שאלה

שאלה

שלום לכולם, סטודנט לכימיה בת"א...וחדש כאן....נעים מאוד. אני תקוע אם השאלה הבאה, אשמח לקבל הכוונה מכיוון שהחומר לא יושב אצלי ככ טוב.... ידוע כי כימוטריפסין מזרז הידרוליזה של קשרים פפטידים בצד הקרבוקסילי של חומצות אמיניות בעלות קבוצות צדדיות ארומטיות וקבוצות הידרופוביות גדולת. כמו כן מזרז הידרוליזה של קשרים אסטרים ואמידיים בצד קבוצות הידרופוביות. א. האם הkm שווה בין 2 הסובסטרטים השונים? ב. האם הVmax שווה? ג. האם הPH שווה בין 2 הסובסטרטים? אשמח לכיוונים כללים..... יואב

deathcaster

New member
שלום יואב

ראשית ברוך הבא. שנית, פורום זה איננו פורום פתרון שיעורי בית ויפה שרשמת שאתה מעוניין בכיוונים כלליים... ולא, רחמנא ליצלן
בפתרונות מלאים. שלישית: אמנם ביוכימיה בסיסית ואנזימולוגיה קצת חלודות אצלי, אני אנסה: ראשית אנו מניחים כי מדובר באנזים "רגיל" ולא אלוסטרי כך שאנו יכולים להגיד שהוא מתנהג ע"פ מודל מיכאליס מנטין (או ז'קו - מונו, או לינוואייר - ברק.... שמות שונים לבערך אותו דבר) שנית אנחנו חייבים להבין מהי משמעותם של km ו- Vmax , האם אתה מבין את משמעותם של ערכים אלה ? אם כן, אתה אמור לדעת מה מאפיין כל אחד, ומה הגורמים שמשפיעים על גודלו (אם בכלל משהו משפיע). לגבי ה-pH (ככה כותבים ולא כמו שכתבת) - נטפל בזה לאחר שאתה תענה לי.
בהצלחה.

אוקיי...תשובות

בוקר אור.. Km מבוסס על קבועי קצב ראקציה של יצירת ופירוק ES ויצירת תוצר. קבועים שאינם מושפעים מריכוזי אנזים או סובסטראט. ולכן לדעתי הוא לא מושפע ולכן שווה. Vmax לא משתנה עקב שינוי בסובסטראט.ריכוז אנזים יכול להשפיע עליו. ולכן גם פה הוא לא משתנה. לגבי pH ידוע כי הוא שווה ל7.5 אופטימאלי לאנזים זה. אך קיימות 2 קבוצות שמתייננות בpH שונה והן: ASP 102 ו IIE16. מצד שני ידוע כי יש לאנזים זה אתר קישור ואתר פעיל קטליטי. האם הpH שונה בכל אתר? האם בגלל שהשיירים לא נקשרים בסמיכות גבוהה לשיירים הקטליטים אלא לאתר קשירה אין הבדלים בהידרופוביות ולכן על התלות בpH? אשמח לתשובות.... יואב

deathcaster

New member
תגובה

שוב, אני קצת חלוד... אבל נראה לי שהבנת יותר טוב ממני
בכל מקרה, אני חושב שה-pH של האספרטט בגלל הקבוצה הצדדית, נמוך מזה של האיזוליאוצין, אז הייתי אומר בזהירות שיש הבדלים ב-pH

zlp

New member
Vmax בהחלט משתנה עקב שינוי סובסטראט

וכנ"ל גם ה Km. אם ה Km הוא מדד לאפיניות האנזים לסובסטרט, איך אפשר לקבוע שבסובסטרטים שונים ה Km שונה ללא ניסויי מעבדה? לגבי ה pH, הייתי אומר שהידרוליזה של קשרים אמידיים מתרחשת בסביבה בסיסית, תקנו אותי אם אני טועה. הידרוליזה של קשר פפטידי יכולה להתרחש בסביבה בסיסית או חומצית, ואז כבר צריך לראות מהו האתר הפעיל באנזים. אני מודה שלא הבנתי את השאלה הזו: מצפים על סמך דמיון בסובסטרט להסיק מהן התכונות הכימיות של האתר הפעיל? נתון שיש רק אתר פעיל אחד?

למעלה