10) שזה יותר מפי 10 ותוך 20 שנה פי יותר ממיליון, אפילו אם תשקיע רק 1000 ש"ח, שזה פחות ממה שיש לך, תהיה מיליארדר בשקלים בגיל 42, אז למה שלא תעשה את זה?".

אני חושש שיש לך בעיות בהבנת הנקרא, חבר. אמרתי שעם כמה שאני חכם והכול, החוכמה שלי אינה מפיקה הארות על מניות שיעלו בעשרות ובמאות אחוזים כל כמה חודשים או כל כמה שנים כמו בקו ייצור תעשייתי או משהו. אני צופה שמרגע שאתחיל להשקיע, הרווחים שלי יהיו גדולים מאוד, זה נכון, אבל גם תנודתיים מאוד. הרי כבר אמרתי והסברתי לך שבשנה גרועה מאוד, לדוגמה, אני עלול להפיק תשואות של 20% בשנה. נו, כמו וורן באפט, הלוזר הזה.

מצד שני, אני צופה לעצמי גם שנים חזקות מאוד, של רווחים של 500 אחוזים, 600 אחוזים ו-700 אחוזים בשנה בממוצע הכללי של סך כל ההשקעות שלי לשנה מסוימת, או אולי בעצם בהשקעות ספציפיות, עכשיו כשאני חושב על זה. כן, זה כבר נשמע יותר הגיוני.

בגלל התנודתיות המאוד גדולה הזאת, בין תשואות של 20% בשנה בלבד בשנים גרועות מאוד, ועד ל-500, 600 ו-700 אחוז בשנים טובות מאוד, בגלל הפער המאוד גדול הזה, לא רק שאנחנו לא יכולים להתייחס ברצינות לנתוני התשואות של אף שנה מסוימת החל מרגע שאתחיל להשקיע, אלא בגלל הפערים המאוד גדולים האלו, זה אפילו לא יהיה הגיוני לעשות פשוט ממוצע.

אם לדוגמה היינו עושים ממוצע של 20% לשנה עם 700% לשנה, כלומר 720% תשואה לשנתיים, זה היה יוצא 360% של תשואות לשנה לפי חישוב של ממוצע מוחלט. המספר הזה, בהנחה שאנחנו מתייחסים אליו כאל התשואות שאגיע אליהן ממש כל שנה ושנה, או אפילו רק אם נתייחס אליו כמספר של ממוצע של שנים רבות של תשואות, מיותר לציין, הוא כמובן רחוק מאוד מהמציאות של מה שאני מסוגל לו.

אני גאון, לא אלוהים.
אני הודיני, לא הארי פוטר (למרות שיש שאומרים שאני נראה כמוהו).

לכן, אנחנו זקוקים, ואמרתי לך שאנחנו זקוקים (אבל אתה כנראה לא מבין את מה שמדברים אליך), לטווח ממוצע, ולא לממוצע מוחלט.

השונות גדולה מידי. זה כמו עם נתון השכר הממוצע לדוגמה, כשבסגר הראשון אנשים איבדו את העבודות אבל השכר הממוצע עלה באלפי שקלים לאיזה 12,000 או 13,000 שקל או משהו כזה כי נשארו רק העובדים החיוניים, ומי שעובד חיוני כנראה עושה יותר כסף כי העבודה שלו חשובה יותר ואז זה רק הוכיח באופן סופי את מה שכולם תמיד ידעו-נתון השכר הממוצע לא שווה כלום. פה, במקרה שלנו, זה אותו הדבר.

ביצוע של חישוב של ממוצע מוחלט כאשר השונות בין הנתונים היא כל-כך גדולה, היא דבר טיפשי, שטותי, ולא ראוי. מה שאתה מנסה לעשות כאשר אתה אומר את השטות הגמורה ההיא, שאני טוען שביכולתי להפיק תשואות של 100% כל שנה, או אפילו בכל שנה בממוצע ביחד עם צירוף של שנים אחרות לחישוב, שנים חזקות יותר, זאת פשוט טעות. אני לא טוען את הדבר שאתה אומר שאני טוען. אנחנו זקוקים לטווח ממוצע. אבל למען האמת, השונות של הנתונים (החל מ-20% לשנה ועד 700% לשנה) היא כל-כך גדולה עד כדי כך שלא רק שממוצע מוחלט (360% תשואות בשנה) הוא לא הנתון הנכון, אלא אפילו טווח מוחלט של הממוצע (310%-410% של תשואות בשנה בממוצע בהנחה שאנחנו מסתכלים על טווח בסדר גודל של 100 אחוזים), הוא איננו הנתון הנכון להסתכל עליו ולעבוד איתו.

אם ניקח בחשבון את השונות הגדולה, ואת הטווח הנרחב מאוד של 20% עד 700%, ואת זה שרוב השנים, להערכתי, יהיו בחצי התחתון, כלומר 350% ומטה, אני חושב שעלינו להזיז את הטווח הממוצע מטה, אל עבר כיוון הטווח הממוצע שקבעתי-50% עד 150% בשנה בממוצע, ולהישאר שם. בלי ממוצעים מוחלטים. ובלי טווח ממוצע מוחלט (הטווח, לא הממוצע).

אם קשה לך להכניס לראש את הרעיון של טווח ממוצע בתור הממוצע שאנחנו רוצים להשתמש בו, ואם אתה באמת זקוק לממוצע מוחלט כמו ילד בן 11 בבית-ספר יסודי ובכיתה ה', אז בסדר. אלך לקראתך כדי להקל עליך. זאת לא הפעם הראשונה שאני נאלץ להוריד את רמת השיח כדי שכולם יוכלו לעמוד בקצב של השיחה.

אבל אם ברצוננו לקבוע ממוצע מוחלט, אם אנחנו רוצים להיות עד כדי כך אמיצים, אז על-מנת לצמצם את מרחב הטעות, עלינו לקבוע טווח ממוצע צנוע עוד יותר. בוא נגיד שכאשר אתחיל להשקיע, הטווח הממוצע של תשואות לשנה יעמוד על בין 41% תשואות בשנה ל-91% תשואות בשנה. אז בהערכה גסה אני מצפה לעשות רווחים של 66% בשנה על ההשקעות שלי. פי 3 מבאפט. הנה. יש לנו ממוצע מוחלט. עכשיו אתה מצליח להבין?. עכשיו כבר לא כואב לך הראש?.

5. "אתה מתבייש שאין לך חצי מיליון ש"ח להשקיע ורק בגלל זה אתה מונע מעצמך להתעשר, זה לא נראה לך אידיוטי? אפילו בהשקעה של 1000 ש"ח עכשיו, למשך 28 שנים, תוכל בגיל 50 להיות האיש העשיר ביותר בעולם".

אפילו אני, שאני מגמד את וורן באפט, אפילו לי יהיה קשה מאוד להתעשר עם השקעה של 1000 שקל עכשיו. גם ביחד עם נתון הממוצע המוחלט שקבעתי עכשיו בשבילך ושהתעקשתה שאתה לא חכם מספיק בשבילך להצליח להסתדר בלעדיו, כפי מה שמתפרש מדבריך, אפילו עם 66% תשואות בשנה, יקח 13 שנים, עד שאני אהיה בן 35, עד שיהיו לי מיליון שקל. להשקיע במשך 13 שנים בשביל מיליון שקל בעוד 13 שנים?. למה לי להשקיע במשך 13 שנים אם בסוף אני מגיע לאמצע העשור הרביעי לחיי ויש לי מיליון שקל?. למה לעבוד 13 שנים בשביל כסף קטן?.

מה גם, שכדי להיות האיש העשיר בעולם מהשקעות בלבד, אצטרך להשקיע במשך 26 שנים נוספות מלבד ה-13 שנים ההן. כלומר אני אהיה האיש העשיר בעולם רק בגיל 61 ולא 50. מה גם, שהאיש העשיר בעולם עד שאני אהיה בן 61 עדיין יהיה צריך להיות מישהו עם "רק" 200 מיליארד דולר.

בכל מקרה, לפי המספרים האלו, אני אהיה איש עשיר רק באיזה גיל 40. בלי להעליב, אבל לא בא לי להיות עשיר רק בגיל 40. מעדיף לא להשקיע ורק לא להיכנס עם 1000 שקל. תודה אבל לא תודה. ולא, זה לא נראה לי אידיוטי לא להיכנס להשקעות בבורסה אם יש לי רק 1,000 שקל להשקיע. קודם אגיע לסכום יפה באמצעות מקור הכנסה אקטיבי, ורק אז אשקיע בבורסה. או שמישהו יתן לי מתישהו כסף להשקיע. אולי הבנק או השוק האפור.

6. "אם מה שאתה כותב אמיתי אז המגלומניה שלך גורמת לך להישאר עני".

לא לרצות להיכנס להשקעות בבורסה עם אלף שקל בלבד כי אני רוצה להיכנס לפחות עם חצי מיליון זו לא מגלומניה. אולי אתה לא יודע טוב מספיק מה זו מגלומניה.

7. "פשוט תשקיע ותתעשר, תפסיק לחפש תירוצים".

אלו לא תירוצים. אלו סיבות טובות ולגיטימיות לא להיכנס להשקעות בבורסה.

8. "אני לא מכיר דברים שלא קרו".

בסדר כפרה.

9. "עזבתי".

יופי. אנשים לא צריכים להתווכח על מה שהם לא מבינים.

10. "בסדר, יש עוד אינספור תרחישים שלא חשבתי עליהם, אם יש לך מושג מתי הם יקרו אז פעל בהתאם בטרם הם קורים ותתעשר".

ברור. אני רק מקווה שיהיה לי כסף להשקיע עד אז. ולא, אלף שקל זה לא נקרא "מספיק כסף בשביל להשקיע". יכול להיות שלי ולך יש הגדרות שונות בנוגע למה זה "מספיק כסף להשקעה" ומה זה "הרבה כסף". בסדר. לגיטימי.

11. "למעלה מ80% באוניות, השאר בכל אמצעי התחבורה האחרים יחד".

האם זאת חלוקה של סוגי כלי הרכב השונים שארצות הברית מייצאת איתם או שזאת חלוקה של הסחורות ממש לפי כלי התחבורה שארצות הברית מייצאת איתם?. כלומר-האם 80% מסך כלי הרכב שארצות הברית מייצאת איתם הם אוניות או ש-80% מסך כל הסחורות שהיא מייצאת, היא מייצאת באמצעות אוניות?. למה התכוונתה?.

12. "שאלה טובה, אולי תוכל אתה לספר לי?".

אתה מתייחס לדברים של סעיף 8 של דבריי, אבל שאלתי שם ואמרתי שם כמה דברים. תרצה להגיד לי למה התכוונתה?.

13. "כלל לא אכפת לי, הרי איש לא ינזק מכך שאני ארוויח, לכן אם אוכל להרוויח מאסון אעשה זאת מבלי להסס, הרי אני לא הגורם לאסון אלא רק זה שזיהה אותו".

איש כלבבי, לפחות במובן הזה.

14. "לא ידוע לי על מדד פחד אירופאי, יכול להיות שיש, לא בדקתי".

אתה יכול לבדוק לי?. אני לא יודע לחפש דברים כאלו.

15. באותה ההזדמנות, אוכל להיעזר גם במדד פחד איטלקי. תודה.

16. "שורט הוא חשיפה הפוכה".

אז תדבר נורמאלי ואז אני אבין אותך. אם על שורטים דיברתה, אז כמובן שאני מכיר שורטים. ידעתה שאילון מאסק לא מת עליהם?. גם מה בדיוק הקטע עם שורטים?. הברוקר צריך למצוא לקוח שכבר מושקע בחברה שהוא רוצה לעשות לה שורט?. או שאפשר לקנות מניה של חברה במחיר השוק ואז לעשות לה שורט?.

17. "יש לך 1250 ש"ח, תשקיע את זה. אם תחכה עד שיהיו לך 500000 ש"ח יתכן שלא תתחיל להשקיע לעולם...".

אני מאוד מאוד חכם. גם בלי קשר לבורסה, יהיו לי מתישהו 500,000 שקל פנויים משלי, ואולי אף יותר. ואני גם לא חושב שזה בהכרח יקח כל-כך הרבה זמן. בטח ובטח שזה לא יקרה שלא אצליח לגייס סכום שכזה לעולם.

18. "...אתה רוצה להיות הפיספוס הגדול ביותר בהיסטוריה?...".

מאור פז קיבל מתנות טובות יותר וגדולות יותר בחיים שלו מאשר את מגע מידאס. לא אם אני לא אשקיע בבורסה אני אהיה הפספוס הגדול בהיסטוריה.

19. "...אני ממליץ לך להפסיק לתרץ תירוצים...".

אלו לא תירוצים. אלו סיבות טובות ולגיטימיות שלא להשקיע.

20. "...ולהתחיל להשקיע את מה שיש לך...".

לא.

21. "רק כך תוכל להצליח".

לא נכון. יש לי מספיק שכל וכישורים בשביל להתעשר גם מבלי להשקיע בבורסה.

22. "אני מעריך יותר אנשים שהרוויחו בפועל מאשר אנשים שהיו יכולים להרוויח ולא עשו זאת".

לא יכולתי להרוויח. לא היה לי כסף.

23. "לו אני במקומך אפילו היה לי כסף לרכוש מניה אחת של חברה שאני צופה שתכפיל את ערכה הייתי עושה זאת. לא הייתי מהסס, לו הייתי חושב שאני יכול להרוויח מאות אחוזים תוך חודשים ספורים להשקיע אפילו 5 ש"ח".

זה דבר אישי ופרטי שלך. מאור פז רואה בעצמו אדם מכובד מידי מכדי לקנות מניה בודדת אחת או להשקיע חמש שקל. אולי אין לך את אותה כמות הכבוד שלי יש. ואולי אתה פשוט לא מבין עד כמה הדבר יבזה אותך.

24. "לו היו לי היכולות שאתה טוען שיש לך...".

יודע שיש לי.

25. "...הייתי משקיע מדמי הכיס שלי...".

דמי כיס זה לילדים. אני כבר לא ילד. וגם כשהייתי ילד ההורים לא נתנו לי כסף במובן של "דמי כיס". כשרציתי כסף פשוט הייתי אומר להם להביא לי כסף וכמה כסף אני רוצה והם היו מביאים לי וזהו.

26. "...עוד כשהייתי בגן והייתי מיליונר עוד לפני בר מצווה".

כשהייתי בגן עוד לא הייתי עד כדי כך חכם עד כדי כך שהיה ביכולתי לזהות מניות, סחורות ומדדים שיעלו בעשרות ובמאות אחוזים בתוך כמה חודשים או שנים כפי מה שאני חכם מספיק בשביל לדעת לעשות היום, בגיל 22.

27. "...על גאון מבוזבז כמוך לא שמעתי בחיים וכנראה גם לא אשמע".

נכון. כי מאור פז יש רק אחד, ותמיד יהיה רק אחד, וביום שבו אמות, האנשים ימררו בבכי, כי ביום ההוא האנשים ידעו שהם איבדו את מאור פז, ושלעולם לא יהיה עוד מאור פז אי-פעם שוב.

דרך אגב, אם זה משפר את ההרגשה שלך, אני מאמין שאני אפסיק להיות מבוזבז בסופו של דבר. תתעודד. האנשים לא יפסידו את מאור פז לנצח.
 
נערך לאחרונה ב:

SupermanZW

Well-known member
1. "אם כפי שאתה אומר לו היה לך כסף היית משקיע אותו כמו וורן באפט...".

לא לגמרי כמו וורן באפט. יש מניות, מדדים וסחורות שוורן באפט דווקא לא יודע שצריך להשקיע בהם ואני כן. במובן של במה אני יודע שצריך להשקיע ווורן באפט לא יודע, כך יש לי למעשה יכולות השקעה טובות יותר משלו, כפי מה שהבנתי מהמידע שהצגתה ומההתכתבות שלנו. דרך אגב, האם אתה יודע עם כמה כסף וורן באפט נכנס לבורסה בגיל 16 כך שבתוך חמש שנות השקעה הוא היה מיליונר כבר בגיל 21?. על השאלה הזאת לא עניתה. או שאולי אתה כן יודע אבל בחרתה להתעלם מהשאלה הזאת כי התשובה עליה רק תוסיף להוכיח שיש לי יכולות השקעה טובות יותר משל וורן באפט, בהתבסס על מה שידוע לנו על יכולותיי והישגיי שלי עצמי?.

2. "...אז פשוט תעשה את זה, תתחיל בקטן ותצליח בגדול".

עם הסכומים שיש לי עכשיו?. לא תודה.

3. "האנשים העשירים ביותר בעולם לא נולדו עשירים".

נכון בנוגע לחלק מעשירי העולם המופלגים, לא כולם.

4. "כתבת בהמשך שהממוצע השנתי שלך יהיה לדעתך 100%, דהיינו הכפלת הכסף כל שנה, זה אומר שתוך 10 שנים אתה צפוי להכפיל את כספך פי 1024 (2 בחזקת 10) שזה יותר מפי 10 ותוך 20 שנה פי יותר ממיליון, אפילו אם תשקיע רק 1000 ש"ח, שזה פחות ממה שיש לך, תהיה מיליארדר בשקלים בגיל 42, אז למה שלא תעשה את זה?".

אם קשה לך להכניס לראש את הרעיון של טווח ממוצע בתור הממוצע שאנחנו רוצים להשתמש בו, ואם אתה באמת זקוק לממוצע מוחלט כמו ילד בן 11 בבית-ספר יסודי ובכיתה ה', אז בסדר. אלך לקראתך כדי להקל עליך. זאת לא הפעם הראשונה שאני נאלץ להוריד את רמת השיח כדי שכולם יוכלו לעמוד בקצב של השיחה.

אבל אם ברצוננו לקבוע ממוצע מוחלט, אם אנחנו רוצים להיות עד כדי כך אמיצים, אז על-מנת לצמצם את מרחב הטעות, עלינו לקבוע טווח ממוצע צנוע עוד יותר. בוא נגיד שכאשר אתחיל להשקיע, הטווח הממוצע של תשואות לשנה יעמוד על בין 41% תשואות בשנה ל-91% תשואות בשנה. אז בהערכה גסה אני מצפה לעשות רווחים של 66% בשנה על ההשקעות שלי. פי 3 מבאפט. הנה. יש לנו ממוצע מוחלט. עכשיו אתה מצליח להבין?. עכשיו כבר לא כואב לך הראש?.

5. "אתה מתבייש שאין לך חצי מיליון ש"ח להשקיע ורק בגלל זה אתה מונע מעצמך להתעשר, זה לא נראה לך אידיוטי? אפילו בהשקעה של 1000 ש"ח עכשיו, למשך 28 שנים, תוכל בגיל 50 להיות האיש העשיר ביותר בעולם".

אפילו אני, שאני מגמד את וורן באפט, אפילו לי יהיה קשה מאוד להתעשר עם השקעה של 1000 שקל עכשיו. גם ביחד עם נתון הממוצע המוחלט שקבעתי עכשיו בשבילך ושהתעקשתה שאתה לא חכם מספיק בשבילך להצליח להסתדר בלעדיו, כפי מה שמתפרש מדבריך, אפילו עם 66% תשואות בשנה, יקח 13 שנים, עד שאני אהיה בן 35, עד שיהיו לי מיליון שקל. להשקיע במשך 13 שנים בשביל מיליון שקל בעוד 13 שנים?. למה לי להשקיע במשך 13 שנים אם בסוף אני מגיע לאמצע העשור הרביעי לחיי ויש לי מיליון שקל?. למה לעבוד 13 שנים בשביל כסף קטן?.

מה גם, שכדי להיות האיש העשיר בעולם מהשקעות בלבד, אצטרך להשקיע במשך 26 שנים נוספות מלבד ה-13 שנים ההן. כלומר אני אהיה האיש העשיר בעולם רק בגיל 61 ולא 50. מה גם, שהאיש העשיר בעולם עד שאני אהיה בן 61 עדיין יהיה צריך להיות עם מישהו עם "רק" 200 מיליארד דולר.

בכל מקרה, לפי המספרים האלו, אני אהיה איש עשיר רק באיזה גיל 40. בלי להעליב, אבל לא בא לי להיות עשיר רק בגיל 40. מעדיף לא להשקיע ורק לא להיכנס עם 1000 שקל. תודה אבל לא תודה. ולא, זה לא נראה לי אידיוטי לא להיכנס להשקעות בבורסה אם יש לי רק 1,000 שקל להשקיע. קודם אגיע לסכום יפה באמצעות מקור הכנסה אקטיבי, ורק אז אשקיע בבורסה. או שמישהו יתן לי מתישהו כסף להשקיע. אולי הבנק או השוק האפור.

6. "אם מה שאתה כותב אמיתי אז המגלומניה שלך גורמת לך להישאר עני".

לא לרצות להיכנס להשקעות בבורסה עם אלף שקל בלבד כי אני רוצה להיכנס לפחות עם חצי מיליון זו לא מגלומניה. אולי אתה לא יודע טוב מספיק מה זו מגלומניה.

7. "פשוט תשקיע ותתעשר, תפסיק לחפש תירוצים".

אלו לא תירוצים. אלו סיבות טובות ולגיטימיות לא להיכנס להשקעות בבורסה.

8. "אני לא מכיר דברים שלא קרו".

בסדר כפרה.

9. "עזבתי".

יופי. אנשים לא צריכים להתווכח על מה שהם לא מבינים.

10. "בסדר, יש עוד אינספור תרחישים שלא חשבתי עליהם, אם יש לך מושג מתי הם יקרו אז פעל בהתאם בטרם הם קורים ותתעשר".

ברור. אני רק מקווה שיהיה לי כסף להשקיע עד אז. ולא, אלף שקל זה לא נקרא "מספיק כסף בשביל להשקיע". יכול להיות שלי ולך יש הגדרות שונות בנוגע למה זה "מספיק כסף להשקעה" ומה זה "הרבה כסף". בסדר. לגיטימי.

11. "למעלה מ80% באוניות, השאר בכל אמצעי התחבורה האחרים יחד".

האם זאת חלוקה של סוגי כלי הרכב השונים שארצות הברית מייצאת איתם או שזאת חלוקה של הסחורות ממש לפי כלי התחבורה שארצות הברית מייצאת איתם?. כלומר-האם 80% מסך כלי הרכב שארצות הברית מייצאת איתם הם אוניות או ש-80% מסך כל הסחורות שהיא מייצאת, היא מייצאת באמצעות אוניות?. למה התכוונתה?.

12. "שאלה טובה, אולי תוכל אתה לספר לי?".

אתה מתייחס לדברים של סעיף 8 של דבריי, אבל שאלתי שם ואמרתי שם כמה דברים. תרצה להגיד לי למה התכוונתה?.

13. "כלל לא אכפת לי, הרי איש לא ינזק מכך שאני ארוויח, לכן אם אוכל להרוויח מאסון אעשה זאת מבלי להסס, הרי אני לא הגורם לאסון אלא רק זה שזיהה אותו".

איש כלבבי, לפחות במובן הזה.

14. "לא ידוע לי על מדד פחד אירופאי, יכול להיות שיש, לא בדקתי".

אתה יכול לבדוק לי?. אני לא יודע לחפש דברים כאלו.

15. באותה ההזדמנות, אוכל להיעזר גם במדד פחד איטלקי. תודה.

16. "שורט הוא חשיפה הפוכה".

אז תדבר נורמאלי ואז אני אבין אותך. אם על שורטים דיברתה, אז כמובן שאני מכיר שורטים. ידעתה שאילון מאסק לא מת עליהם?. גם מה בדיוק הקטע עם שורטים?. הברוקר צריך למצוא לקוח שכבר מושקע בחברה שהוא רוצה לעשות לה שורט?. או שאפשר לקנות מניה של חברה במחיר השוק ואז לעשות לה שורט?.

17. "יש לך 1250 ש"ח, תשקיע את זה. אם תחכה עד שיהיו לך 500000 ש"ח יתכן שלא תתחיל להשקיע לעולם...".

אני מאוד מאוד חכם. גם בלי קשר לבורסה, יהיו לי מתישהו 500,000 שקל פנויים משלי, ואולי אף יותר. ואני גם לא חושב שזה בהכרח יקח כל-כך הרבה זמן. בטח ובטח שזה לא יקרה שלא אצליח לגייס סכום שכזה לעולם.

18. "...אתה רוצה להיות הפיספוס הגדול ביותר בהיסטוריה?...".

מאור פז קיבל מתנות טובות יותר וגדולות יותר בחיים שלו מאשר את מגע מידאס. לא אם אני לא אשקיע בבורסה אני אהיה הפספוס הגדול בהיסטוריה.

19. "...אני ממליץ לך להפסיק לתרץ תירוצים...".

אלו לא תירוצים. אלו סיבות טובות ולגיטימיות שלא להשקיע.

20. "...ולהתחיל להשקיע את מה שיש לך...".

לא.

21. "רק כך תוכל להצליח".

לא נכון. יש לי מספיק שכל וכישורים בשביל להתעשר גם מבלי להשקיע בבורסה.

22. "אני מעריך יותר אנשים שהרוויחו בפועל מאשר אנשים שהיו יכולים להרוויח ולא עשו זאת".

לא יכולתי להרוויח. לא היה לי כסף.

23. "לו אני במקומך אפילו היה לי כסף לרכוש מניה אחת של חברה שאני צופה שתכפיל את ערכה הייתי עושה זאת. לא הייתי מהסס, לו הייתי חושב שאני יכול להרוויח מאות אחוזים תוך חודשים ספורים להשקיע אפילו 5 ש"ח".

זה דבר אישי ופרטי שלך. מאור פז רואה בעצמו אדם מכובד מידי מכדי לקנות מניה בודדת אחת או להשקיע חמש שקל. אולי אין לך את אותה כמות הכבוד שלי יש. ואולי אתה פשוט לא מבין עד כמה הדבר יבזה אותך.

24. "לו היו לי היכולות שאתה טוען שיש לך...".

יודע שיש לי.

25. "...הייתי משקיע מדמי הכיס שלי...".

דמי כיס זה לילדים. אני כבר לא ילד. וגם כשהייתי ילד ההורים לא נתנו לי כסף במובן של "דמי כיס". כשרציתי כסף פשוט הייתי אומר להם להביא לי כסף וכמה כסף אני רוצה והם היו מביאים לי וזהו.

26. "...עוד כשהייתי בגן והייתי מיליונר עוד לפני בר מצווה".

כשהייתי בגן עוד לא הייתי עד כדי כך חכם עד כדי כך שהיה ביכולתי לזהות מניות, סחורות ומדדים שיעלו בעשרות ובמאות אחוזים בתוך כמה חודשים או שנים כפי מה שאני חכם מספיק בשביל לדעת לעשות היום, בגיל 22.

27. "...על גאון מבוזבז כמוך לא שמעתי בחיים וכנראה גם לא אשמע".

נכון. כי מאור פז יש רק אחד, ותמיד יהיה רק אחד, וביום שבו אמות, האנשים ימררו בבכי, כי ביום ההוא האנשים ידעו שהם איבדו את מאור פז, ושלעולם לא יהיה עוד מאור פז אי-פעם שוב.

דרך אגב, אם זה משפר את ההרגשה שלך, אני מאמין שאני אפסיק להיות מבוזבז בסופו של דבר. תתעודד. האנשים לא יפסידו את מאור פז לנצח.
1) לא עניתי על השאלה כי אינני יודע מהו הסכום ההתחלתי.

2) יום שעובר לא חוזר. נשמע לי כמו עוד תירוץ.

3) רוב העשירים לא נולדו עשירים.

4) כל טווח הגדול מ5 שנים נחשב ארוך ולכן אין שום בעיה לחשב ע"פ ממוצע כאשר מתייחסים לטווחים כאלה. זה נכון לא רק בין 20% ל700% אלא לכל טווח.

5) אם תתחיל להשקיע עכשיו יכול להיות שלא תצטרך מקור הכנסה אקטיבי.

6) זו דעתי, אתה יכול לא לאהוב אותה.

7) כל זמן הוא טוב להשקעה וכל סכום ניתן להשקיע.

10) במקום לקוות פשוט תשקיע, הרי לדעתך אתה גאון וצודק תמיד, מה יש לך להפסיד?

11) מסך כל הסחורות.

12) לא בא לי.

14) בדוק בעצמך, בשביל מה יש גוגל?

15) אתה סתם מתעצל.

16) אתה גם יכול לכתוב אופציות Put, יש לא מעט אפשרויות.

17) אתה חכם ועני, אני לא מתרשם מזה.

18) אני משאיר לך לגלות זאת בעצמך.

19) לדעתך.

22) 1250 ש"ח זה כסף.

23) מכובד לדעתך, עני לדעת כולם.

24) ידע לא ממומש לא נחשב.

27) כך בדיוק מדבר מגלומן.
 
28. "אמרת שאתה יכול להרוויח 1200% בשנה, לכן כדאי שתעשה את זה, זה אומר להכפיל את הכסף שלך פי 13 תוך שנה או פי 2199 תוך 3 שנים, זה יותר מפי 4000000 תוך 6 שנים או פי 8000000000 תוך 9 שנים. אם אתה משקיע כך 100 ש"ח אתה הופך להיות האיש העשיר בעולם תוך 9 שנים, אז פשוט תעשה את זה, די עם התירוצים!".

או בעיות בהבנת הנקרא, או ציניות, או עוד מן ההומור הלא מוצלח שלך. אני עדיין מתלבט.

29. "אתה לא פצוע, אתה פסיכי, כי לו היית שפוי היית משקיע את המעט שיש לך והיית מיליונר מזמן! כל יום שאתה ממתין הוא יום בו אתה מפסיד כסף! תשקיע את מה שיש לך".

לא תודה, אני מוותר.

30. "לא מכבד אותך להיות מסוגל להרוויח מיליונים ולהיות עני! תשקיע ותהיה עשיר! כולם מכבדים עשירים שעשו את הונם בעצמם!".

לא.

31. "נכון, כי הוא השקיע כסף שהרוויח ממכירת עיתונים, אתה לא משקיע כלום, אתה רק מדבר".

כבר דיברנו על זה שאין שום הבדל ביכולות ההשקעה בין מי שיודע במה להשקיע אבל לא משקיע למי שיודע להשקיע בדיוק באותו הדבר ומשקיע. גם עברנו על זה שמי שלא משקיע כי אין לו כסף להשקיע, הרווחים בפועל מההשקעות בפועל שהוא אף-פעם לא עשה כי אף-פעם לא היה לו כסף להשקיע, הם לא מדד אמין ליכולות ההשקעה שלו.

מכיוון שאינך עונה לעניין, והדברים שאתה כן אומר נטולי היגיון, נטולי רציונאליות ונטולי קונקרטיות, אין לי ברירה אלא להסיק שאתה אומר את ההבלים שאתה אומר מן הטעמים שדיברתי איתך עליהם במסר פרטי.

32. "גם אם תחזור על זה פעם בשלוש שנים, להכפיל את כספך פי 13 כל 3 שנים אומר שתוך 27 שנים תוכל להיות האיש העשיר בעולם מהשקעה מזערית של 100 ש"ח אז תפסיק לתרץ לעצמך תירוצים ותתחיל להשקיע".

אמרתי גם שאני עלול להצליח לחזור על הדבר רק פעם בחמש שנים. למה אתה כל-כך אופטימי בנוגע ליכולות שלי?. אני מבין שאתה מתרשם ממני עמוקות אבל אני לא אלוהים אז תפסיק כבר לחשוב שאני אלוהים.

33. "אתה נס כלכלי מהכיוון השלילי, יודע להרוויח כסף ונשאר עני, לדעתי אתה צריך להתבייש בעצמך על הפוטנציאל הלא ממומש שלך".

נפלה טעות בידיך, חבר יקר. הבושה אינה שלי. הבושה היא של משרד החינוך שנכשל למצוא אותי ולשבץ אותי בבית-ספר למחוננים. הבושה היא של הפסיכולוגים שבדקו אותי ונכשלו לראות את מה שכל-כך ניכר בי בצורה כל-כך בולטת-גאונותי. הבושה היא של המדינה, שאינה יודעת למצוא גאונים פיננסיים כמוני ולתת לנו כסף בשביל להשקיע אותו, ולו רק כדי שתוכל המדינה לקטוף את המיסים על הרווחים שלנו. של האנשים האלו והגורמים האלו, שלהם הבושה, ושלהם בלבד.

34. "אתה מוכן להפסיד מאות אלפי דולרים להרצאה רק כדי להישאר מסתורי? בחיי שאתה מטומטם! אם היית חכם היית מנצל כל הזדמנות להרוויח כסף, במיוחד אם אתה יכול לקבל הזדמנויות להרוויח כסף רב כל כך במאמץ מועט כל כך!".

פעם נוספת בעיות הבנת הנקרא צפות ועולות. זה מדאיג ביותר. בן-אדם עם תואר שממשיך תדיר שלא להבין את מה שכותבים לו?. בעבר זה לא היה אפשרי שבן-אדם עם הבנת הנקרא ברמה של ילד בכיתה ב' או ג' יתקבל ללימודים באקדמיה. כיום, לצערי, זה אפשרי. אני יושב כאן וכותב שורות אלו, מאוכזב ומתוסכל מזה שהבן-אדם שאני מתכתב איתו לא מבין את מחצית הדברים הנאמרים על-ידי. אני יושב פה, רואה שאתה לא מבין הרבה ממה שאני כותב, ולא יכול שלא לתהות מי זה האיש הזה שאני מתכתב איתו ומה קורה איתו בדיוק.

כדי להבין עם מי בדיוק יש לי עסק, אם זה לא מפריע לך, הייתי רוצה שתספר לי על עצמך את הדברים הבאים: באיזה שנים עשיתה את התואר ואם סיימתה את התואר לאחר 1989 אז באיזה מוסד להשכלה גבוהה למדתה, לאיזה מגזר באוכלוסייה אתה משתייך, מה המוצא שלך, כמה אחים ואחיות יש לך, ובמה אמא, או אבא, או שניהם, עבדו כשהייתה ילד. על הנטייה הפוליטית אני לא שואל כי היא כבר ידועה לי.

מצד אחד, מקווה שתצא מצטיין בכל המדדים, מצד שני, אם תצא מצטיין בכל המדדים, מהו ההסבר הנכון לאי-הבנת הנקרא שלך?. מיומנות בסיסית שאנשים מישראל הראשונה, כמוני, ניחנים בה כולם.

ועכשיו, לגופו של עיניין.

לא אמרתי את הדברים בצורה לא ברורה בפעם הראשונה, ולמען האמת אני לא חושב שהייתי יכול לדבר בצורה עוד יותר פשוטה אפילו אם הייתי רוצה. לכן, נראה שהדרך הטובה ביותר לגרום לך להבין את הכתוב, היא לחזור על הדברים, ופשוט לקוות שהפעם תבין. אז ככה: אני בן-אדם פרטי. אוקיי?. לא בא לי להרצות או להתראיין. לא רוצה שיצלמו אותי או יקליטו אותי. לא בא לי. ואפילו יש בונוס-הדבר יוסיף על התהילה שלי, ההילה שלי, האגדה שלי. הדבר יעצים אותי. וכמובן, כאמור, יהפוך אותי למסתורי. שכאילו, אלו עוד כמה דברים נחמדים שיבואו ביחד עם עצם היותי אדם פרטי, אבל כל זה, זה רק בונוס. לא סיבה. הסיבה היא שאני אדם פרטי. אתה יודע מה ההבדל בין סיבה לבונוס, נכון?. למקרה שאתה לא יודע, אז ככה: סיבה זאת אומרת סיבה לעשות משהו. בונוס, זה משהו שהוא לא סיבה טובה מספיק בשביל לעשות משהו, אבל הוא משהו שמגיע ביחד עם משהו אחר. במקרה שהמשהו האחר זה משהו שמישהו עושה, אז לא הבונוס זאת הסיבה שהוא עשה אותו. האם אני חושב שהעוד תהילה והנופך המסתורי שיתווסף אליי ואל האישיות שלי זה דבר טוב?. כן, זה נחמד. זה לא רע. אבל לא בשביל הנטו עוד תהילה, פרסום והנופך המסתורי שיתווסף אל האישיות שלי ואל התדמית שלי אני עושה את זה. אל תהיה מגוחך. כמובן שלא.

עוד נקודה חשובה-יכול להיות שלא הבחנתה בפרדוקס שאני הבחנתי בו, אבל עד שאני אהיה כל-כך מפורסם ונחשב עד כדי כך שיציעו לי להרצות בכל העולם עבור עשרות אלפי ומאות אלפי דולרים להרצאה, ואני משער לעצמי שזה יקרה, קרוב לוודאי שאם נהפכתי בתיאוריה למפורסם כל-כך וחשוב כל-כך, אז קרוב לוודאי שנהפכתי גם לעשיר מאוד בגלל אותה הסיבה או הסיבות שאני מספיק מפורסם ונחשב בשביל שיציעו לי להרצות בכנסים ואוניברסיטאות בעשרות אלפים ומאות אלפים של דולרים להרצאה מלכתחילה. משמעות הדבר היא שבסיטואציה התיאורטית הזאת, מכיוון שאני גם כך כבר עשיר, אני יכול להרשות לעצמי להיות "האני האמיתי" ולסרב להרצות למוחות נחותים, מכיוון שעמידה על במה, הרצאות, מצלמות ואנשים, כל זה, זה פשוט לא אני.

35. "בחיי שאתה מטומטם!".

מחצית האנשים שאני מכיר חושבים את זה עליי. שזה מצחיק, כי המחצית האחרת של האנשים שאני מכיר חושבים שאני גאון. איכשהו, אין אף-אחד שחושב שאני איפשהו באמצע, כמו הרוב הגדול של האנשים. לא שאני איפשהו באמצע. אני רק אומר שזה מצחיק שבזמן שיש אנשים שמטומטמים מספיק בשביל לחשוב שאני מטומטם, אף-אחד לא מטומטם מספיק בשביל לחשוב שאני ממוצע מבחינת השכל (לא שאני ממוצע, זה פשוט שזאת טעות פחות חמורה מאשר לחשוב שאני מטומטם, הבנתה?).

רק לפרוטוקול, אני האדם החכם ביותר שכל אדם שאי-פעם הכיר אותי, הכיר.

36. "למען האמת כן! אם תכתוב ספרים על האופן בו אתה מזהה את ההזדמנויות האלה לפני שהן קורות תוכל למכור מאות מיליוני עותקים של הספרים שלך, לכן תרוויח מיליארדים רק מהספרים. אם אתה כזה גאון אין שום סיבה שךא תהיה מיליארדר!".

כלומר ספרים על איך ידעתי באילו מניות להשקיע?. למרות שלא הייתה שיטה סדורה מאחורי הזיהוי האקראי שלי את ההשקעות המצוינות ההן?. קרוב לוודאי שזה לא משהו שמישהו יוכל ליישם לטובתו בשום צורה או דרך. ואם אין לי שיטה, והרי אין לי שיטה, אני לא חושב שיש כאן מספיק "בשר" בשביל ספר. ואפילו אם כן, אנשים קונים את הספרים האלו כדי להפוך לגאוני השקעות בעצמם. אין לי דרך לעזור לאף-אחד להתעשר מלבד להגיד לאנשים איפה לשים את הכסף שלהם. או לנהל בשבילם את הכסף שלהם.

37. "לא יודע, לא התעניינתי בנושא".

אז תתעניין בנושא ואז תחזור הנה ותספר לי את כל מה שגיליתה.

38. אני צריך שתמצא לי חברה או חברות שמנסים לפתח דם מלאכותי. אני יודע שאתה לא מכיר אז פשוט תחפש. אין לי גישה לריי קורצווייל. יש לי אותך ולכן המשימה הזאת נופלת עליך. שאר השאלות שלי בנוגע לדם פחות חשובות. בהצלחה.

39. "נכון, כי במקום להשקיע את מה שיש לך אתה מתבכיין שאתה לא יכול להתחיל בגדול (חצי מיליון ש"ח לפחות), תתחיל בקטן ותגיע לגדולות! מלהתבכיין רק תפסיד! תשקיע את מה שיש לך!".

דעתך בנושא ידועה לי.

40. "אתה איש אשכולות עני! יעריכו אותך רק אם תהיה עשיר! לכן תתחיל להשקיע עכשיו!".

...

41. "גם לי אין כוח לחזור על עצמי".

לא, מה פתאום, פשוט אמרתה לי ללכת לבורסה ולהתחיל להשקיע איזה 7-10 פעמים בשלושת הודעותיך האחרונות.

42. "אתייחס לטענותיך ברצינות כאשר תוכיח את יכולותיך ולהוכיח אומר להתעשר מהשקעות".

כבר הוכחתי. ולא, להוכיח לא אומר בהכרח את מה שאתה אומר ש-"להוכיח" אומר. בנוסף, ראה סעיף 31.

43. "כי לא מדובר בדולרים אלא בתנודתיות. ככל שהתנודתיות גבוהה יותר מדד הפחד גבוה יותר וככל שהתנודתיות נמוכה יותר מדד הפחד נמוך יותר".

ותנודתיות נמדדת בנקודות?. וכיצד הנקודות האלו מתורגמות לדולרים?.

44. "רק עם חברות זה עובד במניות, במדדים עובדים ביחידות ETF".

מה זה יחידות ETF?. הנקודות?.

45. "גם על רווחי מכירת מניות משלמים מיסים, למיסים האלה קוראים "מס רווחי הון"".

וכמה המס הזה?. כשאמכור את המניות שלי ברווחים של עשרות ומאות אחוזים אחרי חודשים בודדים או שנים בודדות, כמה המדינה תיקח מהרווחים שלי?.

46. "עבור לאנגלית, ההסבר שם".

תודה.

47. "כן".

והם ירצו ערבונות או משהו?. אני לא יכול לתת להם ערבונות. אני צריך את כל עשרות המיליונים שלי ביחד עם כל עשרות המיליונים שלהם. אני מתכוון לבנות לעצמי אחוזה ענקית.

48. "אני לא משקיע באפריקה ולכן לא מתעניין במניות אפריקניות. כל מדינות אפריקה הן דיקטטורות וממשלות אפריקה יכולות להלאים חברות מבלי להודיע ואז כל כספי המשקיעים יכולים לרדת לטמיון. לא סומך על הממשלות באפריקה ולכן אין לי כל כוונה להשקיע באפריקה, הסיכון גדול מדי".

אוקיי. זה שלך. לי עצמי אין בעיה להשקיע באפריקה.

49. "אנרגית רוח (תחנות רוח) ואנרגיית מים (תחנות כוח הידרו אלקטריות שמנצלות את מחזורי הגאות והשפל כדי להפיק חשמל)".

למה נראה לך?. איך אתה יודע שהם לא יפצו עם עוד נפט או עוד פחם או גז טבעי או מה שלא יהיה?.

50. "יסכימו להלוות לך כל סכום שתרצה, הריבית יכולה להיות גם 30% לחודש, אם לא תשלם בזמן עלולים גם לקטוע לך איברים ואפילו לרצוח אותך. מוכן לקחת צ'אנס?".

אז אני רוצה מיליון שקל. אני יודע בדיוק איפה לשים אותם. יש משהו טוב שיעלה ב-600%. כלומר אפשר לעשות עוד שש מיליון שקל. ואם הריבית באמת גבוהה אז אקח את ההלוואה כמה שבועות בלבד לפני שמה שאני מדבר עליו יעלה ב-600% וכך אחזיר את ההלוואה בתוך חודש אחד ואשמור לעצמי את שש מיליון השקל שעשיתי. אבל אני לא מוכן לשלם ריבית של 30% לחודש. אפילו אם זה חודש אחד. 300,000 שקל כי לפני חודש לקחתי מיליון שקל?. זיבי!. אני מוכן 2.5% לחודש. גם זה גבוה. אם הם ממש מתעקשים אז 5% לחודש. טוב, 10%. אבל זאת הצעה אחרונה!. 100,000 זה הכי הרבה שאני מוכן לשלם על המיליון שקל שלקחתי, בגלל שהמיליון שקל היו אצלי חודש אחד. אז אקח מיליון, אעשה עוד שש מיליון בתוך כמה שבועות, ואחזיר מיליון ומאה אלף. מה שמשאיר אותי עם 5,900,000 שקל לפני מיסים. מעניין כמה יהיו המיסים.

בכל מקרה, בגלל שאחזיק אצלי את הכסף חודש בלבד, ובגלל שאעשה איתו עוד שש מיליון שקל בחודש הזה, אוכל להחזיר את הכסף עם הריבית ללא בעיות והכול יהיה בסדר איתי |חיבוק| . איזה כיף כשהכול מסתדר כמו שרוצים!. נכון?.
 
נערך לאחרונה ב:

SupermanZW

Well-known member
28. "אמרת שאתה יכול להרוויח 1200% בשנה, לכן כדאי שתעשה את זה, זה אומר להכפיל את הכסף שלך פי 13 תוך שנה או פי 2199 תוך 3 שנים, זה יותר מפי 4000000 תוך 6 שנים או פי 8000000000 תוך 9 שנים. אם אתה משקיע כך 100 ש"ח אתה הופך להיות האיש העשיר בעולם תוך 9 שנים, אז פשוט תעשה את זה, די עם התירוצים!".

או בעיות בהבנת הנקרא, או ציניות, או עוד מן ההומור הלא מוצלח שלך. אני עדיין מתלבט.

29. "אתה לא פצוע, אתה פסיכי, כי לו היית שפוי היית משקיע את המעט שיש לך והיית מיליונר מזמן! כל יום שאתה ממתין הוא יום בו אתה מפסיד כסף! תשקיע את מה שיש לך".

לא תודה, אני מוותר.

30. "לא מכבד אותך להיות מסוגל להרוויח מיליונים ולהיות עני! תשקיע ותהיה עשיר! כולם מכבדים עשירים שעשו את הונם בעצמם!".

לא.

31. "נכון, כי הוא השקיע כסף שהרוויח ממכירת עיתונים, אתה לא משקיע כלום, אתה רק מדבר".

כבר דיברנו על זה שאין שום הבדל ביכולות ההשקעה בין מי שיודע במה להשקיע אבל לא משקיע למי שיודע להשקיע בדיוק באותו הדבר ומשקיע. גם עברנו על זה שמי שלא משקיע כי אין לו כסף להשקיע, הרווחים בפועל מההשקעות בפועל שהוא אף-פעם לא עשה כי אף-פעם לא היה לו כסף להשקיע, הם לא מדד אמין ליכולות ההשקעה שלו.

32. "גם אם תחזור על זה פעם בשלוש שנים, להכפיל את כספך פי 13 כל 3 שנים אומר שתוך 27 שנים תוכל להיות האיש העשיר בעולם מהשקעה מזערית של 100 ש"ח אז תפסיק לתרץ לעצמך תירוצים ותתחיל להשקיע".

אמרתי גם שאני עלול להצליח לחזור על הדבר רק פעם בחמש שנים. למה אתה כל-כך אופטימי בנוגע ליכולות שלי?. אני מבין שאתה מתרשם ממני עמוקות אבל אני לא אלוהים אז תפסיק כבר לחשוב שאני אלוהים.

33. "אתה נס כלכלי מהכיוון השלילי, יודע להרוויח כסף ונשאר עני, לדעתי אתה צריך להתבייש בעצמך על הפוטנציאל הלא ממומש שלך".

נפלה טעות בידיך, חבר יקר. הבושה אינה שלי. הבושה היא של משרד החינוך שנכשל למצוא אותי ולשבץ אותי בבית-ספר למחוננים. הבושה היא של הפסיכולוגים שבדקו אותי ונכשלו לראות את מה שכל-כך ניכר בי בצורה כל-כך בולטת-גאונותי. הבושה היא של המדינה, שאינה יודעת למצוא גאונים פיננסיים כמוני ולתת לנו כסף בשביל להשקיע אותו, ולו רק כדי שתוכל המדינה לקטוף את המיסים על הרווחים שלנו. של האנשים האלו והגורמים האלו, שלהם הבושה, ושלהם בלבד.

34. "אתה מוכן להפסיד מאות אלפי דולרים להרצאה רק כדי להישאר מסתורי? בחיי שאתה מטומטם! אם היית חכם היית מנצל כל הזדמנות להרוויח כסף, במיוחד אם אתה יכול לקבל הזדמנויות להרוויח כסף רב כל כך במאמץ מועט כל כך!".

35. "בחיי שאתה מטומטם!".

מחצית האנשים שאני מכיר חושבים את זה עליי. שזה מצחיק, כי המחצית האחרת של האנשים שאני מכיר חושבים שאני גאון. איכשהו, אין אף-אחד שחושב שאני איפשהו באמצע, כמו הרוב הגדול של האנשים. לא שאני איפשהו באמצע. אני רק אומר שזה מצחיק שבזמן שיש אנשים שמטומטמים מספיק בשביל לחשוב שאני מטומטם, אף-אחד לא מטומטם מספיק בשביל לחשוב שאני ממוצע מבחינת השכל (לא שאני ממוצע, זה פשוט שזאת טעות פחות חמורה מאשר לחשוב שאני מטומטם, הבנתה?).

רק לפרוטוקול, אני האדם החכם ביותר שכל אדם שאי-פעם הכיר אותי, הכיר.

36. "למען האמת כן! אם תכתוב ספרים על האופן בו אתה מזהה את ההזדמנויות האלה לפני שהן קורות תוכל למכור מאות מיליוני עותקים של הספרים שלך, לכן תרוויח מיליארדים רק מהספרים. אם אתה כזה גאון אין שום סיבה שךא תהיה מיליארדר!".

כלומר ספרים על איך ידעתי באילו מניות להשקיע?. למרות שלא הייתה שיטה סדורה מאחורי הזיהוי האקראי שלי את ההשקעות המצוינות ההן?. קרוב לוודאי שזה לא משהו שמישהו יוכל ליישם לטובתו בשום צורה או דרך. ואם אין לי שיטה, והרי אין לי שיטה, אני לא חושב שיש כאן מספיק "בשר" בשביל ספר. ואפילו אם כן, אנשים קונים את הספרים האלו כדי להפוך לגאוני השקעות בעצמם. אין לי דרך לעזור לאף-אחד להתעשר מלבד להגיד לאנשים איפה לשים את הכסף שלהם. או לנהל בשבילם את הכסף שלהם.

37. "לא יודע, לא התעניינתי בנושא".

אז תתעניין בנושא ואז תחזור הנה ותספר לי את כל מה שגיליתה.

38. אני צריך שתמצא לי חברה או חברות שמנסים לפתח דם מלאכותי. אני יודע שאתה לא מכיר אז פשוט תחפש. אין לי גישה לריי קורצווייל. יש לי אותך ולכן המשימה הזאת נופלת עליך. שאר השאלות שלי בנוגע לדם פחות חשובות. בהצלחה.

39. "נכון, כי במקום להשקיע את מה שיש לך אתה מתבכיין שאתה לא יכול להתחיל בגדול (חצי מיליון ש"ח לפחות), תתחיל בקטן ותגיע לגדולות! מלהתבכיין רק תפסיד! תשקיע את מה שיש לך!".

דעתך בנושא ידועה לי.

40. "אתה איש אשכולות עני! יעריכו אותך רק אם תהיה עשיר! לכן תתחיל להשקיע עכשיו!".

...

41. "גם לי אין כוח לחזור על עצמי".

לא, מה פתאום, פשוט אמרתה לי ללכת לבורסה ולהתחיל להשקיע איזה 7-10 פעמים בשלושת הודעותיך האחרונות.

42. "אתייחס לטענותיך ברצינות כאשר תוכיח את יכולותיך ולהוכיח אומר להתעשר מהשקעות".

כבר הוכחתי. ולא, להוכיח לא אומר בהכרח את מה שאתה אומר ש-"להוכיח" אומר. בנוסף, ראה סעיף 31.

43. "כי לא מדובר בדולרים אלא בתנודתיות. ככל שהתנודתיות גבוהה יותר מדד הפחד גבוה יותר וככל שהתנודתיות נמוכה יותר מדד הפחד נמוך יותר".

ותנודתיות נמדדת בנקודות?. וכיצד הנקודות האלו מתורגמות לדולרים?.

44. "רק עם חברות זה עובד במניות, במדדים עובדים ביחידות ETF".

מה זה יחידות ETF?. הנקודות?.

45. "גם על רווחי מכירת מניות משלמים מיסים, למיסים האלה קוראים "מס רווחי הון"".

וכמה המס הזה?. כשאמכור את המניות שלי ברווחים של עשרות ומאות אחוזים אחרי חודשים בודדים או שנים בודדות, כמה המדינה תיקח מהרווחים שלי?.

46. "עבור לאנגלית, ההסבר שם".

תודה.

47. "כן".

והם ירצו ערבונות או משהו?. אני לא יכול לתת להם ערבונות. אני צריך את כל עשרות המיליונים שלי ביחד עם כל עשרות המיליונים שלהם. אני מתכוון לבנות לעצמי אחוזה ענקית.

48. "אני לא משקיע באפריקה ולכן לא מתעניין במניות אפריקניות. כל מדינות אפריקה הן דיקטטורות וממשלות אפריקה יכולות להלאים חברות מבלי להודיע ואז כל כספי המשקיעים יכולים לרדת לטמיון. לא סומך על הממשלות באפריקה ולכן אין לי כל כוונה להשקיע באפריקה, הסיכון גדול מדי".

אוקיי. זה שלך. לי עצמי אין בעיה להשקיע באפריקה.

49. "אנרגית רוח (תחנות רוח) ואנרגיית מים (תחנות כוח הידרו אלקטריות שמנצלות את מחזורי הגאות והשפל כדי להפיק חשמל)".

למה נראה לך?. איך אתה יודע שהם לא יפצו עם עוד נפט או עוד פחם או גז טבעי או מה שלא יהיה?.

50. "יסכימו להלוות לך כל סכום שתרצה, הריבית יכולה להיות גם 30% לחודש, אם לא תשלם בזמן עלולים גם לקטוע לך איברים ואפילו לרצוח אותך. מוכן לקחת צ'אנס?".

אז אני רוצה מיליון שקל. אני יודע בדיוק איפה לשים אותם. יש משהו טוב שיעלה ב-600%. כלומר אפשר לעשות עוד שש מיליון שקל. ואם הריבית באמת גבוהה אז אקח את ההלוואה כמה שבועות בלבד לפני שמה שאני מדבר עליו יעלה ב-600% וכך אחזיר את ההלוואה בתוך חודש אחד ואשמור לעצמי את שש מיליון השקל שעשיתי. אבל אני לא מוכן לשלם ריבית של 30% לחודש. אפילו אם זה חודש אחד. 300,000 שקל כי לפני חודש לקחתי מיליון שקל?. זיבי!. אני מוכן 2.5% לחודש. גם זה גבוה. אם הם ממש מתעקשים אז 5% לחודש. טוב, 10%. אבל זאת הצעה אחרונה!. 100,000 זה הכי הרבה שאני מוכן לשלם על המיליון שקל שלקחתי, בגלל שהמיליון שקל היו אצלי חודש אחד. אז אקח מיליון, אעשה עוד שש מיליון בתוך כמה שבועות, ואחזיר מיליון ומאה אלף. מה שמשאיר אותי עם 5,900,000 שקל לפני מיסים. מעניין כמה יהיו המיסים.

בכל מקרה, בגלל שאחזיק אצלי את הכסף חודש בלבד, ובגלל שאעשה איתו עוד שש מיליון שקל בחודש הזה, אוכל להחזיר את הכסף עם הריבית ללא בעיות והכול יהיה בסדר איתי |חיבוק| . איזה כיף כשהכול מסתדר כמו שרוצים!. נכון?.

28) אשאיר לך להחליט מה זה, אתה בטוח שאתה יודע הכל ומבין הכל.

31) נסכים שלא להסכים.

32) אני לא חושב שאתה אלוהים, אני חושב שאתה סתם רברבן. גם אם במקום תוך 27 שנים תוכל להפוך לאיש העשיר בעולם תוך 45 שנים זה עדיין הישג אדיר. כרגיל אתה מחפש תירוצים ולכן גם לך ברור שלעולם לא תהיה האיש העשיר בעולם למרות שלדבריך יש לך הפוטנציאל לכך.

33) נראה לי שמשרד החינוך לא נכשל, אחרי הכל אפילו בגרות אין לך, לו היית כזה גאון היית מוציא בגרות מצויינת בלי להתאמץ בכלל. היית מסיים תואר עוד לפני שהיית מסיים תיכון, יש מחוננים שעושים את זה.

34) לי יש "הבנת הנקרא ברמה של כיתה ב'" ותואר שני, אתה "גאון" בלי בגרות. מרשים מאוד 😂

אני לא מתכוון לספר לך על עצמי שום דבר, הרי אני מפגר עם רמת הבנת הנקרא של כיתה ב', נכון? אני מעדיף שתמשיך לחשוב עלי כך, זה הרבה יותר משעשע.

35) תמשיך להתרברב, זה מאוד משעשע.

36) אם אינך מסוגל להסביר כיצד אתה מגיע לתובנותיך ולפתח את זה לשיטה אתה לא גאון.

37) אני לא עובד אצלך.

38) הצחקת אותי. אני לא משרת שלך, תסתדר בעצמך.

42) לא הוכחת שום דבר, אתה עני.

43) אם תשים כמות דולרים הזהה לכמות הנקודות אז ערכה של כל נקודה (עבורך) יהיה דולר. אתה יכול להשקיע כמה שאתה רוצה.

44) לא, הכמות המינימלית שניתן לרכוש או למכור. יחידה זה "מקביל" למניה.

45) בדוק באתר רשות המיסים, יש מדרגות.

47) כן, ירצו ערבונות.

49) אנרגיה מתחדשת אינה מתכלה ועלות הפקתה נמוכה יותר, לכן היא רווחית יותר כשהתשתיות להפקתה כבר קיימות.

50) נפלא.
 
51. "לא מתעסק בזה, נסה לבדוק בYahoo Finance, סביר מאוד להניח שתוכל למצוא שם את המידע הזה ואת האופציות הבינאריות בהן תוכל להשקיע".

מצאתי את העמוד הזה:


לא ממש הצלחתי להבין ממנו כמה תשואות אני הולך להפסיד כי אין לי כסף להמר על הניצחון של טראמפ ביום שלישי. אתה מבין שם משהו?.

לפרוטוקול, אני רוצה שתדע שאם היה לי כסף בשביל לעשות ככל העולה על רוחי, אז זה נדיר שאני הייתי מתעסק בהימורים. פשוט מידי פעם בפעם, אתה יודע. בקטנה ככה. מיליון שקל פה, מיליון שקל שם. פעם בשנה. פעם בשנתיים. לא משהו וואו.

52. איך משקיעים בבורסה בכלל?. אני פשוט נכנס לבניין הבורסה עם שק ענק של כסף, ניגש לאיזשהו פקיד או משהו ואומר לו על איזה חברה לשים את הכסף?. איך זה עובד?. איך באמת ממש הולכים ומשקיעים בבורסה?.

53. מהי חלוקת הרווחים באחוזים בין הברוקר ללקוח כשיש ברוקר והוא משקיע בשביל איזשהו לקוח?. מהי העמלה הנפוצה?. מה תיחשב לעמלה גבוהה?.

54. הרווחים משורטים מתחלקים בין הברוקר ללקוח לפי העמלה שנקבעה כאילו שהם רווחים רגילים?.

55. איזה חברות תרופות מחפשות כיום את התרופה לאיידס?.
 
נערך לאחרונה ב:

SupermanZW

Well-known member
51. "לא מתעסק בזה, נסה לבדוק בYahoo Finance, סביר מאוד להניח שתוכל למצוא שם את המידע הזה ואת האופציות הבינאריות בהן תוכל להשקיע".

מצאתי את העמוד הזה:


לא ממש הצלחתי להבין ממנו כמה תשואות אני הולך להפסיד כי אין לי כסף להמר על הניצחון של טראמפ ביום שלישי. אתה מבין שם משהו?.

לפרוטוקול, אני רוצה שתדע שאם היה לי כסף בשביל לעשות ככל העולה על רוחי, אז זה נדיר שאני הייתי מתעסק בהימורים. פשוט מידי פעם בפעם, אתה יודע. בקטנה ככה. מיליון שקל פה, מיליון שקל שם. פעם בשנה. פעם בשנתיים. לא משהו וואו.

52. איך משקיעים בבורסה בכלל?. אני פשוט נכנס לבניין הבורסה עם שק ענק של כסף, ניגש לאיזשהו פקיד או משהו ואומר לו על איזה חברה לשים את הכסף?. איך זה עובד?. איך באמת ממש הולכים ומשקיעים בבורסה?.

53. מהי חלוקת הרווחים באחוזים בין הברוקר ללקוח כשיש ברוקר והוא משקיע בשביל איזשהו לקוח?. מהי העמלה הנפוצה?. מה תיחשב לעמלה גבוהה?.

54. הרווחים משורטים מתחלקים בין הברוקר ללקוח לפי העמלה שנקבעה כאילו שהם רווחים רגילים?.

55. איזה חברות תרופות מחפשות כיום את התרופה לאיידס?.
51) באופציות בינאריות במידה ואתה מפסיד אתה מפסיד את כל ההשקעה, במידה ואתה מרוויח אתה מרוויח 100% ברוטו. הנטו תלוי בסכום הכספי ובמיסוי בפועל.

52) אפשר לקנות ולמכור ני"ע דרך האינטרנט באמצעות חשבון מסחר שיכול להיות לך בבנק או בחברת השקעות.

53) כל בנק וחברת השקעות מפרסמים את העמלות שלהם באתר האינטרנט שלהם.

54) כן.

55) כל חברות הפארמה המובילות עורכות ניסויים בתחום.
 
למעלה