מתלבטת

אורית227

New member
מתלבטת

אני ממש רוצה ללמוד ספרות. לא ממש הסתדרתי עם האתר ואתמול כשנכנסתי שוב, ראיתי ששינו הכל. מישהו יכול לעזור?
האם יש דבר כזה לשלב תואר בשביל הנפש לתואר בשביל עבודה? רק לציין שאני ומתמטיקה ממש לא חברים וכל דבר שכולל את זה ממש לא מתאים לי.
יש לי בגרות מלאה אבל שום רצון להתעסק עם פסיכומטרי והמקום הזה הוא די כפפה ליד בשבילי. אני עובדת משרה חלקית ושמעתי שזה יעזור לי מאוד. אין כל כך בעיה של כסף.
מאיפה מתחילים?

nitsansh

New member
בוודאי שיש אפשרות ללמוד "בשביל הנפש"!!

לדעתי, ללמוד תואר דו חוגי שאחד הוא כדי שיהיה ממה לחיות והשני כדי שיהיה בשביל מה לחיות זה השילוב האולטימטיבי...

מה האופציות שאת שוקלת מהסוג הראשון?? (ספרות זה מהסוג השני)
תואר דו-חוגי בספרות ניתן לשלב גם עם:
חינוך - תכניות לימודים ושיטות הוראה, היסטוריה, היסטוריה של המזרח התיכון ותרבויותיו, קולנוע, מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים, סוציולוגיה, מתמטיקה, פילוסופיה.
לא נראה לי שיש פה משהו מהסוג הראשון... אולי חינוך...

ניתן לבקש צירוף עם חוג אחר שלא ברשימה אבל האישור כלל לא מובטח...
ישנה אפשרות "לעקוף" את הבעיה הנ"ל אם לומדים לתואר "בוגר במדעי החברה והרוח". בתואר הזה צריך ללמוד לפחות 60 נק' במדעי החברה, ואת יכולה לנצל אותם ללימודי קורסים בכלכלה או ניהול במתכונת דו-חוגית, ואת יתר הנקודות לנצל ללמוד ספרות.

יש גם אפשרות ללמוד חטיבה בספרות (24-30 נק' מתוך 108 נק' הדרושות לתואר) יחד עם תואר חד-חוגי מהרשימה הנ"ל:
היסטוריה, ניהול, כלכלה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה
ניהול וכלכלה שייכים לסוג הראשון, היתר לא כל כך (אלא אם את ממשיכה לתואר שני בפסיכולוגיה, וזה דורש ציונים גבוהים מאד בתואר ראשון).

אורית227

New member
תודה על התגובה

מה זה אומר תואר דו-חוגי? זה אומר שעל התעודה בסוף רשומים 2 מקצועות? חינוך דווקא נשמע לי מעניין. יש אפשרות לשלב את זה איכשהו עם לימודי הוראה בכדי שאני אוכל ללמד? תואר שני זה לאו דווקא משהו שאני רואה מתישהו בעתיד שלי, אבל ללמד זה משהו שכן יכול לבוא בחשבון. במשך כמה שנים עשיתי שיעורים פרטיים לילדים בגיל בית ספר יסודי ואני חושבת שיהיה לי ממש טוב לעשות את זה באופן מקצועי עם תעודה והכל. וללמד ספרות? חלום חיי!!

nitsansh

New member
תואר דו-חוגי זה כמו 2 חצאים של תואר

בתעודה יהיה כתוב "BA ב(חוג 1) ו(חוג 2)"

תעודת הוראה אינה חלק מתואר אקדמי, ודורשת בד"כ שנת לימודים נוספת. ניתן ללמוד לתעודת הוראה באו"פ במגוון רחב של מקצועות, בין היתר ספרות.
אם את רוצה להיות מורה לספרות תלמדי חוג בספרות ותעשי אח"כ תעודת הוראה. תואר דו-חוגי בתוספת תעודת הוראה יכול לאפשר לך ללמד 2 מקצועות.
לימודי תעודת הוראה כוללים 4 חלקים:
מתודולוגיה של הוראת המקצוע
פרקטיקום (התנסות מעשית)
סמינר דידקטי
אוריינות מחקר
למעשה רק האחרון הוא משותף לכל המקצועות, אבל אני מניח שיש גם חפיפה מסוימת בלימודי המתודולוגיה והדידקטיקה.

התואר בחינוך שניתן לשלב עם ספרות אינו במגמת הוראה אלא פיתוח תוכניות לימודים. אם תלמדי אותו ביחד עם ספרות תוכלי לחפש עבודה בפיתוח תוכניות לימודים בספרות.
הבחירה צריכה לדעתי תלויה בתכונות האישיות שלך, ואני מציע שתעשי איבחון של יכולות ונטיות לפני שאת בוחרת מה ללמוד.

היתרון באו"פ שאת לא צריכה להתחייב בהתחלה על התואר שאת תסיימי. אם מעניין אותך ספרות תתחילי ללמוד ספרות. אם את מתלבטת במה לבחור, אני מציע לך "לדגום" קורס מכל אופציה. זה מה שאני מתכנן לסמסטר הבא: קורס בתקשורת, קורס בפיסיקה וקורס בהסטוריה ויחב"ל.

אורית227

New member
מה ז"א קורס מכל אופציה?

מה זה יחב"ל ולמה אני צריכה ללמוד אותו? אמרתי שאני רוצה ללמוד ספרות. מישהו כאן יכול להמליץ לי מאיפה אני מתחילה?

nitsansh

New member
את לא צריכה, זה קורסים שאני אלמד

רק נתתי לך דוגמא, שאם מתלבטים באיזה תחום להתמקד אפשר לעשות "טעימה" מכל אחד.
יחב"ל זה ראשי תיבות של "יחסים בינלאומיים" שכלול בתחום מדעי החברה, במחלקה של סוציולוגיה ותקשורת. הקורס שמדובר בו נקרא "ג'נוסייד" ונחשב לאחד הקורסים הפופולריים באו"פ.
כדאי עוד לציין שאם הבעיה שלך היא עם המבחן הפסיכומטרי או סיבה אחרת שמונעת ממך להתקבל לאוניברסיטה "סגורה", קיימת אופציה של אפיקי מעבר. אפיק מעבר הוא הסכם בין האו"פ ואוניברסיטה אחרת שמאפשר לסטודנטים שעומדים בתנאי האפיק להתחיל ללמוד באו"פ ולהמשיך באוניברסיטה רגילה.

אורית227

New member
עשית לי סלט בראש

אתה מכיר קורסים בספרות או בחינוך? אם לא אז אני אחכה למישהו שכן מבין.
מאיפה הגעת למסקנה שאני רוצה ללמוד באוניברסיטה סגורה?

nitsansh

New member
אני כתבתי שיש אופציה כזו. מכיון שאת לא נבחנת

בפסיכומטרי הכניסה הראשית למכללות ואוניברסיטאות רגילות (בסלנג של האו"פ קוראים להן או"ס) חסומה בפניך, אבל קיימת אפשרות לעבור לאו"ס באמצעות אפיקי המעבר האלה.

אני לא למדתי קורסים בספרות או חינוך וכרגע אין לי כוונה ללמוד. אלה בין התחומים הרחוקים ביותר ממני, אבל אני לא פוסל לחלוטין אפשרות ללמוד קורס ספציפי שמשולב עם חוג אחר. למשל הקורס "מיתוסים בתרבות הישראלית" נראה לי מעניין...
כרגע יש לי בעיה שיש יותר מדי קורסים מעניינים בתחום הלימוד העיקרי שלי (סוציולוגיה ותקשורת) ואני צריך לוותר על חלק מהם, אז חוגים אחרים בכלל לא באים בחשבון...
אולי זה יהיה אחרי שאני אסיים שני תארים ויהיה לי טעם של עוד...

makmako

New member
תואר בספרות

את יכולה להתחיל מייעוץ של האוניברסיטה הפתוחה.

מידע על תואר במדעי הרוח בספרות יש כאן:
http://www.openu.ac.il/programs/E7.html

אני לא חושב שזה כל כך משנה איזה קורס תקחי כקורס ראשון. תבחרי את מה שנראה לך הכי מעניין.

אורית227

New member
נראה לי שמצאתי משהו מעניין

http://www.openu.ac.il/programs/FF.html

ובכלל, אם יש לי כבר מקצוע שאני עובדת בו ורוצה להמשיך איתו וללמוד משהו בשביל הנשמה, גם זה טוב לא?

מי אמר שלימודים חייבים להיות "פרקטיים"? נראה לי שזו הכוונה באו"פ. יש פה קורסים שנראים לי מתאימים לכל אחד שסתם בא לו לעשות "טעימה" מאקדמיה וגם ללמוד משהו שמעניין אותו.

עוד שאלה:
אני מבינה פחות או יותר שאנחנו נמצאים עכשיו בתקופת ההרשמה ללימודים בתחילת אוקטובר, ואני רוצה ללמוד את 10107 גיבור ואנטי-גיבור ברומן המודרני‏. אין עם זה שום בעיה נכון?
רשום שלא דרוש שום ידע קודם, שזה טוב כי בפעם האחרונה שממש "נגעתי" בספרות זה היה בתיכון ומאז עברו 5 שנים, שבהן אני קוראת ספרי פנאי.

makmako

New member
אני לא חושב שתהיה בעיה עם קורס בספרות

אלו בדרך כלל הקורסים במדעים שבעייתי לקחת אותם בפעם הראשונה.
מה שכן, תבדקי כאן
http://www3.openu.ac.il/ouweb/owal/courses.first
אם הקורס הזה מוצע באותו סמסטר ב"טבלת הקורסים השנתית".
http://www.openu.ac.il/academic/Catalog/

דרך אגב אם משהו במדעי החברה (לא הכל זה כלכלה וסטטיסטיקה) מעניין אותך, את יכולה ללמוד את זה בלי קורסי המחקר והסטטיסטיקה בתואר כזה
http://www.openu.ac.il/programs/04.html

את צודקת, אפשר ללמוד משהו רק כי אוהבים אותו, במיוחד אם זה מסב לך הנאה. פשוט צריך לשים לב למה שהוא אומר בעניין זה שמעבר להוראה וליתרון שבתואר אקדמי כלשהו, אין בזה ממש עבודה.

nitsansh

New member
אפשר ללמוד קורסים במדעי החברה אבל לא לקבל

תואר כי בשביל התואר צריך עבודה סמינריונית, וכדי לעשות מחקר במדעי החברה צריך להכיר את הכלים הסטטיסטיים הנדרשים.

makmako

New member
תקרא בבקשה את הדרישות בקישור שצירפתי

בתואר במדעי הרוח והחברה אפשר לעשות את שתי העבודות הסמינריוניות במדעי הרוח, ואף לא אחת במדעי החברה. כך שאין שום בעיה לא ללמוד קורסים מחקריים וסטטיסטיקה, כן ללמוד קורסים קלים יותר במדעי החברה וכן לקבל את התואר.

nitsansh

New member
אני התכוונתי לתואר חוגי או דו-חוגי

אתה צודק. בתואר המשותף של מדעי הרוח והחברה (או החברה והרוח) ניתן לעשות 2 עבודות סמינריוניות בתחום העיקרי.
למעשה, מספיק ללמוד קורסים בהיקף של 18 נק' בתחום המשני כדי שזה יהיה כתוב בתעודה.
השאלה היא אם תואר כזה מספיק כדי ללמוד לתעודת הוראה או שצריך תואר בחוג הספציפי שאותו רוצים ללמד.
ניתן לשלב לימודי בחירה או חטיבה בהיקף דומה ואפילו גדול יותר גם בתואר חד-חוגי.

makmako

New member
הכל תלוי במה שהיא רוצה או צריכה, כך שזה שיקול

שלה לעשות.

את השאלה הזו צריך להפנות לאו"פ.

nitsansh

New member
אני הבנתי שאת מחפשת שילוב של "לימודי הנפש" עם

לימודים לצורך עבודה. אז אם היעד שלך הוא הוראה, לימודים לתעודת הוראה זה החלק הפרקטי.
שילוב של תואר דו-חוגי עם תעודת הוראה יאפשר לך ללמד 2 מקצועות.

אני לא מכיר את לימודי ספרות באופן ספציפי, אבל ככלל במדעי הרוח יש חופש בחירה גדול לגבי הקורסים ונדיר שיש קורס שחייבים ללמוד לפני קורס אחר.
מבחינת הדרישות, כל קורס שאין לו תנאים מוקדמים מתאים ללימוד כקורס ראשון, והמגבלה העיקרית במעבר לקורסים מתקדמים היא שיש צורך ב-36 נק' והשלמת לימודי האנגלית כדי ללמוד קורס מתקדם.
מבחינת לוח הזמנים, ההרשמה הסדירה לסמסטר סתו מסתיימת ב-17 ביולי, וניתן אח"כ להירשם עד סוף אוגוסט אבל בתוספת "קנס" על הרשמה מאוחרת, וייתכן שלא יישאר מקום בחלק מקבוצות הלימוד.
ניתן עדיין להירשם בהרשמה מאוחרת לסמסטר קיץ שמתקיים ביולי-אוגוסט, אבל זה לא מומלץ בד"כ לסטודנטים חדשים להתחיל ללמוד בקיץ.

makmako

New member
זה לא בדיוק המצב

שים לב שכשמדובר בתעודת הוראה, יש צורך בתואר בוגר בתחום הזה או בהשלמת קורסים.

nitsansh

New member
עוד לגבי תעודת הוראה

ניתן להתחיל בלימודי תעודה כאשר מגיעים ל-72 נק' (לרוב לאחר שני שליש מהמירוץ לתואר), 48 מהן צריכות להיות בתחום הרלבנטי, ויש 2 קורסי חובה בחינוך (פיתוח ויישום תכניות לימודים, ופסיכולוגיה בחינוך) שצריך ללמוד לפני הקורס הראשון שהוא, במקרה שלך, מתודולוגיה של הוראת ספרות. את שאר הקורסים אפשר ללמוד במקביל אחרי סיום הקורס "מתודולוגיה".

nitsansh

New member
למען הסר ספק... ההערה בענין פסיכולוגיה היתה

מכיוון שזה מקצוע שהוא פרקטי רק אם מגיעים לתואר שני כי תואר ראשון לא מספיק לעבוד במקצוע.

זה מצוין שאת רוצה לעבוד במקצוע שאת חולמת עליו אבל עדיין אני מציע שתלכי למכון שמאבחן יכולות ונטיות מקצועיות.
זה ממש לא אותו דבר ללמד שיעורים פרטיים וללמד בכיתה של 40 תלמידים בבית ספר. הוראה זה מקצוע קשה, שוחק ולא ממש מתגמל מבחינה כספית. היתרון הגדול הוא שיש חופשות ארוכות...

למעלה