שאול, זה שלך?

beatman

Member
את הרי שומרת מצוות מסויימות

אני מניח שהמטבח אצלך בעל אופי יהודי, את לא מרעישה בשבת, מקיימת בר/בת מצווה וטקסים וחגים.
&nbsp
אני פגשתי ישראלים-יהודים-צברים אתאיסטים שלא היה אכפת להם כלל מהיהדות ואם חגגו חגים, רק בגלל שככה מקובל או זה מה שהם גדלו עליו.
האמת שבמהלך הבית ספר רוב הצברים שפגשתי היו בעד צביון יהודי או מסורתיים ברמה מסויימת.
מאז שנת 2000 שמתי לב שיש צברים שלא שומרים כשרות ולא הכי בעניין יהדות, הם היו יחסית מעטים.
בצבא פגשתי הרבה יותר כאלה והאמת שהייתי מופתע, רובם היו מאיזור גוש דן והשרון.

dori78

New member
על סמך מה אתה מניח את זה?

כן, אני שומרת כשרות, אבל זה לא מאד קשה כי אני צמחונית ולכן המטבח שלי ממילא חלבי.
אני משתדלת לא להרעיש לשכנים שלי באופן כללי, אם אני מארחת בערב שישי ומשמיעה מוזיקה זה לא יהיה בקולי קולות אבל אין לזה שום קשר לשבת. אני פשוט לא מאמינה שהגברת הווליום מועילה במשהו לאיכות המוזיקה וממילא אני משתדלת לשמור על נימוס בסיסי עם השכנים שלי.
אני חוגגת את החגים היהודיים כי הם חלק מהמסורת התרבותית שלי, לא כי אני מאמינה שיש בשמים איזו יישות אמורפית שרוצה שאני אחגוג.
אני לא יכולה להגיד לך שקראתי את ההגדה של פסח בליל הסדר עצמו עד הסוף בשנים האחרונות. אני כן יושבת לקרוא אותה לעתים כמו ספר עלילתי (גם את התנ"ך, אגב), רק שזה ספר שמספר את הסיפור של העם שלי.

לא הבנתי מה ניסית להגיד בנוגע לאיזור גוש דן והשרון.

beatman

Member
הנחתי את זה על סמך דבריך בנוגע ל"רוח היהדות"

אז את בעצם אתאיסטית והיהדות היא בשבילך הרפתקה תרבותית.
מה שניסיתי להגיד שיש אחוזים לא קטנים של אתאיסטים שלא אכפת להם יותר מידי מהיהדות באיזורים גוש דן והשרון.
בגדול לפי מה שאמרת גם לך זה לא מזיז, את רק דוגלת במסורת שמבוססת על תרבות יהודית, ללא הבסיס של העם היהודי שהוא האמונה.

dori78

New member
אתה שוב מנסה לתייג אותי.

צר לי, זה לא יעבוד לך.
אני לא מאמינה שאלוהים רוצה שאתנהג באופן שבו מתנהגים חלק מהאנשים שמצהירים על עצמם שהם דתיים.

beatman

Member
אני לא

אני מפרש את דברייך, הרי אמרת שאת חוגגת את החגים בגלל שזאת מסורת תרבותית ולא מתוך אמונה באל.
מה לא נכון ?

beatman

Member

TaL53

New member
בדיוק!

לכן צריך להפריד בין הדברים. ככה הדתיים לא יסבלו מה"אינטרסנטים" וה"אינטרסנטים" לא יצטרכו לשקר ול"רמות" כדי לקבל דברים אלמנטריים כמו אפשרות להתחתן בארץ ולא לנסוע לפראג. היהדות היא לא דת מיסיונרית ואף פעם לא הייתה כזאת, אבל המצב שנוצר בארץ מחייב סרמים מסויימים לנקוט במיסיונריות (לא משנה אם נקרא לזה "חזרה בתשובה"). באם יפרידו את הדת מהמדינה אפשר יהיה להגדיר נניח שמי שזכאי לעלות ולהתאזרח הוא מי שהוכיח שורשים יהודים (ונניח עבר מבחן ידע בתרבות ישראל/דמוקרטיה וכ'ו). מי שיעלה לא ימנעו ממנו כל מיני זכויות בטענה ש"הוא לא מספיק יהודי" (כמו למשל נישואים אזרחיים) ואם יבחר להתגייר ידע לאן לפנות. ככה תפסק המסחרה שיש כיום, ה"שקרים" וה"אינטרסנטיות" כי זה לא נגמר רק בגיור. גם אלה שאין להם שום בעיה להוכיח שהם יהודים בוחרים להתחתן בחו"ל או לא לעשות ברית מילה מהסיבה הפשוטה שהממסד הרבני הפוליטי המאיס את עצמו על מי שאינו חרדי/דתי.

חזרה בתשובה לא קשורה למיסיונריות

המחזירים לא פונים לגויים, אלא לאחיהם היהודים שאותם הם תופסים כחלק מהקולקטיב. התורה מלאה בדוגמאות של ענישה קולקטיבית בגלל חטאו של היחיד/של קבוצה מסוימת. כך שבאופן עקרוני, אותם המחזירים דומים לבן אדם שמפציר בנוסע שלא לקדוח חור ברצפת האנייה.

TaL53

New member
את סיפור " התינוקות שנשבו" אני מכיר

ובתכל'ס, מה ההבדל נטו בין כומר שמטייל באמזונס ומנסה לנצר אינדיאנים ( כי עפ התאןלוגיה הנוצרית גם הם חלק מקולקטיב נוצרי פוטנציאלי) לבין חבדניק שרודף אחרי אנשים ליד הקניון עם להניח תפילין/ להדליק נרות שבת? בשני המקרים הציבור הפוטנציאלי תופס את העניין כמטרד במקרה הטוב ןכפייה במקרה הרע.

beatman

Member
אז אתה בעד לשנות את הגדרת המדינה ?

אם כל מי שמכיר את ישראל והשפה העברית יוכל לקבל אזרחות, אז בעצם זאת תהיה מדינה ללא שום קשר ליהדות.

TaL53

New member
לא בדיוק

חוק השבות ישאר על כנו. אבל מי שיעלה לישראל ע"פ החוק לא יוגבל כאן ע"י הממסד הדתי בכל הקשור לנישואין למשל או לאפשרות גיור. במילים אחרות- הפרדת הדת מהמדינה.

lEchoesl

New member
קשה להחליט. מצד אחד גיור יכול לקחת שנים ארוכות וזה מעצבן

מצד שני אם תהיה הקלה משמעותית יש מצב שאנשים יתחילו לנצל זאת איכשהו.
לדעתי גיור צריך לבוא משקול דעת ומכוונה ולא כי הכריחו או כי ככה אולי אקבל יתרונות.
תחשבו נגיד על פיליפיניות שיתייגרו ויולידו ילדים [יהודיים כי אמם התגיירה] או על פליטים...
זה ממש מסוכן לנו כאומה כי אז כרגיל תהיה מהומה ''איך אפשר לגרש ילדים יהודיים [בכאילו]". ואז יתחילו לנצל את האופציה הזאת ונתרדרדר.
בקיצור... לא הגעתי להכרעה.

Helio

New member
תמונה שבפייסבוק כבר ראיתי בLJ , נראה שונה מתמונה

הראשונה - אגיד ככה באחת אתה נראה אשכנזי ושנייה- בפרדי

למעלה