עוד מעוללות היפים והאמיצים

עוד מעוללות היפים והאמיצים

על אלה צה"ל צריך להגן...עלאק עדכון אחרון - 05:16 15/10/04 מתנחלים תוקפים מתנדבים מחו"ל בדרום הר חברון - אבל איש לא נעצר מאת ניר חסון "ליווינו חמישה ילדים לבית הספר, פתאום קפצו עלינו חמישה אנשים לבושים כולם בשחור עם מסיכות על הפנים, בידיים היו להם אלות ושרשרות. הילדים התחילו לרוץ. אחד מהתוקפים הגיע אלי, הוא הפיל אותי והיכה אותי עם השרשרת על הגב. שכבתי בלי לזוז כדי שהם יחשבו שאני מתה ויעזבו אותי. כריס צעק, 'רק אל תפגעו בילדים', הם השכיבו אותו והתחילו לבעוט ולהרביץ לו עם האלות, כך מתארת קים למברטי, אזרחית ארה"ב ומתנדבת בארגון השלום סי-פי-טי - "צוותי שלום נוצריים", את התקיפה הראשונה שחוו מתנדבי הארגון - המנסים לסייע לתושבי דרום הר חברון - שאירעה ב-29 בספטמבר. "הם הפילו אותי על הריצפה, היכו אותי עם שרשראות, זרקו עלי אבנים ובעטו בי. אחרי חמש דקות הם עזבו אותי, הרגשתי שהפנים שלי רטובות, חשבתי שזו זיעה, כשנגעתי בפנים הבנתי שהם מכוסות בדם", סיפר כריס בראון, אף הוא אזרח אמריקאי, שהיה יחד עם למברטי באותו היום. השניים פונו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. בראון אושפז במחלקת כירורגית לב וחזה מכיוון שחור נפער באחת מריאותיו. למברטי שברה יד אחת ורגל אחת. ההתקפה הזו היתה הראשונה מבין שלוש התקפות שבוצעו, ככל הנראה, על ידי מתנחלים נגד המתנדבים הבינלאומיים שעובדים באזור. המתנדבים העידו כי תוקפיהם לבשו ציציות, ודיברו ביניהם עברית. לדברי המשטרה, אין מדובר בהתקפות ספוטניות אלא בקבוצה מאורגנת ואלימה במיוחד של מתנחלים. בכל המקרים הקפידו התוקפים להתלבש בשחור, לחבוש מסיכות סקי ולהגיע מצוידים בנשק קר - אלות, שרשרות ואבנים. המקרה השני אירע ביום רביעי שעבר. התוקפים זרקו אבנים לעבר מתנדב בודד, שהצליח לברוח. ביום שבת הותקפו שוב חמישה פעילים בינלאומיים. מתנדבת מ"אמנסטי אינטרנשיונל" ומתנדב מארגון שלום איטלקי נזקקו לטיפול, לאחר שהוכו קשות באלות. התקיפות אירעו בעת שהמתנדבים היו עסוקים בליווי ילדי הכפר טובה לבית הספר בכפר טועוונה. הילדים נזקקים לליווי מאחר והדרך לבית הספר עוברת בין ההתנחלות מעון לבין המאחז חוות מעון. למתנחלים באזור היסטוריה ארוכה של התנכלויות לתושבים הפלשתינאים, והילדים מפחדים ללכת לבית הספר. רבים כבר פרשו מהלימודים בשל כך. למרות ההיסטוריה האלימה של המתנחלים באזור, יש הרואים בהתקפות האחרונות משום עליית מדרגה. "עד עכשיו 'זכינו' רק לאבנים ולאלימות ספונטנית, לא להתקפה מתוכננת ממארב", אמר הרב אריק אשרמן, מארגון רבנים למען זכויות אדם, הפועל רבות באזור. הפעילים גם קובלים על אדישות המשטרה לתקיפות. "שכבנו שם פצועים במשך חצי שעה, עד שהגיעה משטרה. המתנחלים היו יכולים להרוג אותנו בקלות", אמרה לימברטי. עד עתה גם לא נעצר אף חשוד בתקיפות. "אם היה מדובר בתוקפים ערבים כבר היו עוצרים את כל הכפר ומוצאים את האשמים", אמר עזרא נאווי, פעיל תעאיוש. בשבוע האחרון מתקיימים דיונים בין הצבא לבין תושבי טובה ופעילי השלום כדי למצוא דרך בטוחה להעברת הילדים לבית הספר. צה"ל דורש שהפעילים הבינלאומיים יעזבו את השטח, והחיילים עצמם ילוו את התלמידים לבית הספר. אלא שהילדים הפלשתינאים מפחדים ללכת לבית הספר יחד עם החיילים, "אנחנו גם לא סומכים על צה"ל שימשיך ללוות ילדים פלשתינאים לבית הספר בכל בוקר", אמר נאווי. שגיא שלומי, דובר משטרת יהודה ושומרון אמר בתגובה, כי המשטרה מתייחסת להתקפות האחרונות במלוא הרצינות. "האירועים האלו הם חמורים במיוחד. מדובר בהתארגנות מחתרתית של ממש, שביצעה עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות ושוד. עד עתה ביצענו 14 חיפושים במעון ובחוות מעון, ועשרות שוטרים הוזעקו למקום בעת האירוע", אמר שלומי. מדובר צה"ל נמסר, כי מעתה יוקצה כל בוקר כוח שיאבטח את מעבר הילדים. גורם צבאי הוסיף, כי לא יינתן לפעילים הבינלאומיים לעבור באזור שכן ביניהם עלול להסתנן מחבל ולפגוע במתנחלים. "ברגע שפעילי השלום לא יהיו שם המצב יירגע", הוסיף הגורם.

למעלה