לאחר שבישראל היום התחמקו חודשים מלאמר את האמת לציבור היום הם כבר מודים

סטילהוק1

Well-known member
"הווריאנט הדרום אפריקני עמיד יותר לחיסון לקורונה"

לפי מחקר שבוצע בישראל בקרב כ-800 נבדקים, הזן של הנגיף "פורץ במידה מסוימת" את ההגנה החיסונית • הערכה: יעילות החיסון אינה יורדת באופן דרסטי

הווריאנט הדרום אפריקני של הקורונה עמיד יותר לחיסון מאשר הווריאנט הבריטי, כך לפי מחקר משותף של מכון כללית למחקר ואוניברסיטת תל אביב.

על פי המחקר, הראשון מסוגו, הזן מצליח "לפרוץ" במידה מסוימת את ההגנה שנותנות שתי מנות החיסון של חברת פייזר. עם זאת, החוקרים הסתייגו באומרם כי עדיין לא ניתן להעריך במדויק את שיעור הירידה ביעילות החיסון. הם מעריכים כי היעילות שלו אינה יורדת באופן דרסטי, מכיוון שהזן הספציפי הזה נדיר מאוד בישראל.

החוקרים איתרו מטופלים של קופת החולים כללית שנמצאו מאומתים לקורונה החל מהיום ה-14 לאחר שקיבלו את מנת החיסון הראשונה שלה. "יצוין כי היעילות הגבוהה של החיסון לקורונה הביאה לכך שמספר נמוך מאוד של מחוסנים נדבקו בקורונה, ולאחר איתורם, לכל מחוסן שנמצא חיובי לקורונה 'הוצמד' נדבק שלא חוסן הדומה לו בגיל, במין, במגזר, באזור המגורים ובמאפיינים נוספים", כך לפי החוקרים.

על פי פרופ' עדי שטרן מאוניברסיטת תל אביב, במחקר נמצאו באופן מובהק יותר מקרים של הזן הדרום אפריקני בקרב מחוסני המנה השנייה בהשוואה לקבוצת הביקורת. "פירושו של דבר היא שהזן הדרום אפריקני יכול לפרוץ במידה מסוימת את ההגנה החיסונית", אמרה.

המחקר התבסס על כ-800 נבדקים (כ-400 זוגות) של מחוסנים ולא מחוסנים שנמצאו חיוביים לקורונה. כל הנגיפים שבודדו נשלחו לריצוף גנטי.

המחקר, שנערך כשיתוף פעולה בין חוקרים ממכון כללית למחקר ואוניברסיטת תל אביב, הובילו פרופסור שי בן שחר, מנהל המחלקה לרפואה מותאמת אישית במערך החדשנות בכללית, ד"ר דורון נצר ראש אגף הרפואה בחטיבת הקהילה בכללית, ופרופ' עדי שטרן מבית הספר על שם שמוניס למחקר ביורפואי וסרטן בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' רן בליצר, מנהל החדשות בכללית ומוביל המחקר, מסר: ‏"אם נחווה עוד התפרצות, הזן הדרום אפריקני הוא כעת המועמד הסביר ביותר להתפרצות בכך שיגרום למחלה בלא מחוסנים, אך גם במחוסנים (לעומת הזן הבריטי). ‏התנאים כעת לא מאפשרים לזן זה התפשטות נרחבת, זאת בשל שילוב של ההגנה (החלקית) של החיסון הנרחב ואמצעי הזהירות האחרים (מסכה ריחוק). זה עשוי להשתנות, ולכן יש להמשיך ולהגביר את מאמץ הניטור, הריצוף הגנטי והחקירות".
 
למעלה