שאלה חשובה

שאלה חשובה

אני עורך עבודת מחקר בתיכון על ההיסטוריה שמאחוריי המתמטיקה, וקצת נתקעתי פה קראתי הרבה מאמרים על השאיפות ומה שהניע את המדענים לפתח את נוסחאות המתמטיקה.. וגילתי שבכמה מקורות מאוד חשובים, כולל ספרים שתורגמו מיוונית-כתוב שפיתגורס היה הומו! בתקופה הזאת זה ממש לא היה מקובל, ואנשים חשבו שהוא סוטה, וממש הנידו אותו מהחברה ואפילו גירשו אותו מהכפר בו הוא היה חי בצעירותו. הוא הסתגר והתחיל לחקור את עניין הגנטיקה כדי להוכיח לכולם שלהיות הומו זה לא דבר חריג. עם השנים הוא התפתה יותר לכיוון של המתמטיקה והפך לגאון. הייתי רוצה שתעזרו לי למצוא עוד מקורות כדי לאמת את הדברים כי בינתיים יש לי רק שלושה ספרים שמזכירים את זה. תודה
 

נצחיהTT

New member
זה מה שחשוב להיסטוריה של המתמטיקה?

לפי איך שאני מבינה את יוון העתיקה נטיות הומוסקסואליות לא היו דבר חריג, ובוודאי לא משהו שמצריך נידוי. על פיתגורס רבות האגדות ומעטות העובדות, כי האגודה שהקים שמרה על סודיות, וכנראה שגם הוא עצמו לא היה מאוד פטפטן בנוגע לחייו האישיים. על כל עובדה מוצקה שתבוא בספר אחד יבואו ספרים אחרים עם עובדות אחרות ומנוגדות.
 
זה חשוב

כי בעבודה שלי אני נשאלתי לכתוב 3 עמודים שלמים על הדחף שהיה לחוקרים לחקור את המתמטיקה ואני פאקינג לא מוצא כלום בשומקום חוץ מהספרים שדיברתי עליהם. אני רק לא רוצה שזה ישמע אינפנטילי
 

נצחיהTT

New member
דווקא מצויין שיש רק השערות

כי עליהן אפשר לדבר ולכתוב הרבה יותר. "האגדה מספרת ש..." ואז אתה כותב מה מצאת שבשלושה ספרים, למה שלדעתך זה גרם לנידוי, למה לדעתך הנידוי גרם לו לפנותאל המתמטיקה, וכו' וכו' וכו'. חוץ מזה אפשר ללכת קדימה, אל המאה ה- 17 וה- 18 למצוא עשרות מתמטיקאים, שעליהם יש עובדות מבוססות יותר (למרות שגם כאן רווחות לא מעט אגדות) ואז הרבה יותר קל.
 

gil levi

New member
קבל ח"ח...

לא חשבתי שאראה את זה באינטרנט... משום מה אף פעם לא חשבתי להריץ חיפוש על מונטי פייטון בyoutube.
 

maverick 42

New member
הנה עובדה מעניינת

אייזק ניוטון, מלבד פיתוח הפיזיקה הקלאסית - הישג מדהים לכל הדיעות, היה גאון לא קטן. יש שיאמרו הגאון הכי גדול בתולדות האנושות. מכיוון שהכלים המתמטיים בזמנו לא היו מספיק טובים בשביל לעבוד על הפיזיקה שהוא פיתח, ניוטון פיתח בעצמו את החשבון הדפירנציאלי והאינטגרלי! (יש גם אלו הטוענים כי לייבניץ אחראי לפיתוח חדו"א... לא בטוח שזאת טענה לא נכונה, פשוט הדעות חלוקות בנושא) יכול להיות נושא מאוד מעניין בשביל עבודתך - הרי מתמטיקה היא כלי. והנה דוגמא מובהקת למדוע מתמטיקה מסוימת פותחה - על מנת לשמש ככלי עבור נושא אמפירי (פיזיקה)! יש שיטענו כי מתמטיקה אינה כלי, כפי שאנו הפיזיקאים רואים אותה, אלא מטרה בפני עצמה. אלו מתמטיקאים הוזים ומסוכנים, ועלייך להישמר מכל משמר מפניהם!
תוכל לזהות אותם לפי עיניהם הטרוטות ומלמוליהם הבלתי פוסקים. מצד שני, גם פיזיקאים נראים ככה. אז שכח מזה
 

1ca1

New member
יש שיחלקו על זה

לא בעצמו, פרמה הראה מקודם קונספט של מציאת משיקים לעקומות. קושי ווירשטראס היו האדונים שפירמלו את ניסוח האינפי. ניוטון - כבודו במקומו מונח, וגם לייבניץ, אבל הוא לא פיתח בעצמו את כל החדו"א...
 

maverick 42

New member
אני פשוט מצטט את המרצה שלי

אבל אולי הוא משוחד כי הוא פיזיקאי
 

נצחיהTT

New member
עוד יותר מדהים לדעתי

זה שכנראה ניוטון ולייבניץ פיתחו את החשבון הדיפרנציאלי פחות או יותר במקביל, וכנראה באופן בלתי תלוי. זה לא שבנאדם אחד הוא גאון. זה שני גאונים שהגיעו לאותם רעיונות.
 
רק אל תכתוב שפיתגורס התעסק בגנטיקה.

הגנטיקה בכלל לא הייתה בכלל אופציה עד המאה ה-19. קשה לי להאמין גם שהוא היה הומו, אבל אם יש לך מקור מוסמך לזה, שמראה תוצאות של מחקרים, וזה מסביר איכשהו משהו בקשר למתמטיקה, זו בהחלט אנקדוטה מעניינת. אם אתה רוצה משהו על הדחף לעסוק במתמטיקה, אתה רוצה בעצם לקרוא על הילברט והבעיות שלו מהמאה ה-19, על הפריחה וההתקדמות במתמטיקה בצרפת וגרמניה של המאה ה-18, על רמנוג'ן ההודי שהפיתח מחדש את כל המתמטיקה לבד, על אוילר השוויצרי שעבד על בעיות מתמטיות עד שהתעוור, והמשיך לעבוד גם אח"כ, וגם באמת על הפתיגוראים, שראו את המתמטיקה כדת.
 
למעלה