פלסטיק וניילון....

פלסטיק וניילון....

דבר ראשון - מזל טוב ותתחדשו (הפנייה היא לכל אלו שכבר רואים עצמם כחברי פורום , ולאלו שעוד יצטרפו בעתיד.) ולעצם העניין - באתם לי בדיוק בזמן! אני בדיוק מנסה לאמת אינפורמציה שהולכת איתי כבר הרבה שנים - לפי מה שאני יודעת, שקיות ניילון בכלל לא עשויות מניילון אלא מפלסטיק (הן גם נקראות באנגלית Plastic Bags) לפי הערך ניילון בויקיפדיה אני טועה, ולפי הערך Nylon ב-Wikipedia אני אולי צודקת. מישהו יכול לפתור לי את התהייה? תודה רבה...

UST

New member
...

שקיות ה"ניילון" עשויות לרוב מפולימרים כגון פוליאתילן ופוליפרופילן. השם פלסטיק מתייחס בד"כ לחומרים העשויים מפולימרים, לכן אני מניח שאפשר בהחלט להתייחס אליהן כאל שקיות פלסטיק. ניילון הוא בעצם פוליאמיד- סוג אחר של פולימר(אם תרצי ארחיב קצת על ההבדלים).

תודה!

רואים שהפורום צעיר וכוחו במתניו. איזו זריזות.... אני לא בטוחה שאם תרחיב אני אבין, אבל אני אשמח לשמוע (אולי תתגרד לי שכבת החלודה במוח ואני אזכר קצת בשעורי כימיה בביה"ס...). יש לי שריטה קלה בכל הנוגע לשקיות, כמו שאפשר גם לראות בבלוג שלי, וגם בתמונה בהודעה הקודמת - הפרחים סרוגים משקיות, כך שזה די מעניין אותי. ואם כבר אנחנו מדברים על השריטות שלי ועל השקיות שלי - במסגרת הנסיונות שלי למחזר שקיות בכל מיני אופנים, ניסיתי גם לגהץ אותן (בחום נמוך מאוד מאוד מאוד) יש לך (או למישהו אחר) מושג עד כמה לא בריא זה (אני מניחה שהחימום שלהן גורם לכל מיני חומרים להפלט, ומן הסתם לפחות חלקם ימצאו את דרכם לריאות שלי או של הסובבים אותי). שוב תודה (וממש אהבתי את החתימה שלך)

UST

New member
ובכן...

מהו פולימר בעצם? פולימר הוא חומר הבנוי ממקרומולקולות- מולקולות ענק(המכילות אלפי ועשרות אלפי ואפילו מאות אלפי אטומים). פולימרים ניתן לייצר במספר מנגנונים הנפוצים מהם הם הפלמור בדחיסה והפלמור בסיפוח. תגובת הסיפוח היא תגובה בין מולקולות פחמימן המכיל קשר כפול(כדוגמת אתילן, פרופילן) או משולש(כדוגמת אצטילן). המולקולות מתחברות אחת לשניה תוך פתיחת הקשר והפיכתו לקשר יחיד(או כפול במקרה שחומר המוצא היה בעל קשר משולש). כך בעצם כל מולקולה "נותנת יד" לחברתה ויוצרת איתה קשר כימי. לאט לאט המולקולה מתארכת עד שהיא נעשית פולימר(סיום צמיחת השרשרת מגיע או על ידי הוספת גז מימן באם הפילמור הוא באמצעות זרז, או באמצעות התרכבות בין רדיקלים חופשיים באם הפילמור הוא באמצעות יזם). שקיות הניילון שייכות בעצם לקבוצת הפולימרים הזאת. תגובת הדחיסה היא תגובה שקיימת בין חומצה קרבוקסילית לכוהל(ליצירת אסטר), בין קבוצת אמין וחומצה קרבוקסילית(ליצירת אמיד) ואף בין כוהלים לבין עצמם ליצירת אתר. כדי לקבל פולימר חומר המוצא צריך להיות בעל שתי קבוצות פונקציונליות כאלה לפחות. באם מדובר בדו חומצה חייבים להוסיף דו כוהל או דו אמין. עם זאת, ניתן לעשות פילמור גם אם יש חומצה אמינית(חומר בעל קבוצה קרבוקסילית וקבוצה אמינית) או הידרוקסי חומצה(חומר המכיל קבוצה קרבוקסילית וקבוצה הידרוקסילית(הקבוצה הפונקציונלית של כוהל)). גם כאן, מולקולות קטנות מתחברות אחת לשניה ונוצר פולי אמיד, פולי אסטר או פולי אתר(תלוי בחומר המוצא) לקבוצה זאת שייך הניילון(פולי אמיד)

UST

New member
אני דווקא מעדיף אלקטרוכימיה ../images/Emo13.gif

למרות שאני לומד את שניהם

Elia SG

New member
באמת?

פולימרים יותר קל.. במיוחד אחרי שירדו הקשרי צילוב..

UST

New member
אני מאז ומתמיד יותר נטיתי לתחום של

הכימיה האי אורגנית והפיסיקלית. כימיה אורגנית(ופולימרים) אני לא כל כך אוהב. ואני חושב שזה היה קל גם כשהיה קשרי צילוב. להפך אפילו כשהיה קשרי צילוב אהבתי את זה יותר כי היה יותר מעניין.

Elia SG

New member
האמת,

הקשרי צילוב היה לי די מסובכים.. לא קשים או משהו.. אבל גם לא תרמו הכי לעניין

קשרי צילוב היה...

אהבתי היחידה בכל נושא הפולימרים, את יודעת
דשנים שולט!!!

Roy191

New member
דווקא הקשרי צילוב הפריעו לך?

אני היחיד שממש מסתדר עם פולימירים? (יש אפילו שיגידו אוהב) עם כל השאר אני די צולע

Roy191

New member
מיני פולימרים?

על מה את מדברת? את בכלל לומדת כימיה? מונומרים אולי..? אני באמת שלא ממש מבין אותך...

Elia SG

New member
You're lucky

שיש לך את האינטרנט או אנשי כימיה
אני זאת שהייתי צריכה לזכור איך לעשות איזומרים!!!

Roy191

New member
היי ילדה את הזויה ../images/Emo12.gif

מה נפל עלייך? את בכלל לא מכירה אותי...

Elia SG

New member
היי ילד!

תפסיק להוציא אותי טיפשה
יש לי וידוי, רוי (שם בדוי) ל-א לומד כימיה!

Elia SG

New member
המפ ../images/Emo46.gif

ששש זה שאתה דוגל בללמוד כימיה לבד בבית ולא בבית ספר כמו כל דבר נורמלי, לא אומר שאני לא לומדת כימיה כמו שצריך!

Roy191

New member
את לא מכירה אותי בכלל!

אני חושב שאת מתבלבלת עם מישהו אחר! אני לומד 5 יחל כימיה כמו כל אחד אחר בפורום הזה! אחרת מה הייתי עושה כאן? אני חושב שכדאי שנעבור למסרים אם את מאוד רוצה (למרות שאני לא רואה צורך) פשוט הדיוק הזה גלש מעבר למה שהוא היה צריך... יום טוב

למעלה