לא נגעתי-חישוב עונתי של השמ"ט

בועז ד

New member
לא נגעתי-חישוב עונתי של השמ"ט../images/Emo140.gif

לחברים בוקר טוב הגיע הזמן לסיים את הויכוח שמתרחש כאן כל שנה מחדש ע"י אותם אנשים להלן כיצד השמ"ט נותן תחזית עונתית מספר כללי ברזל מתוך המאמר: הכנת תשקיף "לאחר שנות מחקר ממושכות הכין השירות המטאורולוגי תשקיף לעונת החורף 1983/84.שהיה במבחן אימות ראשון מסוגו לאימות התחזית.התשקיף בצורתו הנוכחית ותוך שימוש בשלושת פרמטרי חיזוי הראשונים בלבד,מתאים לארבעת חודשי החורף העיקריים מנובמבר עד פברואר,ולאזורים מצפון לרוחב ה-31 מעלות.בתקופה זו יורדת כ-80% מהכמות הממוצעת השנתית." עכשיו שימו לב !!!! "אימות התחזית מעשה לפי נתוני הגשם של שבע תחנות מפולגות הייטב חיפה,נצרת,ירושלים,תל אביב עזה ובאר שבע. הממוצע הבלתי משוקלל של ארבעה חודשי החורף אלה עבור התחנות הנ"ל הוא 365 מ"מ והוא מבוסס על הממוצעים האחרונים ביותר (1951-1980)."... ...בהמשך נאמר (בסיום המאמר) הדיוק של פלוס מינוס 15% = הצלחה. הערות: 1.ככה מחשבים גם היום רק עם שינויים מסויימים (טכניים) ואילו הם: א.הצפי הוא אף ורק ל-3 החודשים העיקריים כלומר דצמבר-ינואר-פברואר (לא מתייחסים לנובמבר). ב.במקום 7 תחנות עיקריות היום קיימות 21 תחנות. ג.הסטייה של +-15% היום לא השתנה.. ממוצע היינו 90%-110%.מתחת לממוצע מוגדר עד 85%,מעל הממוצע עד 115%. (פלוס מינוס 15% =30% סטייה ועדיין זה תחזית מצויינת..כאשר תמיד יגידו ממוצע..) עכשיו: כמה שנים כמו 1991/2 או 1998/9 קיימות? 70% הצלחה מובטחות. ג.הערכתי היא שה"ממוצע" של 365 מ"מ השתנה גם הוא עקב הוספה של תחנות אך העיקרון הוא אותו עיקרון איך הגיעו לערך 365?? פשוט: הממוצע השנתי חיפה+נצרת+ירושלים+תל אביב+ עזה+ ובאר שבע כלומר בהערכה גסה-סלחו לי אין לי את הממוצעים לשנים 1951-80 אולי הספקן יעזור ובכל זאת אני לוקח את הערכים של 1961-90 מתוך האקלים בישראל תצפיות חקר ויישום של יאיר גולדרייך להלן: חיפה 540 מ"מ נצרת (אין אקח את מרחביה) 452 מ"מ ירושלים 553 מ"מ ת"א 524 מ"מ עזה (אין אקח את מגן) 241 מ"מ ב"ש 204 מ"מ הממוצע של 7 התחנות 540+452+553+524+241+204=2514 נחלק במספר התחנות(7) הממוצע הארצי ל-7 התחנות הוא..359 מ"מ בסיכום שנה +-15% מערך זה =הצלחה בתחזית זה הכל
אני מנסה לשפר את החיזוי העקום הזה בכך שאני נותן את הערכים לכל תחנה ותחנה בניפרד (השמ"ט לא) הממוצע הארצי אליו מתייחס השמ"ט בתחזיותיו אופן החישוב הוא אותו הדבר בדיוק (לא המצאתי את הגלגל..) בועז

בועז ד

New member
תוספת מתוך האקלים בישראל../images/Emo41.gif

לחברים בוקר טוב: להלן ציטוט מעמוד 198 בסוף 1987 הוקם הצוות הראשון של השירות המטאורולוגי לשיפור המודל לחיזוי עונתי.נקבע שהתחזית תתייחס לממוצע של 19 תחנות ,לחודשים דצמבר-פברואר ולנורמלים של 1951-1980,שהממוצע שלהם הוא 340 מ"מ (100%). התחזית תינתן במסגרת של שלוש קטגוריות בלבד:כמות משקעים "נורמלית" ( +-9.9% ביחס לממוצע הרב שנתי)מעל הממוצע ומתחתיו (1989 Decker). להבהרה לאילו שקשה להם.. 340 מ"מ איך הגיעו?? חיברו את כל המשקעים השנתיים של 19 התחנות וחילקו ב-19.. 340=100% (לא נגעתי) איך בודקים? בסיום עונת גשמים מחברים את הכמויות שירדו ב-19 המקומות... ומחלקים ב-19.. מגיעים נניח ל-315 מ"מ הצפי היה לעונה ממוצעת-מתחת לממוצע כמה ירד? 92.64%.. בהגדרה.. התחזית פגעה
בועז

ronenrad

New member
חלק מהפרמטרים ששמשו את דקר

השתנו במהלך השנים אך עד כמה שידוע לי שיטת הבדיקה לא השתנתה 21 תחנות לא כולל מרכז הנגב ודרומו - ממוצע משקעים

בועז ד

New member
../images/Emo127.gif

לרונן בוקר טוב על זה בדיוק הויכוח.. חלק מהדברים השתנו..התחנות (כיום אין עזה לדוגמא),הממוצעים השנתיים (היום 1961-90),מספר התחנות. העיקר וזה מה שעקרוני בכל הויכוח האחרון הוא שחישובו של ממוצע הגשמים הארצי לא השתנה ונעשה בדיוק כמו שאני עושה... נידמה לי שאת חובת ההוכחה נתתי עם כל הכבוד לחבורת ה"בלה בלה הקטרנית" יבואו ויספקו מידע שונה שישכיל אותנו ונילמד.. יבואו ויחפשו רק איך אני לא יודע,היכן הטעות וכמה זה ממש לא..קשקשנות לשמה ולא שווה יחס. בכבוד רב בועז

drs99

New member
שכחו לקחת בחשבון את מרץ

בעונה הנסיונית שלהם 1983-84 הם פספסו את שיא עונת הגשמים של אותה העונה, כי רוב המוחלט של הגשם בעונת 1983-84 ירד בין ה- 11 במרץ לסוף אפריל 1984. היו עונות נוספות בהם מרץ היה חודש מאוד משמעותי מבחינת תרומתה לכמויות הגשם העונתית. לכן, לדעתי זאת שגיאה רצינית להסתפק בסטטיסטיקה רק עד פברואר, כי דווקא עונת 1983-84 מוכיחה שהחלק הדומיננטי של אותה העונה היה דווקא לאחר פברואר 1984.

ronenrad

New member
השונות בחודשי מרץ גדולה מאוד

במודל שבנוי על סטטיסטיקות ועל קשרים בין מערכות סינופטיות באזורים שונים בעולם ( הים הצפוני מזרח אסיה) כדי להעריך את כמויות המשקעים בישראל הכנסת חודשים כמו מרץ ואפריל עשויה להפוך את התחזית כולה ללא ישימה. אם כיום "הדיוק" 69 אחוז - הורדת הדיוק לכ 50 אחוז תבדל את הצורך בתחזית - נוכל להטיל מטבע ולחזות את עונת המשקעים. בישראל שתי מערכות גשם טובות או העדרן עשויה לשנות את התמונה מהקצה אל הקצה - אפריל שנה שעברה הקפיץ את ירושליים ב114 ממ בקצת יותר מיממה - קשה לי להאמין שיש מודל עונתי שיכול לצפות ארוע שכזה.

drs99

New member
לפיכך צריך להוציא גם את נובמבר

השונות גם בנובמבר גדולה מאוד, ובדומה למרץ היו לא מעט חודשי נובמבר אשר הוכרעו כגשומות על ידי ימים בודדים גשומים כמו למשל נובמבר 1991 שהיו בו 5 ימים גשומים בלבד אך מאוד אינטנסיביים.

ronenrad

New member
ונובמבר אכן הוצא

התחזית ניתנת לדצמבר ינואר ופברואר בלבד

בועז ד

New member
המטרה לתת צפי לכל עונת החורף..

לרונן שלום אומנם בממוצע חודשים דצמבר-פברואר הם הגשומים ביותר אך היו לא מעט שנים שדווקא חודשי הסתיו והאביב שינוי את המגמה. כך רק את שנה שעברה עם חודש אפריל הגשום ששיפר פלאים את מצב הגשמים ואת עונת הגשמים בכללותה הציבור זוכר סך הכל את הכמויות הגשמים האבסולוטיות של כל העונה ולאו דווקא איך הסתיימו דצמבר-ינואר-פברואר בועז

בועז ד

New member
השירשור צונזר ../images/Emo41.gif

כל מה שנאמר הובהר בצורה הטובה ביותר ויעשה בזה שימוש בעתיד לפחות מבחינתי. ההשמצות,הפגיעה,הציניות,הזילזול שלצערי גם אני נידחפתי אליהם לא מקומם כאן. אני קודם כל מתנצל באם פגעתי במישהו מהגולשים כאן
הערות,טענות,בקשות ודיונים אפשר גם לעשות בצורה עניינית ללא עקיצות ושאר הדברים אליהם התייחסתי למעלה ולצערי גם הייתי שותף להם בלהט הויכוח. בכבוד רב בועז דיין

lightofgod

New member
../images/Emo31.gif אבל את ההודעת פתיחה שלך השארת

את כל התוכחות והסתירות והודעות הנגד שלא כללו "ירידות" למיניהן מחקת. טוב יופי בועז, ניצחת.

lightofgod

New member
ואת "חבורת הבלה בלה הקטרנית" שלך

השארת... אתה יודע מה עכשיו כשאני חושב על זה אתה בכלל היית הראשון שירד פה על החברים. כשאתה קורא לאנשים שעם כל הכבוד לא הגעת ולא תגיע לרמתם השיכלית "חבורת הבלה בלה הקטרנית"! לעניננו אתה מרמה את עצמך, אם זה פר תחנה אז חשב את אחוז הסטיה. אם זה ממוצע ארצי או איזורי כמו שאתה טוען, אז אני רוצה רזולוציה מושלמת של מיליארד תחנות שתחשבנה את כל הכמות שירדה מעל ישראל בדיוק. כל טיפה וטיפה! אז תוכל לעשות את הממוצע שאתה עושה. חבל שאתה ממשיך להביך את עצמך מול ילדים בני 15! בכבוד רב מאד! אוריה

lightofgod

New member
אליאור וסברסית וכל החברים אני מתנצל

בשם בועז! ואני אצטט את ישו: "סלח להם אבא הם לא יודעים את אשר הם עושים" הוא לא יודע שהוא נלחם בטחנות רוח! שהוא נלחם נגד היגיון בריא. נגד השכל. ובכך הוא מתסכל רבים וטובים פה.

אותי זה לא מתסכל, אוריה :)

בערך בגיל 15 הבנתי שהפתרון הטוב ביותר לתופעות כאלה הוא צחוק :) אני פשוט יושב פה וצוחק, חצי מרחם, על איש בן 35 שמתנהל כמו ילד מוכה בן 10. אנשים מסוגו הם אנשים חסרי תקנה משום שהודאה בטעות וקבלת ביקורת היא פחיתות כבוד בשבילם, לכן אני גם לא מצפה לשום סוג של שיפור בהתנהגותו. תפוז הבינו מצויין את הבעיה שהם תקועים איתה ומינו לצדו עוד שני מנהלים שלצערי עומדים חסרי אונים אל מול המחיקות השרירותיות שלו, משום שבממשק הניהול אין אופציה לשחזר שרשורים שנמחקו. אני מקווה שגם לבעיה הזו ימצאו פיתרון.

למעלה