נשימות

eliranashky

New member
נשימות

שלום לכולם אני נתקל בבעיה קטנה ואשמח לשמוע את דעתכם בעניין אני יושב ועוצם עיניים ומנסה להתרכז בנשימה אבל כשאני מנסה להתרכז בה היא פשוט מפסיקה לזרום באופן טבעי ואז יוצא מצב שאני מרגיש שאני כאילו מנשים את עצמי וזה לא קורה באופן אוטומטי...
יש לכם עצות בשבילי בבקשה?

Mist2

New member
להפסיק לתרגל מדיטציה זו

במיוחד אם התרגול ללא הדרכה מסודרת.
אתה מוזמן לקרוא כאן תשובה מורחבת על הנושא - הקליק כאן.

mydearudi

New member
אתה מתאר תרגול התבוננות בנשימה

א. כשלא שמת לב לנשימה- הנשימה ממילא לא באמת זרמה, אלא באופן רדוד ואוטומטי. מאפייניה הם נשיפה לא יעילה: שאריות משמעותיות של אויר בריאות (כשליש) ושאיפה רדודה עם הפסקות לא סדירות ביניהן.
נשימה אוטומטית אינה מספקת לתהליכי למידה למשל.
לדידי (ולא לדעת כולם..) ברמה קיומית- כשאתה בנשימה אוטומטית אינך קיים- ואני מעודד אותך לבדוק את האמירה.
כשאתה יוצק תשומת לב לתהליך קורים דברים מופלאים וביניהם אתה מתעורר לזרימה הלא- סדירה של הנשימה, היא הופכת מודעת, מעגלית, תחושות של עודף/ חוסר אויר עשויות לעלות וזה לא תמיד נעים ועלול לעורר פחד.
האם הקשבת גם למרחב הפנימי שעוטף את תחושות תהליך הנשימה?
לסיכום לדעתי הקשיים ואי הנעימות טפלים יחסית למתנות שמגיעות עם ההתעוררות. בהצלחה

eliranashky

New member
התבוננות

שאלה אחרת..
האם במקום להנשים את עצמי אמתין שהנשימה תקרה מעצמה זה בסדר?
ניסיתי לעשות את זה וקורה שאני לא נושם בערך 15 שניות ואז בבום הגוף מכניס אוויר ומוציא ואז שוב הפסקה של כמה שניות ... זה מרכיש לי בסדר וטבעי...
מה דעתכם?

mydearudi

New member
'בבום' מוזר..

כשהגוף והחשיבה רגועים הפסקת נשימה ל 15 שניות מוכרת לי.
אבל אז אתה מתאר שאיפה "בבום" אז בחוויה שלי זה קורה אם נעלמתי כלומר לא הייתי מחובר לגוף.
בבקשה תתאר איפה תשומת הלב שלך?
והייתי רוצה לבדוק אתך אפשרות נוספת: האם עולה חרדה בעקבות עצירת הנשימה?
שאיפה בעיקרון אמורה להתרחש בנעימות, כאילו אתה מריח פרח.

eliranashky

New member
תשובה

היי
לגבי התשומת לב שלי היא נמצאת בהווה בציפיה לנשימה או שאיפה... מידי פעם אני מאבד מודעות אבל מיד מחזיר שוב להתבוננות בנשימה..
לגבי הבום שתארתי התכוונתי לכניסה רציפה של אוויר כמו הרחת פרח שתארת ..זה מרגיש לי נעים..
ואין חרדות כלל זה טבעי לי שהגוף לא מכניס אוויר .. זה יוצר מין נינוחות כזאת ואז שהאוויר נכנס זאת הרגשה נעימה של השלמת החוסר
&nbsp
השאלה שלי האם אני מתבונן נכון כשאני נותן לגוף לנשום או לא לנשום כחלק מההתבוננות...?

mydearudi

New member
ברגע שאתה מתבונן בנשימה היא הופכת רצונית

אז אי אפשר שלא לשלוט בה.
ניסוי: נסה להתבונן בתנועה הגופנית של הנשימה- אולי זה מפחית מעט את השליטה?

נזכרתי בהנחייה של אושו- תרגיל התבוננות בהפסקה שבין השאיפה לנשיפה ולהיפך:
https://www.youtube.com/watch?v=lhMp2FZvCw8

eliranashky

New member
לסיכום

כשאני מתבונן יש לי 2 אופציות א.להנשים את עצמי במעגליות של שאיפה ונשיפה ב.לתת לנשימה לזרום לבד כאשר במצב הזה לפעמים אין נשימה פתאום יש נשימות קצרות או ארוכות ואז הפסקה קצרה או ארוכה... בעצם אין סדר... השאלות הן מה מבין שני המצבים האלו עדיף? והאם ניתן לתרגל את שתי המצבים האלה?

mydearudi

New member
אתה עדיף :)

הנוכחות הערה שהינך עדיפה על שתי האופציות. הישאר ער חי וסקרן לתהליך ואם נעלמת אז היה סקרן גם בקשר לזה..
&nbsp
ולדעתי האפשרות השנייה כלל לא קיימת כשאתה מתבונן בנשימה..
&nbsp
ואם קיימת הפסקה בנשימה- זו הזמנה להתבוננות- להכניס בפאוזה מודעות סקרנית.

זה נכון ונפוץ - אצל מתחילים. בלבד.

התבוננות על הנשימה "הופכת אותה לרצונית" רק אצל מתחילים. חלק חשוב מהעניין הבסיסי הוא ללמוד כיצד להתבונן עליה מבלי להפריע לה.

mydearudi

New member
למה זה חשוב?

בחווייה שלי, כשאני מפנה את תשומת הלב הנשימה משתנה גם עכשיו, מעולם לא ניסיתי לעדן את ההשפעה. נכון- אני מרגיש שעם הזמן אני מתבונן בזה יותר ויותר ברוגע ומרחוק.
מעבר הנשימה מאוטומטית רדודה לרצונית מעגלית ומלאה מלווה בהמון יתרונות לערנות ולתהליכי למידה, אז לא הבנתי את המטרה?

נ.ב.
תרגיל ההתבוננות של אושו בהפסקות הנשימה שבין נשיפה לשאיפה ולהיפך מדגים את העניין כי כשניסיתי הנשימה הופכת מעגלית. תרגיל מרתק ומלמד בעיני!

שני דברים...

העניין הראשון - התבוננות
כשהתודעה מתבוננת, הנשימה לא מופרעת. להיפך.
כשהתפקוד המחשבתי מנסה להתבונן על הנשימה, הנשימה מופרעת.

העניין השני - איכות הנשימה
הנשימה מתנהלת 24 שעות ביממה, על-ידי מערכת אוטונומית המפקחת עליה. כאשר מישהו מנסה להתערב בה, בין אם הוא מנסה לשפר אותה ובין אם מסיבה אחרת, הוא בדרך כלל פוגע באיכותה, מפני שהנשימה היא תהליך אוטומטי. השרירים הרצוניים אינם יכולים לחקות את פעולת הנשימה הטבעית; ותרגילי נשימה אינם יכולים לדעת מתי ואיך מוטב לנשום מרגע לרגע. רק המערכת האוטומטית יכולה לדעת את זה (כשלא מפריעים לה).

בגדול, יש ארבע רמות אפשריות שונות לנשימה:
1. הרמה הנמוכה ביותר - בדרך כלל מתרחשת כאשר מישהו מנסה להתערב בנשימה. לרוב זוהי לא בעיה בכלל, מפני שאחרי כמה רגעים הוא שוכח מזה ופונה לענייניו והנשימה יכולה לחזור מיד לרמתה הנאותה יותר. הרמה הנמוכה בעייתית רק אם היא נמשכת זמן רב.

2. הרמה הנפוצה כיום - הנשימה התמידית הרגילה, לאורך היממה. היא טובה לאין שיעור יותר מקודמתה, אך לרוב עדיין איננה טבעית לגמרי, מפני כל מיני הרגלים שגויים שהצטברו (תנועתית, רגשית ועוד), המפריעים לה מעט, במידה מסויימת. זה לא נורא - זה רק פחות מופלא ממה שהטבע יכול, במצבו הבלתי מופרע. הדרך לעבור מהרמה הזאת לרמה הבאה, היא ללמוד להפסיק להפריע לנשימה. זהו לימוד מהנה.

3. הרמה הגבוהה יותר - הנשימה חזרה להיות טבעית ובלתי מופרעת. כאמור, מדובר בתהליך נעים, אפילו מאוד.

4. הרמה הגבוהה ביותר - בנוסף להיותה טבעית ללא הפרעות, נעשה בה שימוש מיומן המאפשר לה להשתדרג ולהתעדן בהדרגה, במגוון נקודות האפשריות לה.

mydearudi

New member
כייף לקרוא תשובה כ"כ מוקפדת

בבסיס אני לגמרי מסכים ומכיר את שכתבת.
וסדר העדיפויות לדידי הוא זה שקובע עד כמה נתערב בנשימה:
1. הכי חשוב: נוכחות- ערנות + תהליכי למידה. אלו זקוקים ליותר חמצן ופינוי פסולת. משמע נשימה מודעת ומעגלית, לא לכול אורך היום.. וכן על חשבון האופטימום שבמנגנון הטבעי, מסכים שהגוף יודע מה הכי נכון עבורו.
לדוגמא, תהליך נשימה מודע מפחית co2 אבל השרירים זקוקים לרמה של 3.2% כדי לספוג חמצן באופן מיטבי.
2. תהליכי שיקום.
לדוגמא בעיסוי רפואי/ רקמות עמוק יש צורך בנשימה מוגברת. שוב זמנית.
3. אימון גופני ואימון קואורדינציה.
התפקוד שלנו רווי קואורדינציה
קואורדינציה היא בסיס לערנות, בעיקר זו הקיומית.

mydearudi

New member
והנה גם אושו טוען כשאינך נושם אינך בעולם הזה

https://youtu.be/lhMp2FZvCw8?t=152
&nbsp
והוא מחדד ומקצין את האמירה שלי: אושו מכוון לאותה הפסקה רגעית שבין שאיפה לנשיפה (ולהיפך) ולא רק כשאינך מקשיב לנשימה.

ויפאסאנה

שלום אלירן

מעיון בשרשור הבנתי שמדובר בויפאסאנה.
או ליתר דיוק - אנאפנה (התבוננות בנשימה).

במקרה כזה, הודרכת ודאי מה לעשות כאשר תופעה זו שציינת מתרחשת.
זה נפוץ אצל מתחילים, שכאשר הם מנסים להתבונן בנשימתם, היא מופרעת.
לכן אולי התייחסו לזה באופן כלשהו כשהדריכו אותך.

למצב נפוץ זה שתואר, יש מגוון צורות התייחסות, בהתאם לשיטת ההדרכה ולאסכולת התרגול.
האם תוכל להגיד לי באיזה פורמט למדת את המדיטציה הזאת? קורס? וכו'? והאם אתה זוכר התייחסות לנקודה זו כשהדריכו אותך?

eliranashky

New member
היי בן

התחלתי לתרגל לאחר קריאת מאמרים
שמתי לב שהיא מופרעת ברגע שאני מתבונן בה
ואז חפשתי פתרונות ברשת ולא מצאתי
השאלה היא האם לא לנשום ולחכות שזה יקרה לבד זה הפיתרון?
&nbsp

למעלה