האם תצאו עם מי שלא עשה צבא/שירות לאומי?

Cade Foster

New member
"כי אנשים משתנים"

אדם שהחליט להשתנות יכול להשלים את השירות הצבאי שלו. אח שלי עשה את זה ואני מכיר עוד מספיק מקרים אחרים. משרת איתי מישהו שחזר בגיל 27 לצבא אחרי שיצא ממנו כשהיה לו פז"ם של 5 חודשים בקרבי. מה לעשות, לא היה בשבילו. עשה תואר בזמן הזה וחזר כי ישב לו על המצפון ועכשיו הוא תורם במקצוע שעשה בו תואר.

אפרופו המקרה הזה - זה גם בסדר בעיני אם לא כל אחד הצליח להסתדר עם המסגרת הזו ויצא ממנה כי היה רע לו או שהוא הרגיש לא מועיל. אבל מי שפוסל מההתחלה ועושה סצנות לאנשים הנכונים כדי לברוח הוא פחדן ופרזיט.

זה נכון תיאורתית אבל חלק גדול מהאנשים

לא יכולים להרשות לעצמם שירות צבאי בגיל הזה כי אין מי שיממן אותם כמו בגילאים צעירים יותר כשההורים יודעים שזו "נורמה". לפעמים כבר יש ילדים שצריך לפרנס, לרוב פשוט צריך לחיות איפשהו וממשהו וההורים בדרך כלל לא יסכימו לממן ילד בגיל כזה (קשה לי לדמיין סיטואציה בה ההורים שלי "ממנים" לי שירות צבאי), אז זו לא באמת אופציה ישימה לרוב האנשים.

קריסטה

New member
ובכלל

יש סיבה שמגייסים בגיל 18, כשהזהות עדיין לא מגובשת וקל להשפיע על אנשים.
מעט מאוד אנשים בוגרים היו מוכנים לאכול את הבולשיט והחרא שהצבא מאכיל אותם.

Cade Foster

New member
אני יכול לכתוב ספר על כמה הצבא מנוהל עקום

רק מניסיון אישי. אבל עדיין הוא תרם לי המון בחיים. נכון שלא לכולם אבל מידת ההצלחה של כל אחד תלויה המון גם בו. אני מכיר מישהי שהייתה פקידה במשך שנתיים(!) לפני שהחליטה לעשות קורס יסוד (נתמ"מ אם את מכירה) והייתה מוכנה לחתום המון שנות קבע ועכשיו היא יוצאת לקק"צ כשהיא רס"ל(!). מי שפוסל את הפרק הזה מההתחלה מקטין ראש ובעיקר מקטין את עצמו.

Survivor Man

New member
תלוי בסיבה.

מחלה או נכות שמנעה ממנה להתגייס או לשרת בש"ל? כן.

סיבות דתיות אבל ללא ש"ל? לא נראה לי.

השתמטות? ממש לא.

כבר פסלתי בחורות בעבר שהעידו בתחילת ההיכרות שהן "העדיפו" לא לשרת מטעמי מצפון או נוחות. מיותר לציין שהן לא תרמו גם בשירות לאומי.

לא ערכי, אגואיסטי ומגעיל בעיניי.

אז לא ידעתי שמי ששירת בצהל טוב ומי שלא רע...

כל מקרה לגופו! זה שהתרבות הישראלית נותנת לגיטימציה לקיום של מי ששרת בצהל- לא אומר שכולם חייבים לשרת..אפילו שזה לא לגיטימי. יש הרבה חיילים עלובי נפש שעושים שירות מינימלי ולא רק שבקושי תורמים לצהל, אלא אפילו גורעים ממנו בכך שמייצגים אותו בצורה מזעזעת. יש כאלו שמתנדבים במקום ונותנים הרבה יותר. יש משתמטים אגואיסטיים ועלובים שמתחבאים מאחורי חתונה או בעית בריאות פיקטיבית. יש משתמטים שלא משרתים ובצדק רב... יש ויש ויש... חייבים להבין שהמערכת הצבאית לא מתאימה לכולם והשירות בצהל זה לא המדד היחידי לדעת האם האדם שמולך הוא אדם ערכי או לא... לכן כל מקרה לגופו.. כל אחד וחייו שלו, שהם שלו ואתם לא יודעים מה עובר עליו באמת.. אז די עם הסטראוטיפים. ורק לשם הפרוטוקול; שרתתי שירות מלא.. מלא שבתות ומלא שעות ביממה ומלא עבודה ומלא מלא חרא.. יותר מרוב הבחורות שאני מכירה.. ועדיין זו דעתי

Besessenheit

New member
כן - זה אפילו לא פקטור הכי קטן שבעולם

אני בעצמי לא רציתי לשרת (בסוף שירתתי שנתיים בקריה - אמנם בקריה אבל עשיתי שנתיים כמו כולם אז לא משנה)

לא ישנה לי בכלל.

חושבת שבגיל מסוים זה פחות רלוונטי

איך בכלל תהיה לי דרך לדעת? כשאני מכירה מישהו שמוצא חן בעיניי יש לי מאה שאלות אליו לפני שבכלל נגיע למה הוא עשה בצבא ואיפה.
אני חושבת שהייתי מגיעה לדייט שלישי לפחות לפני שבכלל הייתי מתעניינת בזה... ואם הבחור כבר מוצא חן בעיניי אני בטח לא אפסיק לצאת איתו רק בגלל נושא השירות הצבאי.

hell no!

ברור שתלוי בסיבה כמו שכבר כתבו לפניי, אם זה משהו בריאותי חמור אז נוותר.
אבל יש דברים בריאותיים שמקבלים עליהם פטור והם ממש לא נוראים, אז הייתי מצפה מהבנאדם להתנדב!
כל סיבה אחרת צריכה להיות ממש טובה כדי שלא אפסול עליה.

+ אם מישהו היה קרבי זה בונוס מבחינתי.
או בניסוח אחר: צריכה להיות לבחור סיבה טובה למה הוא לא הלך לקרבי (מודיעין וכו' זה נסלח, פרופיל נמוך לא ברמייה כמובן נסלח, עשה בעיות כי לא התחשק לו - מוריד לי).
(אז מה אם אני לא הייתי קרבית, אני בת ויש לי פרופיל נמוך ובאמת שאני ממש חלשלושה! אגב ביקשתי להיות בחטמ"ר ולא נתנו לי, לפחות שירתתי בבסיס רמ"פ ב' בסוף).

אגב נוסף - התחלתי לצאת עם בן זוגי כשהוא היה חייל קרבי. כמה שהייתי גאה בו!

סליחה איבגי מטעם מי אתה?

השב"כ? המוסד? שב"ס? אלו הם המקומות היחידים בארץ שעל מנת להתקבל אליהם שירות צבאי צריך להיות קריטריון. מעבר לכך....הגישה נשמעת מעט (או שעליי לומר לא מעט...) פאשיסטית לטעמי. להגיד שצבא זה קריטריון חובה למשהו אם בכלל ,כל שכן לבחירת בן זוג, מתאים לאיטליה של שנות ה 30 של המאה שעברה.....אה נו וכמובן לעוד מדינות טוטאליטריות....אפילו בראיונות עבודה לנציבות שירות המדינה....כן!!! נציבות שירות המדינה...אסור לשאול על שירות צבאי. ומקפידים על זה. למי איכפת עם אני או בן זוגי עשינו צבא.....מקריאת התגובות כאן בפורום ממש מפחיד לגלות שאנשים ששוטפים להם את המוח מגיל הגן בטוחים שהגיוס שלהם לצבא ותיוק הניירות עד השעה 5 בערב תוך לבישת מדים ירוקים והפסקות סיגריה כל שעה עגולה (למי שהיה פה בתחום הפקידותי כמובן) עושה אותו "תורם" "לא פרזיט" וכד'.....פשוט אנשים מפחדים לחשוב שהם היו פריאיירים שהם בזבזו שנתיים/שלוש מהחיים שלהם ב"לתייק" כשאחרים-למדו,עבדו,חסכו והיו הרבה יותר פרודוקטיביים מהם...באצטלות כאלו ואחרות של "מי שלא עושה צבא אגואיסט, חושב רק על עצמו, זה אומר משהו על הערכים שלו"....פחחחחחחחח אולי באיטליה הפאשיסטית.....ואני מקווה ומתפללת שחברי הפורום הזה בהחלט לא מדגם מייצג....
והערה קטנה...אני אישית פוסלת אנשי קבע על הסף.....כי המוח שלהם שטוף יותר חזק.....

מי שחי במדינה הזאת ולא עוזר לחלוקה שווה של

הנטל, צריך להתבייש בעצמו וכן, הוא סופר אגואיסט.

יש גם מספיק מקומות שיכולים להתאים גם למגזרים שונים שצבא מטעמים מסוימים "לא מתאים להם".

מי החליט שלתייק ניירות עד 5 בערב

זה חלוקה שווה בנטל? את? כי אני על מדים? זה מה שהופך את זה ללגיטימי? בעיניי סופר אגואיסט זה מי שעושה את זה על חשבוני כל יום במשך שנתיים/שלוש במקום ללכת ללמוד ולהיות מועיל.....ואני לא מדברת על מי שבקרבי...אלא על גו'בניקים למיניהם.....
ואם כבר מקומות נכון. אפשר ללכת לעבוד למשל. ולא חייבים לעשות שירות לאומי. אפשר גם להתנדב לא במסגרת כלשהי אלא בארגון כלשהו.

קודם כל, הבנת הנקרא

כתבתי שמסגרת ההתנדבות יכולה להיות לאו דווקא צבא (שירות לאומי..).

לידיעתך, בין היתר צריך גם מישהו שיטפל בניירת עד 5 בערב (כן כן, הניירת לא תסדר את עצמה) גם אם לא נאה ויאה לך לבצע את העבודה השחורה הזאת. זה חלק מהנטל ומישהו צריך לעשות אותו.

עבודה תדאג לתחת שלך, בשעה שבני גילך יעשו את העבודה השחורה עד 17:00 במקום עד השעה 12:00 וילכו לים בדיוק כמו שאת תעשי.

וואלה?

את מכירה עבודות שעובדים בהן עד 12??? ועוד חיים מיזה??? ספרי לי כדי שגם אני אוכל ללכת לים ב 12! ולגבי הניירת....תסלחי לי....קודם כל פקידה אחת יכולה לעשות את אותה העבודה...במקום 8 פקידות....יש דבר כזה יעילות. מכירה, נכון? ואכן לא יאה לי להיות פקידה וחלק ממערכת לא יעילה...זה קצת כזה פוגע לי בדימוי העצמי.רק טיפה. ובשביל לתייק אותם בבוקר מימין לשמאל ואחרי הצהריים משמאל לימין כדי שאני אספק לך הצורך של "לא להרגיש פרייארית".כשבזמן שאת תייקת אני כבר .למדתי..תמצאי פרייארית אחרת....לרגע לא מצטערת שלא שירתתי והלכתי לעבוד. רק החכמתי במקום להתנוון. והיום זה לא מזיז לי כהוא זה. גם לא שואלים בראיונות אם הייתי בצבא או לא. כנראה שגם אותם זה כבר בטח לא מעניין. וזה לא קריטריון לכלום. וחלילה שיהיה.
אבל כמו שכבר אמרתי. כל אחד מספר לעצמו סיפור אחר כדי לסדר לעצמו את המציאות. גם זה מותר. ולא ניקח לך את זה.

באמת לא שואלים אותך?

זה נכון שזה לא חוקי לשאול ובכל זאת בכל ראיון עבודה שהייתי בו מעולם העלו את נושא השירות הצבאי ובכל פעם מחדש נאלצתי להסביר שלא התגייסתי ולמה (מה שכן, לא קרה מעולם שלא עברתי ראיון עבודה אז כנראה שזה בכל זאת בסדר מבחינתם).
ולא רק ראיונות עבודה, באיבחונים לישובים קהילתיים שעברתי, בטפסי הרשמה לכל מני מוסדות, בכל מקום שבו צריך למלא טפסים שהם בסגנון קורות חיים מובנה כזה יש סעיף של שירות צבאי/פטור ולמה. בקיצור במהלך 10 השנים האחרונות דווקא יצא שנאלצתי לדבר על זה לא מעט (למרות שאני ממש לא אוהבת את הרעיון שאני צריכה לספר על המחלה שלי לאנשים זרים), כן- בניגוד לחוק.

למעלה