שאלה לסטודנטים

שאלה לסטודנטים

היי, קודם כל שלום לכולם! אני חדשה פה בפורום
יש לי שאלה לכל מי שלומד ביולוגיה באוניברסיטה. אני הולכת להתחיל ללמוד ביולוגיה באוניברסיטה העברית באוקטובר הקרוב, במסלול דו חוגי של מדעי החיים+תכנית ללימודי הסביבה. מכיוון שעברו כמה שנים מאז הבגרויות שלי, והחומר שלמדתי בתיכון הספיק לדהות ולהישכח, רציתי לשאול עד כמה חשוב להגיע מוכנים. במתמטיקה למשל, למדתי 4 יחידות, סיימתי בציון סביר בהחלט, אבל מאז הבגרות הספקתי לשכוח הכל, וכרגע הרמה שלי במתמטיקה פחות או יותר אפסית. ביולוגיה עשיתי 5 יחידות, ואני פחות או יותר זוכרת את החומר (בגדול ככה, לא לפרטי פרטים). פיזיקה וכימיה אף פעם לא למדתי... בידיעון של האוניברסיטה הם כותבים שמומלץ להגיע לרמה של 5 יחידות במתמטיקה, כימיה וביולוגיה לפני שמתחילים ללמוד. מה נראה לכם? זה הכרחי? כי יש לי עכשיו קצת זמן פנוי בחודשים הקרובים, ואני נהנית ללמוד לבד מספרים, כך שזו לא תהיה בעיה בשבילי. השאלה היא רק איך ניגשים לזה בכלל ואם יש ספרים מתאימים.. מה אתכם? טרחתם לחזור על החומר או שפשוט התחלתם את הלימודים וקפצתם ישר למים העמוקים של הלימודים ברמה אקדמית? הדס

bodas

New member
roseorose לקבלה

מיד תגיע roseorose וכולי תקווה כי תוכל להעיר את עינייך באופן קצת יותר מפורט לגבי האונ' העברית, שכן אני סטודנט באונ' ת"א. באופן עקרוני - שנה א' היא בד"כ שנת מבואות שמיישרת קו בין כל הסטודנטים. בפירוש - היא יותר קלה אם מרעננים את החומר מבעוד מועד, אך אין זה הכרחי. ספרים? הספרות הכללית שעוסקת במתמטיקה של תיכון (רצוי 5 יח"ל) ופיזיקה (אם אתם לא מקבלים שם פטורים או אינך זכאית לפטורים). לביולוגיה אני ממליץ על שני הספרים של האונ' הפתוחה - "הביולוגיה - האחידות והמגוון". שיהיה

תודה רבה לך!

נראה לי שאני באמת אשתדל למצוא ספרים טובים ולחזור על החומר. אכן, שנה א' היא כולה כמעט אך ורק מבואות, נקווה שזה לא מה שישבור אותי

The Reaper

New member
תשובה מבוגר העברית

למדתי ביולוגיה בעברית בשנים 1998-2001. אני חייב לציין שהגעתי לחוג ללא שום רקע בפיסיקה, עם מתמטיקה 3 יח"ל באמתחתי ועם 75 סופי בכימיה 5 יח"ל. כל זה לא הפריע לי כהוא זה. קפצי למים האקדמיים, תגלי שדווקא כן מאכילים אותך בכפית ואם תשקיעי ובמיוחד!!! תהיי נוכחת בכל התרגולים, אין סיבה שלא תצליחי. בכל קורסי הפיסיקה שלי באוניברסיטה הוצאתי מעל 80 במתמטיקה מעל 90 ובכימיה, זה תלוי, מבחינתי דין אורגנית ודין כללית אינו כדין פיזיקלית, אבל את הכל עוברים. בקיצור, נצלי את הזמן לבלות ותשכחי מללמוד עכשיו דברים שתלמדי אותם שוב בהמשך.

KOBAYASHI

New member
לא הכרחי בכלל.

אפשר לקפוץ ישירות למים, ואף לשרוד. בתכנית ללימודי הסביבה יש יותר מתמטיקה ופיזיקה מאשר בביולוגיה, אבל בעיקר בשנה ב', ככה שאין מה לדאוג. צאי, תהני מהחופש עד אז. אם בכל זאת תרצי להיות בטוחה ולחזור על חומר, אני חושב שבפיזיקה, שני הספרים של יורם אשל הם מצוינים,ומסבירים (מכניקה/חשמל ומגנטיות). כימיה? האמת היא שאין לי ספר להמליץ לך.לא למדתי כימיה (כמעט) עד האוניברסיטה). בעברית לומדים עם ספר לימוד שנקרא GENERAL CHEMISTRY של Petrucciוהוא אחלה ספר,אבל א. הוא יקר וב. אולי כדאי לחסוך את הלימוד הכבד לשנה הבאה. מה שכן, אם יש לך זמן, אני במקומך הייתי משפר את יכולת הקריאה באנגלית. זה דבר שטוב שיהיה באופן כללי, וגם בתואר צריך לקרוא די הרבה באנגלית. בהצלחה!

תודה על התשובה!

אתה לומד בתכנית ללימודי הסביבה? עוד לא יצא לי להיתקל במישהו כזה עד עכשיו...

KOBAYASHI

New member
אכן עוף מוזר

כן, אני לומד בתכנית. אם יש לך שאלות- את מוזמנת לשאול.

נחמד...

בינתיים אין לי שאלות ספציפיות, אם יהיו אני אשלח לך בפרטי. אבל באופן כללי - אתה נהנה מהתכנית? זה באמת חוג קטן ואינטימי כמו שהוא מצטייר לי בדמיון?

KOBAYASHI

New member
בסך הכל- כן

זו תכנית קטנה ואינטימית בהחלט (אבל לזה שזו תכנית קטנה יש גם חסרונות). אני די נהנה- יש המון חופש בחירה של קורסים, והקורסים נורא מעניינים (מי יותר ומי פחות, אבל בממוצע הם נורא מעניינים).

roseorose

New member
והנה מיד באתי ../images/Emo3.gif

לעזרתך: ובכן, אני דווקא לא הוטרדתי בכלל משאלות כאלה דווקא (טוב כזו אני...) ובאתי בגישה של "תנו לי מה שיש לכם". בעקרון, בכל הקורסים של המבואות- פיסיקה, כימיה, כימיה פיסיקלית ועוד כימיות למיניהן, מלמדים אותך כל מה שאת צריכה לדעת, מהתחלה. כלומר, אין פה הסתמכות על ידע מוקדם. מה שכן, אם את סומכת על עצמך ועל קליטתך המהירה ונכונותך להשקיע לאורך כל הסמסטר, אז זה לא הכרחי שתעברי על החומר לפני תחילת הסמסטר הראשון, אבל כמובן שזה תמיד עוזר. אם את כמוני- קצת פעורה, קשה לך לקבל תרגיל וישר לרוץ הביתה לעשות או שלוקח לך קצת יותר זמן לקלוט באופן כללי- כדאי לך לעבור היכרות עם החומר, אפילו ברמה שטחית, לפני הסמסטר. מומלצים: לכי לספריית הרמן ותפתחי את general chemistry, למשל, של פטרוצ'י (כל הספרניות יידעו על מה את מדברת או שפשוט תלכי למדף של כימיה בספריית עיון), לגבי פיסיקה- יש ספרים בעברית פשוטים ללימוד פיסיקה ולדעתי זה מספיק- אין לי ממש המלצות אבל באקדמון תוכלי למצוא כל מיני ספרים ולקבל עליהם המלצות. מתמטיקה- כנ"ל, או שפשוט תפתחי את המחברות שלך מהתיכון- חדו"א לביולוגים זה לא ברמה של יותר מ- 4 יחידות. אגב, הספרים שלי עברו שנתיים של סטודנטים שנה א', אם זה מעניין אותך ומבטיחה להחזיר לי אותם..
בהצלחה...

תודה!!

"חדו"א לביולוגים זה לא ברמה של יותר מ- 4 יחידות" באמת???? וואו, מרגע זה הפכת להיות נושאת הבשורות הטובות של השנה. איזה כיף לשמוע! האמת היא שדווקא ניסיתי לפתוח את המחברות שלי בחדו"א מהתיכון, אבל כל מה שהיה רשום שם זה מספרי עמודים בספר והתשובות לתרגילים שהיו שם. לא יעיל במיוחד. אבל העיקר שטרחתי לשמור את כללללל הקלסרים שלי מהתיכון
נראה לי שאני אשיג קצת ספרים בסיסיים בכימיה, פיסיקה וכו' ואעבור עליהם קצת, אף פעם לא מזיק להיות חנונית
תודה על ההצעה להשאיל ספרים, אבל לא יוצא לי להגיע לאזור ירושלים כל כך, אז אני כבר אמצא לי דרך להשיג משהו. ושוב תודה לך!
הדס

למעלה