תכנון תאורה

שיבוצים

New member
תכנון תאורה

אתמול במפגש הסתבר שמאגר המידע שלנו (דורון) הוא למעשה מומחה בעניני תאורה. כמי שעומדת בפני שיפוץ ומנצלת את הידע שמסתובב פה בפורום, חשבתי שיהיה טוב להעלות את הנושא לדיון כדי שאנשים נוספים יוכלו להחכים. הדרישות שלי בשלב זה אינן שיגרתיות ואינני מוצאת תשובות בחנויות החשמל הרגילות: -חדר אחד ישמש לעבודה עם חומרים וצבעים שדורשים מה שנקרא נדמה לי "אור יום". -החדר השני ישמש לחדר תצוגה ונדרש שתהיה אפשרות ל"אור יום" לא מחמם ושבערב, כשהמקום אינו פעיל, תהיה תאורה ממוקדת שצורכת מעט חשמל. -פינה נוספת היא מעין משרד - שולחן כתיבה ארוך בחלל צר מאד. -בשלב הבא אצטרך להתמודד עם תאורה בגינה, כזו שתהיה עדינה-כפרית וזורקת אור לנקודות ענין אחדות. (אציין שאני שונאת ניאונים אך יש לי 2 וחשבתי להשתמש בהם באופן זמני...) השאלות הן: -איזה סוגי נורות יש בשוק ואיך בוחרים? -האם יש חנויות, לא יקרות כמו "קמחי", שניתן לסמוך על המקצועיות של המלצותיהם? -האם נדרש יעוץ במקום? -כמה אמור לעלות יעוץ שכזה? -האם יש שאלות שלא ידעתי לשאול??? ממחר אהיה מנותקת מהמחשב לימים אחדים
... להתראות בשמחות שירה

RachelBD

New member
שירה, נסי את אונופיו - לגן

שירה, תאורת גן מקסימה, מהסוג שהזכרת, ראיתי בקטלוגים של UNOPIU , המשווקים בארץ ע"י ´איטל סרוויסס´ ברשפון 09-9510634. אין לי מושג באשר למחירים. התקשרי ובקשי שישלחו לך קטלוג או לחילופין, את מוזמנת לראות אותו אצלי. תאורת הגן הזולה ביותר, אני חושבת, היא זו עם הדוקרנים (מחוברים לכבל באדמה) המאירים מלמטה כלפי מעלה ויכולים לתת אור ממוקד יחסית. לתאורת פנים - גם אני שונאת ניאונים על סוגיהם (לא מחמיאים לאנשים ולא לשום מוצר), משתמשת בהם (בגוונים הרכים בלבד) בעיקר מעל משטחי עבודה ומאזנת עם תאורה ´חמה´ נוספת בחדר/בחלל. אני יודעת שרבים יחלקו עלי, אבל מעדיפה תאורה חמה שמספקת אווירה (וגם קצת מחממת ויקרה, מה לשות - עסקת חבילה).

מאגר

New member
| ../images/Emo51.gifלשירה ו ../images/Emo91.gif לשירה ורחל

נושא תאורה הן תאורת פנים והן תאורת חוץ הינו נושא השנוי במחלוקת מזה שנים רבות רבים הם המעצבים והמתכננים שדבקו בנורות ההלוגן (קוורץ יוד) שכבש בסערה את העולם הן במחירו הזול יחסית ברכישה והן בעוצמת האור שהוא נותן.מעטים הם המתכננים והמעצבים שהיפנימו את הדור החדש של התאורה שכובש לעט את מקומן של נורות הליבון לסוגיהן קרי הלוגן שאף היא נורת ליבון ובוא נכיר את הדברים קצת לעומק 1 . נורת הלוגן (קוורץ יוד) הינה נורה המשלבת ליבון עם גז כאחד נורה מאוד מסוכנת הן במחינה בריאותית הן מבחינה בטיחותית מאחר ובהתפוצצוץ של נורת הלגן השברים דינם כדין לפיד מעוף בטמפרטורה של למעלה מ600 מעלות ולכל הניקלע בדרכם דינו שריפה. תיצרוכת האנרגיה שלו היא 5% לצורך הארה ן95% לחום. 2 . נורות PL SL 2D לסוגיהם הינן נורת גז קרות שתיצרוכת האנרגיה שלהן היא 5% לחום 59% להארה שלא לדבר על כך שבכדי לקבל את אותה קמות של הארה של 500W הלוגן צריך כ- 60W מנורות הנ"ל. 3 . קימות עוד נורות גז מסוגים שונים כמו HPS LPS מטלהלייד כספית שצריכתן זולה יחסית לתפוקת האורשהן נותנות 4 . מעטים הם המעצבים והאדריכלים שמנצלים את שרותיהם של המומחים בנושא וקובעים את סוג התאורה ע"פ גוף התאורה או היצוב שהם רוצים לקבל בסוף יש מספר דברים שאותם לא יודעים המעצבים ואדריכלים ומבלי להיכנס להכללות ואין בדעתי לפגוע בכבודם או מעמדם אל האדריכלים והמעצבים בנושא תאורה שיטות סוגים ואפשרויות ועל כך אני מצר אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה בנושא בשימחה ולנסות להדריך אותכם על הצד הטוב ביותר וממטיב ידיעותי וניסיוני בנושא יש לזכור שלכל סוג של תאורה ישנם מספר בסיסים שיש לקחת בחשבון ניגזרת הצבע ממנה לקוח סוג האור ובאיזה רמה מאיזה גובה ומאיזה זוית ומאיזה רפלטור נובע האור ומה צבעו ומה צבע הרקע של המקום והריצפה הקולטת או הקיר הקולט מקוה שהארתי מעט את הנושא אם תרצו פרטים נוספים שאלו אשתדל להשיבכם ידע

RachelBD

New member
דורון - תאורה חסכונית../images/Emo16.gif

דורון, הלוואי שהייתי יכולה לחלוק עליך, אני מודעת לכל מה שכתבת והייתי אפילו מעלה לטאגליין. הייתי מאד רוצה ששני הדברים - חסכון באנרגיה ואסתטיקה יתיישבו - אבל לצערי, במקרה זה, זה לא קורה. מנסיוני עד כה שום תאורה פלורסנטית (על סוגיה וגווניה) וגם לא מטלהלייד לא משתוות לנורת הליבון הפשוטה במתן אור חם, מחמיא ומזמין. תאורה פלורסנטית, לדעתי, לא תתאים לתצוגה של שירה, ושוב - הלוואי שהיית מוכיח לי, פיזית, שאני טועה... אני אשמח! רחל

שיבוצים

New member
אז איך אפשר לקבל החלטות???

האם לחזור ולקבל החלטות מבלי לקבל יעוץ מקצועי? נראה שאין אמת אחת, יש דעות שונות שמתבססות על ידע שבא מכיוונים שונים. האם אפשר לגשר על הידע של איש החשמל ואשת העיצוב??? רחל - האם עבור חדר העבודה כן היית מוותרת על נורת הליבון ואם כן - במה היית משתמשת?

RachelBD

New member
אמת אחת, תלוי מאיפה מסתכלים...

אבל כדאי ללכת ולראות. אולי דורון יוכל לעשות לך איזה סיבוב (אני אשמח להצטרף, מתה להשתכנע). לחדר העבודה - אם נעים לך לעבוד תחת תאורה פלורסנטית (מתאימה מאד לעבודה) - תסתפקי בה. לי, אישית, קשה להיות בסביבה שמוארת כך, אז בחדר העבודה שלי יש משני הסוגים. אגב, אני חושבת שלא מעטים המעצבים/אדריכלים שעובדים בשיטתו של דורון, אז אולי זה עניין של העדפה אישית? רחל

שיבוצים

New member
דורון-מה דעתך על מסע שכנוע? אולי

נצרף מתעניינים נוספים ונארגן יום עיון בנושא תאורה, אולי באחת החברות המסחריות שתאפשר הדגמה של סוגי התאורה השונים?

מאגר

New member
../images/Emo65.gif../images/Emo39.gif הבטחתי לך להיות לעזר

הבטחתי לך לבוא להסביר ולהראות ואני עומד לעשות זאת זה לא איום זו הודעה ותראי שאפשר הכל רק צריך לדעת אנני יכול ללמד כאן בפורום תורה שלומדיםבמשך ארבע שנים תמימות
על הסבלנות היא תמיד משתלמת

מאגר

New member
../images/Emo41.gif לרחל צר לי כזו מחשבתך

רחל קל לי מאוד לשנות את דרך החשיבה שלך ברור שהולכים לחפש גופי תאורה אקסקלוסיבים ישנה בעיה אבל עם מחפשים את שיתוף הפעולה בין אקסקלוסיבי שאינו מותג ואת הפרקטי שהוא הנחוץ אפשר לגשר על הדברים נורות הPL אינן פלורסנטיות והן קימות בגוונים שונים חמים יותר וקרים יותר צריך רק לדעת מה לבקש וכיצד לארבב בין הצבעים כדי לקל את תפוקת האור המקסימלית בסינוור המינימלי בכדי לקבל את התאורה שאת מדבר ניתן להערבב את המיטלהלייד עם נתרן לצץ גבוה ואז מקבלים את אור היום כי המיטלמלייד הוא הלבן ביותר בין הכחולים ואילו הנתרן לחץ גבוה הוא הלבן ביותר בין הצהובים כתומים עירוב של שנהם דבר מאוד מקובל נותן את גוון אור היום שהוא אם תבקדי אתו במכשיר צהוב ירקרק ואילו דברים בדוקים אי לכך פשר להגיע לממוצע טוב גם בנורות PL ניתן לעשותאת אותו דבר ולהגיע לתוצאה טוב כי גם שם יש את הגוונים האלה וניתן לערבב אותם ביחסים מתאימים

רוקוקו

New member
נו יש כבר החלטה???????

עד שאתם תקבלו החלטה אני כבר אסיים לבנות מחדש את הבית הלבן...... אז קדימה תחליטו כבר ונגמור עם זה.... בכל מקרה אתם מוזמנים לראות את העבודה שני אהבתי את השיפוצניק
. בהצלחה רוקוקו(ערן).

waverider

New member
מה זאת אומרת לערבב????

האם הכוונה למספר נורות מכל סוג או נורה מעורבת??? אני אישית לא מכיר.

מאגר

New member
../images/Emo39.gif../images/Emo91.gifלערבב תאורה

אינך מכיר כי כניראה זה לא התחום שלך אז בכדי להשכילך בנושא לערבב תאורה פרושו להשתמש בגוונים שונים של אור והכוונה לקחת צבעים שונים של נורות דאי לייט וורמוויט כולוויט ונטוראל ואם מחלקים את זה בצורה נכונה מקבלים את הקרוב ביותר לאוריום טיבעי מקוה כי השכלתי אותך קצת בנושא ואם יש לך שאלות נוספות אשמח לענות לך מעל גבי פורום זה או במייל האישי המצורף

למעלה