סביבה נכונה

angelli

New member
סביבה נכונה

"...המתאמץ בימי חייו, ובוחר בכל פעם בסביבה טובה יותר - הרי הוא ראוי לשבח ולשכר. ...לא מטעם מחשבותיו ומעשיו הטובים, הבאים לו בהכרח בלי בחירתו, אלא מטעם התאמצותו לרכוש לו סביבה טובה המביאתו לידי המחשבות והמעשים האלו. בעל הסולם, מאמר החרות. הייתי רוצה לברר מה היא סביבה טובה יותר ואיך רוכשים אותה? כיצד צריכה להיות ולהיראות סביבה טובה עבור הילד? אשמח לתגובתכם

מודי17

New member
בחירת סביבה טובה

כפי שאני מבינה- היא סביבה שעוזרת לי להגיע למטרה, סביבה שמטרתה להגיע לאלוקות, לגילוי הבורא על ידי אמצעי של קשר ביניהם מעל האגו. ככל שאני מחשיבה אותם כחכמים ויודעים יותר ממני, מתוך גאוה ורצון להשתוות איתם, הטבע שלי כבר עושה את העבודה- דוחף אותי להשקיע , ליגיעה, להתגברות על מכשולי האגו.. (שנוטה תמיד ליחס לי עליונות ..) ואז- כשאני מגיעה למכשלה הבאה - נדרש ממני "סביבה טובה יותר"- כלומר להגדיל עוד את חשיבות הסביבה הזו בעיני, כדי שתאפשר לי להמשיך להתקדם. לגבי ילדים- להבנתי, הם לא שונים מבוגרים מבחינה זו. התפקיד הוא שלנו ההורים לתת להם דוגמא אישית (ואם מתאפשר- גם סביבה חברתית) שמעריכה אותם דברים

angelli

New member
אבל איך אני רוכשת אותה?

אוקי מסכימה המטרה שלי לגלות את מטרת הבריאה . איך אני עושה זאת בפועל, מה הם האמצעים?

סמדר 620

New member
חנוכה זו הזדמנות לברר באמת

מה קרה לנו כהורים? בחרנו לילד שלנו סביבה שתחזיק אותו עד שנחזור מעבודה, והסביבה הכי טובה שנמצאה לילדים אלו היו הקניונים שופעי הרעש ומדרבני הצריחה והצריחה או לחילופין מופעי תרבות כגון פסטיגל העיקר שלילד תהיה תעסוקה ואמא תהיה רגועה. אפילו שאנחנו יודעים ומודעים להשפעת הסביבה על הילד אילוצי החיים גורמים לנו להפקיר את ילדינו לכל מיני "סביבות" הרסניות רק כדי שאשב בשקט ואוכל לעבוד עצוב לי.

angelli

New member
כמו שכתבתי למטה

אני באמת לא מחפשת את השקט ,אני בדאגה שאני תלויה בהמון גורמים מסביב ושאני חייבת לזרום ולהסתדר עם התנאים שאני נמצאת . הרבה דברים הייתי רוצה לשנות כדי להבטיח לילדים סביבה טובה יותר..

מודי17

New member
אבל , סמדר..

את היא זו שהחליטה שיותר חשוב לך לעבוד בשקט (כדבריך) מאשר להיות עם הילדים. נכון שלעיתים החלטה אחרת היא רק לקחת כמה ימי חופש- ולפעמים מדובר במחיר כבד יותר של סיכון מקום עבודה (אבל- את יכולה לבחור או לחפש אחר..) וכו'... את היא זו שבחרת מהו הבילוי שאת מסדרת להם בנתיים. נכון- הבילויים הזמינים ביותר הם לעיתים לא הטובים, והכנת מסגרת איכותית מראש דורשת התארגנות מראש והרבה יותר מאמץ, אבל... הרי החופשות האלה ידועות לנו הרבה זמן מראש.. ובכל זאת- שלחת אותם להסתובב בקניון או לצפות בפסטיגל בלי שמישהו ממש הכריח אותך, "מרצונך החופשי"... אז...למה את עצובה?? אני מניחה שבין השאר בגלל שהסביבה שלך כאילו מחייבת אותך לנהוג כפי שאת נוהגת, כפי שאת לא באמת מאמינה שטוב ונכון... אז אולי כל מה שאת צריכה כדי שיהיו לך את הכוחות לבחור אחרת ולארגן אחרת את הסידור לילדים וחינוכם- הוא בחירת הסביבה המתאימה לעצמך, סביבה שמחזקת את הערכים שאת מאמינה בהם, ונותנת לך את הכוחות הדרושים לפעול בהתאם

Rinat 789

New member
אם כבר מדברים על ילדים, יש לי מה לומר בנושא:

מאוד מפריע לי כל הפרסומות הפרובוקטיביות בתחנות האוטובוס שם אני מחכה עם בתי, או בחנויות אופנה ושלטי ענק שגם בתי חשופה להם שלא לדבר על קליפים ברשת, טלביזיה וכדומה נמאס לי שבתי נחשפת לפרסומות שבכלל לא מקדמות אותה אלא מראות לה שאישה צריכה להראות רזה, יפה וכזו שמושכת גברים אני לא מבינה, יש לנו ילדים קטנים ...למה לקלקל אותם דרך כל הפרסומאים הללו שעושים את כל המאמצים לעשות כסף על חשבוננו???????????

angelli

New member
אם זה היה תלוי בי

הייתי פשוט זורקת את הטלוויזיה מהבית או לפחות מנתקת את כל התקשורת , אבל עוד פעם הילדים לא יתנו לי לעשות את זה, כי הם מושפעים מהחברים ,ביתי הספר ,תיכון

angelli

New member
הי מודי תרשי לי לא להסכים איתך

קודם כל אין לנו חופש בחירה בשום דבר, עצוב לה, כי לא הכל תלוי בה יש עוד המון גורמים מסביב, בעל משפחה,זה גם תלוי בני כמה הילדים. היום את לא יכולה לרצות במקום הילדים יש להם רצונות משלהם וסדר אדיפות. אני למשל יש לי ילדים כבר גדולים ולא כל מה שמעניין אותי מעניין אותם. כי עוד פעם הסביבה משפיע, על איזה מסגרת איכותית את מדברת איפה היא קיימת היום? נושא מאוד לא קל

סמדר 620

New member
זהו, שאין כלומר חוץ מהסביבה הדתית

ששם הקהילה יוצרת סביבה מטפחת וגם הם נמצאים בבעיה כי כפי שאמרה רינת, מספיק שאתה לוקח את הילד לסביבה החיצונית הוא נחשף לפרסומות, לשיחות, לאנשים שבאמת לא מקפידים על הופעה חיצונית סבירה, על שיחה בלשון נקייה ועל תכנים מתאימים. כ"כ אנחנו שקועים בתוך עולם צרכני ועולם רדוד, שהסביבה הכי בטוחה לילד מבחינה נפשית, התפתחותית זה בבית וגם שם לא ניתן אם יש גורמים משפחתיים, שאינם מכירים כי החברה שלנו משפיעה באופן שלילי על מוחו ונפשו של הילד. נראה לי, ששיחות על המצבים בהם נתקל הילד יכולים ליצור לו מערכת הגנה סביבתית מעניין להביא כאן איזו התפתחות של שיחה כזו...

זמרה

New member
סביבה טובה היא סביבה שמחברת אותך לטוב

על פי חכמת הקבלה אותו הטוב נקרא האור הממלא את הכלי שלנו. הכלי שלנו הוא הרצון שלנו שמניע אותנו לקבל את כל מה שמספקים לנו החיים האלה, בהדרגה מתעורר בנו אותו רצון שכבר לא מסתפק במה שמציעים החיים האלה ומחפש משהו אחר..חדש...גם אם עדיין לא ברור מה, ואז מגיע האדם ללמוד בסביבה שעוזרת לו לברר את הדבר החדש הזה
בעל הסולם כיוון שהיה מקובל דיבר על סביבה רוחנית שיכולה לעזור לאדם למצוא את החיבור אל הטוב, כלומר, את מטרת חייו - והמטרה על פי חכמת הקבלה היא גילוי כח הנתינה והאהבה השולט במציאות, או במילים אחרות "הבורא". אנחנו נמצאים בסביבה אחת שקשורה בתוכה בכל הקשרים האפשריים - כמו תאים בגוף החי, ואת זה אנחנו צריכים לגלות - את קשר האהבה שבונה את המציאות הרוחנית, שאנחנו - על פי מה שאומרים המקובלים - כבר נמצאים בתוכה!

angelli

New member
שזה אומר שאני בעצם

לא צריכה לחפש סביבה או לבנות אותה אלא לגלות, אם אני מבינה נכון אנחנו כבר נמצאים בסביבה נכונה? ניראה לי שאני מפספסת פה משהו...

זמרה

New member
נכון - את צריכה לגלות שהיא קיימת..

כי כל העולם על פי חכמת הקבלה נמצא כבר במצב של שלימות ונצחיות - ורק האדם נמצא כלפי אותה המציאות הזאת של העולם - בהסתרה, כי האגואיזם שלו מכתיב לו את תכונות העולם שהוא רואה, למשל: מציאות מוגבלת, תלויה בזמן, חומרית וכו'... אם האדם בוחר להתעלות מעל התכונה האגואיסטית הטבעית שלו הוא יכול לפרוץ לתוך אותה מציאות שלמה ונצחית, ובכך עוזרת לו סביבה (חברה) שהיא נקראת "טובה" כי היא מדמה עבורו (עד שהוא יגלה שזה באמת אמיתי) את אותה מציאות של כח אינסופי של שלימות, והיא עוזרת לו לשחק את המצב המושלם...כמו ילד שמשחק במכוניות עד שהוא הופך לבוגר ורוכש לעצמו מכונית אמיתית

סביבה לילדים, וסביבה למבוגרים

אני חושב שילדים צריכים סביבה שתחנך ותראה להם דוגמאות חיוביות של חיבור והדדיות, של אהבה ללמד אותם שיתוף ומחשבה על הזולת על ידי תרגילים ומשחקים של הפריה ויצירה יחד אני גם חושב שילדים מאוד פתוחים לרעיונות, ולכן אפשר לדבר איתם "גבוה", אפשר להסביר להם על העולם, על חוקים בטבע, ועל עצמם, ולהדגים להם את התלות ההדדית בניהם ע"י משחקים מוחשיים. אמנם זה יהיה מאוד מאתגר ליצור חברת ילדים כזו מפני שהם מביאים השפעות שונות מהבית ולכן גם הבוגרים צריכים איזה סוג של סביבה תומכת המעודדת ומעניקה ערכים ודוגמאות חיוביות, דוגמאות שכמעט לא אפשרי לקבל מהטלויזיה בימינו

זמרה

New member
בחכמת הקבלה הכל תלוי בסביבה.

האדם קונה רצונות מהסביבה, ולכן אנחנו רואים איך הילדים רצים אחרי כל דבר חדש שהם רואים אצל החברים שלהם...(זה מה שעמוס רולידר מדבר עליו בהרצאה ששמתי למעלה). הנה קטע של בעל הסולם שמדבר על האדם והסביבה: על דרך זה כאן, האדם בתור "מצע" נתון בתוך הסביבה, דהיינו, בתוך החברה, והוא מושפע ממנה בהכרח, כמו החטה מסביבתה, כי המצע הוא רק צורה גלמית, וע"כ מתוך המגע ומשא התמידי שלו עם הסביבה והחברה, הרי הוא מתפעל על ידיהם במהלך הדרגתי, של סדר מצבים בזה אחר זה גורם ונמשך (מתוך מאמר החרות)

בחיים בכלל הכל תלוי בסביבה, לא רק בקבלה

תגיד לי מי החברים שלך ואומר לך מי אתה

מודי17

New member
אנג'י וסמדר..

האדם הוא רצון לקבל, שפועל בנו באופן אוטומטי וכל הזמן מחשב חישובים ומכוון אותנו תמיד (!!) לאן שהוא מכריע כ"טוב" יותר. לא יכול להיות אחרת.. אז אם , כמו שסמדר כתבה, היא בעבודה במקום להיות עם ילדיה, זה בגלל שהרצון לקבל שלה הכריע שזה יותר "חשוב". (ונכון- בשיקולים נכנסים המון גורמים).. ואם אני מודיעה שאני "מתה מעייפות" אבל בדרך למיטה עושה עוד מליון דברים בבית, זה בגלל שהחשבון הפנימי מכריע שבעצם יותר חשבו לי שהבית יהיה מסודר וכו'- אני סתם מתוסכלת כאילו שאני פועלת בניגוד לרצוני.. גם לי יש ילדים גדולים, וההבדל העיקרי הוא שאני לא יכולה לקבל החלטות "שרירותיות" בבית, אבל שינויים שנובעים מערכים אמיתיים- ודאי וודאי!! זה יותר קשה , אבל מכריח אותי להיות יותר אמיתית ולהתמודד עם שאלות והתנגדויות ענייניות ובוגרות..

למעלה