אייקידו

felixb85

New member
אייקידו

שלום, יש לי כמה שאלות לגבי אייקידו ואימוני אייקידו: 1) האם במסגרת אימוני האייקידו נלמדים גם התקפות (בעיטות, מכות אגרוף וכו') ? 2) האם לדעתכם האייקידו יכול להיות שימושי בזמנינו כשיטה להגנה עצמית? תודה,

amir_aikido

New member
תלוי במורה

רצוי להזהיר כי אין תשובה אחידה לשאלות הללו, וכי התשובות אינן זהות עבור מורים שונים, קבוצות שונות (ואפילו של אותו המורה) ותלמידים שונים. יש מורים שמלמדים בגישה שהיא יותר רלבנטית ל"הגנה עצמית" ויש כאלה שגישתם כלל איננה תואמת הגנה עצמית. הבעיה היא שלעיתים המורים האחרונים אינם מודעים כלל לבעיות בדרכם ובטוחים ש"הגנה עצמית" נלמדת גם כן. הערות אלו נכונות לכל אמנות לחימה ונכונות אף יותר לאמנויות להן משוייכים בציבור הרחב ערכים נוספים. 1) יש מורים שמלמדים גם התקפות (בעיטות, מכות אגרוף וגם חיתוכים) במסגרת לימודי האייקידו. רמת הלימוד היא בד"כ פחות מעמיקה מרמת הלימוד באמנויות שזו התמחותן, ולו מהטעם של חוסר בזמן, התמחות והתמקדות. יש מורים שלא מלמדים את הנ"ל וישלחו את התלמיד ללמוד זאת באימון קראטה/א"ל אחרת (אצלהם או אצל מורים אחרים). ויש גם מורים שלא ילמדו דברים אלו כלל, ועדיין ידרשו שהתלמיד לא ילמד במקביל גם במקומות אחרים. 2) כן, השימוש שלך באייקידו יכול להוות חלק מפתרון ההגנה העצמית שלך, גם בזמנינו. בסידור לפי סדר החשיבות, האייקידו יכול לעזור ברמת השיפור ברגישות לסביבה והמנעות מצרה לפני שהחלה, לאחר מכן גם ברמת התגובה המנטלית לעימות ופתרונו באופן ורבלי, ולסיום גם כלחימה מול תוקף אם נכשלת בכל השלבים הקודמים. אני חושב שחובה עלי לציין כי יותר מפעם אחת ראיתי מורים לאייקידו שדרך הלימוד שלהם איננה מתאימה בעיני ללימוד לחימה והיא יותר לימוד של תנועה מדיטטיבית. אך יש גם מורים שדרכם כן מתאימה לצורך זה, באם התלמיד נכון להשקיע. רצוי גם להתאים צפיות ולהבין שדרך האייקידו איננה הדרך הקצרה ללימוד לחימה באופן בסיסי. אלא היא אחת הדרכים הארוכות ללימוד יסודות לחימה נכונים והעמקה. להלן מספר קישורים לדיונים עתיקים שנעשו באותו העניין ובנושאים דומים וקשורים (מקוצר זמן, לא סיננתי עד הסוף): http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=11462121&archive=1 אייקידו בקרב רחוב תשובה קצרה http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=28749144&archive=1 אייקידו בהגנה עצמית, דיון תיאורטי על צורת האימון, סגנונות, תחרויות וכו' http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=29442584&archive=1 על שילוב של אייקידו וקראטה, ובעיות באופן התרגול של תקיפות באייקידו http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=33618365&archive=1 על התקפות באייקידו ועל קורינדו אייקידו http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=29995374&archive=1 אמנויות לחימה ואלימות, האם בהגנה עצמית יש אלימות? האם זה נכון גם ביחס לאייקידו? http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=31386037&archive=1 פציעות באייקידו, האם נפוצות יותר מבמקומות אחרים, מהו תהליך הלימוד על מנת לצמצם פציעות. http://www.tapuz.co.il/forums/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=9240685&archive=1 צ'יבה סנסי שמלמד אייקידו אלים יותר, סיפורים והתייחסות. http://www.tapuz.co.il/forums/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=2595759&archive=1 מהות האייקידו ושיטות אימון באייקידו http://www.tapuz.co.il/forums/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=4080152&archive=1 קורינדו אייקידו ואייקידו, סגנונות שונים, בתשובה לשאלות מחפשים http://www.tapuz.co.il/forums/main/Viewmsg.asp?forum=148&msgid=8964623&archive=1 התחיל מהשוואה בין טאי-צ'י ואייקידו ועבר גם על אייקידו לעומת קורינדו
אמיר

felixb85

New member
הגנה עצמית

שלום, עוד מספר דברים: 1) באיזה סגנונות כן מלמדים התקפות? לאיזה סגנון DOJO BUNBUKAN שייך? 2)לגבי ההגנה העצמית, הכוונה שלי היא כזאת. כאשר בסופו של דבר אני הולך ברחוב ונקלע למצב של עימות עם מישהו (נניח ולא הצלחתי לישב את המצב בדרך אחרת) האם בעזרת האייקידו אני יצליח להגן על עצמי ובמידת הצורך להשיב לתוקף?

amir_aikido

New member
לא מתיימר להכיר את כולם

1) כפי שכתבתי בהתחלה, לימוד "טכניקות מכה" הוא יותר עניין של מורים מאשר של סגנונות. גם באותו הסגנון, ייתכן מורה שילמד "טכניקות מכה" וייתכן מורה שלא ילמד זאת. למשל, אני יודע שהמורה שלי מתרגל אותנו שוב בטכניקות אגרוף ובעיטה בכל פעם שנדמה לו שרמת הביצוע שלנו ירדה מתחת לסף מסויים (שהוא נמוך יחסית לסף הביצוע שהוא מצפה מתלמידי קראטה). ואותם תלמידים שרוצים לשפר את טכניקות המכה באופן משמעותי יותר, מוזמנים להתאמן גם בקראטה (שלמה דוד הוא אחד החריגים שהתמחה במספר אמנויות לחימה לעומק והוא מלמד את שלושתן). אי לא מכיר את DOJO BUNBUKAN וחושב שהפתרון הפשוט הוא שאתה תשאל את המורה והתלמידים שם, באשר לאופן האימון אצלהם. אם אתה יכול, מומלץ לך ללכת ולהתסכל גם במקומות אחרים. 2) צר לי, אך אין תשובה אחת לשאלה הזו. התוצאות של כל מצב לחימה אינן מוכרעות באמצעות גורם יחיד כמו לימוד אמנות-לחימה (וזה נכון ביחס לכל אמנות לחימה ולא רק לאייקידו). אמנות הלחימה יכולה לתרום לך ידע טכני, נסיון לחימתי (בד"כ באייקידו פחות בולט), ועוד. ואולם על התוצאות של קרב משפיעים לא פחות אוסף של גורמים אחרים: יחסי גודל/משקל, יחסי כוח, מצב-רוח וריכוז, הפתעה, סביבה, נחישות ורוח-לחימה, ועוד ... ועוד ... להבהיר, כל ידע טכני לחימתי ו/או תנועתי שיש לך בהחלט יכול לעזור לך במצב שכזה. זה נכון אפילו ביחס למורים שמנקודת מבטי "אינם מלמדים הגנה עצמית". אך כמובן שמידת התרומה תהיה תלויה בעומק ההפנמה שלך ובהתאמת אופן הלימוד למצבים בהם תתקל. לכן, לדעתי, מקומות שבהם הלימוד מתבסס רק על שיתוף פעולה מוגזם בין מבצע הטכניקה(טורי) ומקבלה (אוקה) גם ברמה גבוהה. מקומות שבהם הטכניקות נלמדות כמעט רק ממצבי אחיזה סטטיים, ואשר אינם מתרגלים "משחקי-קרב חופשי" דו-צדדיים, בהם מותר למקבל הטכניקה להגיב לטכניקה ולא לפול ממנה. יתרמו תרומה קטנה יותר ליכולת הלחימתית שלך, מאשר מקומות שהתכנים שלהם יהיו יותר עשירים באלמנטים שכאלה (ביצוע טכניקות מול אגרופים כסטנדרט, תרגילים מול אוקה שאיננו משתף פעולה בין הרמות הגבוהות וכו'). אמיר

marx04

New member
התקפות באייקידו והגנה עצמית

שלום פליקס, ביום ראשון הסתיים סמינר אייקידו בן 5 ימים שהתקיים בדוג'ו שלנו ברחובות ובמכון וינגייט. המורה שלימד והעביר את הסמינר הוא פוג'יטה שיהאן, דאן 8, אשר היה תלמידו של או-סנסאי (מייסד האייקידו) במשך 13 שנה, ואשר מתאמן באייקידו למעלה מ-50 שנה. פוג'יטה שיהאן התייחס לשאלה שלך, והדגיש שבאייקידו אין התקפות. אין אגרופים, אין בעיטות וכיו"ב. כל שיש הוא "אטמי", שאיננה התקפה אלא פוטנציאל של התקפה. בהתאם למה שהבנתי (ויתכן שטעיתי) באמצעות האטמי אנו מצביעים על פוטנציאל ההתקפה ומוציאים את השותף שלנו משיווי משקלו (הפיזי או התודעתי), יוצרים פתח במוכנות שלו ומנצלים את הפתח לביצוע הטכניקה. ה"התקפות" שכן קייימות באייקידו הן התקפות מאד לא ריאליות. במציאות אף אחד לא יתקוף אותך ב"שומן אוצ'י" (מכת חיתוך מלמעלה למטה) או ב"יוקומן אוצ'י" (מכת חיתוך באלכסון מלמעלה למטה), ובוודאי לא יתפוס יד אחת שלך באמצעות שתי ידיו. לעניות דעתי, מורה לאייקידו המלמד בעיטות ומכות אגרוף, מכניס לאייקידו משהו שאינו שייך לאייקידו. זה אולי יעיל, שימושי וטוב להגנה עצמית, אבל זה לא אייקידו. באשר לשאלתך השניה, אני בהחלט סבור שאייקידו יכול להיות שימושי בזמננו כשיטה להגנה עצמית. יחד עם זאת, לדעתי, נדרשת תקופת אימונים ארוכה מאד בת מספר שנים כדי שמתאמן באייקידו יוכל ליישם את האומנות הזו לשם הגנה עצמית. נראה לי שיש לכך מספר סיבות: + המטרה בלימוד אייקידו אינה הגנה עצמית. זהו רק תוצר לוואי. + האימונים והתרגול באייקידו נועדו להפנמה של עקרונות ולא לשם שינון גופני של טכניקות. הטכניקות שאנו לומדים מסייעות לנו להפנים עקרונות חשובים, כאשר רק לאחר תרגול רב ניתן ליישמם באופן חופשי ומוצלח בהקשרים אחרים. זאת בניגוד למשל לאומנות הלחימה קרב מגע, שבה אחד העקרונות החושבים הוא "הגנה ספציפית להתקפה ספציפית", כלומר תרגול הטכניקות ושינונן הוא בעל ערך בפני עצמו, שנועד לאפשר למתאמן בקרב מגע ל"שלוף" את הטכניקה המתאימה בזמן אמת באופן אינסטנקטיבי. לעומת זאת, מתאמן באייקידו "ישלוף" עקרון מסויים ויישם אותו באופן חופשי לשם הגנה על עצמו. זה אולי נשמע דומה, אבל זה לא אותו דבר (ואני לא מתכוון לרמוז שהאחד עדיף על השני. אני בסך הכל מנסה לומר שיש הבדל). בברכה, אורי.

Tonjin

New member
אני ממש לא בטוח שאתה צודק...

צר לי מאד, אבל ללמוד להגיב בטכניקות אייקידו ל*כל סוג של התקפה* זה בפירוש אייקידו - אין יותר אייקידו מזה... וכל סוג של התקפה כולל בין היתר בעיטות ואגרופים, כדי לתרגל הגנה מול אלה יש צורך לבצע אותם, כדי לתרגל הגנה סבירה מולם יש לבצע אותם בצורה סבירה וכאן המורה צריך לדעת לתקן לתלמיד התוקף את הטכניקה שלו כך שידע גם פחות או יותר איך להוציא אגרוף הוא בעיטה... שנית, גם ההצהרה שאטמי הוא רק "פוטנציאל" להתקפה נראה לי שהוא פרשנות אישית של פוג'יטה-סנסיי ושלמרות הכבוד העצום שיש לי אליו והניסיון האדיר שלי נראה לי שיש רבים וטובים שיחלקו עליו, או שכמובן יתכן שהציטוט לא במדוייק וההסבר בסמינר ניתן בצורה נרחבת יותר.. גם הההצהרה שאייקידו מטרתו אינה הגנה עצמית ראוי לו שיהיה מסוייג יותר.. ואני לא מדבר סיוג בנוכח "יש סגנונות אייקידו שכן וכך ןכך..." (שהרי גם בתוך אייקיקאי נראה לפעמים שרב השוני על הדמיון בין קבוצות וגישות) אלא יותר על משהו כמו "באייקידו כפי שאני מתרגל אותו אין את זה ואת זה והמטרה שלי היא כזו וכזו.."

amir_aikido

New member
../images/Emo45.gif די מסכים, למעט נושא העקרון

אני מסכים עם אורי (מרקס) כי באייקידו מלמדים עקרונות וגישות תגובה, ולא אוסף של פתרונות טכניים נקודתיים ספצפיים למצבים שונים. גם אם דרך הלימוד עצמה כוללת גם תרגול באוסף של טכניקות במצבים. ואולם, בכלל לא ברור לי מדוע יש מקומות בהם לא מתרגלים את אותם העקרונות ממגוון רחב וריאלי יותר של מצבים, ובפרט מצבי אגרוף ובעיטה. לפחות ברמות שאינן בסיסיות (מתאמנים שמתרגלים כבר שנה/שתיים), אין שום בעיה לתרגל מצבים שכאלה באופן קבוע (כך נהוג אצלנו בקורינדו). ביחס למקום ה"לחימה" ("הגנה עצמית" היא נושא נרחב בהרבה מ"לחימה"), אני מאוד מכבד את החלטתם של מועדונים/מורים/תלמידים מסויימים ביחס לחשיבות בפחותה שהם מייחסים לנושא. כל עוד הם מודעים לכך, מבינים שהיחס הזה גם יגרור משמעות ביחס ליכולת הנרכשת באימון, מצהירים על השקפתם בגלוי ואינם מטעים תלמידים לחשוב שהלימוד שלהם הוא כן "הגנה עצמית". לא פעם התעצבנתי כשראיתי מקום שהשקפתו המעשית (כפי שהיא מתבטית באימונים) זהה לזו שאתם מצהירים עליה, אך הוא מצהיר על עצמו כעל מקום לימוד לפתרוון של "הגנה עצמית". אמיר

תיקון לגבי לימוד התקפות באייקידו

פוג'יטה סנסאי הדגיש בפני את נושא לימוד כלי נשק והתקפות שונות. לפי פוג'יטה סנסאי, ואני מביא כאן את דבריו במדוייק, בשיעור אייקידו אין ללמד שימוש בכלי נשק והתקפות שונות כגון אגרופים ובעיטות. לפי פוג'יטה סנסאי, חשוב מאוד ללמוד עבודה עם כלי נשק וכן בעיטות ומכות עם היד אך הדבר חייב להיעשות בנפרד משיעורי האייקידו. לפי דבריו, יש לעשות הפרדה בין שיעור אייקידו לבין שיעור כלי נשק והתקפות. הוא אומר שאם אתה רוצה ללמוד כלי נשק, רצוי שתלמד את השימוש בהם מאנשים המוסמכים לכך ולא מאנשים שטוענים שהם מלמדים "אייקי-קן, ואייקי-ג'ו". הוא טוען שעדיף ללמוד זאת מאנשים שעוסקים בג'וג'וצו קלאסי או באמנויות כגון ג'ודו, איאיידו או קנג'וצו. לגבי לימוד השימוש בידיים וברגליים לשם התקםה, הוא מסביר שעדיף ללמוד אותן מאנשים המוסמכים לכך - אנשי קראטה, שורינג'י-קמפו, קרב מגע וכו'. כמובן, הוא לא פוסל את העובדה שמורה לאייקידו יהיה גם סמכות בלימוד כלי נשק והתקפות אך הוא מבקש להדגיש את ההפרדה בין שיעור אייקידו לבין שיעור העוסק בהתקפות אלו. דוגמא מובהקת לכך היא המורה לאייקידו יוסי לוריא שלומד במקביל אייקידו, ג'וֹ-דוֹ ואיאיידו. כך גם יוסי מגל שלומד ג'ו-דו במקביל לאייקידו, יצחק ליפשיץ, כפיר לדרמן (אם אינני טועה) ועוד רבים וטובים.

isaacl

New member
../images/Emo45.gif

(יאיר לדרמן) שיקנאי סנסאי מתחיל את השיעור בלימוד של התקפות. אנו מתרגלים עשר התקפות של שומן אוצ'י, יוקמן אוצ'י, צקי, הלוך ושוב לאורך הדוג'ו. הדיוק ששיקנאי דורש מהתקפות אלה גורם לי להתפלץ מכל דוג'ו אחר שאני מכיר, אבל בסופו של דבר אנשי קראטה לועגים להתקפות שלנו. הם עושים זאת הרבה יותר טוב. אנו כאנשי אייקידו, איננו מעמיקים בלימוד ההתקפה. אי אפשר להשוות בין התזמון של אנשי קראטה לבין אנשי אייקידו, וגם המיומנים שבינינו. לצערי, גם הטובים שבינינו אינם מסוגלים לבלום התקפה טובה של איש קראטה מיומן. ההעמקה מתבטאת לא רק בתזמון אלא בשיתוף נכון של האגן, העקב, ולמעשה כל הגוף. יש לי שני תלמידים קראטיסטים (שלצערי כבר אינם מתאמנים אצלי) שפגעו בי יותר מדי פעמים מבלי שהספקתי להניח את ידי על ידם. הבעיה הזו צריכה להטריד את מנוחתנו.

nirk_aikido

New member
אם הבעיה מטרידה את מנוחתך

הדרך היחידה (בעיני) להתמודד איתה היא פשוט להתאמן יותר באייקידו מול התקפות של אנשי קראטה. גם מניסיוני זה לא פשוט, אבל אפשרי. כדאי להתאמן מידי פעם בעצימות התקפה, שבה אנו מצליחים להפעיל את הטכניקה רק כ 50% מהפעמים. בברכה ניר

amir_aikido

New member
ועדיף לתרגל מול קראטקות

לא אען שיש לי פתרון לנושא, בפרט כשיש אצלנו מתאמן שודאן ותיק שהוא גם קראטיסט (סאן-דאן) והוא מוכשר ממני ובכל פעם שאני מתרגל איתו, אני נוכח בכך מחדש ולומד רבות. אמיר

הוא היה מאוד ברור לגבי AIKIKEN-JO

לדברי פוג'יטה סנסאי, המונחים "AIKIKEN" ו "AIKIJO" הם מונחים שהמציא סַאִיטוֹ סנסאי. סאיטו סנסאי היה תלמידו של מוריהיי אואשיבה מייסד האייקידו. סאיטו לקח את עבודת הג'ו והבוקן של או-סנסאי וערך אותה בסדרות של תנועות להן הוא קרא כך. הוא גם נהג לתת דרגות דאן נפרדות באמנות הAIKIKEN והAIKIJO - דבר שהמייסד מעולם לא עשה. הAIKIKEN והAIKIJO הם פיתוח של סאיטו סנסאי ולדברי פוג'יטה סנסאי במפורש לא חלק מתירגול אייקידו אלא תירגול נפרד או משלים לאייקידו.

מכך עולות שתי שאלות

1. האם הפיתוח של סאיטו סנסיי "פחות טוב" מג'ודו/ג'וג'וטסו או קנדו/קנג'וטסו? 2. אם מבחינת סאיטו סנסיי, האייקיג'ו והאייקיקן הם חלק אינטגרלי מהאייקידו שהוא לימד, מדוע לפסול זאת? למקרה שמשתמע טון שלילי מדברי הביקורת שלי, אני מוסיף כמה אייקונים חיוביים כדי לסתור את הרושם:

חצי טון... מקסימום כמה מאות ק"ג

אני חושב שאין תשובות אחידות לשאלות אלו. אני אישית הייתי מעדיף ללמוד ג'ו מסורתי שנלמד מדור לדור - וזה אני ובשום אופן אינני מייצג דעתו של שום זרם או אירגון. אינני חושב שמישהו פוסל את האייקיקן והאייקיג'ו של סאיטו.

isaacl

New member
../images/Emo45.gif והוא אינו יחיד

יש סגנונות שונים של עבודת ג'ו. אצל שיבטה סנסאי, כמו שמלמד יוסי חצור, יש קטות שונות משל סאיטו. קוביאשי סנסאי אימץ את הקאטות של סאיטו אבל אחיזת הג'ו שונה. שיקנאי סנסאי, תלמידו של קוביאשי סנסאי, מעדיף בשנים האחרונות את הג'וֹדו. כל זאת מבלי לשנות דבר באייקידו עצמו.

isaacl

New member
נדמה לי

שלא הבנת נכון את פוג'יטה סנסאי. כשהוא אמר שאין התקפות באייקידו הוא דיבר על הנגה; לא על האוקי. כל הגנה באייקידו מתחילה בהתקפה של האוקי. ההתקפה יכולה להיות רק אחיזת יד אחת, שתי ידיים האוחזות יד אחת או שתי ידיים האוחזות שתי ידיים. כל אלה הן התקפות. כמובן שבאייקידו יש התקפות נוספות: צקי - אגרוף, שומן אוצ'י, התקפה של יד פתוחה מלמעלה, יוקומן אוצ'י - התקפה של יד פתוחה מהצד, תפיסת הבגד, חניקה וגם בעיטות. כל אלה הם התקפות שככל שרמת האייקידו עולה, הן צריכות להיות חזקות יותר ומיומנות יותר. ניסיון בקארטה מועיל מאוד בלימוד התקפות מסוימות וכמובן גם אמנויות חרב וג'ו. האייקידו מתאפיין בהנגת מגן כנגד התקפות אלה בניטרול ההתקפה ולא באמצעות התקפה נגדית. לכך התכוון פוג'יטה.

הערות בנושא -

כמעט ולא ניתן למצוא שני מורים של איקידו שמלמדים באותו האופן. לכן, יכול להיות שתמצא מישהו שמלמד התקפות ת"כ השיעור, ויכול שתמצא כזה שמלמד התקפות אחרי השיעור, או בכלל לא. אם אין לך שום רקע באמנויות לחימה, ואתה רוצה ללמוד איקידו אבל חשוב לך לדעת לתת אגרוף או לשחרר בעיטה כמו שצריך, אני ממליץ לך ללכת למוד אמנות לחימה אחרת לפני איקידו - אולי קרב מגע, קראטה לסוגיו, ג'ו - ג'יטסו . זו עצה שאני קיבלתי ויישמתי ואני חייב לומר שהתקופה שהעברתי בלמידה של התקפות השתלמה כאשר הגעתי ללמוד איקידו מתוך מטרה למצוא אלמנטים של אמנות לחימה והגנה עצמית. ישנם לא מעט מורים לאיקידו שמלמדים להתקיף, אך מאחר והם עצמם לא למדו שומדבר אחר פרט לאיקידו הם מלמדים דברים לא נכונים. יצא לי גם להכיר לא מעט תלמידים שהגיעו לדרגות בכירות, ואז, במפגש עם חבר'ה מאמנויות לחימה אחרות הם גילו שמה שהם חשבו על התקפות אין שום אחיזה במציאות, דבר שפגע משמעותית ביכולות שלהם להגן על עצמם כאנשי איקידו. חלק גדול מהם פרשו מאימוני איקידו בתחושה של אכזבה. מצד שני, אני מכיר הרבה חבר'ה אחרים שבאו מאמנויות לחימה אחרות אל האיקידו ושם מצאו את עצמם ואת דרכם. ובנוגע להגנה עצמית - כאן נדרשת סבלנות של פיל במחקר המקדים ובלימוד עצמו. ראשית כל עליך ללכת למורים רבים ככל שניתן, אם הגנה עצמית מתוך איקידו היא מה שאתה מחפש. אף אחד לא יגיד לך שתוך חצי שנה, שנה (ואם להיות כנים גם שלוש שנים) תרכוש מיומנויות הגנה עצמית בסיסיות. אבל, יש מורים שיש להם את המודעות לנושא ויש כאלו שלא. לאחר מכן עליך להתאזר בסבלנות רבה בתהליך הלימוד. חוץ מפיתוח יכולות טלקינטיות של X-מן, איקידו הוא באמת אחת הדרכים הארוכות ביותר אל "הגנה עצמית". בנוגע לשאלה על ארגון בונבוקאן - כותב פה ryuha שאני חושב שקשור לארגון. תוכל לשאול אותו. ממה שאני יודע על הארגון, מוריו מלמדים בגישה של מורה בכיר מצרפת (סנסאי רוברט בודרז אני חושב) שהאיקידו שלו אמור להיות קצר ויעיל במיוחד. ממה שאני מכיר אלו אנשים רציניים ויסודיים. לסיום - מי שמתאמן באיקידו לאורך זמן עושה זאת כי הוא אוהב איקידו ולא כי הוא מחפש מטרות שנמצאות מחוץ לשדה הפעילות הזה, כלומר הגנה עצמית. מי שמחפש הגנה עצמית באיקידו צריך להכיר את הקונטקסט של הגנה עצמית, כלומר אמנויות לחימה אחרות או סיטואציות של תקיפה והגנה שלא קשורות לאמנות לחימה קלאסית / מסורתית, אלא לאותו רחוב מסוכן וקטלני (ושמישהו כבר יסגור את הרחוב הזה, לא נמאס שאיקידוקות עוברים שם כל פעם ו"מצטרפים" לכל מיני כנופיות?) בהצלחה

למעלה