מעגל משולב

pcp1

New member
מעגל משולב

נתון המעגל בתמונה. אני רוצה לנסות לצמצם את המעגל (זאת אומרת למצוא נגדים שקולים) אבל הבעיה שלי היא שאני לא מצליח להבין מי מהנגדים מקביל למי. אשמח לעזרה בעניין. תודה רבה לכם.

בבקשה

נניח שאנו מחברים מקור כא"מ בין E ל F. נניח שהפלוס של המקור מחובר ל E. הזרם נכנס לנגד של ה 1.5 אוהם ואחר כל מתפצל בין שני הנגדים של ה 6 אוהם. מטעמי סימטריה, הזרם יתפצל לשני חלקים שווים. זה אומר שבקצה השני של נגדי ה 6 אוהם יהיה אותו פוטנציאל. מזה נובע שדרך הנגד האמצעי של ה 6 אוהם לא יזרום זרם. מכאן שאפשר להתעלם ממנו = למחוק אותו מן המעגל. ואז יש לך שני סנפים של 6 ו 3 אוהם בטור. שני הסנפים האלה מחוברים במקביל וההתנגדות השקולה שלהם מחוברת בטור עם ה 1.5 אוהם. גם אם המקור היה מחובר הפוך (=הפלוס בנקודה F), הניתוח עדיין היה נכון, כי גם בכיוון הזה יש שני נגדים שווים, כל אחד בן 3 אוהם.

pcp1

New member
המון המון תודה על התשובה

בגדול הבנתי והצלחתי לפתור את הבעיה אחרי ההסבר שלך. אולם יש לי רק שאלה רק כדיי להבין יותר לעומק שאתה אומר "מזה נובע שדרך הנגד האמצעי של ה 6 אוהם לא יזרום זרם" למה בנגד הזה לא יזרום זרם ? יש איזה חוק שאומר זאת ? שוב תודה רבה לך.

החוק פשוט: הזרם שווה למפל המתח חלקי ההתנגדות.

אם משני צידי הנגד יש פוטנציאל שווה, אזי מפל המתח שווה לאפס וגם הזרם יהיה שווה לאפס. אם דרך נגד לא זורם זרם אפשר "למחוק" אותו מן השרטוט.

למעלה