עוד טופיק שיהיה מעניין...

Cruvi7

New member
עוד טופיק שיהיה מעניין...

מתי התוודעתם לספרים של פראצ´ט? אני בגיל 11 נדמה לי. קראתי את צבע הכשף בהוצאה הישנה של כינרת(שהם חרא של מתרגמים). בשל העיצוב הדוחה, קראתי משהו כמו 30 עמודים וזנחתי את הספר. לשאר הספרים חזרתי משהו כמו אחרי שנה...

Death of Rats

New member
ובכן....

אני ממש לא זוכרת איפה שמעתי עליו לראשונה, אני חושבת שאולי זה היה באחד הפורומים פה בתפוז או שאולי קראתי עליו (אני תולעת ספרים. ספר של מאה עמודים לפחות ביום, בממוצע) אבל אני זוכרת שאז התחלתי נורא לרצות להשאיל ספר אחד שלו כדי לראות איזה אבל כל הזמן הייתי שוכחת ללכת לספרייה או שהייתי מוצפת בספרים ולא היה לי זמן לקרוא, בכל אופן, יום אחד זכרתי ללכת לספרייה והיו שם שלוש ספרים: פולחני כשף מעשי קוסמות אחיות הגורל. האמת היא שראיתי את הספרים קודם והתעלמתי מהם כי הם היו בחלק של הפנטזיה וספרי פנטזיה כבדים אני ממש לא אוהבת (עד כה הכי כבד שקראתי היה אבק כוכבים, וגם זה היה רק בגלל שרציתי לזהות את סגנון הכתיבה שלו כדי לדעת אילו חלקים הוא כתב בבשורות טובות ואיזה טרי פראצ´ט כי בשורות טובות הוא הספר האהוב עלי), אז עברתי מדף. בכל אופן הצלחתי להגיע למסקנה שהנה ספרי טרי פראצ´ט ואולי הם לא משעממים ומשמימים אחרי הכל. לקחתי את מעשי קוסמות, נראה הכי מענין מבין שלושתם. צדקתי. אחרי זה קראתי את פולחני כשף. קראתי את כולו בציפייה לאירוע ממש מענין. האירוע לא הגיע. החלטתי שהספרים מוצאים חן בעיני ומתנה לפסח קיבלתי כסף לספרים אז קניתי ארבעה טרי פראצ´טים ומההורים שלי קיבלתי את בשורות טובות, שנראה מאוד מפתה אפילו מהמדף בסטימצקי. בכל אופן, ארבעת הספרים היו: תרועת מוות (אני רגילה לקרוא לזה מורט אז, אר, תתרגלו) אור מופלא (שעדיין לא קראתי
) איש הקציר (הספר הכי טוב בסדרה עד כה לדעתי) צבע הכשף (ש... אר.... שהפסקתי לקרוא באמצע) השאר היסטוריה. למען האמת לא קראתי את כל סדרת הספרים. קראתי את חצי צבע הכשף פולחני כשף מורט מעשי קוסמות חצי אחיות הגורל (שיעמם אותי) שומרים! שומרים! ראי-נוע (בעברית ובאנגלית. התחלתי באנגלית, התייאשתי, עברתי לעברית ומצאתי באנגלית את הפירושים למושגים המענינים יותר... יש לציין שהתרגום "הועף לכל הרוחות" נשמע יותר טוב מ"בלואן אוואי"). איש הקציר Nanny Ogg´s Cookbook שליש סול מיוזיק (אני באמצע הקריאה) כמה עמודים מהוגפאד´ר שקניתי באושר גדול, קראתי ממנו בערך עשרה עמודים ואז איבדתי אותו ללא שוב. אבל יש לי אחר שאין לי כוח להתחיל כי אני עם סול מיוזיק... מחר אני נוסעת לקניון ושם בסטימצקי אני יודעת שיש מדף שלם של טרי פראצ´ט, אני מתכוונת לקנות לפחות אחד... יש לציין שמי שקרא את כל זה וממש *התענין* במה שהוא קרא הוא.... ובכן... כל הכבוד לו

*קליאו*

New member
אממ.. קולה כבוד?!../images/Emo9.gif../images/Emo105.gif

ובכן, אצלי הכל התחיל בבוקר אחד, למען האמת- ה-25 לשני, שבו לבתדודתי הקטה (היא יותר גדולה ממני ב-7 חודשים. והיא גם פה לידי.
) (אוכלת את העוגיות שלי
) הייתה יומולדת. אז נסענו לפיקניק, בלה בלה בלה..
.. התיישבתי על שמיכה, וקיבלתי 13495817313945713981485794879138579475193485719 על הראש. למען האמת, הם היו שבעה. (נדמה לי) אחד של זילזני, ועוד כמה, ואת צבע הכשף.
אותו התחלתי ראשון. ומאז זה התחיל. ישר רציתי את הבא, אבל הייתי צריכה לגמור קודם את שאר הספרים, אבל בכל מקרה, הספרייה המהלכת שלי - סליחה, בת דודה שלי
- השאילה את הספרים לפי הסדר (משום מה אני אוהבת אותם לפי הסדר, בניגוד לאחרים פה
), לא קראתי עדיין את כולם, כי עכשיו עברתי לאנגלית, וזה יותר איטי
אבל אני בעיקרון ב-Soul Music. מדהים. בעיקר עם המבטא המצחיק!
בכל מקרהה.. אני לא אעצור ולא אנוח עד שאני אקרא את כולם!
או שלא.
{
- ואני לא אעצור ולא אנוח עד אינויאשה...
} <<< אכן, זו הייתה נטע, בתדודה שלי. בד"כ לא מבינים על מה היא מדברת. העיקר שיש לה מיליוני ספרים בבית. נסלח לה.
{
- מזמנת את הלבנה *שלי*}
&

Jelly Beans

New member
אמ.. ../images/Emo60.gif

סתם מתחשק לי להגיב.. טוב אז אני התחלתי לקרוא את בשורות טובות בגלל המנהלת של הפורום (אור) והפסקתי אחרי איזה 60 עמודים בערך.. כי זה משעמם! נראה.. אולי אני ינסה לקרוא את זה שוב בעתיד יום טוב שיר

Jelly Beans

New member
רגע, אור ../images/Emo60.gif

הספר שאיבדת היה של טרי פראצ´ט?? שקראת רק איזה 30 עמודים ואז איבדת אותו
איזה זה היה? ולמה את לא הולכת לישון? את צריכה לקום ב-9 מחר.. למרות שאת בכל זאת מתעוררת כל יום ב-7 .. תזכירי לי לחפש חינה מחר! אוי.. איך אני יקום.. היום התעוררתי בשתיים בצהריים.. אז איך אני יקום בתשע מחר?? איזה סיוט! יום טוב שיר

Brutha

New member
זה היה בוקר סתווי נאה בלונדון

ומה אפשר לעשות בבוקר סתווי נאה בלונדון אם לא לקנות ספרים? חו"ל או לא? אז בין השאר, וכנראה הקניה היחידה שאני לא מתחרט עליה, קניתי ספר בשם "טרילוגיית האלים". בעצם אלה היו "פירמידות", "אלים קטנים" וHogfather בכריכה אחת. למרות ששלושת הפסרים האלה מהווים שלושה רבעים מכל הספרים של טרי פראצ´ט שקראתי מימי(הרביעי הוא "אחיות הגורל") אני מבקש שתאמינו שזה לא מבחירה - קשה להשיג ספרים בכלל וספרים טובים בפרט באיזור מגורי.

Neomi Dyllen

New member
נתקלתי ב"צבע הכשף"

אצל חברה טובה אבל בגלל התרגום הזוועתי לא יכלתי לקרוא אותו לכן קניתי אותו באנגלית. לקרוא את טרי פראצ´ט בעברית זה בזבוז זמן,יש כ"כ הרבה משחקי מילים בספריו שאף מתרגם לא יצליח לקלוע למטרה.

ganooov

New member
אז כנראה שלא קראת את מכשפות בחו"ל

בעברית, זה תרגום מעולה (למעט בעיה קטנה בתירגום כאוש לתוהו ובוהו). בכל אופן אני נתקלתי בטרי פראצ´ט לפני בערך 3 שנים, כשאחי קנה את צבע הכשף.

hatul

New member
מכשפות בחו"ל הוא אחד האהובים עלי :}

בייחוד גריבו :} אהבתי גם את איש הקציר (קראתי אותו שוב :} ) קראתי את בשורות טובות בתרגום (והגהה) דיי גרועים, לא זוכר באיזו הוצאה. אהבתי את צבע הכשף, מורט... בעצם, נראה לי שאת כל ספרי טרי פראצ´ט

Neomi Dyllen

New member
אם יש לי את האפשרות

לקרוא את המקור זה תמיד עדיף בעיני למרות שזה לוקח קצת יותר זמן,אם אפילו שמות הספרים הם משחק מיךים איך אפשר לומר שתרגום ואפילו תרגום מעולה יכול להתחרות במקור.הרי רק לשם:"Mort" יש כבר שני פירושים,אז לתרגם את זה בתור מורט,או בתור מוות?

ganooov

New member
סתם שתדעי: Mort בפירוש מילולי זה:

תרועת מוות (כן! כן!), ו-מוות.

Dorfl

New member
אהה, לא ראיתי שכבר כתבת את זה

ודרך אגב, כתוב בספר שזה קיצור של מורטימר, כי זה הרי קיצור של השם של הדמות הראשית, ששמה המלא הוא מורטימר.

Neomi Dyllen

New member
אני יודעת מה פירוש השם מורט

גם כמוות בצרפתית וגם כשם קיצור למורטימר,הבאתי את זה בתור דוגמה לבעיית תירגום,איך למשל הייתם מתרגמים שם כמו:"The fifth elephant"?הפיל החמישי? הרי יש כאן משחק מילים מטורף:"the fifth element"-"the fifth elephant".

Dorfl

New member
נכון, אני כבר התחלתי שרשור בנושא

אבל אנשים מתעלמים ממנו בינתיים.

N a a t z

New member
האלפנט החמישי../images/Emo35.gif../images/Emo4.gif../images/Emo181.gif

זה הדבר הטוב ביותר שעלה לי בראש...
אפשר בסוף להסביר את המשמעות. סוף/התחלה.

ganooov

New member
המילה מורט נמצאת ברבה מאוד שפות

ועתיקה יותר מכולנו. בכל אופן, בספר הוא השתמש במשחק מילים, וקיצר את מורטימור למורט.

Dorfl

New member
סתם כדי שתדע את האמת:

התרגום של שם הספר הוא אכן "תרועת מוות", אבל התרגום של המילה באמת הוא "מוות" (מצרפתית, לא מאנגלית). אני גם חשבתי שזו רמיזה ל- Mortal, אבל זה כבר סתם ניחוש. זה שמורט זה מוות בצרפתית זה בדוק.

...../images/Emo19.gif

אני גם בגיל 11, קראתי את בשורות טובות (בהמלצת אור) ונורא התלהבתי ממנו...ובערך שבוע אחר כך התחלתי את צבע הכשף, ואני מתכוונת להתחיל את אור פלאי בקרוב...

אהה...../images/Emo19.gif

ומתי שמעתי עליו לראשונה? כשהייתי ממש קטנה. אח שלי היה מכור לטרי פראצ´ט...והוא היה מזמזם מדי פעם "אני אנשים מכוסים בדגים..." ואני לא הבנתי על מה לכל הרוחות הוא מדבר

למעלה