למולא.. לגבי ריבית

• פותח הנושא moxer
  • פורסם בתאריך

moxer

New member
למולא.. לגבי ריבית

נקובה ואפקטיבית .. ראיתי שבמס' פעמים שהעיקרון הוא אותו דבר מכניסים נתונים שונים במחשבון הפהיננסי ב- cnvr אם יש לי ריבית שנתית נקןבה שמחושבת לרבען ואני רוצה את השנתית הנקובה מה צריך לעשות בדיוק? וארם יש לי ריבית לחודש נקובה ואני צריכה אפקטיבית ל- 7 חודש אני עושה את זה אחרת? חג שמח

תותחנים

New member
תשובה

בשאלה הראשונה שלך את צריכה להשתמש במחשבון פיננסי, אם למשל הריבית הנקובה היא 12 ואם זה רבעוני אז לשים 4 במספר תקופות, לשים את הריבית הנקובה 12, ולעשות SOLVE על הריבית האפקטיבית ואז תראי שהריבית השנתית האפקטיבית היא 12.5 אחוז בערך. לגבי השאלה השניה, אם נתון לך למשל שהריבית החודשית היא 1% ושואלים אותך מה הריבית האפקטיבית כעבור 7 חודשים אז עושים פשוט 1.01 בחזקת 7. מקווה שעזרתי

moxer

New member
תודה.. אבל...

מה ההבדל בין השנים מתי זה סתם לעלות בחזקה ומתי זה להכניס נתונים למחשבון ? ולמה כשעושים לאג"ח קופון חצי שנתי לא סתם מחלקים אלא מכניסים למחשבון? וגם מתי משתמשים בנקובה ומתי משתמשים באפקטיבית? תודה

תותחנים

New member
תראי

תנסי למשל לשים במחשבון את הדוגמא שהבאתי עם אחוז אחד ל-7 חודשים. את תקבלי שהריבית האפקטיבית היא אחוז וקצת... מבחינת הגיון בריא, לא הגיוני שאם יש לך אחוז בחודש אז כעבור 7 חודשים זה יהיה מספר כל שהוא שהוא קטן מ-7.... ואז תלכי לאופציה השניה שזה העלאה בחזקה... לכן אין מה לדאוג יותר מידי בלהתבלבל בין 2 השיטות. לגבי אג"ח צריך פשוט לזכור שאת הקופון מחלקים רגיל ואת הפדיון לתשואה לא. לגבי השאלה האחרונה, בדר"כ שואלים אותך מה הריבית האפקטיבית או הנקובה או שאומרים לך במה להשתמש, אם ראית שאלה ספציפית אז תכתבי איזה.

moxer

New member
פרק ב שאלה 10

איך מחשבים את ה- irr איך מפרקים מהנוסחא בחזקת 120 כי במחשבון צריך להקליד 120 פעם ב- cash?

תותחנים

New member
תשובה

המטרה של השת"פ היא שהענ"נ יהיה שווה לאפס. ב-CMPD אי אפשר לשים ענ"נ 0 כי אין לנו שם ענ"נ, לכן צריך לשים ב-PV מספר שייתן לנו ענ"נ אפס והמספר הוא המספר ההפוך לגובה ההשקעה. כלומר אם ההשקעה היא מינוס 100 אלף אז לשים ב- PV מאה אלף, במספר תקופות לשים 120 (כי התקבולים הם כל חודש), ב- PMT לשים מינוס 1100 (אפשר לשים בפלוס אבל אז ב-PV לשים את המאה אלף במינוס). בקיצור אם יוצא לך ERROR אז תהפכי אחד מהם למינוס. ולעשות בסוף SOLVE על הריבית. יוצא 0.48

moxer

New member
וואי תודה.. זה היה מציל..תגיד

אני מקווה שאני לא משגעת אותךאבל אתה יכול להסביר לי שוב מתי עושים פעולת חזקה כדי להפוך ריבית לנקובה ומתי עושים אית הנוסחה עם ה- m או בעצם מכניסים למחשבון?

תותחנים

New member
אני אנסה להסביר

רק נעשה קצת סדר: פעולת חזקה הופכת ריבית לאפקטיבית ולא לנקובה. אם יש לך ריבית נקובה של 1% אחד בחודש אז יש שתי אפשרויות: 1- הריבית הנקובה השנתית היא 12 כפול 1. 2- ריבית אפקטיבית שנתית זה 1.01 (יענו אחוז) בחזקת 12 ואז יוצא שהריבית האפקטיבית היא 12.68% לגבי ה- M אם נתון לך הריבית האפקטיבית (ולא הריבית הנקובה) אז הפעולה ההפוכה בעצם (כלומר למצוא את הריבית הנקובה) היא באמצעות ה-M. דוגמא: יהיה נתון לך שהריבית האפקטיבית השנתית 12.68% וישאלו אותך מה הריבית החודשית, אז את מציבה בנוסחא והתוצאה שתקבלי ל- ריבית חלקי 12 זה הריבית הנקובה החודשית... ייצא לך 1% מקווה שיצא מספיק ברור, אם לא תפרטי יותר מה לא ברור בהצלחה!

moxer

New member
תודה....עזר מאוד אבל...

פרק ראשון שאלה 13, 14, ופרק ב' ש' 10,12 מה ההבדל בינהם למה כל פעם עושים משהוא שונה? ונניח בשאלה 2בפרק ג' לא הופכים בכלל לאפקטיבית למה? תודה!!

תותחנים

New member
ננסה מה שאפשר

פרק א שאלה 13. ריבית של 12 אחוז מחושבת רבעונית זה בעצם 1.03 בחזקת 4. ואז תראי אם זה יותר גדול מ-12.5... יוצא 12.55 כלומר זה עדיף. שאלה 14- סעיף א' זה בדיוק כמו שאלה 13. ב- אם אתה משלם את הריבית מראש אז למשל אם את רוצה הלוואה של 1000 ש"ח יתנו לך רק 820 (כי שילמת ריבית מראש) ואת תצטרכי אבל להחזיר 1000 ש"ח... ואז הריבית היא בעצם 1000 חלקי 820 וזה יוצא 21.95%. ג- ריבית שמחושבת רציפה עושים E בחזקת 0.19 פחות 1 או פשוט במחשבון להציב במספר תקופות 10000000. לגבי השאלות ששאלת בפרק ב' לדעתי אין הבדל מאד גדול, כלומר את התשואה החודשית מחשבים באותה צורה. בשאלה 12 צריך לשים לב שהתשלום הוא אחת ל-3 חודשים ולכן צריך את הריבית להפוך ל-3 חודשים כלומר 1.005 בחזקת 3 ואת זה להציב במחשבון. לגבי תשואה גלומה רבעונית, צריך שהענ"נ יהיה שווה 0 לכן כמו שאמרתי קודם לשים ב- PV את גודל ההשקעה, ב- PMT מינוס 950 ולעשות SOLVE על הריבית. את תגלי שהתשואה הרבעונית (אחת לשלושה חודשים) היא 1.1214% ועל מנת לגלות את החודשי עושים לזה שורש 3 כי אנחנו רוצים חודשי ונתון לנו ריבית בעצם לשלושה חודשים.... לגבי פרק ג' שאלה 2, לא הופכים לאפקטיבית כי נתון לנו שהריבית השנתית הנקובה (דגש על הנקובה) היא 8 אחוז... אם היה נתון 8% אפקטיבית אז היינו עושים שורש 4...

yaya43

New member
תותחנים

פרק ג' שאלה 2 ובפרק א' שאלה 13, בשתיהן נתונה ריבית נקובה, אך רק ב-13 הפכת אותה לאפקטיבית. למה? מה ההבדל?

תותחנים

New member
תשובה

אין יותר מידי הבדל. בפרק א' אנחנו מחלקים ב-4 כי נתון לנו שהריבית היא נקובה (אחרת מוציאים שורש רביעי) ואז מכיוון שזה ל-4 תקופות עושים 1.03 ברביעית. דוגמא שחשוב לזכור: אם נשים 100 ש"ח בתכנית חסכון אז אחרי רבעון יהיה לנו 103 ש"ח ואחרי עוד רבעון כל ה-103 יצברו רבעון ויהיה לנו יותר מ-106 וכך הלאה עד שבסוף השנה יהיה 112.55 בפרק ג' אנחנו גם כן מחלקים ב-4 כי נתון לנו 8% נקובה (ולא אפקטיבית) אבל כשמים במחשבון את ה-2% הוא נותן לנו את ה- PMT אחרי שהוא התחשב בזה אפקטיבי...

למעלה