עזרתכם בבקשה:

NIKESTYLE

New member
עזרתכם בבקשה:

הלוואה של 200 שח לשנתיים וחצי בריבית של 6% .ההחזר והריבית נעשים באותה תקופה ,בזמן קבלת ההלוואה משולמת עמלה 4 שקלים ובזמן החזר ההלוואה עמלה 3 שקלים. מהי הריבית האפקטיבית השנתית הממוצעת ?

זה לא פורום פתרון שיעורי בית..

אני מבין את הרצון העז של הסטודנטים במוסדות השונים להצליח בבחינות ולפתור כל שאלה שעומדת בדרכם. חשוב להבין שהפורום לא הוקם בכדי לספק שיעורים פרטיים ומתן תשובות לכל קוויז שקצת יותר קשה מן השאר. סטודנטים יקרים,אבקשכם לעדן קצת את השאלות הספציפיות. אתם מוזמנים לשאול שאלות כלליות וכן להשתתף בפורום. אל תתנו למשתתפים בפורום להרגיש מורים פרטיים. ניר

NIKESTYLE

New member
מה רע בלקבל תשובות לשאלות שאינן

מובנות? הרי בין היתר לשם כך נועד הדיון לא ? השאלה הוצגה באחת מבחינות קורס מימון ומן הסתם תעניין כל מיני אנשים הרואים בכך אתגר בין אם עוסקים בתחום ובין אם לא. בכל מקרה יש לי שאלה נוספת ואני מקווה שעלייה תסכימו לענות (היא אינה משיעורי בית) אלא הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (להלן קישור) מצויין שם חוב חיצוני נטו וחוב חיצוני סה"כ ויש הבדל גדול בינהם כאשר בנטו אנחנו בעודף ובכללי בגרעון של כ 70 מיליארד מבקש הסבר אם ניתן וזה לא משיעורי בית אל תדאגו ..........

הדיון נועד להעשיר את ידע המשתתפים,

אך לאחרונה הורגש שהשאלות שמוצגות (לא רק על-ידך) בפורום נועדו לתת מענה מהיר לשואל לפני שהוא הספיק להתחבט בהם ולסנן את הדברים הפשוטים. באשר לשאלתך, חוב חיצוני נטו = חוב חיצוני - נכסים בחו"ל. שים לב שסכימה של הגרף הירוק והאדום נותנת את הגרף הכחול.

NIKESTYLE

New member
זה היה נוסח השאלה אשמח אם תוכל

לשלוח לי אפילו במסר אישי את הפתרון אם אפשרי תודה

גרי רשף

New member
בהנחה שיש לקחת את העמלות בחשבון..

ההלוואה אינה של 200 אלא של 196 בגלל העמלה בהתחלה. בסוף התקופה יש לשלם (בנוסף לקרן 196) 12+4+3=19 ש"ח (העמלות ו-6% ריבית על 200). כעת יש לחשב כמה זה באחוזים 19 ש"ח על 196 ש"ח לשנתיים וחצי, וכמה זה לשנה.

חידוד קטן.

ההלוואה היא על סך 200 ש"ח. בפועל, ביום לקיחת ההלוואה יצאת מן הבנק עם 196 שקלים. בעוד שנתיים וחצי אתה תחזיר 200 ש"ח עבור קרן, 3 ש"ח עבור עמלה וכן 31.48 ש"ח עבור ריבית (6% נומינלי לשנה, אז הריבית מחושבת כל שנה ונוצרת ריבית דריבית), כלומר בפרעון (אחרי שנתיים וחצי) נשלם 234.48. משוואת הפתרון היא 196=234.48/(ריבית אפקטיבית+1)^(2.5) ריבית אפקטיבית של ההלוואה = 7.43%

גרי רשף

New member
6% זה לשנה או לשנתיים וחצי?

אני הבנתי שזה על כל השנתיים וחצי, אך כעקרון זו הדרך..

NIKESTYLE

New member
6% לשנה ותודה על התשובות אבל

החישוב האחרון שלך (ניר) נראה לי מוטעה לא הצלחתי להיגע לתשובה: 6=234.48/(ריבית אפקטיבית+1)^(2.5) ריבית אפקטיבית של ההלוואה = 7.43% אם אני מבין נכון את החישוב שלך העלית בחזקת 2.5 את 1.06 =2.5^(1.06) וחילקת את כל התוצאה ב 234.48 וזה אמור לצאת 6??? כמו כן משם איך עשית את החישוב של 7.43? תודה

הסבר נוסף.

למעשה הבעיה מציגה פרוייקט לשנתיים וחצי. אנו מעוניים לדעת מה הוא שיעור התשואה (שת"פ) שיאפס את הפרוייקט, דהיינו ריבית אפקטיבית. את התשלום על ההלוואה (בעוד שנתיים וחצי) נהוון להיום, לכן החזקה 2.5 (שנים) כי אנו מחפשים ריבית אפקטיבית לשנה. מצ"ב קובץ עם הפתרון המפורט.

piper70

New member
ניתן להציג זאת גם באמצעות אקסל

אפילו יותר פשוט. מכניסים את התזרים לכל תקופה, ואז יש מריצים פונקצית IRR שנותנת לך את השת"פ לתקופת התזרים. אם רוצים IRR שנתי והתזרים הוא חודשי, יש להוסיף 1, להעלות בחזקת 12, להפחית 1 ולהציג את המספר בפורמט של אחוזים.

למעלה