שאלה

NiknameT

New member
שאלה

קיבלתי שאלה שתוכנה: פגז במשקל 20 ק"ג נורה בזווית 60 מעלות ומהירות התחלתית של 300 m/s. בנקודה הגבוהה ביותר במסלול הבליסטי, הפגז מתפוצץ לשני חלקים בעלי מסה זהה. אחד החלקים נופל אנכית עם מהירות התחלתית אפס. אחד הסעיפים: כמה אנרגיה משתחררת בפיצוץ? פתרתי וקיבלתי שהאנרגיה הסופית פחות האנרגיה ההתחלתית היא גודל חיובי, בניגוד לניסוח הסעיף שאמר שאנרגיה "משתחררת" בפיצוץ. האם קיבלתי תוצאה הגיונית?
 

johngalt2

New member
לא, זה לא הגיוני.

אתה יכול לפתור את השאלה ע"י שימוש בעובדה שהתנע על ציר x הוא גודל שמור במערכת. (למעשה זה פשוט שאלה של גוף שמתפרק לשני גופים במימד אחד - מה שקורה בציר y לא חשוב בכלל.)
 

Weibull

New member
למה שלא יהיה הגיוני

הכוונה ב "אנרגיה משתחררת בפיצוץ" היא לאנרגיה הכימית שהיתה כלואה בחומר הנפץ שבפגז. עם הפיצוץ חלקה הפך לחום ולחץ וחלקה תרם לאנרגיה הקינטית של חלקי הפגז, במקרה זה לחצי השני בכיוון X , גם על חשבון עצירת החצי הנופל. זה לא תמיד כך ותלוי במספרים, ומבלי לבצע חישוב ולבדוק את המקרה הנתון , אך אין פה סתירה לוגית כפי שכתבת "בניגוד לניסוח הסעיף..".
 

johngalt2

New member
??

לאחר הפיצוץ התווספה אנרגיה למערכת? אני לא שמעתי על כזה דבר בחיים שלי.
 

Weibull

New member
חוק שימור האנרגיה

סה"כ כמות האנרגיה הכללית של המערכת / פגז לא השתנה. כפי שצינתי, האנרגיה החימית שבחומר הנפץ שבפגז שהתפוצץ הפכה בחלקה לאנרגיה קינטית, על זה שמעת בחיים שלך?
 
למעלה