כוחו של בג"צ והאיזונים בין הרשויות

beatman

Member
כוחו של בג"צ והאיזונים בין הרשויות

מה דעתכם על פעולות בג"צ האחרונות, כמו: פסילת חוקים, מתן הוראה לשר הביטחון להכניס משפחות מחבלים ל"יום זיכרון אלטרנטיבי" בניגוד להחלטתו.
האם צריכה להיות לבג"צ סמכות על, מעל שאר הרשויות ?
תומכים או מתנגדים לפסקת ההתגברות ?

beatman

Member
לדעתי אהרון ברק הפך את בג"צ לכלי עוקף דמוקרטיה

בכך שאפשר "אקטיביזם שיפוטי" ללא שום הסכמה מצד שאר הרשויות=נבחרי העם.
במיוחד כאשר רוב השופטים בעלי דעה די צרה וחסרת פשרות ביחס לעמדות בעם.
&nbsp
צריך למצוא איזון נכון בין הרשויות שיוכלו להגביל ולבלום אחת את השניה בשביל לא לאפשר עריצות של רשות אחת, כפי שמתרחש כיום עם הרשות השופטת.
&nbsp
אני מעדיף שבית המשפט לא יפסול חוקים, הוא יכול לדון ולתת פרשנות וביקורת, אך החקיקה תהיה בלעדית סמכותה של הרשות המחוקקת, בדיוק כפי ששאר הרשויות לא יתערבו בשפיטה.
כך למשל מתרחש באנגליה.
בנוסף, השופטים צריכים להיות ממונים ע"י ייצוג שווה של כל הדעות בעם ולא מוטה לאף צד.

SupermanZW

Well-known member
ישראל זקוקה לדמוקראטיה מתגוננת

ישראל נמצאת במצב יחודי בו קרוב למחצית מאוכלוסייתה מתנגדת לדמוקראטיה, בלי ההתערבות המוגזמת לעיתים של בג"צ הדמוקראטיה לא תחזיק מעמד. ראוי להזכיר שהיטלר עלה לשלטון בגרמניה בבחירות דמוקראטיות ושכבר עכשיו יש בישראל חוקים לא דמוקראטים שבג"צ לא ביטל (ולמרות זאת יש דברים שבהם בג"צ התערב למרות שלא היה צריך), עם כל זה אני עדיין מעדיף את התערבות בג"צ (למרות שלעיתים אינה לרוחי) על פני האפשרות לחוקק כל חוק גם אם הוא מנוגד במהותו לעקרונות הדמוקראטיה.

אם ישראל הייתה כמו אנגליה, בה 95% מהאוכלוסייה תומכים בדמוקראטיה הייתי תומך בדעתך, מכיוון שלא זה המצב אני מעדיף את המצב הקיים.

beatman

Member

אני רואה הפכת לפוסט-מודרניסט לכל דבר.(או שאתה בעצם מבצע ניסוי
)
אתה מייחס את הדמוקרטיה כשם לתפיסת עולמך, בזמן שאתה לא שם לב שאתה בעצם מעוות את ההגדרה.
&nbsp
ניקח לדוגמא מצב הפוך ממה שמתרחש כעת שבו רוב העם היה חושב כמוך והממשלה והכנסת היו נוטות שמאלה ובג"צ לעומת זאת היה מורכב מאנשים כמו ברוך מרזל, אריה דרעי וכו'.
הכנסת היתה מחוקקת חוקים כמו: אזרוח מסתננים, תחבורה ציבורית בשבת, נישואים ללהט"ב ואז בג"צ היה פוסל אותם אחד אחרי השני.
מה היית אומר אז ?

SupermanZW

Well-known member
לבג"צ יש גבולות

בג"צ יכול לפסול רק חוקים שמנוגדים לחוקי יסוד, למגילת העצמאות ולאמנות בינלאומיות שישראל חתומה עליהן. חוקים שלא מנוגדים לקריטריונים אלה אינו יכול לפסול. מכיוון שגם כוחו של בג"צ מוגבל מדובר באיזון ולא בהפרת איזון.
&nbsp
לו היה המצ"ב הפוך לא היה כפי שאתה אומר.
&nbsp
אמנם אני נגד אזרוח מסתננים אבל חוק כזה אי אפשר היה לפסול כי אינו מנוגד לחוק יסוד, למגילת העצמאות או לאמנות בינלאומיות, מאותה סיבה גם חוק תחבורה ציבורית בשבת אי אפשר היה לפסול.
&nbsp
חוק נישואין ללהט"ב אפשר היה לפסול מכיוון שבחוק הישראלי (הקיים) נישואין מוגדרים כטקס רשמי המוכר ע"י המדינה לאיחוד בין גבר לאישה ולכן, מכיוון שהחוק החדש סותר חוק קיים היה יכול בג"צ לפסול אותו למעט אם קודם לכן היה משונה החוק הקיים. בכל אופן, אני אדיש כלפי נישואי להט"ב. אני לא שולל זוגיות של להט"ב, זכותם להיות עם מי שהם רוצים, אבל איזו סיבה צריכה להיות למדינה להכיר בנישואי גבר עם גבר או אישה עם אישה? זה דבר מנוגד לעצם הקונספט של נישואין, חתן וכלה. שיכירו זה בזו, אין להם צורך בהכרת המדינה. צריכות להיות להם אותן זכויות שיש לזוגות נשואים אבל לא צריך לקרוא לזה נישואין, שיקראו לזה "איחוד חד מיני", אז זה יהיה יותר נאמן למציאות.

beatman

Member
הבעיה היא שהשופטים יכולים לפרש על פי השקפתם

כל חוק וכל סיטואציה כמנוגדת לחוק יסוד כלשהו, בניגוד להלך הרח בקרב רוב גדול בציבור.
כך למשל עם ההוראה לשר הביטחון לאפשרהכנסת משפחות מחבלים, כך עם המסתננים, כך עם עתירות של תושבי יו"ש שבתיהם נהרסו וכו'.
&nbsp
אם השופטים היו רוצים, הם היו פוסלים חופשי גם חוק איזרוח מסתננים וגם חוק תחבורה ציבורית בשבת.
היו מוצאים איזה תירוץ "זה לא במידת הסביר", "זה פוגע בכבוד האדם וחירותו של היהודי".
&nbsp
העניין כאן הוא שאם תיאורטית היו פוסלים, זה היה נראה לך גם תקין ?
או שמדובר בעריצות המיעוט על הרוב באמצעות בית משפט שמנותק מרוב העם ?!

SupermanZW

Well-known member
החוק מחייב את שופטי בג"צ לנמק החלטתם

השקפה אינה נימוק מספק מבחינה חוקית. הם צריכים להראות איזה חוק יסוד או חוק או סעיף ממגילת העצמאות או אמנה שישראל חתומה עליה מפר חוק על מנת לפסול אותו. הם לא יכולים לפסול חוק סתם כי מתחשק.

SupermanZW

Well-known member
אם חוק נתון לפרשנויות סותרות עשה המחוקק עבודה גרועה

לכן פנה בטענות למחוקק.

beatman

Member
בג"צ הנוכחי יכול "לפרש" בערך כל חוק

בצורה עקומה בשביל שיתאים למידת ה"מידתיות" וה"סבירות" שלו.

SupermanZW

Well-known member
חוק שניתן לפרשו הפוך מכוונת המחוקק מעיד על עבודה גרועה שלו

SupermanZW

Well-known member
בנסיון כפיית דרכם על שאר האוכלוסיה

כפייה דתית היא אנטי-דמוקראטית, קל וחומר אי הכרה בזכות קיומה של המדינה. בישראל יש מצב ייחודי בעולם בה מיעוטים כופים את דרכיהם על הרוב.

beatman

Member
לגמרי

כפיית דת הנאורות, תוך השתקת כל ביקורת, קל וחומר אי הכרה בזכות קיומה של מדינה יהודית עצמאית בעלת צביון יהודי ודריסת הכרעת הרוב היא אנטי דמוקרטית בעליל.
מיעוט חצוף שהחליט על דעת עצמו שהוא "נאור" מנסה לחנך את שאר העם ועוקף את הדמוקרטיה באמצעות חונטה משפטית שהפריזה בסמכויות.
&nbsp
אבל אני אופטימי, היום פסקת ההתגברות אושרה בועדת השרים לענייני חקיקה.

SupermanZW

Well-known member
לא מכיר "דת הנאורות", מי יסד דת זו? כמה מאמינים יש לה?

היכן נוסדה? מתי נוסדה? מה פשר הסיסמה המוזרה?

beatman

Member
האנשים שהחליטו על דעת עצמם שהם נאורים

והם יחליטו מה כן נחשב זכות אדם ומה לא.

SupermanZW

Well-known member
אנשים שהחליטו כל מיני שטויות זה לא דת.

לא לכל שטות אפשר לקרוא דת.

beatman

Member
גם חבר שלי העלה טענה דומה

הוא אמר: "אם הכנסת רוצה להעביר חוק רע, אז בג"צ אמור לעצור אותה".

אז קודם כל הטעות הראשונה כאן היא מדוע הממשלה או הפרלמנט יכולים להיות בסדר או לא בסדר, אבל בג"צ תמיד צודק ותמיד בסדר ?
למשל ממשלה שרוצה לבצע מהלך שמוסכם על רוב הציבור ובא להטיב עם מישהו ובג"צ יפסול כי לשופטים זה פתאום לא נראה סביר.

שנית, מי בדיוק קובע מה זה חוק טוב או חוק רע ? מה ההגדרה המדוייקת ?

אם כבר לפסול חוקים, אז על בסיס קונצנזוס רחב מאוד בעם מה נחשב תקין או לא תקין.

למעלה