צריכה עזרה

עדי18

New member
צריכה עזרה

מה זה shattering בגיאומרופולוגיה?חיפשתי ולא מצאתי הגדרה מספיק טובה של יותר משורה אחת
שאלה שנייה: אילו צורות בסיסיות של פירוק סלע קיימות?מה קובע לאילו מהצורות הללו יתפרק הסלע? זה די דחוף כי זה לתרגיל למחר.. תודה מראש!

עדי18

New member
מקפיצה

בבקשה תעזרו...אני כבר עומדת לסיים את התרגיל אבל בשאלה הזו נתקעתי
וזה למחר

עדי18

New member
למה אף אחד

לא עונה? זה ממש דחוף...זה להיום..כתבתי משהו אבל אני לא בטוחה שזה נכון בכלל...

ש מים

New member
שמעת על החבר google ../images/Emo35.gif

ואם לא - אז הנה גיליתי לך על קיומו. וזה רק ע"ס חיפוש שטחי ביותר.

בוקסה

New member
זה פורום בקצב אחר

וזה דווקא מה שאני אוהב כאן, יש פורומים עם כזאת אוטוסטרדת מידע שאת רק מכניסה הודעה והיא בדף 8 התופעה הזאת קיימת בצורות רבות בגאולוגיה נראה לי שאת מדברת על מקרה שבו על סלע מסיס או רך יחסית נוצר קרום קשה מכנית וכימית (פחות מסיס) כתוצאה מהשקעה וגיבוש מחדש של הסלע, גם הפטינה שנוצרת ע"י קרינת השמש יכולה לקחת בתהליך זה חלק, הקרום הקשה שעוטף את הסלע מגן עליו מהמשך הבלייה (מכנית או כימית)

בוקסה

New member
המשך

התופעה מאוד נפוצה בגירים מתצורת שיבטה שהם מסיסים יחסית ולכן תופעות קרסטיות מאד נפוצות בה בחלק מהמקרים נוצר קרום קשה שמגן על הסלעים מהמשך הבלייה אבל במקרים רבים ניתן לראות שהבלייה נמשכת דרך חור בקרום ואז נוצר כוך חלול עטוף בקרום הקשה ואז הקרום יכול לעשות פעולה הפוכה שמאיצה את בליית הסלע מצד אחד הוא מגן על הסלע מגשם ישיר ורוח ומצד שני יש בכוך מיקרו אקלים עם לחות גבוהה יותר ואפשרות לגדילת טחב וצמחים אחרים ותהליכים מיקרו בקטריאלים שמאיצים את בליית הסלע

בוקסה

New member
צורות פרוק סלע

בתשובות הקודמות שלי בילבלתי נושאים כמו בקישור ששלחו יש את הפרוק ע"י קיפאון בגלל מים שחודרים לסדקים בסלע וקופאים, נפח הקרח גדול מנפח המים ולכן המים ילחצו על דפנות הסדק ויכולים לגרום לשבירת הסלע בעיקר כאשר התהליך מתרחש שוב ושוב וזה מצריך אקלים מתאים שבו משרעת הטמפרטורות היומית או העונתית תהיה סביב ה 0 מעלות ואם מדובר במשרעת יומית אז התהליך יהיה מהיר יותר מאשר במקום שקופא לכל העונה זה מצריך מים זמינים וסדקים בסלע. פרוק ע"י מלחים נפוץ יותר באזורים מדבריים בהם יש פחות גשם אקלים חם יותר ומלחים זמינים, מי גשם ממסים מלחים מהקרקע ומחלחלים לסדקים בסלע וכאשר המים מתאדים המלחים מתגבשים למלח מוצק שמרחיב את הסדק ושובר את הסלע. פרוק ע"י התפשטת טרמית. נפוץ בעיקר בסלעים פולי מינרליים (סלעים שעשויים ממגוון מינרלים כמו גרניט) הסלע מתחמם בשמש ומתפשט כתוצאה מהחימום אך מינרלים שונים מתפשטים במידות שונות ולכן נוצרים סדקים בין המינרלים, הפרוק יכול להמשך ע"י אחד התהליכים האחרים על בסיס אותם סדקים, גם צורת פרוק זאת נפוצה יותר באקלים מדברי בה יש משרעת טמפרטורות יומית רחבה בין טמפרטורות חמות מאוד ביום לקרות מאוד בלילה בעיקר קרוב לפני השטח (תהליכים אלה לא יתרחשו בעומק האדמה) צורת הסלע המפורק יכולה להשתנות לפי סדקים אקאיים שבו או לפי סידור המינרלים שבו תלוי בסוג הסלע ובתהליך הפרוק כשהולכים על טרסות נחל במדבר יהודה ובנגב ניתן לראות חלוקים שבורים לפרוסות ישרות ומקבילות יש הערכה שגם שבירה זאת נגרמת כתוצאה מהתפשטות טרמלית בגלל שבבוקר החלוק מתחמם מאוד בצידו המזרחי בעוד צידו המערבי יהיה קר בהרבה ובשעות אחר הצהריים להפך ואפשר למדוד הפרש טמפרטורות משמעותי על חלוק אחד בזמן נתון

למעלה