נשימות

אם זה בעקבות קריאת מאמרים

ואין לך בסיס מתאים כלשהו, אז זאת לא ויפאסאנה.
זה משהו.
יכול להיות שזה משהו טוב ומדהים, אין כל מגבלות עקרוניות.
משהו שאתה עושה, בהשראת מאמרים שקראת אודות ויפאסאנה*.

* אפשר אפילו להגיד, משהו שהמצאת (שיכול להיות שהוא במקרה אפילו מאוד דומה לויפאסאנה ויכול להיות שלא. חשוב להבין, עם זאת, שויפאסאנה איננה רק טכניקה שיושבים ועושים, אלא זהו תהליך עמוק מאוד, בעל אינספור שלבים).

ובכן, הייתי אומר שהשאלה הראשונה יכולה להיות, במקרה כזה, בתור התחלה:
האם זה נעים לך?
האם זה טוב לך?

משאלתך הראשונית בשרשור אני מבין שלא בדיוק. אני מבין שאתה מנסה לעשות משהו שקראת ולא הולך לך כל-כך. אני מבין, שאתה בעצם רוצה להצליח לעשות שימוש טוב יותר במה שקראת.

אז במקרה כזה, אני מזמין אותך לצרף קישור למאמר שקראת, כדי שאוכל להתייחס אליו.

כשאקרא את מה שקראת - אחרי שאני כבר יודע מה קרה לך כשניסית לעשות את זה - אוכל אולי להוסיף הבהרות, דיוקים או הרחבות למה שכתוב שם, בהתחשב במה שסיפרת שחווית.

אז מחכה לקישור.
יכול להיות שיש שם כל מיני הנחיות או דקויות שהתעלמת מהן.
זה מאוד נפוץ.

נ.ב. הגבת להודעה של עצמך, במקום להודעה שכתבתי לך. כדי להקל על ההתמצאות בדיון, מומלץ להגיב להודעה שאליה אתה רוצה להגיב. עושים את זה פשוט על-ידי כך שלוחצים על "הוספת תגובה" להודעה שאליה אתה רוצה להגיב. ממש כפי שעשיתי עכשיו, בתגובה להודעתך.

eliranashky

New member
נוצר פה דיון ארוך

ולא הצלחתי להסביר מה אני בעצם רוצה.. אנסה שוב בקצרה אני מתרגל התבוננות בנשימה ונתקל בסיטואציה של שתי אופציות שעומדות בפניי אפשרות ראשונה להנשים את עצמי כי אני עדיין לא מצליח פשוט להתבונן בה עדין אפשרות שניה להמתין שזה יקרה מעצמו ואז בעצם אני נכנס למצב של המתנה לנשימה .... לפעמים לוקח לה להגיע גם חמש עשרה שניות... זה סבבה לי ואני לא מפחד מזה... אני מבין שהגוף ינשים את עצמו ברפלקס מתישהו... (האופציה הזאת עדיפה לי כי אני באמת מתבונן) בגדול מה שרציתי לדעת זה האם זה בסדר להמתין לנשימה שתגיע מעצמה גם תוך כדי שהיא לא מגיעה למשך איקס שניות... נ.ב אין לי את המאמר שקראתי בזמנו ואני פשוט רוצה לתרגל התבוננות בנשימה.

אוקיי, אז אלה הדברים שעלו בדעתי:

בסדר מאיזו בחינה?
ביולוגית? מדיטטיבית?

מדיטטיבית אני לא יכול להשיב, מפני שזהו תחום רחב.
בלי לדעת מטרה, דרך ועוד, אינני יודע על מה להשיב, בעצם.
לחלופין, אני יכול להשיב "בוודאי שזה בסדר, אתה תגיע לאנשהו עם זה, לא יודע אם לאן שאתה רוצה" (אני הרי לא יודע מה אתה רוצה).

אם מה שאתה עושה נעים לך ומרגיע אותך (כלומר, אם מצאת דרך שנעימה לך ומרגיעה אותך), אז אני מעריך שזה בסדר, כלומר לא בעייתי (בדיוק כמו כל תרגיל טבעי שמישהו ימצא לעצמו, שנעים לו ומרגיע אותו).

ציינת שאתה רוצה לתרגל התבוננות בנשימה. אולי כדאי להוריד את המלה "לתרגל" (מפני שזה רומז על איזושהי מטרה, שאותה לא חשפת בפנינו עדיין) ופשוט להגיד שאתה רוצה להתבונן בנשימה.

ובמקרה כזה, אם אתה פשוט רוצה להתבונן בנשימה (מכל סיבה שהיא. לדוגמה: זה מרגיע אותך), אז אני לא רואה סיבה למה שלא תעשה את זה (ובעניין נזק אפשרי, ציינתי כבר שאני מנחש שמה שאתה עושה שם, לא מזיק, אך אני כמובן לא נמצא לידך בזמן שאתה עושה את זה).

יכול להיות שאני יכול להוסיף טיפ קטן: אם מעניינת אותך הנשימה ואם אתה מגלה שנעים לך או משמעותי לך להתבונן בנשימה שלך, כדאי לך לנסות את זה בכל מיני זמנים (עכשיו, למשל), תוך כדי ביצוע של פעולות שונות (ברגע זה מתרחשת דרכך קריאה) - ולא רק בהקדשת זמן מיוחד לזה.

אם אתה כן רוצה ללמוד ויפאסאנה (זה משהו שלומדים רק באמצעות הדרכה... קצת כמו שאי-אפשר לקבל עיסוי גב מעצמך, למשל) אז כדאי לפנות להדרכה מתאימה כלשהי.

לחלופין, אם אתה רוצה לנסות ללמוד דרך האינטרנט צורת מדיטציה פשוטה כלשהי, שכוללת התבוננות בנשימה (יש המון כאלה... ממגוון סוגים), גם לכך התייחסתי ואתה כאמור לגמרי מוזמן לנסות. לדוגמה, בעזרת מאמר כלשהו שעוסק בכך (צרף קישור אם תהיינה לך שאלות לגביו - בשמחה).

למעלה