עזרה

אמִיר

New member
עזרה

כחלק מהקורס "מצב מוצק ב'", אני צריך להכין עבודה (או "מיני פרוייקט", כמו שהמרצה קורא לזה) על משהו שקשור ל.. מצב מוצק. ההגדרה, לפי מה שהבנתי, דיי רחבה. אפשר סתם לסכם/לתרגם איזה פרק מספר של מצב מוצק (כמו אשקרופט ומרמין, קיטל) על נושאים ידועים, ואפשר גם לתרגם/לסכם מאמרים מעיתונים פופלריים (או פחות פופלריים). למישהו יש רעיון לנושא מעניין, ו/או איפה אפשר לקרוא על נושאים מעניינים? לסכם מהספר נראה לי קצת משעמם (למרות שיש שם נושאים מעניינים.. ), ואני לא ממש בטוח איך לחפש נושאים במקומות אחרים. אז אני פונה אליכם (ללב שלכם), אם מישהו יודע על איזשהו נושא מעניין, שקשור איכשהו למצב מוצק ויכול לתת לי רעיון? בקורס למדנו על מוליכים למחצה ו"על מוליכות", ופיספסנו (בגלל השביתה) פרק על מגנטיות.. כך שזה האיזור, אבל אם מישהו מכיר יותר, אפשר להרחיק אני מניח. אני יכול גם להתעייץ עם המרצה, אבל רוצה קודם שיהיה לי מושג. אני מקווה למצוא משהו שאפשר להבין דיי לעומק אחרי תואר ראשון מצד אחד, ומצד שני שיהיה גם מספיק מעניין ולא טריוואלי (מבחינת הפיזיקה). נושא אחד שמרצה הציע (למישהו אחר) זה "אפקט הול הקוונטי", שנשמע מעניין, נושא אחר, ששמעתי בהרצאה שהיתה בקורס זה "אפקט אהרונוב בוהם".. אבל אם יש עוד אני אשמח לשמוע

noyasaf

New member
MAGLEV TRAIN

נושא מרתק- וקשור לעל מוליכות. אם תרצה יש לי את כל החומר הדרוש.

אמִיר

New member
קודם כל, תודה ../images/Emo13.gif

אבל על זה קצת למדנו, והרעיון הוא דווקא נושאים שלא למדנו עליהם. הבאתי את הנושאים האלה כדי להראות קצת במה הקורס מתעסק.. בכל מקרה, תודה רבה על ההצעה! לצערי הנושא של maglev train, ממה שלמדנו לפחות, לא נראה לי כל כך מעניין.

אמִיר

New member
תודה גם לך ../images/Emo13.gif

אתה יכול טיפה להרחיב על מה זה quantum dots? מה מעניין בזה? מה אפשר לעשות עם זה? (כן, אני יכול גם לכתוב quantom dot ולקרוא על זה בויקיפדיה, אבל התכוונתי מה אתה חושב שמעניין בזה, והאם יש שם תופעות פיזיקליות מעניינות שאפשר להבין ברמה של תואר ראשון.. אם למשל אתה מכיר כאלה)

אני לא מומחה גדול בתחום

אבל שמעתי/קראתי עליו קצת. "נק' קוונטיות" הן "בסה"כ" מוליכים למחצה בקנה מידה ננומטרי. בגלל קנה מידה זה, אפשר להחשיב אותם לפי מודל חלקיק בתיבה(כמדומני שאתה לומד הנדסת חשמל/פיזיקה ולכן אתה ודאי לקחת קורס בסיסי לכל הפחות במכניקת קוונטים...אם אני,כימאי,לקחתי אחד כזה,אז אתם בכלל..
), ועקב כך יש להן תכונות אופטואקלטרוניות מעניינות. פעמים רבות,בגלל תופעות פלואורוסנציה שלהן, ניתן להשתמש בהן להדמייה רפואית,כדי לסמן "מטרות ביולוגיות" וכיו"ב. מעבר לזה ולעוד יישומים רבים שלהם, מחקר בסיסי בתחום לרוב קשור להכנה של חומרים אלו ואפיון תכונותיהם. אולי פיזיקאים/מהנדסים חוקרים גם יותר לעומק את התכונות הפיזיקליות שלהם,לא יודע. עוד תקציר נחמד על העניין,ממש על קצה המזלג: http://www.sigmaaldrich.com/fluka/application%20notes/material_matters_v2_1.pdf מקווה אבל שזה ייפתח לך...ואם כן,בעמ' 10-11. וגם אם לא-ממש לא בעיה למצוא על זה חומר באינטרנט/מאמרים. בהצלחה,מקווה שסייעתי קצת..

אמִיר

New member
נשמע נחמד

קראתי את החלק של ה"פיזיקה" בתקציר, וזה נראה מאוד מעניין ומאוד מתאים למה שאני צריך. אני אמשיך לבדוק את זה..כרגע זה המועמד המוביל. תודה, מאוד עזרת.

אפקט הול הקוונטי

זה נושא שאני עוסק בו (ניסונית) במסגרת המחקר שלי, אז אם זה מעניין אותך, דסקס איתי. אני גם יכול לעזור בעניין אפקט אהרונוב בוהם, quantum dots ומכונות אספרסו

אמִיר

New member
אתה יודע איפה אפשר לקרוא

על הדברים האלה? אם אני כותב "quantum dot" בגוגל אני מקבל בעיקר הרבה הסברים כלליים.. אני מחפש משהו עם קצת יותר משוואות (אבל עדיין ברמה של תואר ראשון- אני לא ידוע אם זה בכלל אפשרי). לא משנה לי ספר או אתר.. או אפילו מילות מפתח שאפשר לחפש כדי לקבל הסברים ברמה יותר מעמיקה.

אני יכול לשלוח לך מאמר בתחום

(מהמסמינריון שלנו,למרות שאני אישית עשיתי אותו על נושא שונה), ושם כמעט בטוח ויש רפרנסים טובים. ה"בעיה" היא שבשביל הרפרנסים האלו תצטרך להגיע לאוני' ולהוציא שם את הנ"ל(כלומר לא רק את האבסטרקטים אלא את המאמרים השלמים,להם כנראה אין לך גישה מהבית,כמו שגם לי). לשלוח אותו לפחות? נ.ב. אם לא ברור,הרפרנסים עצמם כנראה ילמדו אותך את התחום(כימיה/פיזיקה שלו). המאמר עצמו מניח שאתה כבר "שוחה" בתחום,ולכן מראה איזשהוא חידשו/תגלית מסויימת בעניין,כמו כל מאמר מדעי.

אמִיר

New member
אין בעיה, ציפיתי לזה

ותודה, אני אהיה מחר באונ'- אז גם תהיה לי גישה למאמרים. נדמה לי שיש גם גישה המבית דרך השרתים של האונ', אבל לא ניסיתי את זה בפיזיקה אף פעם. בכל מקרה, תודה רבה. אני אשמח לקבל את המאמר. (המייל שלי זה [email protected])

למעלה