RedStorm שאל איפשהו למטה, וזה גם

יוסי_ג

New member
RedStorm שאל איפשהו למטה, וזה גם

מתקשר לבום שקיבלתי בסרט מאטריקס: יש בפילוסופיה ניסוי מחשבתי שנקרא "מוח בקופסה" (כשאני חושב על זה עכשיו אולי יוצרי הסרט לקחו את הרעיון הבסיסי משם), והניסוי אומר כך: ידוע שכל מה שאנחנו חשים (רואים, שומעים, טועמים, מריחים ומרגישים) נקלט, מעובד ומקבל משמעות במוח, ולא באיברי החישה. כך למשל, אנחנו לא רואים בעיניים, אלא המוח מקבל אותות חשמליים מהעיניים, ומפרש אותם כ"דברים" שאנחנו רואים. נניח שיש מדען שיודע את הקודים החשמליים שהמוח מקבל. הוא יודע למשל, איזה זרם, באיזה מתח צריך להעביר באיזה תאי עצב כדי שהמוח יחשוב שאנחנו רואים כחול. עכשיו תחשבו על דברים מסובכים יותר ויותר, כשהפואנטה של הניסוי היא שבעצם יכול להיות שכל מה שאני, הוא מוח בקופסה, ומדען שמזרים לי למוח את האותות החשמליים הנכונים כדי שאני אחשוב שהעולם הוא כמו שהוא. מזכיר את מאטריקס? מזכיר את "המופע של טרומן" (מאטריקס לעניים)? תחשבו על זה.

RedStorm

New member
ואאוו..

אתה מתכוון...שהוא יכול לגרום לי לראות קיר לבן בצבע ירוק על ידי שליחת אותות מתאימים?? דברים כאלה? אם כן...אז זה באמת משהו מעניין לחשוב עליו... זה כבר מוכיח שמה שאנחנו רואים זה רק פרשנות של המוח ולא בטוח...מה שיש

יוסי_ג

New member
לא רק קיר לבן כירוק...

הוא יכול לגרום לך לראות קיר באיזה צבע שהוא רוצה גם כשאין קיר בכלל
הוא יכול לגרום לך לראות מקלדת, ולחוש את אצבעותיך מקלידות עליה, ולראות את האותיות המתאימות מופיעות על המסך, גם כשאין מקלדת, אין מסך ואין לך אצבעות בכלל. כל מה שיש זה מוח מחובר באלקטרודות
כל מה שיש בעולם זה המוח שלך, והמדען שגורם לך (ע"י שליחת אותות למוחך) להאמין שיש עולם, ויש אנשים אחרים, ויש יום ולילה וכל מה שאתה חושב שהיא המציאות.

RedStorm

New member
אבל אבל....

אבל איך נסביר את זה.... שאני אראה קיר.....והמדען הזה יעלים את הקיר לפני.....כמו שאמרנו... אבל עדיין אני לא אוכל לעבור לצד השני כי הקיר יפריע לי למרות שאני לא אראה אותו... אבל אולי אם אני לא אדע שיש קיר אז אני אוכל לעבור אותו.....:) כלומר אנחנו לא יכולים לעבור דרך קירות כי המח שלנו אומר לנו שיש קיר לפנינו ואנחנו לא יכולים לעבור...אבל אם המח יגיד שאין אז נוכל...

IC4

New member
מענין

אתה מתחפר בפילוסופיה או שבמקרה יצא לך לדעת על זה?

Agent Smith

New member
זה בעצם כל הרעיון של הסרט!

דרך אגב, הסרט הזה הוא יצירת מופת מבחינה פילוסופית. אתם יודעים כמה סיפורי אגדות מוזכרים בסרט? כמה משלים של הוגי דיעות רומים? מישהו זיהה משהו?

זיהיתי משהו...../images/Emo63.gif

למדנו במיתולוגיה את "משל המערה" מכתבי אפלטון, (נשמע מפוצץ אבל זה פשוט הרחבת ספרות) כבר כתבו על זה בפורום הסרטים לפני, רק שחשבו שזה אריסטו. בכל מקרה, תדמיינו: ישנם אנשים במערה חשוכה, כבולים בשלשלאות ופניהם אל הקיר ללא שום אפשרות לסובב את צווארם. על הקיר צללים שמקורם בכלים מעל חומה שמאחורי האנשים, המוארת באש. מה היה קורה אם אחד מהאנשים היה מוצא ע"י איזשהוא כוח אל העולם האמיתי, בו השמש האמיתית מאירה את העולם? האם הוא היה מאמין מייד שזו המציאות, ולא הצללים שראה על הקיר במערה? האם הוא לא ייאבק באלה שאומרים לו שהעולם היחיד שהוא חשב שקיים הוא בעצם עולם דמיוני... אדם זה, בראותו את השמש מחוץ לעולמו יסתנוור עד לכאב, אך לאט לאט הוא יתרגל אל האור (האור מייצג את האמת כשהאמת היא האידיאה, המקור לכל התופעות בעולמנו) ויבין שהוא לא מסוגל לחזור אל המצב בו היה עד כה. כשאותו אדם יחזור אל אנשי המערה כדי לבשר להם על האשלייה בה הם חיים, עיניו יתקשו לראות משום שאחרי אור גדול החשיכה תמלא את עיניו. איך יגיבו האנשים? הרי בבורותם הם יחשבו שעיניו התקלקלו ושהוא מנסה לדרדר אותם בעקבותיו. בקיצור (שזה די אדיוטי להגיד אחרי כל כך הרבה שורות) - ניאו - העיניים שלו כואבות כי הוא בעצם עוד לא השתמש בהן עד עכשיו, בערך כמו רואה הצללים, וגם בתור מטאפורה לראיית האמת. ציון והמאטריקס - המערה והעולם האמיתי. ועל כל אלה - הכאבים הכרוכים בהתעוררות והספק והפחד שיישאר בקרב הבורים מפני זה ששינה את מהלך חייוומנסה להשפיע עליהם.

חזיר בר

New member
יכול אולי להיות

שזה באמת אריסטו?,כי אריסטו לא כתב שום דבר בעצמו,ואת הכל כתב תלמידו אפלטון. אני גם הוסיף עוד קטע מהספרות - "אתה בטח מרגיש כמו עליסה שנופלת במחילת הארנב הא?" מורפיוס לניאו בסצנת הבחירה.

ממה שאני זוכרת

סוקרטס לא כתב כלום ואפלטון בכתביו "שם" את סוקרטס בתור דמות ראשית. סוקרטס כאילו מספר את הסיפור אבל הוא כבר מת מזמן כשאפלטון כתב את המשל. בכל מקרה זה בטוח בכתבים שלו כי זה הספר שקיבלנו השנה...ספר המדינה של אפלטון (פוליטיאה).

טוב..

אז יצאת קטן וטיפש, אבל אתה "בין חברים" אני, (ורוב הפורום), יודעת שזה לא המצב שלך באופן תמידי ותמיד כיף להיות הצודקת.. בקיצור, יצאתי טוב וזה נחמד לפעמים. איך לקשר את זה לפורום?

Master Boo

New member
Wizard of Ozzzzzzzzzzzzzz !!!!!!!

"Buckle your seat-belt Dorothy... ´Cause Kenzas - is going bye-bye..."

למעלה