לא בטוחה שזה המרום המתאים אבל...

לא בטוחה שזה המרום המתאים אבל...../images/Emo13.gif

[קבלתי השראה מההודעה הקודמת של "דם קפוא" על גניבה ספרותית...
] רציתי לשאול איפה לדעתכם עובר הגבול... כלומר, אם למשל מישהו משכיל שהולך ברחוב, פונים לדבר איתו, ובתשובה הוא עונה ציטוט משיר/ספר/whatever כלשהו, אנו נחשיב אותו כמשכיל ורובינו נכבד אותו יותר, או לפחות לא נזלזל בו. לעומת זאת, אם מישהו יעתיק קטעים שלמים מספר כלשהו, יוסיף קצת משל עצמו, יפרסם את הספר וירוויח מזה כסף, כלשמעשה הוא כתב חלק קטן מהספר, נזלזל בו ואפילו נעמיד אותו למשפט. אז איפה עובר הגבול [לדעתכם, או מבחינה משפטית...עדיף דעתכם...
]? האם הגבול עובר רק כשמדובר בכסף? אשמח לתשובות

sigalit33

New member
שאלה מעניינת

אני חושבת שאם מישהו לוקח משהו שאחר כתב/יצר אך מפנה אל המקור, מציין באופן ברור שהוא מסתמך על מקור אחר אז זו לא גניבה וזה דבר מאד מקובל כשמפרסמים מחקרים למשל. אני לא מבינה בהיבטים המשפטיים של זה, אני בטוחה שיש כללים ברורים ושמשפטנים יידעו לענות על כך. יחד עם זאת, ודאי יש מקרים שהגבול לא מספיק ברור. אם מישהו לוקח רק רעיון שהוא מאד דומה למשהו שכבר נעשה אך עושה ממנו משהו אחר. האם זו גניבה? אני לא יודעת.

maore

New member
לי זה נראה דווקא ברור

כל עוד מצוין המקור בברור והיוצר המקורי מקבל קרדיט (ולעיתים גם כסף) אז הכל בסדר. לדוג' ספר שבו מצוטט שיר קטע משיר או קטע מספר, ספר ציטוטים, דמות שמזמזמת לעצמה שיר ידוע, מופיע במחזה שאכן נכתב ועוד. כאשר הדבר נעשה לגבי יצירה שזכויות היוצריםע ליה לא פגו, שימי לב שבד"כ יצויין שהדבר נעשה באישור הוצאת הספרים או בעל זכויות היוצרים (לדןג' "הטאו של פו" - יש אישור של בעל זכויות היוצרים על כתבי א.א. מילן). כאשר יש ציטוט ללא איזכור המקור והיוצר - פה יש בעיה, בין אם הדבר נעשה עבור כסף או לא. ד"א לגבי הערתה של סיגלית על רעיונות - אי אפשר לרשום פטנט או להיות זכאי לזכויות יוצרים על רעיון - אלא רק על דרך מסוימת להוציא את הרעיון לפועל או ליישמו. על הביטוי/יישום הספציפי יש הגנה, ולא על הרעיון.

motyka

New member
השאלה מהו הערך המוסף

אם אקח קטעים, אנתח אותם, או אמצע בהם משהו חדש, או אקשר בינם לבין קטעים אחרים, או אתן רעיון כיצד ללמד אותם - יצרתי משהו חדש ומקורי על בסיס הקיים. אם אאסוף קטעים ממקורות שונים, ואקבץ אותם למקום אחד - יצרתי משהו חדש. מקרים אחרים עלולים להחשב כגניבה ספרותית.

../images/Emo109.gif...אבל...*מבולבל*....../images/Emo11.gif:-S

זה בדיוק כמו גניבת הרשימות ש"דם קפוא" הזכיר [או שזה הזכירה
] בשרשור:"גניבה ספרותית". ואתה כתבת לו/לה שם שזה נחשב כגניבה.
אבל, פתאום פה אתה אומר שאם אוספים קטעים ממקורות שונים...מקבצים...אז זה לא גניבה. זה משהו חדש. אז זה אותו דבר כמו הרשימות...
מישהו לוקח רשימות ורעיונות לרשימות, מוסיף אותם בבלוג שלו, מפתח את הרעיונות בעצמו ומוסיף גם רעיונות "גנובים", מוסיף תוכן משלו לבלוג, והרי יצירת משהו חדש. אז מה ההבדל
LOL

motyka

New member
ההבדל - הוספת ערך חדש

אם אקח רשימה (פוסט) כפי שהיא ואעתיק אותה אלי - גנבתי אם אקח רעיון ואפתח אותו, אוסיף לו, אתן נקודת מבט חדשה, אשווה אותו עם רעיון אחר - זו עבודה ספרותית. ההבדל הוא מה מידת ההוספה

אבל אם...

אם מישהו לקוח רשימות [כמו שדם קפוא תיאר], מפתח ומוסיף אבל לא נותן קרדיט הרי זו גניבה

למעלה