שפת אם - "ביקיני"

שפת אם - "ביקיני" ../images/Emo175.gif

כזכור לכם, אני כתבתי על עצמי שאני משדר בתחנת רדיו קהילתית של קול ישראל בעיר רמלה. בתוכנית הנוער שלי בתחנה יש פינה העוסקת בחידושי לשון. מדי שבוע אני שולח את ידידתי מורן (שגם תתחיל לכתוב פה כשהיא תחזור מחופשת המתמטיקה שלה אצל הדודים, וחסר לה שלא תכתוב
) לחפש מילים חדשות בעברית למילים עבריות ישנות שאיש לא משתמש בהן או למילים לועזיות כאלו ואחרות. השבוע, באווירה קיצית, שלחתי את מורן היקרה לחפש מילה חדשה בעברית למילה הטובה והישנה "ביקיני". התוצאה היא: "טִפְחִינִי". איך מורן הגיעה לזה? האזינו לפינה שלה. (500KB, באיכות די נמוכה. פורמט: WMA) מדי שבוע אני אשתדל להביא את חידושי השפה שלה, ואולי יום אחד, אחת מהמילים תכנס לפנתאון. האזנה טובה שתהיה!

אִיתַי

New member
מקסים! ../images/Emo6.gif

היי נועם! האזנתי לפינה של מורן המקסימה - ונהניתי מכל רגע. הפינה חמודה ביותר, מעניינת ומשעשעת! אבל אחרי כל הדיאלוג הנפלא הזה ביניכם לא הבנתי איך, לבסוף, הגיעה מורן ל"טפחיני"? תוכל להסביר בבקשה (כלומר, זו המצאה של האקדמיה או של מורן)? ואגב, יש לשניכם קול רדיופוני משובח. אם כל התוכנית היא אכן כמו פינתה של מורן (בעלת השם החביב "שפת M", לפי האות הראשונה בשמה של מורן
), אזי מדובר בתוכנית מקצועית וכייפית. חבל שאני גר בחולון ולא ברמלה... בכל אופן, שניכם מוזמנים לפורום, וברוכים הבאים!

../images/Emo9.gif

ואני מרשה לעצמי להסמיק גם בשמה של מורן. מורן הגיעה ל"טפחיני" ע"י שימוש במשקל של "ביקיני" והתייחסות לפירושו של אבן-שושן למילה ביקיני (="מסתיר טֵפח ומגלה טִפחיים"). ההמצאה היא כמובן מקורית של מורן (לפחות ככה אני מקווה...
) הפינה של מורן מיוחדת וטובה מאוד. אבל בהחלט התוכנית חיובית וזורמת. והעיקר הוא - לגרום למאזינים לחייך בשעות הצהריים החמות
.

vk3

New member
הסבר מלא למילה בִּיקִינִי שֵם ז'

[על שם האי בִּיקִינִיס, מאיי מַרשַל שבאוקיאנוס השקט] בגד ים נשי שעשוי משני חלקים- חזייה ותחתונים.

vk3

New member
וההמצאה מאוד מעניינת ../images/Emo70.gif ../images/Emo8.gif

Luli M

New member
תודה רבה לכם!

קראתי את מה שכתבתם על הפינה שלי אני ממש שמחה שאהבתם! ^_^ אני, אגב, מורן....
ומהיום אְמרו טְפחְיני

Luli M

New member
הניקוד לא יצא לי טוב, קבלו תיקון:

טִפְחִינִי עכשיו זה בסדר

Luli M

New member
אה, והנה סוד קטן עליי:

לא סיפרתי את זה לאף אחד אף פעם, אבל כשהייתי קטנה הייתי מכורה ל"הגיע זמן לשון".... (שאגב, השתמשתי בשם הזה בתור שם לפינת סקס בתוכנית ששידרתי לא מזמן. מחוכם, לא? P:)

Luli M

New member
אם לא הבנתם למה נזכרתי בזה פתאום

ומה הקשר, אז זה בגלל שהשרשור הוא על הפינה שלי חח וזה הזכיר לי פינה אחרת (לא אני הייתי בעלת הפינה... חחח...) בתוכנית ששידרתי ונתתי לה את השם הזה

אִיתַי

New member
היי מורן! ../images/Emo24.gif

שמחים לראותך בפורום שלנו
אני מקווה שאת ונועם תשתפו אותנו בפניני הלשון מתוכניתכם
.

Yuvalenko

New member
הי!!! גמני הייתי מכור לזה!! ../images/Emo3.gif

למרות שלא הבנתי למה שמו בנאדם כמו אבשלום קור לקריין בתוכנית הזו. אפילו שזה עניין אותי (ולא "אפילו אם זה עניין אותי"), הוא היה מנסה בכוח להרדים אותי. חבל שלא שמו אחת כמוך לקריין שם, בטוח הייתי מקליט את כל הפרקים!

אִיתַי

New member
../images/Emo8.gif אין ספק../images/Emo70.gif ../images/Emo6.gif

הקול של מורן עדיף על קולו של אבשלום קור.

orna44

New member
דר' אבשלום קור

נראה לכם ששמו אותו "לקריין" פינה כזו? לי יותר נראה שהוא עורך ומגיש. נראה לי שאני האדם היחיד בישראל שמתעורר למשמע הפינה שלו. ברכות על הפורום. אני נדהמת לגלות שיש בני נוער מכורים לעברית וזה עושה טוב. גם אני אוהבת עברית ואני מגיעה אליכם מהפורום למוזיקה יוונית שזה פורום נהדר, אלא שהעברית היא לא הצד הכי חזק שם. הכינוי שלי רומז רמז דק כפיל על שמי וגילי (אם כי הכינוי הוא כבר מלפני שנה). אשמח לשוטט בין דפי הפורום מידי פעם ואם יהיה לי מה לתרום או לשאול - בכייף. ראו קישור לפינותיו האחרונות של הדר' קור.

Benjamin Turner

New member
אם כבר הצצתי ונפגעתי...

ד"ר ולא דר' (עמך ה
, בדרך כלל איני מתיימרת לתקן שגיאים, אולם מפאת עיסוקי אני רגישה במיוחד לנושא
)

dogli3

New member
ד"ר? על שום מה?

דק' היא צורת קיצור נכונה ל'דוקטור' כיוון שלקיצורים מוסיפים את הגרש הבודד בסוף הקיצור. ר"ת מקבלים את הגרש הכפול/מרכאות.

אִיתַי

New member
הצורה הנכונה היא ד"ר

ד"ר - יש גרשיים, אף על פי שזהו קיצור של מילה אחת. במקרה זה מופיעות האות הראשונה והאחרונה - כמו באנגלית.

dogli3

New member
אה..

קראתי איפה שהוא ברשת או שמא שמעתי בטלויזיה כי קיצורים (ד"ר בפרט) מקבלים גרש בודד בסוף מילה. הטעוני והטעתי בעצמי. סליחה.

Benjamin Turner

New member
וליתר בטחון

הקלק כאן וראה את תשובת האקדמיה ללשון עברית בנושא (גלול מטה עד לתת הכותרת "ראשי תיבות", תחת הכותרת "שאלות לוהטות".

למעלה