שלום לכם..

VinceCarter

New member
שלום לכם..

יש לי שאלה.. איך בודקים את גבולות לפונקציות של Lim? (מהנושא של נגזרות) בתודה..

pallidfool

New member
או שלא הבנתי אותך

או שאתה לא מבין מה אתה אומר. lim מסמל גבול. אם הבנתי אותך נכון, אתה שואל איך מחשבים גבולות. אגיד בקצרה: אם אפשר להציב את הערך אליו שואף המשתנה (כמו 2 בתמונה) בביטוי של הגבול (כמו איקס פלוס חמש בתמונה) אז מציבים, וזה הגבול (דבר זה אינו מדויק לגמרי - אבל לא תתקל במקרים שזה לא נכון). אם מקבלים מספר חלקי אפס או אפס חלקי אפס או שהמשתנה אינו שואף לגבול סופי, אנחנו מטפלים בביטוי כדי לקבל ביטוי שקול שממנו ברור מהו הגבול. אם אתה רוצה עוד הסברים, פרט בדיוק על מה.

VinceCarter

New member
בוא נגיד שיש לי תרגיל כזה..

y=(1-3x^2)/(x^2+2)​
מצא את האסיפטוטה המקבילות לצירים, לגבי כל אסימפטוטה למצוא כיצד מתנהגת הפונקציה בקרבת הישר. זה נמצא בספר של "חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי" 4-5 יח´ (ספר צהוב) בעמוד 173 תרגיל 3. אם יש לך את ספר כמובן... בתודה רבה...

1ca1

New member
בבקשה

קל לראות לפי תחום הגדרה שאין אסימפטוטות מאונכות עכשיו לגבי אסימפטוטות אופקיות, או שתחלק בx^2 או שתשמש בלופיטל אני ילך על השיטה הפשוטה יותר...
כמובן x שואף לפלוס מינוס אינסוף (כאן אין הבדל אבל בפונקציות אחרות למשל מעריכיות ופונקציות שורש שים לב להבדלים בין פלוס אינסוף למינוס אינסוף) עכשיו lim f(x)=lim(1-3x^2)/(x^2+2)=lim(1/x^2-3)/(1+2/x^2)=-3/1=-3 כלומר אסימפטוטה אופקית היא הישר y=-3 עכשיו כדי למצוא איך הפונקציה מתנהגת... כלומר מאיזה כיוון היא שואפת אליו.. האם מלמעלה או מלמטה. אני השתמשתי במחשבון גרפי אבל אתה כעקרון צריך לגזור ולמצוא נקודות קיצון יצא לך שיש נקודת מקסימום מעל האסימפטוטה => הפונקציה תשאף אל האסימפטוטה מלמעלה​

Fingertip

New member
בבקשה...

שים לב שהטכניקה שבה השתמשנו היא די סטנדרטית: מוציאים בתור גורם את החזקה הכי גבוהה של x הן מהמונה והן מהמכנה, ואז היא מתקזזת. אז יש שלוש אפשרויות: הביטויים מתקזזים לחלוטין (כמו במקרה הזה - שתי החזקות היו 2): ואז פשוט כל פעם שיש c/x כאשר c הוא מספר קבוע מחליפים את זה ב-0 ומקבלים מספר שהוא האסימפטוטה. הביטוי העליון מתקזז, אבל התחתון נשאר - במקרה הזה המנה באמת הופכת להיות מספר, אבל כופלים אותה ב-אחד חלקי x בחזקת משהו, ובגלל שהגבול של זה הוא אפס, האסימפטוטה היא ב-0. הביטוי התחתון מתקזז אבל העליון נשאר - במקרה הזה במנה באמת מקבלים מספר, אבל כפולים אותו ב-x בחזקת משהו, ולכן הגבול לא קיים (הוא כנראה אינסוף) ולכן אין אסימפטוטה במקרה הזה. מקווה שעזרתי. אהד.

אתה יודע...

כל פתרון שלך תמיד נראה כמו פתרון של בעיה רצינית במתמטיקה גבוהה... האם אתה מגיש ממ"נים גם בצורה כזו? [הכל כתוב באנגלית ומסוגנן..]

Fingertip

New member
לא... מטלות המנחה שלי כתובות בעברית

כמובן... אם אתה רוצה, אני אוכל לשלוח לך את הפתרון שלי למטלה 11 במרוכבות... אהד.

.....

אני סקרן בקשר לשיטת הכתיבה שלך... אז שלח לי [אני שולח לך במסר אישי את הדואל שלי [אם אתה לא יודע אותו]] אגב, כמה קיבלת?

Fingertip

New member
זה לא לפורום...

אבל ודים הוריד לי ניקוד כי לא ציינתי מה המוקדים של האליפסה, ומכיוון שלא כללתי את הפתרון: "אם n=1 אז R" בשאלה 2. אהד.

Fingertip

New member
אז לפחות ציינת את המשוואה שלה?

אני פשוט לא ציינתי כלום לגביה. רק שזה אליפסה. אהד.

למעלה