מאמרו של הרב דב הלברטל על החרדים-"כן להפריד"

אבנר ג2

New member
מאמרו של הרב דב הלברטל על החרדים-"כן להפריד"

דב הלברטל | כן, להפריד

הכותב הוא מרצה למשפט עברי והיה בעבר ראש לשכת הרב הראשי לישראל

כאדם דתי חרדי אני עומד לכתוב דברים חריפים, אבל איני יכול שלא לכותבם, מתוך תחושה שהגיע הזמן לשינוי רדיקלי. לצערי, איאלץ להתמקד בחסרונות ובכישלונות ולא לעסוק ביתרונות ובהישגים. כשם שהכיבוש משחית - כפי שמודים גם אלו הרואים צורך בכיבוש - כך הפוליטיקה משחיתה את הדת. החיבור בין הפוליטיקה לדת הוא מעגל חוזר של פגיעה מוסרית ושנאת אחים. הממסד הדתי משחית את מרקם המדינה והמדינה משחיתה את רקמת הדת, וחוזר חלילה. הפתרון היחיד הבא בחשבון, לטובת הדת ולטובת המדינה, הוא לאמץ את הסעיף הראשון בחוקה האמריקאית, הקובע הפרדת דת ומדינה.

איני סבור שיש אדם שחייב לממן את אמונתי. אין זה מוסרי שהציבור החילוני יממן את האברכים, או את הילודה הברוכה בקרב החרדים. אין דבר מקומם יותר מתופעה של קבלת סכום נדיב מידה של החברה החילונית, ויריקה בפניה. הציבור החרדי מתקומם נגד ערכי הציבור החילוני - הציונות, היצירה, הגיוס לצבא, השוויון בין המינים ועוד. עם זאת, אין לו היסוסים כלשהם בבואו לדרוש ולקבל מימון - שיעודד התגרות נוספת. הבה נהיה כנים. אין שום הצדקה שציבור חילוני יממן את הבזים לערכיו.

הפתרון שאני מציע הוא לטובת הדת יותר מאשר לטובת המדינה. איני רוצה להשתייך לחברה כופה. איני רוצה להשתייך לחברה שיש בה המסיתים לגזענות, ואיני רוצה להשתייך לחברה דתית כפוית טובה. כיווני מחשבה מעוותים אינם חלק מההלכה היהודית ומקורם בפרשנות מעוותת, הנובעת בעיקרה מהחיבור המאוס שבין הפוליטיקה, הממסד והדת. הקהילה היהודית בארצות הברית לא תעז לחסום רחובות ולפגוע בשוטרים בגלל פתיחת קניון בשבת. שם בוודאי לא ייצאו בעצומת רבנים הקוראת שלא למכור ולא להשכיר בתים לנוכרים.

הגיע הזמן לומר די: די למפלגות הדתיות; די לתופעה המבישה של התעסקות בתקציבים לצרכים עצמיים ובהתעלמות מהמדינה ומהעולם; די להשחתה המוסרית והאסתטית של הדת, די לכפיית חוקים על ציבור שאינו מאמין בהם.

בפרפראזה על נאומו של מרטין לותר קינג, אומר שיש לי חלום: יש לי חלום לניתוק הפוליטיקה מהדת; יש לי חלום שילד חילוני ילמד את מקורות היהדות מתוך אהבה, ולא מחשש מוצדק לתוצאות המשתקפות בחלון הראווה של הממסד הדתי; יש לי חלום להשתייך לחברה דתית חרדית מתונה ורחבת אופקים, שסיסמתה "חיה ותן לחיות".

לעתים נדמה, שתודעתה של החברה הדתית החרדית מתעצבת מתוך תחושה של נרדפות. נראה כי תחושה זאת מעניקה לה את הגדרתה ואת זכות קיומה, כאילו בראש סדר היום של הנשיא ברק אובמה או של בית המשפט העליון עומדת השאלה כיצד למגר את היהדות הדתית. מה הפלא שעם תודעה חברתית כזאת פורחות אנטישמיות ושנאת יהודים? מה היינו אנחנו חושבים על כת דתית מתנשאת, מרוכזת בעצמה, שרואה בעצמה אור לאחרים אך זורעת מחלוקת ובידול?

יש לאפשר לכל אחד, יהודי או גוי, לחיות לפי אמונתו מתוך שוויון אזרחי ומתוך הכרה אמתית בזכויות האנושיות הנתונות לכל בני האדם שנבראו בצלם אלוקים. דבר אחד ברור, אין אופציה גרועה יותר מהחיבור בין דת לפוליטיקה.
 

RonspotNL

New member
הוא אומר בדיוק את אותם דברים שאני אומר שנים

אבל לפחות מישהו מהחברה החולנית הזו אומר אותם ככה שאני מוריד בפניו את הכובע
 

סוהי

New member
"יש לי חלום לניתוק הפוליטיקה מהדת;"


האיש סיגל לעצמו סיגנון התנסחות שמאלני-חילוני מצוי,אבל עיקרון כזה מומלץ על ידי,עם כל הצניעות,בכל פעם שמישהו מציע ניתק הדת מהמדינה.

ןואני אומר - לא!!! - מה שצריך הוא ניתוק הדת מהפוליטיקה.
 

RonspotNL

New member
אי אפשר לנתק דת רק מפוליטיקה

צריך לנתק דת גם מהפוליטיקה וגם מהמדינה אין ברירות אחרות
 

naf86

New member
יש המון ברירות אחרות

אפשר להשאיר את המצב איכשהו עם כמה תיקונים קלים.
הרי המצב מתאים לרוב העם. יש רק מיעוט כמוך שמתבכיין.
 

סוהי

New member
אתה טועה,ואנחנו לא "מדינות אחרות".

אין עוד עם בעולם שההגדרה שלו כוללת גם לאום וגם דת תוך קשר וזהות ישירה וחד משמעית ביניהם.

לכן,כל עוד אנחנו כאלה,לא ניתן לנתק את הדת שהיא גם הלאום מהמדינה - אבל בהחלט רצוי ואפילו הכרחי לנתק את הדת מכל עיסוק פוליטי.
 
פעם שאלתי את אחד הפרופסורים, מדוע כשהוא

מביע טיעון הוא הולך על מילים פנאטיות, כגון ..." אין אופציה גרועה יותר מהחיבור..."
הוא חייך ואמר, שזה רק כדי להבהיר שדעתו בנושא שלילית, ושברור שיש אופצית גרועות יותר.
המאמר שהבאת מתחיל בחנופה לבעלי האובססיה לעניין הבליסטיני ומסתיים בדרמתיות יתר.
יתכן שהוא אמר דברים נכוחים, אבל מי יכול בכלל להברור אותן מתוך הצחנה שאופפת אותן?
 
למעלה