תחזיות עתידיות

naf86

New member
תפוחים לתפוחים

ציטוט מפורסם מהספר "Through the Looking-Glass" של לואיס קרול
"Well, in our country," said Alice, still panting a little, "you'd generally get to somewhere else—if you run very fast for a long time, as we've been doing."
"A slow sort of country!" said the Queen. "Now, here, you see, it takes all the running you can do, to keep in the same place. If you want to get somewhere else, you must run at least twice as fast as that!"

מה שקרה ב RUST BELT - הבריחה של התעשיות הכבדות שהיוו את הבסיס הכלכלי של האזור - קרה גם במסצ'יוסטס.
חלק גדול מהכלכלה של מסצ'יוסטס היה מבוסס על תעשיות הטקסטיל, מוצרי העור, ייצור פלדה ומוצרי מתכת, בתי דפוס, תעשייה מכנית (מנועי מטוסים, מפעלי רכב...) - וכל התעשית הללו עזבו את האזור ועברו למקומות שבהם יד העבודה זולה יותר.
בשנת 1975 מסצ'יוסטס הייתה במשבר כלכלי קיומי. האבטלה עלתה למספרים של יותר מ 12%. אוכלוסיית האזור התכווצה.
אם הממשלה המקומית במסצ'יוסטס הייתה פועלת בצורה אחרת, מטרו בוסטון היום יכלה להראות בדיוק כמו שמטרו קליבלנד או מטרו רוצ'סטר נראות היום.
המוסדות האקדמאים ובתי החולים שיש כאן היו הופכים ל"תעשייה העיקרית".

כל מי שמנסה למכור לך את קליבלנד יציין שבית החולים "קליבלנד קליניק" הוא מספר 4 בכל ארה"ב ב HONOR ROLL של ה US NEWS AND WORLD REPORT.
בוסטון יכלה להיות באותו מצב - ו"להשוויץ" שיש לה את מספר 2 ברשימה (MGH) ואת מספר 13 ברשימה (BWH).
העניין הוא שלקליבלנד אין בעצם שום דבר חוץ מבית החולים הזה "להשוויץ בו".

אתה יודע שלא חסרים כאן מוסדות אקדמאים - MIT והארוורד תמיד נמצאים ב"עשירייה הפותחת" של האוניברסיטאות בארה"ב, ולפחות עוד 10 אוניברסיטאות כאן נמצאות ב TOP 100 - בוסטון קולג', בוסטון יוניברסיטי, נורת'איסטרן, טאפט, WPI, הולי קרוס... והרשימה עוד ארוכה.
בשנת 1975 - זה בערך כל מה שהיה לבוסטון TO SHOW FOR ITSELF. היתר היה די מדכדך.

אבל בסוף שנות ה 70 ובתחילת שנות ה 80 קרה במטרו בוסטון משהו שבדיעבד, שנים אחרי זה, קיבל את השם ''Massachusetts miracle". הכלכלה המקומית "המציאה את עצמה מחדש" - והפכה למעצמת HIGH TECH. ובאמצע שנות ה 90 - היא הוסיפה לעצמה עוד תחום, והפכה למעצמת BIOTECH.
מי אחראי ל"נס" הזה? ברור שלהצלחה יש אבות רבים, והמון אנשים ניסו לקחת את הקרדיט על העניין.
וכמובן שתמיד יהיו אלו שיגידו "לא, הקרדיט הזה לא מגיע לאנשים האלו".
אבל אם תקרא את המאמר הבא משנת 1988 [URL]https://www.chicagotribune.com/news/ct-xpm-1988-05-23-8801010472-story.html[/URL], תראה שגם אלו שעינם צרה בנתינת קרדיט לא יכולים להכחיש שהשילטון המקומי עשה הרבה כדי לגרום לכך שהתעשייה החדשה הזו תקום ותתפרש לכל רוחב האזור.

נאף - כלכלה מקומית חייבת לעמוד על כמה שיותר רגליים. כך שאם משהו רע קורה לרגל אחת (או שתיים, או שלוש...) - היא עדיין תוכל להתאושש מזה ולהמשיך להתפתח.

וההיסטוריה מלמדת אותנו שבדיוק כמו אצל אנשים - גם אצל הכלכלה ה"רגליים" הללו מזדקנות, מתחילות לסבול מתופעות זיקנה כמו חסימות בדרכי הדם והתנפחות, ובסופו של דבר בוגדות בגוף שסומך עליהן והופכות אותו למוגבל ונכה.

אז כמו בציטוט ששמתי בתחילת ההודעה הארוכה הזו - אפילו כדי "לעמוד במקום", הממשלה המקומית צריכה כל הזמן לרוץ הכי מהר שהיא יכולה בכדי לגדל רגליים חדשות וצעירות לכלכלה המקומית. כי אם לא עושים את זה - מחר מישהו ימציא טלפון סלולארי עם מצלמה דיגיטאלית BUILT IN וירסק לחלוטין את תעשיית הפילם למצלמות שהיא אחת משתי הרגליים שעליה עומדת העיר שלך.

ולכן - רק כדגמא אחת - גם המושל הקודם וגם המושל החדש של מדינת מסצ'יוסטס יצאו עם משלחות מסחר לישראל - כדי "לגנוב" מישראל סטארטאפים מבטיחים ולשכנע אותם לעבור לבוסטון. וזה די עבד - כי יש כיום כ 200 סטארטאפים שנולדו בישראל אבל גדלים בבוסטון, וחלק מהם גדלו והצליחו יפה בשנים האחרונות.

אחד הביטויים החביבים שלמדתי במהלך נסיעותי במיד-ווסט הוא:
Busier than a one-legged person in a butt-kicking contest.
זה המצב של עיר כמו רוצ'סטר כיום.
כי למעט תחום אחד ספציפי - אלקטרואופטיקה וסיבים אופטיים - שבו רוצ'סטר נחשבת ל CENTER OF EXCELLANCE (יחד עם אוטאווה בקנדה שנמצאת כמה שעות נסיעה מכם) - לרוצ'סטר יש בעיה רצינית למשוך "כוכבים" לבוא אליכם.
כי ה"כוכבים" - אותם היפסטרים שעליהם דיברתי - רוצים לחיות ולעבוד במקום שנראה כמו מה שראית בסירטון, מוקפים באנשים כמוהם.
והם רוצים עיר שיש בה שדה תעופה בינלאומי וגדול שממנו הם יוכלו להגיע בקלות לכל רחבי השוק המקומי והגלובלי...
תפוחים לתפוחים
בבוסטון העיר יש 695 אלף איש. במטרו יש 4.628 מליון איש.
בקליבלנד יש 396 אלף איש, במטרו יש 2.057 מיליון איש
ברוצ'סטר יש 210 אלף איש, במטרו יש 1.082 איש.
&nbsp
אם מסתכלים על (List of cities by GDP (Official est Nominal GDP:
בוסטון במקום ה-17 בעולם עם 438 מילארד דולר, קליבלנד במקום ה-73 עם 138 מליארד, רוצ'סטר במקום הבערך 160 בעולם עם 55 מילארד דולר(13 מקומות מעל ירושלים)
כלומר מדובר על עיר שבערך חצי מקליבלנד ושליש/רבע מבוסטון. אז זה יהיה טיפשי מצידי להשוות בין הערים ולרצות להגיע לאותה רמה כמו ערים פי 2-3 יותר גדולים.
בוסטון היא עיר נמל, על החוף המזרחי. רוצ'סטר היא באמצע שומקום עם נמל תעופה עם טיסות מקומיות בלבד.
אז ברור שאם רוצים להקים חברת סטרט אפ, רוצ'סטר תהיה אי שם במקום נידח ברשימה אם בכלל.
מידי פעם אני עושה דיונים עם אנשים מהקהילה על איך אפשר להביא אנשים לרוצ'סטר. כי הקהילה היהודית אמנם מכובדת, אבל לא גדולה במיוחד. אבל אנשים באים למקום שיש מקומות עבודה, ומקומות עבודה יבחרו להקים סניף חדש במקום שיש אנשים. אז כשיש אופציות כמו ניו יורק, סן פרנסיסקו ובוסטון, למה שמישהו יבחר להקים משהו ברוצ'סטר?
&nbsp
החברות שיש פה הן לרוב חברות שהתחילו על ידי אנשים שגדלו פה ופיתחו חברה. דוגמא לחברה שעדיין פעילה היא פייצ'קס שהוקם על ידי טום גולסינו. בערך שליש מהעובדים עובדים מרוצ'סטר. זירוקס עדיין ענקיים, אבל כמו שאמרת, רגל זקנה.
יש פה ושם חברות שהקימו סניפים באזור (כמו האריס). אבל לא מספיק לעשות מהפיכה. אז בנתיים האזור מסתמך על חינוך (U OF R, RIT), ורפואה (U OF R, Rochester Regional Health, )
&nbsp
מה העתיד יביא? אי אפשר לדעת. היה נסיון לנסות למשוך את אמזון להקים את HQ3 בין רוצ'סטר לבאפלו. זה היה יכול להיות נחמד.
אם יהיה מזל, אחד החברות הקטנות פה תתפתח לחברה רצינית יותר ותמשוך עובדים. אולי חברה כלשהי תרצה להקים סניף חדש ומשום מה הם יבחרו ברוצ'סטר. אחרי הכל, יש פה המון עובדים איכותיים במגוון תחומים.
האם אפשר למשוך ישראלים לרוצ'סטר? בספק. אמנם יש פה כמה ישראלים שאיכשהו נחתו פה. אבל זה עיר משעממת וקרה מידי לישראלים. זה כמו לנסות לשכנע חברות לעבור לבאר שבע במקום תל אביב.
&nbsp
אמנם מה שאני כותב נשמע עגום ומשעמם, אבל זה אחד הסיבות שאני אוהב את רוצ'סטר כמקום מגורים וכמקום השקעה.
משקיע רוצה דיירים איכותיים. דיירים כאלה לרוב משלמים שכר דירה בלי בעיה ולא הורסים את הדירה. אם תרצה לקנות בבוסטון מקום שימשוך תלמידי הארוורד או MIT או אנשים שעובדים באותם 200 חברות סטרטאפים ישראליים, תצטרך להשקיע פי כמה וכמה ממני. כנ"ל בניו יורק או כל עיר גדולה ומרכזית אחרת.
כלומר רף הכניסה שלך להכנס להשקעות איכותיות הרבה יותר גבוה משלי. אמנם ההכנסה יותר גבוהה, אבל ההוצאות בהתאם.
כל עוד אוניברסיטת רוצ'סטר קיימת ומושכת אקדמאים מכל העולם, הרי שלי יש מספיק דיירים שירצו לגור במקומות הכי טובים. אם עוד כמה שנים האוניברסיטה תתחיל לגמגם, אולי אפשר לחשוב על שינוי. אבל בשבילי זה עוגן מספיק לשנים הקרובות לדיירים איכותיים.
העסק העיקרי שלי גם מאוד נהנה מהיתרונות של גודל של רוצ'סטר. העסק השני שלי כרגע יושב על מחסן של 5,000 רגל מרובע. אם יגמר לי המקום, אני יכול להשיג מחסן גדול יותר בגרושים. במקרה הכי גרוע, אני יוכל לצאת מהעיר, נסיעה של 20 דקות ואני יכול לרכוש שטח של כמה עשרות דונמים טובים ולהקים שם בניין גדול יותר.
&nbsp
אז לא. רוצ'טסר לא תהפוך למעצמה כלכלית כמו בוסטון. ראשת העיר לא ממש תקים רעיונות שיהפכו את רוצ'סטר למרכז הייטק. לי טוב בנתיים עם הגודל הזה. אני יודע להעריך את הדברים הפשוטים בחיים ושמח שברחתי ממקום כמו ניו יורק.

Boston Guy

New member
הידעת שאת המצלמה הדיגיטאלית המציא יהודי בשם סטיבן ששון?

תפוחים לתפוחים
בבוסטון העיר יש 695 אלף איש. במטרו יש 4.628 מליון איש.
בקליבלנד יש 396 אלף איש, במטרו יש 2.057 מיליון איש
ברוצ'סטר יש 210 אלף איש, במטרו יש 1.082 איש.
&nbsp
אם מסתכלים על (List of cities by GDP (Official est Nominal GDP:
בוסטון במקום ה-17 בעולם עם 438 מילארד דולר, קליבלנד במקום ה-73 עם 138 מליארד, רוצ'סטר במקום הבערך 160 בעולם עם 55 מילארד דולר(13 מקומות מעל ירושלים)
כלומר מדובר על עיר שבערך חצי מקליבלנד ושליש/רבע מבוסטון. אז זה יהיה טיפשי מצידי להשוות בין הערים ולרצות להגיע לאותה רמה כמו ערים פי 2-3 יותר גדולים.
בוסטון היא עיר נמל, על החוף המזרחי. רוצ'סטר היא באמצע שומקום עם נמל תעופה עם טיסות מקומיות בלבד.
אז ברור שאם רוצים להקים חברת סטרט אפ, רוצ'סטר תהיה אי שם במקום נידח ברשימה אם בכלל.
מידי פעם אני עושה דיונים עם אנשים מהקהילה על איך אפשר להביא אנשים לרוצ'סטר. כי הקהילה היהודית אמנם מכובדת, אבל לא גדולה במיוחד. אבל אנשים באים למקום שיש מקומות עבודה, ומקומות עבודה יבחרו להקים סניף חדש במקום שיש אנשים. אז כשיש אופציות כמו ניו יורק, סן פרנסיסקו ובוסטון, למה שמישהו יבחר להקים משהו ברוצ'סטר?
&nbsp
החברות שיש פה הן לרוב חברות שהתחילו על ידי אנשים שגדלו פה ופיתחו חברה. דוגמא לחברה שעדיין פעילה היא פייצ'קס שהוקם על ידי טום גולסינו. בערך שליש מהעובדים עובדים מרוצ'סטר. זירוקס עדיין ענקיים, אבל כמו שאמרת, רגל זקנה.
יש פה ושם חברות שהקימו סניפים באזור (כמו האריס). אבל לא מספיק לעשות מהפיכה. אז בנתיים האזור מסתמך על חינוך (U OF R, RIT), ורפואה (U OF R, Rochester Regional Health, )
&nbsp
מה העתיד יביא? אי אפשר לדעת. היה נסיון לנסות למשוך את אמזון להקים את HQ3 בין רוצ'סטר לבאפלו. זה היה יכול להיות נחמד.
אם יהיה מזל, אחד החברות הקטנות פה תתפתח לחברה רצינית יותר ותמשוך עובדים. אולי חברה כלשהי תרצה להקים סניף חדש ומשום מה הם יבחרו ברוצ'סטר. אחרי הכל, יש פה המון עובדים איכותיים במגוון תחומים.
האם אפשר למשוך ישראלים לרוצ'סטר? בספק. אמנם יש פה כמה ישראלים שאיכשהו נחתו פה. אבל זה עיר משעממת וקרה מידי לישראלים. זה כמו לנסות לשכנע חברות לעבור לבאר שבע במקום תל אביב.
&nbsp
אמנם מה שאני כותב נשמע עגום ומשעמם, אבל זה אחד הסיבות שאני אוהב את רוצ'סטר כמקום מגורים וכמקום השקעה.
משקיע רוצה דיירים איכותיים. דיירים כאלה לרוב משלמים שכר דירה בלי בעיה ולא הורסים את הדירה. אם תרצה לקנות בבוסטון מקום שימשוך תלמידי הארוורד או MIT או אנשים שעובדים באותם 200 חברות סטרטאפים ישראליים, תצטרך להשקיע פי כמה וכמה ממני. כנ"ל בניו יורק או כל עיר גדולה ומרכזית אחרת.
כלומר רף הכניסה שלך להכנס להשקעות איכותיות הרבה יותר גבוה משלי. אמנם ההכנסה יותר גבוהה, אבל ההוצאות בהתאם.
כל עוד אוניברסיטת רוצ'סטר קיימת ומושכת אקדמאים מכל העולם, הרי שלי יש מספיק דיירים שירצו לגור במקומות הכי טובים. אם עוד כמה שנים האוניברסיטה תתחיל לגמגם, אולי אפשר לחשוב על שינוי. אבל בשבילי זה עוגן מספיק לשנים הקרובות לדיירים איכותיים.
העסק העיקרי שלי גם מאוד נהנה מהיתרונות של גודל של רוצ'סטר. העסק השני שלי כרגע יושב על מחסן של 5,000 רגל מרובע. אם יגמר לי המקום, אני יכול להשיג מחסן גדול יותר בגרושים. במקרה הכי גרוע, אני יוכל לצאת מהעיר, נסיעה של 20 דקות ואני יכול לרכוש שטח של כמה עשרות דונמים טובים ולהקים שם בניין גדול יותר.
&nbsp
אז לא. רוצ'טסר לא תהפוך למעצמה כלכלית כמו בוסטון. ראשת העיר לא ממש תקים רעיונות שיהפכו את רוצ'סטר למרכז הייטק. לי טוב בנתיים עם הגודל הזה. אני יודע להעריך את הדברים הפשוטים בחיים ושמח שברחתי ממקום כמו ניו יורק.
שעבד, כמובן, בחברת קודאק...

אתה יודע שישראלים הייטקיסטים רבים מעבירים את הסטארט-אפים שלהם לאזור דטרויט (בעיקר סטארט-אפים בתחום של "כלי רכב אוטונומיים", כדוגמת חיישנים, מערכות עיבוד תמונה ומערכות אינטיליגנצייה מלאכותית)?

הידעת שנמל בוסטון לא ראה ספינת מטען כבר הרבה הרבה עשרות שנים - ולמען האמת גם נמל ניו יורק לא ראה כזו? נמלי המטען הראשיים של החוף המזרחי נמצאים כיום באזור וירג'ינייה - וקצת בניו ג'רסי. מעט מאוד ספנות מטען צפונה מזה.

והידעת ש"רשות שדות התעופה" של מסצ'יוסטס עשתה ועושה שמיניות באויר ופליק-פלאקים לאחור בנסיון למשוך חברות תעופה בינלאומיות לשדה התעופה לוגאן? כשהגעתי למסצ'יוסטס בסוף שנות ה 90, היו פחות מ 50 טיסות טרנס-אטלנטיות בשבוע שיצאו מבוסטון (ואף טיסה טרנס=פסיפית...), חברת תעופה אמריקאית אחת (אמריקן) שהוציאה טיסה אחת ביום ללונדון ומשהו כמו 5 חברות תעופה זרות שנחתו בבוסטון.
אחרי שנים של מאמצים היסטריים, מענקים, שתדלנות ומאמצי מכירה של ממשלת מסצ'יוסטס ושל "רשות שדות התעופה" המקומית - יש היום בערך 15 חברות תעופה בינלאומיות שנוחתות בבוסטון, יש מאות טיסות טרנס-אטלנטיות ועשרות טיסות טרנס-פסיפיות כל שבוע ובקרוב ג'ט בלו הולכת להצטרף למועדון הטרנס-אטלנטי.

דברים לא קורים "מעצמם". ישראלים לא "ינחתו ברוצ'סטר במקרה".
הדייר שלך לא ישאר ברוצ'סטר דקה אחרי שיקבל את הדיפלומה שלו.

הבעיה של רוצ'סטר היא - שהיא לא בפוקוס של האיש שבת'כלס גר בעיירת היוקרה ניו קאסל בווסצ'סטר קאונטי במקום לחיות בטירת המושל באולבני.
נוצרת התחושה שכל מה שלא נמצא ברדיוס של 100 מייל ממרכז מנהטן - מקבל ממנו מס שפתיים בלבד ולא יותר מזה.

naf86

New member
זה בהחלט הגיוני

שעבד, כמובן, בחברת קודאק...

אתה יודע שישראלים הייטקיסטים רבים מעבירים את הסטארט-אפים שלהם לאזור דטרויט (בעיקר סטארט-אפים בתחום של "כלי רכב אוטונומיים", כדוגמת חיישנים, מערכות עיבוד תמונה ומערכות אינטיליגנצייה מלאכותית)?

הידעת שנמל בוסטון לא ראה ספינת מטען כבר הרבה הרבה עשרות שנים - ולמען האמת גם נמל ניו יורק לא ראה כזו? נמלי המטען הראשיים של החוף המזרחי נמצאים כיום באזור וירג'ינייה - וקצת בניו ג'רסי. מעט מאוד ספנות מטען צפונה מזה.

והידעת ש"רשות שדות התעופה" של מסצ'יוסטס עשתה ועושה שמיניות באויר ופליק-פלאקים לאחור בנסיון למשוך חברות תעופה בינלאומיות לשדה התעופה לוגאן? כשהגעתי למסצ'יוסטס בסוף שנות ה 90, היו פחות מ 50 טיסות טרנס-אטלנטיות בשבוע שיצאו מבוסטון (ואף טיסה טרנס=פסיפית...), חברת תעופה אמריקאית אחת (אמריקן) שהוציאה טיסה אחת ביום ללונדון ומשהו כמו 5 חברות תעופה זרות שנחתו בבוסטון.
אחרי שנים של מאמצים היסטריים, מענקים, שתדלנות ומאמצי מכירה של ממשלת מסצ'יוסטס ושל "רשות שדות התעופה" המקומית - יש היום בערך 15 חברות תעופה בינלאומיות שנוחתות בבוסטון, יש מאות טיסות טרנס-אטלנטיות ועשרות טיסות טרנס-פסיפיות כל שבוע ובקרוב ג'ט בלו הולכת להצטרף למועדון הטרנס-אטלנטי.

דברים לא קורים "מעצמם". ישראלים לא "ינחתו ברוצ'סטר במקרה".
הדייר שלך לא ישאר ברוצ'סטר דקה אחרי שיקבל את הדיפלומה שלו.

הבעיה של רוצ'סטר היא - שהיא לא בפוקוס של האיש שבת'כלס גר בעיירת היוקרה ניו קאסל בווסצ'סטר קאונטי במקום לחיות בטירת המושל באולבני.
נוצרת התחושה שכל מה שלא נמצא ברדיוס של 100 מייל ממרכז מנהטן - מקבל ממנו מס שפתיים בלבד ולא יותר מזה.
זה בהחלט הגיוני
שלפוליטיקאים של ניו יורק לא אכפת מרוצ'סטר. אמנם רוצ'סטר היא הכלכלה השלישית בגודלה בניו יורק, אבל עיר משעממת ורחוקה מידי בשביל לעניין את המושל. ראשת העיר של רוצ'סטר לא ממש עושה דברים מדהימים בשביל העיר, אלא יותר כמו פרויקטים סמליים.
&nbsp
פעם, נמל התעופה של רוצ'סטר היה "בינלאומי" כי היו טיסות לקנדה. היום הכי רחוק שאפשר לטוס בטיסה ישירה זה פלורידה.
&nbsp
בוסטון וניו יורק נמצאים בחוף המזרחי. הרבה יותר קל/משתלם לעשות טיסה ישירה מבוסטון ללונדון מאשר מרוצ'סטר. אם אני רוצה טיסה בינלאומית, אני נאלץ לנדוד כ-3-4 שעות לטורונטו.
&nbsp
עסק של נדל"ן להשכרה יכולה להשתנות מהר. האופי של העיר יכול להשתנות, וסוג התושבים יכול להשתנות. שכונות שהיו פעם גטו יכולות להפוך לאזורים מבוקשים וחברת ענק יכולה להחליט לצאת מהעיר ולקחת איתה המון דיירים איכותיים. אפשר לראות קדימה שנה/שנתיים וכל עוד נמצאים עם אצבע על הדופק אפשר לשלוט בשינויים. אבל עוד 5 שנים? 10 שנים? אי אפשר לדעת. אני לפני 10 שנים בכלל לא ידעתי איפה זה רוצ'סטר על המפה.
בנתיים זה משתלם לי. האוניברסיטה פעילה, יש המון ביקוש באזורים מסוימים, הערך של הנכס מטפס לו ושכר הדירה נכנס כל חודש. בשלב מסוים נחליט כנראה להתחיל לאט לאט למכור נכסים פחות אטרקטיבים, ולאחד את הכסף לפרויקטים גדולים יותר. זה כמו משחק מונופול. מתחילים עם כמה בתים ירוקים קטנים עד שאפשר להחליף אותם למלון אדום גדול.
&nbsp
&nbsp
נכון, דברים לא יקרו בעצמם. אבל כדי לשכנע חברת סטרט-אפ ישראלית לעבור מישראל לרוצ'סטר צריך המון כסף. אמנם יש פה כמה בעלי הון, אבל עדיין צריך משהו רציני. היה מספיק מאתגר להביא 2 מורים מישראל לבית ספר פה, אז להעביר חברה בהחלט דורש המון לוגיסטיקה.
אז מתישהו בכיף הייתי מקים פה חממת הייטק לסטרטאפים ישראליים. אבל בעוד שאני יכול לפענח איך להשיג את הנדל"ן הנדרש (משרדים/מחסנים/מפעלים וכו'), אין לי שום ידע בהייטק, בלוגיסטיקה של בירוקרטיה ועוד אינספור דברים שצריך לפני שחברה ישראלית תשקול אולי לצאת מישראל.

תחזיות עתידיות - איפה כדאי להשקיע

תחזיות עתידיות
האם במצב כזה " 32 מליון בתים פרטיים יזרקו לשוק שמהווה 40 אחוז " על פי המחקר, יוצר מצב שאי אפשר במינימום להניח שתהיה עלית ערך בנכסים שנקנים היום כי השוק יוצף בהיצע ?
תחזיות עתידיות - איפה כדאי להשקיע
הי רון

תודה על השאלה שהציתה דיון חשוב.
הסיבה לשאלתך היא הרצון שלך לבחור כיון השקעה אשר יתברר בעתיד ככיון מוצלח.
אז הנה כמה נקודות לכל מי שמתקשים בעניין הזה:
1- ההבדל בין נכון לבין טוב. בנקודת זמן של ההווה אתה יכול לבדוק מידע נתון ולשקול אם זה מתאים לך או לא, אם עשית את המלאכה הזאת כראוי לקחת החלטה נכונה. אבל מה לעשות שהעתיד לא ודאי. כלומר, אתה יכול לקחת החלטה נכונה והתוצאה תהיה לא טובה. אין שום דבר שיכול למנוע את המציאות הזו לחלוטין. לכן יש דבר כזה שנקרא סיכונים.

2 - גישה מפוכחת בקבלת החלטות. מכירה בכך שיש סיכויים וסיכונים, מכירה בכך שהחיפוש אחר כיון ההשקעה הכי טוב, הוא חיפוש בלתי אפשרי. אם היה הכי טוב ידוע, אז השוק מאזן את זה. ואגע בכך בהמשך. מסקנה? גם השקעה שהיא לא הכי הכי טובה מכל האפשרויות היום בעולם, עדין יכולה להיות השקעה טובה יותר מלא לעשות כלום. וזו תוצאה של שיתוק של מחפשי הכי טוב, אני לא אומר שאתה כזה אלא נוגע כאן בנקודה מסוימת חשובה. הרעיון הוא לאזן כך שתקח כיון השקעה שנכון לך ועם הסתברות גבוהה לתוצאות טובות יותר ממה שהכסף שלך עושה כרגע, אם בכלל. מפאת קוצר הדברים ברמת פורום, יש הרבה גישות בתורת קבלת החלטות והצגתי לך אחת מהן.

3- כלל אצבע בסיסי בשיכוך סיכונים - לך על מה שאתה יודע, ואם אתה לא יודע תיעזר\תבדוק מול מי שכבר יודע. מי יודע? מי שכבר עשה והצליח באופן עקבי.
האם כותב המאמר שציטטת יודע על מה הוא מדבר? לפי הקריטריונים הנ"ל - לא.
האם מי שכתב על קליבלנד ורוצ'סטר יודע? אם השקיע שם אז כן. גילוי נאות, אני עוסק בהשקעות בצפון מזרח אוהיו מספר שנים רב (הנה רמז להבנת האזור לעומת התייחסות לקליבלנד).

4- אמינות זה לא רק יושרה. למה אתה מניח שהצלחה או כישלון זה רק בחירת המיקום? אמינות הצוות המקומי שלך מפתח קריטי להצלחה. יושרה זה מי שבאמת מתכוון לעשות מה שהוא אומר שמבטיח לעשות. למשל, מי שאומר שמבטיח תשואה אבל לא מתכון לזה באמת - זו בעייה ביושרה. מי שמתכוון באמת להיות טוב ואין לו המסוגלות - זו בעיית יכולת. חוסר יכולת זו גם בעיית אמינות כי היא מובילה לתקלות. שוב לצורך קיצור אסכם כך, לכן יש דבר כזה שנקרא לקיים או לא לקיים הבטחה. לכן יש דבר כזה שנקרא ערובה כלומר גיבוי שנמצא בשליטתך להפעיל במקרה וההבטחה אינה מתקיימת. גם מה שנטען כערובה חייב להיבדק. לכן יש דבר כזה שנקרא יכולת, כלומר מסוגלות לקיים מה שרצית. דוגמא קלה איך ישראלים שוב ושוב נופלים בהשקעה הזו מתקשרים אליי לספר שהשקיעו עם בן דוד, אח של דודה וכו וכו כמה סיפורי חלם עבודה עם אנשים שבכלל לא יודעים נדל"ן והנה התוצאות בהתאם. אני לא אומר שאין סיכוי ואי אפשר ליפול גם שהכל נעשה נכון. זה רק שיכוך הסיכונים ולא מניעה מוחלטת.

5- שוק. תחזית שינוי גודל אוכלוסיה הוא סמן ימני לצפי הגידול בביקוש לנדל"ן. אבל בשוק כמו כל שוק יש 2 צדדים למשוואה. הצד השני הוא ההיצע. מה מחירי הבתים? כמה עולה לבנות בית חדש דומה באזור?
מלדוגמא, הפסקתי לפני מספר שנים לקנות בתים סביב מטרו אטלנטה, כי בתים באזורים כמו רוזוול אלפארטה ומארייטה מחירי הבתים עלו לנקודת מחיר דומה לבנייה חדשה, והתחלות בנייה מרובות באזור הפעילות שלכם הם סימן מובהק לכך שזה המצב. ושוב, אין זה להכריע לכיון השקעה כן או לא אלא להרחיב את יריעת השיקולים.

מקוה שזה נותן לך כלים לאתגר טוב יותר מידע שאתה נפגש עימו בין אם דרך עיתונות כתובה (לרוב זה שטויות במיץ חובבנות הם לא יודעים) או דרך מקורות שיודעים כמו חברות בתחום או אם אתה פועל לבד אז בעלי המקצוע והצוות המקומי בארה"ב - כאן עליך להתחמש בתובנות שציינתי למעלה כדי לבצע בדיקת נאותות מקצועית ותוך הבנת ניגודי האינטרסים מאחורי הקלעים. ברגע שתבין את זה ותמצא צוות טוב - אז גם יגיעו אליך העסקאות הטובות.

למעלה