מאגרים ומידע

יעל שדה

New member
מאגרים ומידע

שלום בימים אלה אני עוסקת בניסיון לערוך מאגר אתרים לגננות. בראשי מסתובבת כל הזמן השאלה מה הן רוצות וצריכות - וברור לי שזה לא אותו הדבר. מה התפקיד שלי? מה יצא מזה? מה הרלוונטיות של הבחירות שלי לצרכים שלהן? מה הן יעשו עם זה והאם בכלל? אני הרי מכירה אינספור אתרים (בעזרתם האדיבה של כמה אנשים טובים שחלקם גם כאן).... אז מה??????????? נסיוני (הלא רב) מורה כי כשמישהי באמת צריכה חומר היא מרימה טלפון- אפילו לא שולחת מייל. ומה שבאמת משמש מאגר מידע זו אני
והנכונות שלי להענות לשאלות. אגב, כשעשיתי סקר, הגננות אמרו שאם יהיה מאגר הן בהחלט ישתמשו בו. אשרי המאמין. ובאשר לשיתופיות- הרי אני מזמינה את משתתפי הפורום לשלוח אלי אתרים, מאמרים וחומר בחינוך בנושאים הנושאים השונים המתאימים לגיל הרך. לא אתרי פעילות לילדים. תודה רבה!!! ולרחל - שביקשה צבע- מצ"ב אתר מלאאאאאאאאאא צבע שמעלה חיוך על הפנים גם אצל גדולים! חג שמח לכולם

ולמה לוותר על הקשר האנושי?

יעל שלום את הרי לא רוצה שהסטודנטיות יוותרו על הקשר האישי וילכו למצוא עצמן באינטרנט. הרי חלק מהדברים שמלמדים אותן הוא אותו יחס אישי, העניין הזה של להרים טלפון הוא ביטוי כל כך אופייני לזה. לעבור לתרבות של דוא"ל לוקח זמן. ולמרות שאני מסכימה שזה חשוב, אני נזהרת לא לומר שזה הכי חשוב. הרי הכי חשוב זה לא שהיא שוטטה ברשת אלא אולי (?!) שהיא חיפשה חומר לו היתה זקוקה בכל האמצעים שהכירה... להתראות, גליה

leahle

New member
סליחה על ההתערבות....

במקרה נכנסתי לפורום הזה, ואולי דוקא לטובה:)) אני חושבת שהיום חשוב ונחוץ לפתח את הערוץ הוירטואלי, ותתפלאי כמה זה יכול לעזור, אני בטוחה שעם הזמן יותר ויותר גננות משתמשות באינטרנט ובמאגרי מידע האלה, ולמה דוקא נושא הגננות קרץ לי? כי אמא שלי עובדת בהכשרת מורים, במסלול גיל הרך, ואני יודעת עד כמה האינטרנט בשנים האחרונות משמש לה מאגר מידע גדול ושימושי... לא נשאר לי אלא לחזק את ידך ולאחל לך בהצלחה...

קשר אישי ומה עובד

זה ברור שהצורך הוא הבסיס לכל. וזה גם ברור שאנחנו כאנשי פיתוח או מטמיעי איזשהוא חזון דיגיטלי לא תמיד יודעים לזהות את הצרכים האמיתיים או לפעמים לא מספיק אמיצים לראות אותם. אני אישית מאוד כפייתי בענין חיפוש הצורך ועם זאת צריך כנראה לפעמים להיות פתוחים לכך שאנחנו לא תמיד מבינים ויודעים. אפשרנו בחודשים האחרונים לבתי ספר/מורים/פרויקטים לפתוח פורומים ולהעלות תכנים בצורה פשוטה ושווה לכל משתמש. התנועה שמסתובבת בפורומים של המקצועות מפתיע אותי מאוד. נדמה שמעבר לצרכים מקצועיים של התלמידים (העולים בפורום). יש גם איזשהיא רצון לקשר ולביטוי. ההשתקפות של צרכים כללים אלו בתוך תהליך למידה של תחום תוכן הפתיע אותי מאוד בעוצמתה. ועוד כשמדובר בדור שנאמר עליו שאיננו מוכן לקרוא ולכתוב וששיא פעילותו האינטלקטואלית היא הדיבור בסלולרי.

מעין סיכומון

אם אנסה לסכם מה שנאמר כאן הוא שמצד אחד יש לאנשים צרכי מידע ומצד שני מצויים מנגנונים המאפשר להם ליצור קשר עם מקורות המידע. מקורות אלה הם מגוונים ונעים בין מקורות אנושיים לתוצרי מידע מגוונים. מסתבר שהגידול בנגישות לסוגים השונים של מקורות המידע גם מגדיל את תנועת צרכני המידע. כל העוסקים במלאכה צריכים להיות מודעים למגוון האפשרי של מנגנוני ההתקשרות, ליעילות שלהם לענין זה או אחר ולתרומה האפשרית של כל אחד מהם לתהליך הלמידה. אני לא מופתעת כלל ועיקר מניצני שיח חברתי המעורבים בפעילות הזו של איתור המידע - שהרי הצורך האנושי של קשר חברתי הוא בסיסי, ראשוני וקודם לכל צורך במידע. לכן, הוא מתפרץ באופן טבעי בכל פעם שמתבצעת התקשרות בין אישית לצרכי מידע.

up210

New member
ואולי כדי להענות לצורך בקשר אישי

חברתי- יעוצי וכל סוג אחר של קשר אנושי כדאי להוסיף למאגר המידע שלך את האופציה של "שאל את המומחה" ובו מופנות שאלות ספציפיות אליך או לגורם/גורמים מומחה אחר בתחום הגיל הרך. גם אפשרות בנית פורום בתוך מאגר אתרי הגיל הרך עשויה להוות פתרון לצורך בידע ממוקד תלוי צורך של כל גננת . בפורום עשוי להענות גם הצורך החברתי והיציאה מקונכית הבדידות היחסית של גננת בתוך הגן שלה.

יתכן שהפתרון צריך להיות

בבנית מנוע חיפוש לתחום המבוקש במקרה שלך לגיל הרך יתכן שזה יפתור את הבעיה המרכזית של עידכון רפי

טלי ב

New member
גן ברשת

יעל שלום אני עוסקת בישומי מחשב בביתי הספר היסודיים. בימים אלה פיתחתי איזה שהיא יוזמה שמיועדת לילדי הגנים ולילדי בית הספר ברשת חיפשתי אתרים שמיועדים לגננות וניתקלתי באתר גן ברשת אני מניחה שאתם מכירים אותו אבל בכל זאת נהנתי לשוטט בו, אם כי לאחרונה ראיתי שחלק מהפרויקטים שהיו בו בעבר נמחקו- חבל

יעל שדה

New member
טלי - מכירה את גן ברשת

ועוד הרבה אחרים. אם את צריכה עזרה - את מוזמנת לבקש. ספרי לי על הפרוייקט שלך... חג שמח יעל

טלי ב

New member
היוזמה

יעל שלום תודה על הושטת היד , היוזמה שלי כרגע אצל המפקחות במשרד החינוך לא אפרט על מהות היוזמה באופן כללי היא מיועדת לילדי הגן הכנת הפרויקט יכולה להעשות או ע,י הגננות או ע"י תלמידי בית הספר היסודי כיתות ד- ו פגשתי את גן ברשת כשחיפשתי מהי תוכנית הלימודים בגנים, (כאמור אני עובדת עם ילדים בגיל בית הספר היסודי) אני מקוה להפעיל את היוזמה בבתי הספר עליהם אני אחראית וזה אומר אזור נס ציונה , באר יעקב אם יש לך רעיון שבו ניתן לשלב את המחשב אשמח לשמוע ולעזור לפתח כמו כן אם יש אתרים שאת מכירה שמשלבים פעילות מחשב בגן אשמח לראות טלי

יעל שדה

New member
טלי- תקשוב בגני ילדים

עפרה ניר-גל, שנמצאת כאן איתנו לעתים, היא ההההיודעת בתחום זה. אם את צריכה עזרה - פני אליה. לא קל לתקשב גני ילדים. ממה שאני רואה יש מעט גננות שבאמת עושות זאת נכון ומשמעותי. מקווה שיוזמתך לוקחת בחשבון את כל המורכבות ושיהיה בהצלחה. אני מכירה גנים יותר דרומיים וגם עפרה. כל טוב יעל

זיוה7

New member
הכנת מאגר קישורים לגננות

שלום יעל האם חשבת על הקמת המאגר בשיתוף עם הגננות?

יעל שדה

New member
שיתוף עם הגננות

זיוה שלום הקמת האתר היא למעשה קורס במרכז מורים. תתפלאי כמה הגננות לא משתפות פעולה. הן עמוסות וכל העניין רחוק להן. גם אלה ששייכות לקורס מתקשות. איני באה בטענות - אני מנסה ללמוד ולחשוב מה באמת הצורך ומה באמת המענה. יעל

זיוה7

New member
תיקשוב בגני הילדים

ליעל ולטלי ממליצה להכנס לפורום תיקשוב בגני הילדים ולהתרשם מהדיונים המתנהלים בו. נושא התיקשוב בגן הילדים נמצא בתהליך התפתחות מתמדת. בצד ההתלבטויות שיעל מתארת ישנן יוזמות של גננות אשר הקימו אתר לגן בכוחות עצמן או בסיוע טכני כזה או אחר והן מנהלות אותו באופן עצמאי. יש להניח שהתהליך הזה הוא רק בראשיתו. אחת ממטרות הפורום היא לשמש במת דיון לגננות, להורים, למדריכים ולכל מי שהנושא קרוב לליבו. אתן מוזמנות ליטול בו חלק ואף להמליץ עליו בפני הגננות

sarit11

New member
שניים - מי יודע? שניים - אני יודעת

או קיי. אני נענית לבקשתך: אחד - אתר שווה לקטנים אפילו בני 4 וליותר גדולים - שאפילו כותבים. קוראים לו KIDS.CO.IL תבדקי את מדוריו השונים. יש מוסיקה ויש צביעה ויש סיפורים מונפשים. שניים - חומר כתוב. מדריך לגננת עם מאגר של הצעות לפעילויות, כ- 30 יצירות אמנות וביבליוגרפיה מוערת עשירה מאוד של ספרות ילדים - בנושא "משפחה". אני ממליצה מאוד. הייתי שותפה להפקה של המדריך הזה. בעוד כמה חודשים יצא חלק נוסף מאותה סידרה ושמו של המדריך יהיה "אני וחברי". ועניין אחר - אני שמחה שביקרת באתר טיול עם מראה. ושאהבת. להשתמע שרית

למעלה