מה שלום אלו שטענו שממ"ד הוא שטות ??

• פותח הנושא mol3
  • פורסם בתאריך

mol3

New member
מה שלום אלו שטענו שממ"ד הוא שטות ??

היה פה דיון לפני כמה חודשים בפורום, על נחיצות הממ"ד. חבל שקיבלנו תזכורת כה מהירה, עד כמה הוא נחוץ. אז לכל אלו שקראו לזה קישקוש וחלטורה, אני מקווה שאתם לא בצפון ולא מקללים את הרגע שאין ממ"ד. בתקווה שחיל האוויר יסיים את זה במהרה.

הטענה היא לא שהממ"ד לא נחוץ.

הדרישה לאטימותו מוטלת בספק. אך לאור המצב, אני מניח שכולנו מתבדים. ואני אתך, מקווה שהסיפור יסתיים במהרה. החלמה מהירה לפצועים. תנחומים מלאים לשכולים. ותקווה גדולה שאחינו שבשבי יחזרו בריאים ושלמים. ומקווה שהתקשורת תפסיק לספק לאוייבים שלנו איפה נחתו הטילים. ככה הם עוזרים להם לכייל את עצמם. שרון

fireman

New member
אני עדיין מטיל ספק בנחיצותו של

הממ"ד וגם עוד 2000 קטיושות לא ישנו את עמדתי בעניין הזה, אם מישהו בצפון רוצה את הממ"ד שאני אני מוכן למכור אותו. רקטת קסאם רחוקה מאוד מלהיות קטיושה....ההבדל בין קטיושה לקסאם היא שהקטיושה בניגוד לקסאם הוא כלי תקני ולא חלטורה שמאלתרים מצינורות ושילוט של מע"צ ממ"ד יעמוד איתן בפני פגיעה ישירה של קסאם אבל לא יעמוד בפני פגיעה ישירה של קטיושה....אז למה צריך אותו? הממ"ד לא מהווה נקודת הגנה בלתי חדירה בפני חומרי נפץ תקניים וטילים ורקטות תקניות. אני לא חושב שצריך ממ"ד בשביל להתמודד עם החלטורות של החמאס כי במילא הדיוק שלהם שווה לת** שלא נדבר על אפקט הנזק שהוא כמו של חבילת קפצונים. ליצור חדר אטום בפני גזים אפשר לעשות גם עם ניילונים, לא צריך 20-30 ס"מ בטון וחלון ששוקל רבע טון בשביל זה....

כסת"ח לשמו . אני לא מבין מה ההבדל

הגדול בין המקלט שהיו מחייבים לבנות לפני 1992 לבין ממ"ד למה אי אפשר בבית דירות לחייב מקלט ולא ממ"ד במיוחד הדלת המצחיקה, לפחות היו משאירים את הדלת הישנה שהייתה עשוייה מפח 10 מ"מ, גם קסאם יכול לחדור דלת של ממ"ד .

yrnkrn

New member
יש הבדל שימושי בין ממ"ד למקלט

מניסיון מעשי בחיפה בשעות אלו, הממ"ד נמצא 10 שניות מכל חדר, אפשר להכנס אחרי הקטיושה הראשונה ולחכות שיגמר המטח. אם רוצים אפשר לקפוץ רגע להביא דברים לילדים. המקלט נמצא "למטה" צריך להתארגן לקחת תיקים לשהיה ממושכת, עד שעושים את זה אם עושים את זה כבר לא רלוונטי. לגבי המיגון מקטיושות, יש הבדל עצום בחוזק של 30 ס"מ בטון מזוין לחוזק של קיר גבס למשל. אז יתכן שבפגיעה ישירה שניהם לא יחזיקו אבל בפגיעה בדירה סמוכה די בטוח שקיר גבס יקרע בעוד בטון מזוין יחזיק.

לא הבנת אותי . השאלה היא למה הורידו

את הסטנדרטים ממקלט לממ"ד , מה הרווח הגדול? למה שהממ"ד לא יהיה בסטנדרט של מקלט - עובי בטון 30 ס"מ ודלת יותר חזקה .

קיר ממ"ד

קיר חיצוני לממ"ד צריך להיות בעובי מינימלי 52 ס"מ. קיר פנימי של ממ"ד צריך להיות מינימום 20 ס"מ. אז? מה ש yrnkrn אמר הגיוני לחלוטין. מה שהפשוט אומר מסתדר עם עצם העובדה שבאמת בפנים לא עומדים בסטנדרטים של מקלט. למותר לציין כי הדלת בכלל לא דומה בחוזקה לדלת של מקלט. אופס, יש פה הסכמה על משהו. שרון

mol3

New member
כמה פגיעות ישורות כבר יש ?

הממ"ד נועד להגן מפני פגיעה קרובה מאד. עבור קטיושה רגילה (ראש של 10 ק"ג), לדעתי עמיד גם לפגיעה ישירה. טיל עם רש"ק של 90 ק"ג, יפגע גם בממ"ד אבל אולי יש סיכוי לא לההרג בפנים ?. מכל מקום, עדיף על קיר בלוק 20. נראה אתכם חכמים אם תהיו שם. היום חזרתי מהצפון, אנשים מתחפרים בכל מה שיש וממ"ד זה הרבה בנסיבות האלה.

yrnkrn

New member
אני מסכים

ממ"ד זה פתרון שמספק מיגון סביר בעלות בניה לא גבוהה. בנוסף אם בונים את הממדים אחד מעל השני בבית רב קומות כמו שצריך יש שיפור בעמידות הבית בפני רעידת האדמה הגדולה.

נכון גם עם זה אפשר להסכים.

מה שלא יהיה סטטיסטית זה נכון. עדיף שיהיה ממ"ד. אנחנו חיים בצל הסכנה יותר מדי. שיסתיים מהר. שרון

yrnkrn

New member
וכתבה בדהמרקר

יו"ר איגוד המהנדסים: "הממ"ד יכול להגן מפני קטיושות קטנות וקסאמים - לא מפגיעה ישירה של טילים" "נעשו הרבה ניסיונות לבחון את עמידות הממ"דים. פוצצו פצצות גדולות מאוד - 300-100 ק"ג חומר נפץ - במרחק של עד 5 מטר מהממ"ד. התוצאות הראו שהממ"דים חסינים מפני הרסיסים ובנוסף הם לא מתפרקים ולא מוציאים רסיסים פנימיים". לדברי חילו, לפי ניסויים אלה הממ"דים יכולים להגן על היושבים בהם גם במקרה של נפילת טיל קרוב מאוד אליהם. "המקלט אמנם מוגן יותר, אך נדרש זמן רב יותר כדי להגיע אליו ולעתים זה משמעותי". חילו מסביר את תפקידם של המרחבים המוגנים: "אדם שעומד במרחב פתוח, במרחק 50 מטר ממקום נפילת טיל, ייהרג קרוב לוודאי מעוצמת הפיצוץ. אם הוא בתוך בניין רגיל, באותו מרחק, יש סבירות גבוהה שייפצע אך לא ייהרג. אם הוא בתוך מרחב מוגן, יש סיכוי גבוה מאוד שלא יאונה לו רע". המשך

הנושא הוא לא אם ממ"ד מיותר

השאלה היא מה חסכו המחוקקים בזה שהקיר של הממ"ד בעובי 20 ס"מ ולא 30 כמו במקלט

BRONCO

New member
הממ"ד נוצר עקב מלחמת המפרץ

והחשש היה שטילי סקד שיפלו סמוך לבית עלולים למוטט את הבנין , וקבור אנשים תחת ההריסות לכן אמרו שממד הוא טוב לפגיעות הדף הוא לא נועד להחליף מקלט שנמצע מתחת לאדמה ועמיד בפני פגיעות ישירות של טילים ופצצות. (למרות שיש גם טילים ופצצות שיחדרו את המקלט) זו הסיבה שמבקשים מהאנשים בצפון לשהות בממ"ד אם תיפול קטיושה או טיל אחר סמוך לממ"ד הסכויים להשאר בחיים הם טובים

ITCHAKG

New member
תקון פרטים לגבי ממ"ד ומקלט

באם לא שונו התקנות בשנה האחרונה אזי קירות חוץ של ממ"ד 25-30 ס"מ. דלת ממ"ד לא ממלאת ייעודה המקורי ומכסימום היא מונעת מעבר רעש של המוזיקה הרעשנית של הבן המתגבר. עברתי לאחרונה לבית עם מקלט, לאחר ששבית הקודם היה לי מרחב מוגן, שניבנה ללא עגול פינות ובצוע טיח פנים, או הפיכת הממ,ד למזווה.. אני מרגיש הרבה יותר בטוח במקלט, שברובו הוא תת קרקעי עובי קירותיו 40 ס"מ, חלון רסיסים 52 מ"מ, ודלת כניסה חבל על הזמן. אפילו האדם הפשוט לא מצליח לקצר אותה. לא הוחלט לעבור לשיטת הממדים לצורך חיזוק מבנים לרעידות אדמה. בנושא זה יש דוח ועדת זיילר- עברו 3 שנים והממשלה וועדת השרים לא עשו כלום, ואפילו חלק מבניין הכנסת עלול להתמוטט ברעידת אדמה בינונית.

תלמד קצת מסגרות ../images/Emo9.gif תמיד אפשר

לחתוך ולהוסיף , בבית הקודם שלי באלי סיני היה לי אכן מקלט (זה היה ב1992) קיבלתי בחינם סט של דלת וחלון למקלט כי מישהוא החליף בוילה שלו את הדלת והחלון למשהוא פחות מגושם . היות והדלת הייתה צרה לצרכים שלי, הוספתי לה 10 ס"מ לרוחב . דלת של 10 מ"מ עובי היא לא רק כנגד פצצות וטילים , היות וזה היה יושב ספר ,היא גם נגד חדירת מחבלים , גם עם רימון יד לא יצליחו לחדור אותה, מה שאני לא בטוח עם הדלתות של הממ"דים היום . מה שכן יש נושא אחר שהוא חשוב לא פחות. יש לדעתי לאסור בניית גגות רעפים ללא גג בטון מתחת. לחסל את תקרת הרביץ. היום היה דיון בנושא הממ"ד בתכנית הכל דיבורים עם גבי גזית. הוסכם שם שממ"ד אינו עמיד לפגיעה ישירה. זה נאמר ע"י אחד מאיגוד המהנדסים לבניה ו- אל"מ מפיקוד העורף .

למעלה