ספרות והנדסה

עופר D

New member
ספרות והנדסה

שלום לכולם. וידוי קטן לפתיחה - אני מהנדס מכונות, ואני אוהב מאד את המקצוע. לדעתי מקצוע מרתק. ובכן, הבעיה הקטנה של המקצוע שהקשר בינו לבין ספרות קלוש משהו. עורכי דין, רופאים, מתמטיקאים, מנהלים, כלכלנים, בלשים וכו', זכו לייצוג ספרותי מפואר ביותר, ואילו מהנדסים? לא ממש. ובכל זאת, כמה ספרים טובים קראתי, הנוגעים לתחומי ההנדסה: שני ספריו של פרימו לוי: "הטבלה המחזורית" ו- "מפתח כוכב". הראשון מתאר פרשיות אוטוביוגרפיות של לוי כמהנדס כימי. השני מספר את סיפורו של מנהל עבודה העוסק בהרכבות תעשיתיות שונות (מגדלי קידוח, אסדות, מתקנים כימיים וכד'). כתיבה נפלאה שמעבר לסיפור האישי של לוי, מרוממת את תדמית המקצוע לדבר שהוא באמת - מקור סיפוק לעוסקים בו. ספרו של פול תרו "חוף מוסקיטו" העוסק במהנדס גאון משוגע, שמקריב את משפחתו על חזון הנדסי מטורף. בלב הסיפור העלילתי נמצאת ההנדסה, שמשחקת תפקיד ראשי בספר. "המהנדס דרוז'ינין" - ספר שכוח אל של סופר בשם קנדיבה. את הספר קיבלתי מאבי, אותו הוא קרא בנעוריו (לפני יותר מ- 50 שנה), ואני בספק אם הוא מוכר למישהו ממשתתפי הפורום (אשמח לדעת). הספר מספר על מהנדס מגלומן המרים פרוייקט ענק לניצול אנרגיה גיאוטרמית. קראתי לפני המון שנים ומאד נהניתי. "דמיון של מהנדס" - ריים פיטר, מהנדס אזרחי, שביצע פרוייקטים גדולים וידועים (מרכז פומפידו בפריז, בניין האופרה בסידני ועוד). זה אינו ספר "ספרותי" כי אם סיכום אישי של עבודתו. מרתק. זהו כל מה שאני מכיר. כל תוספת תתקבל בברכה. עופר

ל א

New member
"אורנוס" מרסל אמה

המלצתי עליו לא מזמן. בכל אופן, אחד הגיבורים הוא מהנדס, אם כי זה לא תוםס מקום כלשהו בעלילה. אבל תקרא בכל זאת. ספר טוב

האמת היא

שאני אישית לא משתגעת על לקרוא ספרים על מהנדסים, למרות שאני מהנדסת חשמל ומאוד אוהבת את המקצוע. בכל אופן, אני לא בטוחה שזה מה שאתה מחפש אבל בספר "מחשבות על מחשבות" של ג'ונתן מילר (הוצאת עם עובד), שהוא ספר עיוני על פסיכולוגיה, יש דיון מעניין על הקשר בין הנדסה לפסיכולוגיה ואיך התפתחות הטכנולוגיה במלחמת העולם השנייה קידמה את הפסיכולוגיה. אני לא יודעת עד כמה זה מדוייק, ובכל זאת בתור מהנדסת זה היה די מעניין לקרוא על מושגים כמו "יחס אות לרעש" או "תורת האינפורמציה" מנקודת מבט קצת שונה ממה שאני רגילה.

הדלת הנפתחת אל הקיץ של הינלין

מדע בדיוני קודם כל. הגיבור הור מהנדס וממציא. הספר הכי אופטימי של הינלין. ספר ממש שווה באופן עקרוני אם כי אזל בחניות ממזמן. ענת

2_be

New member
בתור עוד מעט מהנדסת../images/Emo9.gif

שקוראת המון ספרים, אני חייבת לציין שאף פעם לא חשבתי על זה ככה. אבל נראה לי שיש לי נימוק משכנע למיעוט הגיבורים המהנדסים בספרים. כשאתה מדבר על רופא אתה יכול להזדהות עם העבודה שלו, היא ברורה לך (רופא, חולה, מחלה), כשאתה מדבר על עורך דין גם ברור לך מה הוא עושה ובלי להבין הרבה במקצוע תוכל להבין מי נגד מי (תובע, נתבע, שופט) לעומת זאת כמה אנשים יעניין אותם לקרוא על מהנדס שעסוק בעיבוד אותות
בכל מקרה, אני הוסיף את חלק מהספרים שכתבת לביקורי הבא בסיפריה

עופר D

New member
הגם אתה?

הגם אתה במקצוע? טוב, לא ברור מה נוכחות המקצוע, אבל לא נגזים בשינוי שם. בקשר לפרימו לוי, שעליו כתבת השבוע, האם ידועה לך סיבת התאבדותו? עופר

ל א

New member
אני לא. ל א בשבילך.

סיבת התאבדותו לא לגמרי ידועה. הוא גם לא היחיד מהסופרים ניצולי השואה שהתאבדו- קדם לו ז'אן אמרי. בד"כ נוטים לייחס את ההתאבדויות הללו לשילוב של רגשי אשמה ורגשי טינה. אבל זו רק השערה.

roni64

New member
"בית חרושת למוחלט" של צ'אפק

גבוריו, למיטב זכרוני, מהנדסים.

een ogenblik

New member
גם אני חשבתי, אבל

בתחילה מופיע המהנדס, ממציא הקרבורטור החדשני, אבל די מהר הסיפור זונח את ההנדסה, ועובר למחוזות אחרים.

emily play

New member
הומו פאבר למאכס פריש

לא יודעת אם לזה בדיוק התכוונת. הגיבור הוא מהנדס אבל הספר לא עוסק בעיסוקו, וחוץ מזה המנהדסים יוצאים שם די רע. אבל הוא שווה קריאה גם בלי שום קשר.

עופר D

New member
איך שכחתי - "המטרה"

ניתן להגדירו כרומן הנדסי/ניהולי. בעיקר ניהולי. בדרך סיפורית בחר אליהו מ. גולדרט (ישראלי) להעביר את עקרונות תורת הניהול שאותה פיתח .T.O.C (תורת האילוצים). הסיפור קולח ומהנה, במיוחד למי שקרוב למקצוע, אבל לא רק. זהו הראשון בסדרת ספריו בנושא. האחרים: "זה לא מזל", "ערימת השחת", "שרשרת קריטית" ועוד אחד חדש שטרם הספיקותי, גם הם סיפוריים (למעט ערימת השחת) ובהחלט מהנים. יש חשיבות לסדר הקריאה, וה- "מטרה" בהחלט גם הקל יותר. מומלץ. גם למי שאינו מהתחום עופר

למעלה