תכנות לילדים

Rשף

New member
Sratch צ"ל Scratch

מצטרף להמלצה על ה "שפה", צריך רק לשים לב שהילד מפנים שמדובר בכלי שבעזרתו עושים דברים ולא בסתם משחק.

zaske

New member
יש רק דבר אחד שלא כתבת לנו

איפה הילד שלך לומד? על מנת שהישראלים שבינינו יוכלו לשלוח אותם גם לאותו בית ספר.

nahsh

New member
גם לדעתי זה מוקדם מדי

תמיד יהיו ילדים מיוחדים שמתכנתים מבטן אימם, אבל גם לילדים מאוד מוכשרים צריך איזשהו בסיס מינימלי של הבנה. אני חושב שתכנות זה תחום שמתבסס על לא מעט ידע קודם ורקע רחב יחסית. לא רק מתימטיקה - גם לוגיקה מאוד מאוד חשובה. התווכחתם פעם עם ילד בן 7 וחצי?...

לגילאים טיפה יותר מבוגרים, היה פעם בעולם הקומודור את ה"לוגו" - האם קיים משהו כזה היום?

tamarhp

New member

zaske

New member
אני התחלתי לתכנת בגיל 8

כמובן שבהתחלה לא הכי ידעתי מה אני עושה, ולאט לאט הבנתי יותר.
דרגון 32, 32 קיי. היו חוברות עם תוכניות בבייסיק (לא מחשבת, עיתונים מחו"ל) שהייתי יושב ביחד עם אבא שלי והיינו מקלידים.
אחד הדברים שהייתי אוהב לעשות זה למחוק/להזיז שורות,, ולשנות ערכי מספרים ולראות מה קורה. כן, לפעמים התוכנית היתה "מתקרשת" (מלשון קראש), ולפעמים לא. אחד השינויים המודעים הראשונים שעשיתי זה לספק לי "חיים בלתי מוגבלים" במשחק מסויים, אני חושב שזה היה בסביבות גיל 9 אם זכור לי נכון.

Rשף

New member
Dragon 32

עם טייפ קסטות רגיל לגבוי (אז עוד לא היו קלטות)

ayelethd

New member
נתקלתי במשהו כזה, אבל אני לא זוכרת איפה

אני חושבת שזה נהדר שאתם עוזרים לילד לפתח דברים שמעניינים אותו. לשחק עם תכנות זה אחד הדברים המגניבים. אי-אז בשנות השישים, כשאבא שלי (לימים מהנדס אלקטרוניקה) היה ילד, הוא בנה לעצמו מחשב עם 16 ביט זכרון. זה אחלה דבר להתעניין בו.
מה שכן, את כנראה לא בפורום הנכון בשביל השאלה הזו .נראה לי שבגלל שהגעת ל"עבודה בהייטק", את מקבלת תגובות כאילו אמרת "אני רוצה להכין את הילד לחיים של מתכנת" (ברור לי שזה לא מה שאמרת).
נסי לשאול ב"הורים לילדים ביסודי" או ב"הורים למחוננים".

izackv

New member
הילדים שלי הציבו לי אתגרים דומים

אבל בגלל שבגיל 4 הם עברו לארה"ב ולמדו לקרא באנגלית לפני שלמדו לקרא בעברית, השפה לפחות לא היית מחסום.
(אחד מהם למשל קרא את כל סדרת ארי פוטר באנגלית - את השניים הראשונים בכיתה ב' ואת היתר, כשהם יצאו. השני פחות התחבר לסדרה הספציפית הזאת)
הם קראו די הרבה. כולל ספרים מורכבים.
הם גם הפגינו סקרנות. המון סקרנות. (אבל הרבה פחות סבלנות)
&nbsp
שיחקנו (ודגש על "שיחקנו") משחקי חשבון, הצפנה, קריאה, חידות הגיון ועוד.
איכשהו, זה תמיד הגיע מהכיוון שלהם.
בארה"ב, במסגרת בית הספר עבדו בצורה שונה מהותית מאשר אצלנו (כיתות קטנות, שתי מורות, ועבודה פרטנית, עידוד קריאה החל מגן חובה ועוד)
למעשה הם עבדו על חומרים של שנים מתקדמות בהרבה (בעיקר הגיון מתמטי וכדומה) למרות שמבחינת שפה הם היו קצת מאחור. לפחות בשנה הראשונה.
&nbsp
לארץ חזרנו לכיתה ג' ומשום מה זה היה אחרי האבחונים למיניהם. הם כן היו בחוג העשרה איזורי למחוננים (ושם נחשפו בפעם הראשונה להצפנה למשל)
&nbsp
--
מה רציתי להגיד?
&nbsp
אני מאמין שאני מבין את מה שתמר מרגישה. יצא לי להיות בסיטואציה דומה.
&nbsp
הקפדנו לשחק איתם במשחקים האלה ולתת להם כלים ואפשרויות (אגב, בארגז הכלים, אנגלית הוא אחד הכלים המהותיים יותר)
&nbsp
אבל לעומת רוב המשחקים, תכנות היה קצת שונה.
תכנות מחייב בניה איטית יחסית של ידע ובסיס.
ולא יצא לי אישית להתקל בילדים בגיל 7 שבאמת נמשכו לזה.
ממה שאני מכיר, בדרך כלל זה מגיע יותר בסביבות גיל 11. (אצל מי שבאמת מוכשר, נמשך לתחום ומקבל הזדמנות)
&nbsp
לכן התחושה שלי שזה קצת מוקדם מדי וכרגע יש הרבה פעילויות מקדימות ומעשירות אחרות שאפשר לעשות איתם.
&nbsp
אם היא הייתה שואלת על ילד בגיל 13, לא הייתי חושב פעמים. בלי קשר לאם הוא מחונן או לא.
&nbsp
ובכל מקרה, צריך להיזהר לא לגרום לכוויות. כי ילד שלא מצליח במשהו, עלול בקלות לפתח ממנו רתיעה או פוביה. אפילו אם חוסר ההצלחה היה בגלל שהוא באמת לא אמור להיות בשל מספיק בשביל התחום הזה.
&nbsp
--
לדעתי!

user32

Well-known member
מנהל
גם לי היה את היתרון הזה

כשעליתי לארץ כבר קראתי אנגלית בסיסית (למדתי לקרוא בגן חובה שם) ואז לתכנת בבייסיק יותר קל כשהפקודות ברורות.

yoshiyoshi

New member
לימוד HTML בסיסי זה קלאסי לגיל הזה..אמנם לא תכנות פרופר

אבל חושף את הילד לתחום בצורה יפה שגם יכולה להראות לו תוצאות ותוצר ישר (קביעת הרקע, תמונות) גם ההתעסקות היא באמת קלה. (אני למדתי את זה בגיל הזה)

tamarhp

New member
רק שזה כן דורש די הרבה אנגלית

לפחות קריאה וכתיבה. אולי נחכה עם זה לכיתה ד'-ה', אלא אם כן נלמד אותו אנגלית קודם (הוא יודע לזהות אותיות, ובינתיים זהו כי הזנחנו את זה).

yoshiyoshi

New member
דווקא פחות... אני למדתי את זה בגיל הזה עם אנגלית מאוד פשוטה

אם בכלל, אפשר להסביר לו מילים פשוטות וכאלה, ומשם הוא יכול להתפתח.
&nbsp

tamarhp

New member
תודה :)

נראה לי שלב ראשון נתחיל ללמד אותו קצת אנגלית ומשם בגיל המתאים נתקדם הלאה :)
אגב חשבתי על זה - היום כבר לא משתמשים בHTML בדברים כמו FONT-FACE או COLOR אלא רק CSS, והHTML בעצם רק מכיל מבנים כמו DIV, UL וכו'. כל העיצוב נעשה בCSS. מה עדיף - ללמד אותו HTML ישן (שכוללת עיצוב בHTML עצמו) כדי שילמד רק שפה אחת, או לנסות להסביר לו גם CSS כדי שלא ייתקע עם מידע לא רלוונטי?
(אני מניחה שזה בכל מקרה לא יהיה כרגע אלא אולי עוד שנה)

yosnp

New member
אמנם לא תכנות, אבל אולי שער לעולם הטכנולוגיה

זה FLL:
[URL]http://www.firstisrael.org.il/jrfll/page.asp?page=2857[/URL]
מין תוכנית לחשיפת ילדים לעולם הטכנולוגיה, זה אמנם יותר כיוון הנדסי כללי, ומתמקד בתחום של רובוטיקה (ע"י רכיבים של לגו)
אבל יש גם אלמנטים של תכנות (תכנות הרובוט)
כמובן שזה תלוי במקום מגורייך, וצריך יוזמה של הורים כדי להקים קבוצה כזאת, אז אולי לא רלוונטי לגבייך, אבל אולי זה עוזר למישהו...

למעלה