מספר מילים לדקה

NoaHK

New member
מספר מילים לדקה

בקרוב אני עומדת לעבור את טבילת האש הראשונה שלי באקדמיה - הרצאה. בכנס. עם קהל. מלחיץ.
מכיוון שזאת תהיה הפעם הראשונה שלי אני מתכוונת לעמוד כמו מפגרת ולהקריא מהדף, אחרת אני לא אדע מה לומר.

רציתי לדעת, מנסיונכם, כמה מילים לחשב לדקה כשאני כותבת את ההרצאה שלי? עד עכשיו יצא לי משהו כמו 90 מילים לדקה. זה נשמע הגיוני?
יש לכם עצות? כל הצעה בכלל על איך להתמודד עם דברים כאלה, טיפים ועשה ואל תעשה יועילו!

תודה!

אף35

New member
מציע שתקליטי את עצמך ותמדדי זמן

אני לא יודע אם פרמטר של מילים לדקה הוא פרקטי.

אני מאמין שאחרי מספר תרגולים תרגישי נוח לדבר בחופשיות ולא להקריא.

כדאי לתרגל הכל, כולל שילוב של קצת הומור.

בכל מקרה, שיהיה לך

חנוכה שמח

22ק ו ס ם

New member
אל תקראי מהדף

אלא אם מדובר במשהו שמקובל בתחום שלך. הרצאות מהדף הן משעממות ביותר, לרוב מונוטוניות וחסרות חיים. זה בסדר גמור להתרגש ואפילו לטעות, לא יקרה לך כלום, אבל רצוי לא לקרוא מהדף. אם תתאמני הרבה על ההרצאה, לא תצטרכי לקרוא אותה ובכל מקרה היא תהיה טבילת אש חשובה להרצאות הבאות שיהיו קלות יותר.

NoaHK

New member
תודה!

אני אנסה שלא, אבל ראיתי מרצים בתחום שלי (מדעי הרוח), עושים את זה, וחלק אפילו עשו את זה טוב.
בכל מקרה תודה על העצות, אני בהחלט אתאמן כמה שניתן.

PeehD

New member
עוד עצה קטנה...

יכול להועיל אם תגידי בהתחלה שזו פעם ראשונה (+חיוך נבוך). כך, אם יהיו פאדיחות כך ייחסו אותן להתרגשות ולא לחוסר מקצועיות.
תהני ושיהיה בהצלחה!

תריגה

New member
במדעי הרוח, אם מקובל לקרוא מהדף, תעשי את זה

אני מאד מאד מאד שמחה שקיבלתי את עצת המנחה שלי לקרוא מהכתב, בטח בפעמים הראשונות.
20 דקות = 8-9 עמודים בכתב דיויד רווח כפול.
מהכנסים שהיתי בהם מי שלא הקריא היה חריג, והרבה פעמים פחות ממוקד ופחות מוצלח בחלוקת הזמן.

מה שמאד חשוב - לכתוב טקסט של דיבור ולא טקסט של כתיבה. כלומר לחשוב איך היית אומרת משהו בעל פה ואת זה לכתוב, ממש ממש לא לכתוב טקסט של עבודה או מאמר ואז להקריא, זה יוצא גרוע.

הרצתי כבר כמה פעמים ואני מתכוונת לנמשיך לעשות את זה ככה, כמובן שבסוף אני מקריאה רק ב90% מילה במילה, אבל אין ספק שזה יוצא מוצלח לפחות בשבילי.
ושתביני - עוד לפני שעסקתי באקדמיה העברתי הרצאות של שעה + עם פתק של נקודות מרכזיות והרעיון של כתיבת הרצאה היה נשמע לי הזוי כשהמנחה שלי הציע לי אותו, אבל אימצתי את דברי המנחה על המקובל בתחום (שבהחלט הוא המקובל אצלינו) וראיתי כי טוב.

משוש30

New member
מה עם מצגת? שם את גם יכולה לתזמן זמנים

וזה נותן לך נקודות להיזכר להרחיב עליהן
אם לא, תכיני לעצמך נקודות על הנייר ותרחיבי אותן כשאת מדברת. כך יהיו לך עוגנים לדבר עליהם.
בנוסף, אחרי שתכיני את ההרצאה (אני כן מכינה הכל בכתב ומקריאה את זה כמה וכמה פעמים בקול כדי להתרגל ואז בלי הדף, רק עם הנקודות. אחרי שהקראת כמה פעמים זה כבר יושב לך בראש) לתרגל לתרגל לתרגל. תמיד בקול רם. לתזמן את הזמן וגם להרצות למישהו. חבר, בעל, אמא...אם אין בפני מי לתרגל גם חתול או מראה זה טוב. אין פה חכמות ברגע שעושים את זה הרבה פעמים זה פשוט יושב שם, גם כשיש לחץ.

ובכל זאת, למרות שאני מסכימה שהקראות מהדף זה מאד מאד משעמם, אם את חוששת, זה כן לגיטימי לעשות את זה. במקרה כזה הייתי מתאמנת בעיקר על תזמונים ועל הקראה לא מונוטונית-להוריד ולהגביר את הווליום מדי פעם, להדגיש מילים מסוימות, לשחק עם הקצב...שייראה טבעי ולא מוגזם אבל שיהיה מעניין. בהצלחה

L Bloomer

New member
2400 מילים = 20 דקות

בתחום שלי נהוג לקרוא מהדף ואני מכינה טקסט מלא גם כשיש לי מצגת. בזמן הקריאה אני לא נצמדת לדף לגמרי, לפעמים משנה תוך כדי. בכל מקרה חשוב לתרגל הרבה פעמים ולמדוד זמנים (לא לדקה אלא של כל ההרצאה). 2400 מילים ל20 דקות זו ההמלצה המקובלת אצלנו. חשוב לא לקרוא מהר כי אנשים צריכים להבין אותך בשמיעה ראשונה. כדאי לכתוב מראש באופן שאת מדברת ולא כמו שכותבים עבודה (להשתמש במילים קצת יותר פשוטות) ואז הקריאה היא כמו של שחקנית שקוראת תפקיד ולא כמו דקלום פואמה של פושקין.
אל תשכחי - את מדברת על נושא שאת מכירה טוב יותר מהקהל. גם אם הם פרופסורים דגולים - את מסבירה להם, לא עומדת למבחן. תחשבי איך להסביר להם כך שיבינו.
בהצלחה!

תריגה

New member
חבל שהגבתי לפני שקראתי אותך

(אבל לפחות יהיה עוד יצוג לגישה הזו...)
אהבתי את הדימוי שלך של שחקנית שקוראת טקסט.

NoaHK

New member
אולי אני אבוא ואקריא פואמה של פושקין

אני צריכה באמת להכנס לסטייט אוף מיינד של "שחקנית שמשחקת מישהי שיודעת לדבר מול קהל", אולי זה יעזור לי.

d a p h n a

New member
בתחום שלי מקובל להקריא מן הדף

ולגבי עצמי אני יודעת שבאנגלית (לא יצא לי לעדיין להרצות בעברית), 10-12 עמודים ברווח כפול הם הרצאה של 20 דקות. אבל, מומלץ לתזמן את עצמך.

NoaHK

New member
תודה על התשובות

האמת שזה נורא מלחיץ אותי בעיקר כי מדובר בכנס שהוא ממש ממש לא בתחום שלי, וכנראה שרוב האנשים שם בכלל לא מכירים את
האיזור שאני חוקרת. מצד אחד אמנם רוב הסיכויים שלא יתקילו אותי בשאלות קשות מדי, ומצד שני, להצטרך להסביר את הרקע ההיסטורי
ולהכניס את הקהל לאווירה של התקופה בה אני עוסקת זה יהיה בעייתי.

נראה לי שאני אאמץ את העצה של להכין הרצאה כתובה ולהתאמן על להקריא אותה בצורת דיבור. תחזיקו לי אצבעות!

למעלה