מסעדה כשרה

שמלת תחרה1

Well-known member

אמה של הצעירה שמתה מאלרגיה לחלב: "22 שנה שמרתי עליה - והרגו לי אותה"​

אושר דרעי התמודדה עם האלרגיה מלידה, אבל הבילוי במסעדה הבשרית הכשרה בראש פינה היה אמור להיות בטוח. לאחר שהוגשה לה כנראה קצפת חלבית, היא נסעה לביה"ח – ושם נפטרה.​

http://www.atmag.co.il/ppost/nela?u...q9lPmH_WOWpxOive5JeW3iQiWRyCMx1Io5dLLjcP3wcYD

"הלכה לי הילדה, הרגו לי את הילדה. 22 שנה שמרתי שהיא לא תתקרב לשום דבר חלבי, אצלנו בבית לא היה חלבי, רק בשביל שהיא לא תיקח סיכון", כך אמרה היום (ה') בבכי גלית, אמה של אושר דרעי (22) מחצור הגלילית, שמתה הלילה לאחר שאכלה ככל הנראה קצפת חלבית במסעדה, ולקתה באלרגיה קשה.
.

1.לא ברור אם המסעדה כשרה איך היה שם קצפת חלבית?!
ואם המסעדה לא הייתה כשרה למה סימנה את עצמה ככשרה?

2.מחדל? או הכשלה בכוונה תחילה?

GoldenEyes

Well-known member

אושר דרעי התמודדה עם האלרגיה מלידה, אבל הבילוי במסעדה הבשרית הכשרה בראש פינה היה אמור להיות בטוח. לאחר שהוגשה לה כנראה קצפת חלבית, היא נסעה לביה"ח – ושם נפטרה.​

http://www.atmag.co.il/ppost/nela?u...q9lPmH_WOWpxOive5JeW3iQiWRyCMx1Io5dLLjcP3wcYD

"הלכה לי הילדה, הרגו לי את הילדה. 22 שנה שמרתי שהיא לא תתקרב לשום דבר חלבי, אצלנו בבית לא היה חלבי, רק בשביל שהיא לא תיקח סיכון", כך אמרה היום (ה') בבכי גלית, אמה של אושר דרעי (22) מחצור הגלילית, שמתה הלילה לאחר שאכלה ככל הנראה קצפת חלבית במסעדה, ולקתה באלרגיה קשה.
.

ממה שעלה בחקירה הראשונית,
נגמרה הגלידה פרווה
שלחו את אחד העובדים לקנות גלידה , והוא קנה בטעם חלבית במקום פרווה.

מעבר למליון שאלות של הכשרות ,
כשאני רואה כשר , אני מאד בספק , הרי הכשרות זה משהו שמשלמים עליו כסף לרבנות בשביל התעודה , עוד מקור סחטנות של המגזר.
לא משנה שתמכור כשר למהדרין , ברגע שתפתח בשבת לעסק שלך אין תעודת כשרות

משתפרת1

Well-known member

.

אסון נורא וכל כך מיותר... כואב הלב ואין דרך לנחם את המשפחה.
מדובר במסעדה כשרה למהדרין. זה רק מדגים למה שווה תעודת הכשרות (רמז: שווה לתשלום עבור הגורם המנפיק אותה).
במסעדה כשרה (בוודאי בכשרה למהדרין) אסור שיימצא משהו חלבי. אז הבחורה קיבלה קינוח עם קצפת עשויה משמנת. מי ששלח את העובד להביא קינוחים מהסופר הסמוך היה אמור להדריך אותו מה לקנות ולבדוק את הקניה לפני שהכניס אותה לפס. אז היה אמור...
אני מניחה שכעת מי שהנפיק את תעודת הכשרות למסעדה יבדוק שוב את המקום ואולי יסיר את ההכשר. אני הייתי פוסלת את הגורם הזה ממתן תעודות כשרות.

תקווה25

Well-known member

.

לא היה קצפת נגמר להם מסעדה כשרה אין בא חלב.שלחו נער להביא גלידה לאושר ולא שמו לב שזה חלבי.טעות חמורה.אני מכירה מקרוב את הבעיה יש לי נכד שאלרגי לחלב.היום הולך ומחלים מאלרגיה השנה בבית חולים גמלו אותו לאט לאט.עדיין הנכד מפחד לאכול חלבי שותה כל ערב כוס חלב להמשך הטיפול.

אפרת10512

Well-known member
לצערי אני מכירה את הנושא ממש ממש מקרוב. אין ספק שהטבח נהג בטמטום!!!! אבל חבל מאוד שהנערה שידעה שהיא צריכה לצאת עם מזרק צמוד בתיק, החליטה לוותר הפעם. עם כל הכאב אילו היה לה מזרק איתה היא הייתה ניצלת.

תקווה25

Well-known member
אפר
לצערי אני מכירה את הנושא ממש ממש מקרוב. אין ספק שהטבח נהג בטמטום!!!! אבל חבל מאוד שהנערה שידעה שהיא צריכה לצאת עם מזרק צמוד בתיק, החליטה לוותר הפעם. עם כל הכאב אילו היה לה מזרק איתה היא הייתה ניצלת.
אפרת הטבח לא מטומטם.במסעדה כשרה אין חלב .טעות אנוש .

תקווה25

Well-known member

.

למסעדה לא מחזיקה קצפת חלבית יש למסעדה קצפת פרווה .פשות ניגמרה הקצפת.של המסעדה .מה אתם לא שומעים חדשות ?למה כותבים סתם דברים לא נכונים.פשוט אושר רצתה קצפת שלחו לשכנים שנוצרים גלידה הנער בטעות הביא חלבי בלי לשים לב.זה מה שקרה

קלייטון.ש

Well-known member
כשרות גם אם היא מהדרין שבמהדרין, אין מטרתה ולא תפקידה להגן מפני אלרגיות לחלב, או בשר, או כל סוג מאכל אחר שבמקרה יש התייחסות אליו בהלכה.
ההסתמכות של הבחורה ושל הקרובים לה על "תעודת כשרות" שכאילו אמורה להבטיח שהיא לא תבוא במגע עם האלרגנים שמסכנים את חייה, היא מוזרה בלשון המעטה.

שמלת תחרה1

Well-known member
כשרות גם אם היא מהדרין שבמהדרין, אין מטרתה ולא תפקידה להגן מפני אלרגיות לחלב, או בשר, או כל סוג מאכל אחר שבמקרה יש התייחסות אליו בהלכה.
ההסתמכות של הבחורה ושל הקרובים לה על "תעודת כשרות" שכאילו אמורה להבטיח שהיא לא תבוא במגע עם האלרגנים שמסכנים את חייה, היא מוזרה בלשון המעטה.
מדוע?
הרי כשיש כשרות למסעדה בשרית, ברור שאין חלב במסעדה.

קלייטון.ש

Well-known member
מדוע?
זה בטוח לא "ברור", הרי אפשר להכניס חלב למסעדה גם אם תעודת הכשרות שיש לה אוסרת זאת.
פיזית זה אפשרי, עובדה. תעודת הכשרות לא יוצרת איזה שדה כוח או מסך הגנה מפני הכנסת חלב.
תעודת כשרות היא חתיכת נייר, זה הכל.
אבל מה שיותר חשוב, מסעדה שמחזיקה תעודת כשרות לא מצהירה רק בזאת "אנחנו מקום בטוח לבעלי אלרגיה לחלב".
ההצהרה "אנחנו כשרים" היא לא אותה הצהרה.
בעלי המסעדה כשהם ביקשו וקיבלו תעודת כשרות, לא התכוונו שבזאת הם נותנים אחריות שבעלי אלרגיה לחלב לא ייפגעו.
וגם הגורם המשגיח על הכשרות ושנתן את התעודה לא התכוון בכך לפקח על התאמת המסעדה לבעלי אלרגיה לחלב.
אם היו אומרים לבעלי המסעדה שהם אחראים לשלומה וחייה של סועדת בעלת אלרגיה לחלב, אני חושב שהם היו מעדיפים להגיד לה שלא תיקח סיכון אצלם דווקא.

שמלת תחרה1

Well-known member
זה בטוח לא "ברור", הרי אפשר להכניס חלב למסעדה גם אם תעודת הכשרות שיש לה אוסרת זאת.
פיזית זה אפשרי, עובדה. תעודת הכשרות לא יוצרת איזה שדה כוח או מסך הגנה מפני הכנסת חלב.
תעודת כשרות היא חתיכת נייר, זה הכל.
אבל מה שיותר חשוב, מסעדה שמחזיקה תעודת כשרות לא מצהירה רק בזאת "אנחנו מקום בטוח לבעלי אלרגיה לחלב".
ההצהרה "אנחנו כשרים" היא לא אותה הצהרה.
בעלי המסעדה כשהם ביקשו וקיבלו תעודת כשרות, לא התכוונו שבזאת הם נותנים אחריות שבעלי אלרגיה לחלב לא ייפגעו.
וגם הגורם המשגיח על הכשרות ושנתן את התעודה לא התכוון בכך לפקח על התאמת המסעדה לבעלי אלרגיה לחלב.
אם היו אומרים לבעלי המסעדה שהם אחראים לשלומה וחייה של סועדת בעלת אלרגיה לחלב, אני חושב שהם היו מעדיפים להגיד לה שלא תיקח סיכון אצלם דווקא.
אם כך ניתן לסכם
מחדל של הנפטרת.
הגורל שלה.

קלייטון.ש

Well-known member
אם כך ניתן לסכם
מחדל של הנפטרת.
הגורל שלה.
לא בדיוק. יש קולות שטוענים שצריך חוק או תקנות שמחייבות כל מסעדה להחזיק ערכה לטיפול בהתקפי אלרגיה. בלי קשר לסוג המסעדה.
לתת אוכל לאנשים זה עיסוק שיש בו סכנות, אנשים אלרגים לכל מיני דברים, לאו דווקא כאלה שאפשר לצפות מראש.
אז אומרים (מסתבר שלא מעכשיו) שמסעדה צריכה להיערך לסכנה הזו.
אולי עכשיו יזוז משהו בעניין.

GoldenEyes

Well-known member
לא בדיוק. יש קולות שטוענים שצריך חוק או תקנות שמחייבות כל מסעדה להחזיק ערכה לטיפול בהתקפי אלרגיה. בלי קשר לסוג המסעדה.
לתת אוכל לאנשים זה עיסוק שיש בו סכנות, אנשים אלרגים לכל מיני דברים, לאו דווקא כאלה שאפשר לצפות מראש.
כבר לפני שנים דברו על זה , שיחוקקו חוק ויתקינו תקנות
אבל כמו כל דבר במדינה הזאת "הצעת הגשה"

Harrington

Well-known member
מנהל
זה לא כזה פשוט.
ראשית מדובר בעלות, אמנם זניחה, שמטילים על בעלי המסעדות על לא עוול בכפם.
שנית ברוב המוחלט של המקרים האלרגיים יודעים שהם כאלה ואמורים לשאת איתם את התרופה.
שלישית וזה העיקר, ברגע שאתה מטיל אחריות על המסעדה אתה גם מטיל אחריות, במידה כזאת או אחרת, לשלום הסועדים. כך עלול לקרות שיגיע סועד, ייכנס לאנפליקסיס כתוצאה מאכילת מוצר בעייתי, ויתדרדר כל כך מהר או לא יהיה מספיק מרוכז כדי להזריק את התרופה לעצמו, גם אם איש צוות המסעדה יגיש לו אותה.
התוצאה האפשרית היא תביעה משפטית של משפחת הסועד (אם לא ישרוד ל"ע) נגד המסעדה, על כך שחברי הצוות בה לא הזריקו בעצמם את התרופה לסועד. במילים אחרות, יתכן שתוצאה לא מתוכננת של חיוב כזה, יהיה הטלת חיוב על כל עובדי כל המסעדות בישראל לעבור הכשרה לשימוש באפיפן. זה כמובן כבר עלות הרבה יותר גבוהה (על אף שההכשרה כשלעצמה לא חייבת להיות ארוכה). מעבר לעלות, זה כבר יוצר בלגן לא קטן. בעיקר אם נתחשב בכך שבמסעדות לא מעטים חברי הצוות מתחלפים דרך קבע ולא בהכרח עובדים במקום לאורך שנים.

בכלל, יש הרבה מקרים רפואיים בהם מתן תרופה כזאת או אחרת או שימוש בציוד כזה או אחר, יכול להציל חיים תוך רגעים ספורים. האם באמת ניתן לדרוש את פיזור הציוד הזה והתרופות האלו בכל רחבי הארץ? טול למשל אדם שסובל מפרפור חדרים קרדיאלי. דפיברילטור סמי-אוטומטי יכול להציל את חייו. אכן יש חוק (שלא ממומש יותר מדי עדיין) להצבת מכשירים כאלו ברחבי הארץ. אבל זה על חשבון המדינה כמדומני. אגב, יש חוק דומה גם לאפיפן במוסדות חינוך. אבל להתחיל לחייב מוסדות פרטיים? אין סוף לדבר. מה למשל לגבי נוגדן להכשות נחשים שיפוזר בכל רחבי המדינה בצמוד לפלקט גדול בו נוכל לזהות את סוג הנחש ולפי זה גם לתת את הנוגדן המתאים מכל המבחר שיהיה לנו שם על הקיר?

בכל מקרה אם כבר הולכים על זה, לא נראה לי שייך לחייב מסעדה בשרית שלא אמור להיות בה שום דבר חלבי בהחזקת אפיפן. בכל אופן לא בהקשר של אלרגיה ממוצרי חלב. נכון, כאן נעשתה ככל הנראה טעות אנוש קשה. אבל זה הרי משהו שמתרחש אחת למליון שנה בערך. גם מטעמי כשרות וגם בכלל (אני מדבר על הטעות הספציפית הזאת, לא על התקפי אלרגיה).

קלייטון.ש

Well-known member
זה לא כזה פשוט.
ראשית מדובר בעלות, אמנם זניחה, שמטילים על בעלי המסעדות על לא עוול בכפם.
שנית ברוב המוחלט של המקרים האלרגיים יודעים שהם כאלה ואמורים לשאת איתם את התרופה.
שלישית וזה העיקר, ברגע שאתה מטיל אחריות על המסעדה אתה גם מטיל אחריות, במידה כזאת או אחרת, לשלום הסועדים. כך עלול לקרות שיגיע סועד, ייכנס לאנפליקסיס כתוצאה מאכילת מוצר בעייתי, ויתדרדר כל כך מהר או לא יהיה מספיק מרוכז כדי להזריק את התרופה לעצמו, גם אם איש צוות המסעדה יגיש לו אותה.
התוצאה האפשרית היא תביעה משפטית של משפחת הסועד (אם לא ישרוד ל"ע) נגד המסעדה, על כך שחברי הצוות בה לא הזריקו בעצמם את התרופה לסועד. במילים אחרות, יתכן שתוצאה לא מתוכננת של חיוב כזה, יהיה הטלת חיוב על כל עובדי כל המסעדות בישראל לעבור הכשרה לשימוש באפיפן. זה כמובן כבר עלות הרבה יותר גבוהה (על אף שההכשרה כשלעצמה לא חייבת להיות ארוכה). מעבר לעלות, זה כבר יוצר בלגן לא קטן. בעיקר אם נתחשב בכך שבמסעדות לא מעטים חברי הצוות מתחלפים דרך קבע ולא בהכרח עובדים במקום לאורך שנים.

בכלל, יש הרבה מקרים רפואיים בהם מתן תרופה כזאת או אחרת או שימוש בציוד כזה או אחר, יכול להציל חיים תוך רגעים ספורים. האם באמת ניתן לדרוש את פיזור הציוד הזה והתרופות האלו בכל רחבי הארץ? טול למשל אדם שסובל מפרפור חדרים קרדיאלי. דפיברילטור סמי-אוטומטי יכול להציל את חייו. אכן יש חוק (שלא ממומש יותר מדי עדיין) להצבת מכשירים כאלו ברחבי הארץ. אבל זה על חשבון המדינה כמדומני. אגב, יש חוק דומה גם לאפיפן במוסדות חינוך. אבל להתחיל לחייב מוסדות פרטיים? אין סוף לדבר. מה למשל לגבי נוגדן להכשות נחשים שיפוזר בכל רחבי המדינה בצמוד לפלקט גדול בו נוכל לזהות את סוג הנחש ולפי זה גם לתת את הנוגדן המתאים מכל המבחר שיהיה לנו שם על הקיר?

בכל מקרה אם כבר הולכים על זה, לא נראה לי שייך לחייב מסעדה בשרית שלא אמור להיות בה שום דבר חלבי בהחזקת אפיפן. בכל אופן לא בהקשר של אלרגיה ממוצרי חלב. נכון, כאן נעשתה ככל הנראה טעות אנוש קשה. אבל זה הרי משהו שמתרחש אחת למליון שנה בערך. גם מטעמי כשרות וגם בכלל (אני מדבר על הטעות הספציפית הזאת, לא על התקפי אלרגיה).
שטויות. מסעדה בכל מקרה נושאת באחריות לשלום הסועדים בהרבה בחינות. להכין אוכל ולתת לאנשים לאכול אותו זו אחריות. האוכל צריך להיות ראוי למאכל, המסעדה צריכה להיות נקיה, המקום צריך להיות בטוח. אם המסעדה מצהירה שהיא כשרה האוכל גם צריך להיות כשר.
לא צריך שום "הכשרה" בשימוש במזרק אפיפן. צופים בסרטון יוטיוב של 2 דקות וזהו.

תקווה25

Well-known member
מדוע?
אמת.יש גלידה פרווה.לא חלבי.פשוט הגלידה נגמרה לא היה למסעדה.היות ומכירים את חברתה עשו לה מחווה שלחו נער לקנות לה מהשנים גלידה והנער לא שם לב שזה חלבי.

אבי בן 1231

Well-known member
יש לך טעות!! הבחורה אכלה במסעדה בשרית כשרה, מן הסתם במסעדה בשרית עם תעודת כשרות ברור שלא אמורים להיות מוצרי חלב!!!
נכון עושים שמעמידים את בעלי המסעדה לדין בעבירת "גרימת מוות ברשלנות"!!

Harrington

Well-known member
מנהל
נכון לרגע זה עוד לא מעמידים איש לדין. לא בעבירה זו ולא בכל עבירה אחרת. בס"ה עיכבו/עצרו חלק מאנשי הצוות והבעלים (לפי הפרסומים) לצורך חקירה. מן הסתם ועל אף שלא ראיתי דיווח בנושא, אפשר להניח שהם שוחררו בתום חקירתם. החלטה אם להעמידם לדין תתקבל לכל המוקדם בשבוע הבא וגם זה לא בטוח.

קלייטון.ש

Well-known member
יש לך טעות!! הבחורה אכלה במסעדה בשרית כשרה, מן הסתם במסעדה בשרית עם תעודת כשרות ברור שלא אמורים להיות מוצרי חלב!!!
בינתיים לא העמידו אף אחד לדין. היתה חקירה ראשונית והמעורבים שוחררו למעצר בית. כנראה עוד יחקרו ואז נראה.

למעלה