שלום לכולם!

yarden d

New member
שלום לכולם! ../images/Emo53.gif

יש לי כמה שאלות בקשר לבגרות בג"ג (5 יח"ל) : 1.איפה אני יכולה לתרגל את הנושא "מדרש תמונה" (לפי המיקוד)? 2.קיבלתי אנסין על בולגריה והונגריה, והייתה שאלה איזו מדינה יותר מפותחת. כתבתי בתשובה שבולגריה יותר מפותחת (קבעתי את זה לפי המפות באטלס כמו- תמותה, ילודה, תוחלת חיים, תל"ג...). מסתבר שזה לא נכון, והונגריה מפותחת יותר מבולגריה (לפי מה שהמורה אמרה בכיתה). תוכלו להסביר לי למה? תודה מראש

TheImpactBoy

New member
(ללא קשר)

את לומדת ג"ג בתיכון? או בקורס נפרד? (אני לומד כרגע לבד מהמיקוד של אנקורי).

TheImpactBoy

New member
גם לי יש כמה שאלות:

א. מה זה "מדרש התמונה"? ב. מישורי החוף אשר נבנו ע"י הסחף, הינם צעירים? כי במיקוד כתוב שכן, אבל לאחר מיכן כתוב שאיזור הררי גבוה מאוד ומבותר- הוא צעיר. אם מישהו יוכל להבהיר את הבעיות.

yarden d

New member
היי :)

כנראה שהפורום מת, אז לא נראה לי שתקבל תשובה...
אני לומדת בתיכון (שנה אחרונה!) בכל מקרה יש לי תשובות: 1. אתה שואל מה זה מדרש תמונה, כי אתה לומד את זה? בכל מקרה, בנושא הזה מקבלים תמונה לוויינית של עיר ואתה צריך לנתח את העיר מבחינה עירונית (למשל- שימושי קרקע, תחבורה, מבנה של עיר מז'- תיכונית). השנה, לפי המיקוד, נישאל לפי הערים הגדולות- ת"א, חיפה, ב"ש וי-ם. זה נושא די קל רק לא תירגלתי אותו מספיק... 2. כל מישור חוף הוא צעיר. לפי ההגיון, כל מישור חוף שנבנה ע"י הסחף הוא צעיר, כי הוא כל הזמן מתחדש (מישור חוף הוא בסיס סחיפה- כל הזמן מגיעים אליו גלים חדשים ואיתם הסחף). 3. הרים= יחידת נוף. כשהר נוצר בתקופה קדומה (פריקמבריום) הוא יהייה נמוך (יחסית) כי הוא עבר בלייה- כלומר הוא נשחק מגורמים חיצוניים, כמו- מים, רוח, שמש... אבל -- כשהר נוצר בתקופה צעירה (נאוזואיקון) הוא יהייה גבוה (יחסית) כי עדיין לא עבר בלייה ממושכת. 4. נוף מבותר בהרים ועמקי V (מקווה שאתה יודע על מה אני מדברת), נוצרים כשעובר בהרים מקור מים- נחל, נהר... אז נוף מבותר הוא בלי שום קשה לגובה ההר. מקווה שעזרתי
אם יש לך שאלות נוספות אשמח לעזור.

TheImpactBoy

New member
תודה רבה על התשובה!

הבנתי למה הרים נמוכים נחשבים לישנים... אבל לא הבנתי למה מישור החוף, שהוא שטוח לא נחשב ישן גם. כי הרי הוא שטוח...

yarden d

New member
בבקשה...

מישור חוף בנוי מסחף, וסחף זה דבר שכל הזמן מתחדש. למשל הדלתא במצרים (זו לא אותה דוגמא אבל אותו עיקרון), הדלתא בנויה רק מסחף שמגיע מהנילוס. הסחף הזה מגיע כל הזמן, כי אם הוא לא יגיע אז הדלתא תעלם.

TheImpactBoy

New member
הבנתי.

אז איזורים צעירים, אלו מקומות גבוהים במיוחד ומישורי החוף? או שאני מפספס משהו.

yarden d

New member
כן

חוץ מזה אין לך מה להסתבך, יש לך אטלס בבחינה. לפי הצבעים אתה קובע אם האיזור צעיר/ וותיק. ד"א- יש לך שאלות לתרגול בנושא של מדרש תמונה במיקוד? אני אשמח אם תוכל להעלות לכאן =]

TheImpactBoy

New member
ככוח שהצבע יותר כהה או בהיר, ככה הוא צעיר ?

וכשאני אגיע למדרש תמונה, אני אדסקס איתך פה.

yarden d

New member
צבע כהה/ בהיר הוא במפה פיזית

והוא מראה גובה! אתה לא יכול לסמוך על זה שכהה= צעיר ובהיר= קדום. במפה גיאולוגית (בסוף האטלס) אתה רואה את התקופה שבה נוצרה יחידת הנוף. אני משתמשת באוניברסיטאי, התקופה הכי קדומה היא בצבע סגול, הכי צעירה היא בצבע ירוק וצהוב. אם למשל אתה רואה הר שנוצר בתקופה קדומה (והוא בצבע סגול במפה הגיאולוגית), אתה צריך לעבור חזרה למפה פיזית ושם אתה יכול גם לציין את גובה ההר (גבוה/ נמוך) ואז יש לך "הוכחה" למה שכתבת בקשר לתקופה. הבנת ?

TheImpactBoy

New member
YEP,

תודה! אני לאט לאט לומד את כל החומר... אז שאלות רבות עוד יצוצו להן

נעמי231

New member
מדרש תמונה אפשר לשלב עם כל

נושאי המיקוד. לדוגמא אם במיקוד הנוכחי ישאלו על זיהום אויר אז אפשר לשלב זאת במדרש תמונה. אפשר להראות מפעלים רכבים וכו... ולשאול איך זה משפיע על הסביבה. או להביא פתרון איך אפשר לצמצם את הזיהום. אפשר לשלב עוד נושאים אבל כרגע זכרתי רק את נושא זיהום האויר

נעמי231

New member
בכל מקרה אני לא חושבת שכדי

לך כל כך ללכת על מדרש תמונה אני חושבת שכדי לך ללכת יותר על בטוח

TheImpactBoy

New member
ללכת על בטוח?

כמו מה? אני אהיה חייב לענות על אנסין בבגרות...

חברים יקרים ../images/Emo24.gif

לצערי הפורום באמת קצת הרבה רדום לאחרונה וממש לא מסתייע בידי לענות, במיוחד לתלמידים שמתכוננים לבגרות. בשנים קודמות תרגלתי בעצמי לבגרויות והיה לי זמן רב ובאמת עשיתי כל מאמץ. אני מקווה שחברי הפורום הותיקים יגיעו לסייע בהמשך ואני אשתדל לעזור כמיטב יכולתי, אבל בדרך כלל זה יותר לגבי שאלות תוכן ופחות לגבי ממה כדאי ללמוד וכדומה. אני מבקשת ממכם לא להתיאש וכן לשאול כל שאלה שעולה בדעתכם בתקווה שתענו בהקדם. לחברי הותיקים בפורום אני פונה בבקשה לתת יד ולסייע במידת האפשר. בהצלחה לכולם,

TheImpactBoy

New member
אני מקווה לעזור כמה שאוכל...

למרות שאני רק לומד את החומר... ג"ג תמיד עניינה אותי... זה הזמן לדעת יותר.

למעלה