קורס ATLS

tooser

New member
קורס ATLS

טוב ויפה להגיד שתרגול על כלבים אינו עוזר למיומנות של רופאים בביצוע פרוצדורות חירום אבל גם חשוב להבין כי מספר רב של רופאים לצערינו אינו מיומן בביצוע פרוצדורות אילו. נכון קורס ה ATLS מציע גם תחלופות שונות לביצוע התירגול אך התחלופות כגון דגמים או גופות עולות הרבה כסף ולכן לא מבצעים אותן. צה"ל בחן אפשריות שונות לביצוע הפרוצדורות ופסל את כולן מחוסר כסף. לשמחתי נתקלתי בלא מעט רופאים שלא רצו לבצע את הפעולות על כלבים אך הגישה של אחראי הקורס (לא מצה"ל) כמובן היתה לא לתת להם הסמכה של ATLS. אשמח לענות על שאלות של רופאים לעתיד בקשר לקורס ATLS מכיוון והדרכתי קורסי רופאים בצה"ל ואני מכיר את הנושא מקרוב (מקרוב מדי).

oritbd

New member
תגובה- בתור רופאה לעתיד..

כרופאה לעתיד וכאחת שעומדת לבלות מספר לא קטן של שנים כרופאה בצבא ההגנה לישראל, אין לי שום ספק כי הכרחי הדבר שרופא במערכת הצבאית או האזרחית יהיה מיומן בפרוצדורות חרום. אך אני לא חושבת שהדגמה על כלבים היא הכרחית או מועילה. אני בטוחה שלא תחלוק על העובדה כי מבנה הגוף של הכלבים שונה במהותו מבני האדם, וכי ניתן להיות רופא טוב גם בלי הפרוצדורה הספציפית הזו. עד כה, אף הסבר לא הראה לי כי פעולה זו היא חיונית לעתידי או להצלת חיי המטופלים העתידיים שלי. אשמח אם תאיר את עיני.

boody juice

New member
די עם ההתייפייפות אורית

אורית, בתור אחת שלא כל כך מבינה, את לא יודעת אים יעיל או לא יעיל לנתח כלבים. יש הרבה ניתוחים שאנטומית הכלב כן דומה לאדם ועוזרת כמו הכנסת צינור לחזה. אז אני בטוח שרופאים שתיכננו את הקורס הזה מבינם קצת יותר ממך אם הניתוחים עוזרים או לא, וכנראה שהם החליטו שכן. זה יפה לחשוב שאת יכולה לפתור את כל בעיות העולם כולל את בעיית הכלבים. אך אל תתערבי בדברים שאת לא כל כך מבינה בהם. על מי יתאמנו רופאים? על בני אדם?

musmus

New member
אנא קיראו את האגרת הזו

המופנית לסטודנטים בקורס טראומה

vegan

New member
די עם ההשתחצנות, בודי

אתה מוזמן לקרוא את מה שרופאים אשר "מבינים קצת יותר ממך" חושבים על הנושא באגרת ששלח מוסמוס. להבא אני מציע שתקשיב לאחרים, גם אם נדמה לך שהם יודעים קצת פחות ממך. רופא טוב, מעבר לכל הידע הנצבר בלימודים, חייב גם לדעת להקשיב למטופלים, גם אם הם יודעים "קצת פחות ממנו". לפעמים גם ניתן ללמוד הרבה מהמטופלים. חולה חסר כל השכלה רפואית אשר מתעניין ואוסף מידע כשהוא מתרכז רק בבעיה האישית שלו, לפעמים יכול לעזור לרופא אשר "יודע הרבה יותר ממנו". מכל אדם אפשר ללמוד, אדם משכיל הוא זה שמקשיב ולומד מכל אחד ולא זה שבטוח כי הוא יודע יותר מכולם ומסרב להקשיב לזולת.

bonbonyetta

New member
לoritbd, וכל השאר גם../images/Emo39.gif

עגום המצב שבשורה הסופית אנשים שמשקיעים כל כך הרבה כדי לעזור ולהציל חיים (של בני אדם) מזלזלים לפעמים (לא כולם כמובן) בחיים באשר הם של יצורים חיים , במקרה זה בעלי חיים אומללים, ובשורה הסופית למרות שזו לא ממש הדגמה כי הגוף זה לא אותו גוף כמובן, למרות שזה בכלל לא אותו דבר - כיון שזה יותר זול וזמין הם מוקרבים על חשבון כלום. בעיני זו זוועה אמיתית. לדעתי יש כאן סתירה, העמדת פנים, וזילזול בחיים של יצורים חיים אחרים סובלים ואוהבים כמונו. אנשים שיותר בכיוון המחשבה שלך אורית מעוררים בי תקווה, אנשים אחרים מעוררים בי תמיהה , אכזבה, ויאוש. לבד מהעובדה שאין בהם ראייה הומנית על בעלי חיים, הם או שכמותם אמורים אחכ עם גישה כזו לטפל באנשים....וזה כלל לא עניין של "הבנה" כמו שטענו נגדך, זה עניין של גישה !!! אני מקווה שתצליחי בכל אשר תפני, שיהיה לך שבוע טוב.

TheFinalCut

New member
ATLS וטראומה בכלבים - חסר ערך ממשי

בשיחה שערכתי עם יותר מכירורג אחד ועוד מס´ רופאים, ביצוע תרגול טיפול בטראומה על כלבים אינו מקנה מיומנות שימושית לביצוע ההליך על בני אדם. ד"ר אניה פייגין משערי צדק, אשר מעבירה קורס שכזה, אמרה שכאשר איפשרה למתמחה אשר עברה את הקורס הזה בשנה השישית ללימודיה לבצע את ההליך על מטופל, אותה המתמחה הודתה שאינה יודעת לעשותו נכונה, מאחר והתגלו הבדלים מהותיים בין יבצועו על כלבים וביצועו על בני אדם. המסקנה המתבקשת היא שלמרות העלויות הגבוהות יותר של ביצוע הקורס על גופות, סדר העדיפויות (שבראשותו בטיחות המטופלים) צריך בהחלט להיות מכוון להקצאת משאבים לכיוון זה, והגברת התרגולים בהשגחה קפדנית על מטופלים בזמן אמת. אנחנו מחפשים רופאים טובים לבני משפחתנו, לא וטרינרים טובים, אחרי הכל.

ולדי

New member
לכל המתחסדים למיניהם...

מה לעשות - אני לא חושב שאם נתאמן על כלבים או לא יציל את העולם! אני גם לא בטוח האם המקום הראוי לפתוח בתעמולה כנגד העניין הוא הפורום הזה. אבל מילא, נעזוב את זה. מה שבכל זאת מפריע לי, הוא העובדה שקיימת בקרב אותם מתנגדי הניסויים פשוט להפריע. או.קיי., אני מבין שאתם לא רוצים לגעת בכלב/ אוגר/ צדף/ בקטריה בחיים שלכם, בטענה שזה פוגע בכבודם. יופי. אבל מי אמר שאתם יכולים לקבוע למישהו אחר מה לעשות ומה לא לעשות?! זו, לדעתי, עזות מצח ממדרגה ראשונה. בעת ההרשמה לאוניברסיטה חתמתי (כמו כולם, אני חושב) על טופס הסכמה לניסויים בבעלי-חיים. עשיתי זאת בלב שלם, לאחר שבמשך מספר השנים שבהם פיתחתי מודעות, הוצפתי מצד אחד בברושורות של הארגונים הירוקים, ומצד שני יצא לי לשמוע דעות של רופאים על העניין. הקש ששבר אותי לחלוטין הייתה הפגנה ליד ה"מק´דונלד´ס" שנמצא מול ביתי, במהלכה ששו ה"ירוקים" לספר לכל העולם איך ההמבורגר מרגיש כשאוכלים אותו. ואז אמרתי "די, נמאס!". זה נראה לי כל-כך בולשיט, עד שאפילו התפלאתי שאנשים מבוגרים עומדים עם השלטים האלה. לא אכפת לי איך מרגיש ההמבורגר, ואני חושב שמי שכן אכפת לו, מנסה פשוט להסית את דעת הקהל מעניינים יותר חשובים. אני מניח, לדוגמא, שלא כל-כך אכפת לכם להרביץ לרופא. לא אם הוא יעמוד בדרככם להציל איזה צפרדע, בכל אופן... בקיצור, דעתי היא כזאת. אתם לא רוצים לפגוע בבעלי-חיים. תעברו למערה בהרי יהודה, בלי חשמל ומים זורמים, תאכלו עשבים ותתרפאו באכינצאה ופרופוליס. כל דרך חיים אחרת מזו פוגעת בבעלי-חיים כלשהם. וגם זו, אגב, פוגעת בכל מיני מיקרואורגניזמים שחיים בתוך גופכם, ויתחילו למות אחרי כמה ימים של חיים כאלה. מה, מהם לא אכפת לכם?!

fnord0

New member
אנחנו לא האויב ../images/Emo108.gif../images/Emo109.gif../images/Emo107.gif

לא כל כך ברור מהיכן מגיעים השנאה היוקדת והכעס העצום המובעים בדבריך. אתה מתקיף ויורה לכל הכיוונים, קוטל בשצף-קצף ובהתלהבות טענות (מגוחכות כלשעצמן) שמעולם לא נשמעו בפורום הזה ובכלל, מאשים את כל מי שחושב אחרת ממך בקיצוניות פנאטית, בעזות מצח ובנטייה לאלימות כלפי רופאים, ומשתמש בהמון המון סרקאזם. אישית אני תמה האם אתה באמת עד כדי כך מבוהל והיסטרי או שזה רק הרושם שנוצר מדבריך. בוא אני אנסה להראות לך לרגע איך זה נראה מהצד השני. כשאתה וחבריך מבצעים את המחקרים שלכם, אתם משתמשים בין השאר בכספי המסים שלי, וזאת לאחר הבטחה שאתם תעשו בכסף הזה שימוש טוב ומועיל לרווחת האדם. אני מאמין, ויכול לגבות את זה בהוכחות שעל כולן יהיו חתומים רופאים ומדענים מן השורה הראשונה, שבמסגרת מדעי החיים והרפואה מתבצעים היום הרבה מאד ניסויים מיותרים תוך שימוש בחלופות לאדם מסוג בעלי-חיים. יש לי, למשל, הוכחות ממומחים בינלאומיים לכך שהמחקרים המתבצעים היום באוניברסיטה העברית בקופים מעולם לא הועילו לאיש וגם לא יועילו בעתיד לאף אחד פרט לאותם חוקרים שימשיכו לקבל בזכותם תארים ותקציבים, ולכן אני מעוניין להבין מדוע הם ממשיכים להתבצע גם הלאה. בנוסף לזה, אני מאמין גם שישנה קורלציה ברורה בין מידת החמלה של כל אדם כלפי בעלי-החיים שמסביבו (לא הצדפים והבקטריות, נא לא להכניס מלים לפי) לבין יכולתו לטפל כראוי בבני-אדם, ולא הייתי מעוניין להיות מטופל אצל אדם שרואה בבעלי-חיים כלשהם חפצים דוממים שניתן לעשות בהם כל דבר שעולה על דעתו. האם זה הופך אותי לפסיכופט בעיניך? האם אין לי זכות מלאה להחזיק בעמדה הזאת מבלי שהדבר יסמן אותי כאדם בעייתי ומסוכן? לא יודע מה איתך, אני תמיד חשבתי שכל מהותו של מחקר מדעי הוא העלאת שאלות קשות ונסיון מתמשך למצוא להם תשובות טובות. בוא נמשיך. האם, למשל, יש לי זכות לדעתך לקבל תשובה לשאלה מדוע משמש היום אותו אדם גם כמנהל בית-החיות של הדסה עין-כרם, גם כמנהל בכיר בחברת "הרלן" שמוכרת חיות וניסויים לאוניברסיטה, וגם כחבר בכיר בוועדת האתיקה של האוניברסיטה שמטרתה להחליט אילו ניסויים לאשר ואילו לדחות? האם זכותי להבין מדוע מאז שהוקמה המועצה הישראלית לניסויים בבעלי-חיים בשנת 1994, לא אושרה בה אף חלופה לבעלי-חיים ולא נפסל על ידה שום ניסוי בבעלי-חיים שהוצג בפניה? להזכירך, בתיעוד שנעשה במצלמה נסתרת ממעבדות גבעת-רם העידה אחת החוקרות ששנתיים הם מבצעים ניסויי התנהגות בקופים מבלי לרשום את התוצאות משום שהתוכנה חדשה ויש בה כל מיני בעיות. האם העובדה שאינני מסכים להשלים עם רשלנות קיצונית כזו הופכת אותי לאדם מסוכן או אלים? למה לעזאזל צריך בכלל מצלמה נסתרת כדי שהציבור ידע מה מתרחש מאחורי דלתות הפלדה שבקומה מינוס שלוש בגבעת-רם? האם באמת המחקר המדעי בישראל הוא עד כדי כך רגיש ומעורער שקצת שקיפות בנושא הניסויים בבעלי-חיים היא דבר שעלול לחסל אותו? אנחנו לא האויב שלך ולא אויבים של אף אחד. כולנו הרי בסופו של דבר רוצים את אותם דברים. אנחנו סבורים שיש היום בממסד המדעי היצמדות למתודות ישנות שמצד אחד לא הוכיחו את עצמן מבחינה מדעית ומצד שני גורמות לסבל רב ומיותר למאות אלפי בעלי-חיים כל שנה (בישראל בלבד) ולשחיקה מוסרית אצל הנסיינים. אנחנו מעלים שאלות ובמקום תשובות מנסים לסתום לנו את הפה ולהציג את כולנו כחבורת מחבקי-עצים סהרורית שהחליטה מסיבות עלומות כלשהן להרוס לחלוטין את המחקר המדעי. חבל שאלה הטקטיקות וזה הסגנון שבחרו אנשים מכובדים כמוך, כוועד ראשי האוניברסיטאות וכאנשי המועצה לניסויים בבעלי-חיים לאמץ. אשמח לקבל מכם לשם שינוי תשובות נקודתיות לשאלות שהעליתי כאן כמו גם התייחסות עניינית לדברים בכללותם.

ולדי

New member
אתם לא האויב שלי

וצר לי לראות שמהצורה בה הצגתי את הדברים (וזו הצורה בה אני משתמש בדרך-כלל) הסקת שאני פנאטי. אם כבר, אז אני ציני, וגאה בזה, אגב, כי זה חוסך לי הרבה עצבים. בכל מקרה, אתה וחבר מרעיך לא כל-כך מזיזים לי. אני אעשה את שלי, ואתה את שלך, וכנראה שאף אחד לא יפריע לא לי ולא לך בעתיד הנראה לעין. את הטיעונים שלך שמור לעצמך - אני כבר שמעתי אותם עשרות פעמים, ולמען האמת הם עשו לי חור בראש. יש דעה מסוימת, הגורסת כי אם חוזרים על אותו דבר טפשי פעם ועוד פעם ועוד ועוד, הדבר ההוא נחשב לאמת האבסולוטית בקרב השומעים. אז אצלי זה לא כך - לי יש את הדעות והאמונות שלי, שאותן לא אשפוך כאן מטעמי חיסכון במקום, ושום טיעונים שתיתן לא ישכנעו אותי. את כל טיעוני ניגוד האינטרסים של רוני קלמן, אתה מוזמן להגיש ישירות אליו ולא לזיין לי את השכל בזה (מה שכבר נעשה מספיק). תשובות נקודתיות - אני חושב שכבר נתתי כמה בעבר, להודעות הקודמות שחבריך שלחו (תדפדף בעמודים הקודמים, תראה שם...). שוב, נדנוד אם אותן ההודעות אינו מוסיף לכם - רק גורע!!

ולדי, אני מציע שתירגע קצת

ולדי - באמת - אתה לא תמיד יודע לשים את הגבול.... תוריד קצת את הטונים ואת ההשתלחויות שלך.... בחברוווווות, מיכאל.

שגיא ב

New member
סבלנות

ולדי, קיצוניות,לכל כיוון,היא דבר רע. קצת סבלנות כלפי אחרים שחושבים בצורה שונה ממך.

fnord0

New member
תודה על התשובה המפורטת

אני, אגב, לא חשבתי ולא כתבתי בשום מקום שאתה פנאטי, אך בדבריך האחרונים ("שום טיעונים שתיתן לא ישכנעו אותי" וכו´) הצלחת לשכנע אותי שאתה אכן כזה. מסיבה זו אשאיר אותך בשלב זה להמשיך להטיח עלבונות במחנה הסהרורי שמתקיים רק בדמיונך (אותם "ירוקים" שמגינים על שלומן של בקטריות ועל כבודם של המבורגרים) ולא אתייחס יותר לטענותיך שבטעות חשבתי שנכתבו מתוך רצון לקיים דיאלוג.

AmitKar

New member
שלום ולדי

מה נשמע? עוד לא יצא לנו להכיר אחד את השני אז שלום, אני עמית ורציתי להתייחס לכמה דברים שכתבת אתה אומר שאף אחד בחיים לא ישכנע אותך אבל אל תשכח שהדעות שלך כרגע הם גם נוצרו משכנוע של אנשים אחרים לא כדאי אולי לדבר? להקשיב לצד השני? יכול להיות שיש משהו במה שהם אומרים? הרי המטרה בפורומים באינטרנט היא לנהל דיונים אם על כל משהו שלא לדעותיך תגיד שהוא טיפשי אז מה הטעם בלנהל איתך דיונים? אמרת שכל פעם נוספת שמביעים דעה "ירוקה" רק מזיקה לנו אבל יש לי טיפ קטן: כשאתה רוצה לשכנע אנשים כדאי שגם תפרט ותנמק ולא סתם להגיד "את הדעות שלי לא אגיד מטעמי חיסכון במקום" אין בעיה? לא חסר פה מקום אנא פרט את כל הדעות שלך וננהל דיון מתורבת אמרת גם משהו כמו "הרופאים האלה מבינים קצת יותר ממך" אז בסדר, אולי, אולי אין לי בכלל זכות לדבר, כי אני סתם עוד ילד בן 13 ששטפו לו את המוח ומה אני מבין ברפואה אבל דווקא אני, עם כל הכבוד לרופאים, בכל זאת מכיר את הגוף שלי הכי טוב נכון? וחוץ מזה, אני מוכן לשמוע את כל הדעות שלך, ואולי גם להשתכנע מכמה אבל אתה לא מוכן לשמוע את הדעות שלנו וזה מה שנקרא שטיפת מוח עמית

משוםמה

New member
שלום ואור לכולכם../images/Emo42.gif

לפעמים נראה לי שאת הצעקות מהפורום אפשר לשמוע למרחוק... אבל זו סתם הארה. נראה לי שיש להפריש שין הרבה דברים שקשורים לניסויים בבע"ח. א´ ניסויים של קוסמטיקה למיניה שאם כל הכבוד לכולם מי צריך את זה? ב´ ניסויים של תרופות וניתוחים חדשים שאין דרך אחרת לבצע אותם.(מישהו פה היה מסכים להיות הקורבן הראשון של ניתוח מעקפים כשעוד אף פעם לא עשו את זה על שום יצור (אולי על הדף...)?) ג´ תירגולים שבהם לא נראה לי שיש לי הידע ולו להביע דעה ובכל זאת: ברור שמבנה גוף של אדם שונה מבע"ח מצד שני שי טכניקות שהן זהות ולא משנה על מי מבצעים אותם. עם הזמן מפתחים יותר ויותר אמצעי תירגול חילופיים ולא בהכל זה קיים. וגם אז יש בעיה כי אין דומה בובת דמה לאדם אמיתי (שהרי אנשים שונים הם בעלי אנטומיות שונות...)ויש עו הרבה נק´ לדיון בקיצור נראה לי שבלי לזלזל באף אחד - הדיון על הנושא בפורום פה לא עמוק במיוחד כי חוץ מהפניות לעיתונים (שבהם בדר"כ החלק הכי נכון זה התאריך...) לא הובאו שום הפניות רציניות. כל טוב וחיים מאושרים בתקווה שלא פגעתי באף אחד.

עם כל הכבוד...

על זה כבר באמת לא יכולתי להמשיך לעבור בשתיקה... אני מסכימה שיש דברים מסריחים בממלכת הניסויים בבעלי חיים אבל באמת, על מי אתה עובד? השימוש בבעלי חיים לצרכים רפואיים הוא הכרח, בין אם מדובר בהפקת חומרים רפואיים, ניסויים או לימוד פרוצדורות. בתור מישהי שמאוד אוהבת בעלי חיים, מתנדבת למען רווחתם כבר בערך 10 שנים ברציפות ומודעת (בכאב רב) לסבל בלתי הכרחי שרבים מהם עוברים אני יכולה להבין את האנטגוניזם שיוצר הפרסום השלילי על ניסויים בבעלי חיים. הבעיה היא שמי שלא נמצא במערכת מקבל תמונה מעוותת ומסולפת. כל כך מעט בעלי חיים משתתפים בניסויים לעומת כמות בעלי החיים המשוטטים שיש כיום בארץ. אלה שמשתתפים בניסויים לפחות זוכים לאיזה ליטוף מדי פעם, אוכל טוב והרדמה אחרי הניסויי. זה, בניגוד לאלפי חיות מורעבות, מוזנחות וחולות שיצא לי לראות ושלרובן לא היה המזל להתקל בנפש הטובה שתזריק להן קצת OD של חומר הרדמה. אני לא מרגישה רע כשאני אוכלת בשר או כשאני עושה ניתוח פוסטמורטום או בהרדמה על בעל חיים בשביל ללמוד. אני יודעת שלימודים על בעלי חיים (ומבנה אנטומי של עכבר, אוגר, חתול וכלב דומה להדהים למבנה אנטומי של אדם) יתרמו לי בעתיד כשאני אבצע ניתוחים או אינטובציה על אנשים. אני לא רוצה שמי שיבצע בי אינטובציה בשלב זה או אחר בחיי יהיה סטודנט או סטאז´ר שעושה את זה פעם ראשונה בחיים שלו, אפילו אם זה בהשגחת ראש המחלקה שלו. אני רוצה שרופא שמטפל בי יהיה רופא שביצע קודם פרוצדורות כאלה על מישהו אחר, כלב או אדם. ולכל יפי הנפש שביניכם - אל תשכחו שלפני שהיה אינסולין ממקור סינטטי, חזירים סיפקו לחולי סוכרת אינסולין ושילמו על כך בחייהם.

oritbd

New member
כנראה שהבנתם אותי לא לגמריי נכון

זה לא שאני נגד ניסויים בבעלי חיים. אני נגד ניסויים שאינם הכרחיים לצרכי אדם. אבל לא בכך עסקינן כרגע- או לפחות לא לכך התכוונתי שכתבתי את ההודעה. התכוונתי לחוסר המהימנות של תרגול הפרוצדורות בכלבים בקורס הטראומה של הצבא, ולצערי עדיין לא קיבלתי תשובה קונקרטית בהקשר לכך. אני עדיין לא גיליתי סיבה אחת טובה מספיק מדוע התרגול בכלבים הוא הכרחי או מועיל להפיכתנו לרופאים טובים יותר.. ושוב- אשמח אם תאירו את עיני, ולא- להגיד לי ש"יש דברים שאני לא מבינה" זה נקרא להאיר את עיני- למי שכתב לי, אני רוצה להבין- אז את/ה מוזמן להסביר.

fnord0

New member
אני לא עובד על אף אחד

ראשית, אני מאד מקווה בשבילך שאם ביום מן הימים יידרש מישהו לבצע בך אינטובציה, הוא יעשה זאת לאחר שביצע את הנ"ל על משהו שקצת יותר דומה לאדם (נניח, על גופה של אדם שבין כה וכה כבר מת) מאשר על איזה כלב מסכן שהגיע מכלבייה עירונית. במאות בתי-ספר לרפואה בארה"ב ובאירופה כבר הפסיקו מזמן לבצע ATLS בכלבים ואין שום סיבה שדווקא אצלנו המנהג המטופש הזה ימשיך כשאפילו רופאים בכירים מודים שהוא מיותר. שנית, אני לא מנסה לעבוד על אף אחד. אני מוכן לפרט בפנייך מדוע אין לעניות דעתי כל תוחלת בניסויים המתבצעים בקופים במסגרת חקר מחלות ניוון עצבי במוח כגון מחלת פרקינסון, אך לא אם מה שיצא מזה הוא נאומים מכלילים על חשיבות השימוש העקרוני בבעלי-חיים לצרכים רפואיים, הולך? בתור מתאבן אומר בינתיים רק שבניגוד למחלות אחרות, איש לא יכחיש שאין לנו מושג כיצד נגרמת מחלת פרקינסון ומובן מאליו שאין לנו מושג כיצד לגרום אותה לבעלי-חיים אחרים. המקסימום שאנו עושים (וזה נעשה גם היום בקומה השביעית של הדסה עין-כרם) הוא לייצר תסמינים של המחלה אצל קופים באמצעות הרעלתם ואז לבצע ניסויים קשים שמטרתם לטפל באותם תסמינים. זה לא טיפול בפרקינסון, ומהתעסקות עיקשת בסימפטומים לא תצא בחיים תרופה לפרקינסון. מקסימום - עוד מאמר חסר כל חשיבות יישומית. לעניין אלפי בעלי-החיים הזרוקים ברחובות, אין צורך לומר שהעובדה שקיימת תופעה כזאת אינה מצדיקה שום תופעה אחרת של התעללות בבעלי-חיים, אם זה בניסויים מדעיים ואם זה בנסיבות אחרות. הטיעון הזה נשמע קצת כמו הנאשם שטוען בבית המשפט שהוא לא מבין למה מאשימים אותו ברצח אשתו כשכל כך הרבה אנשים נהרגים בינתיים בתאונות דרכים. שתי התופעות רעות, שתיהן דורשות התייחסות ובשתיהן מטפלים אנשים טובים, אבל אסור להתעלם מרעה חולה אחת רק מפני שרעה חולה אחרת קיימת בהיקף גדול יותר. ודבר אחרון: לגבי הדיסקציות, אין לי שום טענות אליך באופן אישי. את לא אשמה שהמוסד בו את לומדת לא מציב בפנייך אלטרנטיבות לדיסקציה בבעלי-חיים ולכן אין לך מושג מה קורה במדינות נאורות יותר בתחום הזה. ידעת למשל שלמעלה משמונים אחוז מהאוניברסיטאות בארה"ב כבר החליפו את הדיסקציות בסימולטורים? מה, כולם מטומטמים ורק אצלנו יודעים מה טוב? לידיעתך, מערכות ההדמייה הללו נותנות את היכולת לבצע פרוצדורות שונות בבעלי-חיים בתנאים שונים ובתסריטים שונים, כמובן בתלת-מימד ובאמינות מירבית למקור. תשווי עבודה יחידנית לאורך זמן מול מערכת ממוחשבת שיכולה לדמות למשל כל שלב בהריון של אותו בעל-חיים (לא מדובר רק בחולדות) ואפילו מצבי טראומה ספציפיים לפי דרישה, למצב בישראל בו ארבעה או שישה סטודנטים לביולוגיה גוהרים מעל חולדה אחת כי אין תקציב ליותר, ומה הם כבר לומדים מזה. את החלופות שאני מדבר עליהן קונים פעם אחת ומשתמשים בהן בלי הגבלה ובלי להוציא עוד אגורה, אבל הקיבעון והאטימות השאירו אותן בינתיים מחוץ לכתלי רוב המוסדות האקדמיים בישראל. את באמת לא אשמה, אולי אין לך מושג על מה אני מדבר בכלל, אבל אם תבדקי קצת מה קורה בעולם תראי שישראל מתגלה כמדינה די מפגרת בכל מה שנוגע לחלופות בהוראה. הטענה היחידה שנשמעת לפעמים נגד החלופות האלה, אגב, היא שהסטודנטים לא זוכים "ללכלך את הידיים בדם" כשהם משתמשים בהן. אני לא יודע מי קבע שסטודנט שנה ראשונה או שניה בביולוגיה צריך בכלל ללכלך את הידיים בדם, אבל אם יש ביניכם אנשים שוחרי-דם כאלה, כל מה שצריך לעשות הוא לארגן להם ביקור מודרך (כולל סיוע פעיל) אצל איזה וטרינר שמבצע ניתוחים בבעלי-חיים בין כה וכה. שם תראו ביום אחד יותר דם ממה שתראו בכל שנות התואר הראשון שלכם, וזה יקרה בלי העול הנפשי שניסויים בבעלי-חיים גורמים לכל אדם מוסרי ושפוי.

למעלה