כתיבת קוד בשפת C בסביבת לינוקס

S h a r k 1 8

New member
כתיבת קוד בשפת C בסביבת לינוקס

היי,
אני מעוניין להתחיל ללמוד לתכנת למערכת לינוקס ויש לי את השאלות הבאות
1. כשכותבים קוד בסביבת לינוקס, באיזה IDE כדאי להשתמש? אני מבין ש Visual Studio לא מיועד ללינוקס. יש את אקליפס, אבל צריך להוריד לו איזה תוסף. האם יש עוד IDE שמקובל להתשמש בו? האם נהוג לכתוב קוד C באמצעות כתבן כמו vim, kate וכו'..?
2. אני קצת פחדתי להתקין לינוקס על המחשב שלי, אז התקנתי מכונה וירטואלית Virtual Box ועליה התקנתי את אובונטו. זה עובד טוב, אבל זה מאד-מאד איטי. יש איזה דרך לשפר את המהירות, או שפשוט אין ברירה וככה זה כשעובדים עם מכונה וירטואלית?

BravoMan

Active member
תשובות:

1. בלינוקס, כל אחד בוחר את ה-IDE שלו לפי הטעם האישי.
אקליפס אכן מצריך תוסף לעובדה עם C, אבל הוא ייתן לך את החוויה הכי קרובה ל-VS ככל הנראה, אם לא אכפת לך מהמשקל שלו (אם אין לך בעיה עם המשקל של VS, לא תהיה לך בעיה עם Eclipse).
&nbsp
אישית, לדברים קטנים אני משתמש ב-Gedit, ולדברים גדולים יותר ב-Geany.
&nbsp
2. מכונה ווירטואלית לא אמורה להיות אטית, אבל היא דורשת מחשב מתאים כדי לעבוד כמו שצריך.
בלי פרטים, אי אפשר לדעת למה יש לך בעיה.
&nbsp
בכל מקרה, אין שום סיבה לפחד מהתקנה רגילה של לינוקס.

S h a r k 1 8

New member
gedit זה גם בעצם עורך טקסט רגיל?

אין לו את היכולות debugging שיש לאקליפס או ל VS. נכון?
&nbsp

BravoMan

Active member
כן ולא.

אתה צריך להבין, שעורך טקסט בלינוקס זה לא notepad שאתה מכיר מ-Windows.
&nbsp
בבסיסו, Gedit יודע לצבוע סינטקס, ולתת השלמה אוטומטית.
אבל, יש לו גם יכולת הרחבה, והמון פלאגינים שונים, למשל, אצלי מותקן פלאגין שמציג בצד רשימה של פונקציות, מחלקות, משתנים וכו'.
&nbsp
יש גם פלאגינים להפעלת פקודות חיצוניות, מסוף מובנה, וכנראה אפשר גם למצוא פלגין לעבודה עם debugger.
&nbsp
על תשכח, ש-debugger הוא בכל מקרה תוכנה חיצונית ונפרדת.
אפילו ב-Windows זה המצב, ההבדל הוא ששם אתה לא משתמש בו שלא דרך VS.
&nbsp
בלינוקס, ניתן להשתמש בו דרך הרבה סביבות.

bismark1

New member
1. נסה את CLion

של jetbrains, בזמנו הייתה גרסה חינמית.
2. אובונטו אף פעם לא עבד לי במהירות נורמלית על מכונה וירטואלית, נסה את מינט - עובד לי סבבה גם עם קונפיגורציות צנועות יחסית.

S h a r k 1 8

New member
אם אני אתקין אובונטו במקביל לווינדוס

ולא בתוך מכונה וירטואלית
מהירות העבודה צפויה לעלות?

nocgod

New member
כנראה שהיא עלולה לעלות

תראה וירטואליזציה זה לא משהו טריוויאלי לעשות, וכדי לקבל ביצועים באמת טובים צריך מעבד שתומך בוירטואליזציה. לדוגמא מעבדי אינטל מדגמים מתקדמים יחסים כוללים בתוכם תמיכה ב VTx וכד'.

התקנה של לינוקס היא תמיד מומלצת לנסות, אבל כמו בהתקנה של כל מערכת הפעלה, רצוי לקרוא ולהבין מה אתה עושה.

המלצה שלי לנסות דווקא את VMware player, אני מעדיף אותו על virtualbox, תמיד השתמשתי בו.

תקרא על איך לעשות dual boot עם אובונטו, זה נחמד להתנסות בדברים חדשים כמו עוד מערכת הפעלה, זה פותח אופקים =)

אגב - אני תמיד השתמשתי באקליפס, אין שום דבר רע בלהוריד תוסף לאקליפס שיעבוד לך עם C, אקליפס היא מערכת שיועדה להיות pluggable. היא תעזור לך לעבוד עם דיבאגר בצורה נוחה (אף פעם לא אהבתי את gdb).

S h a r k 1 8

New member
תודה, אבל השאלה שחשובה לי היא

האם התקנה של Ubuntu על המחשב במקביל לווינדוס אמורה לתת ביצועים טובים יותר?
&nbsp
כמה GB מהדיסק כדאי לי להקצות ל Ubuntu בהנחה שעיקר השימוש שלי בה הוא כתיבת קוד באקליפס?
&nbsp

nocgod

New member
ברור שיהיו לך ביצועים יותר טובים

אם האובונטו ירוץ ישירות על הברזלים. יתרה מכך, ישנם משחקים שנהנים מביצועים יותר טובים על לינוקס מאשר על וינדוס.

תלוי בכונן שלך תקצה כמה שלא חבל :) בגדול הייתי מקצה כ30-40 גיגהבייט מכונן בגודל 500 גיגהבייט.

שוב אני מזהיר - כדאי לקרוא על תהליך של התקנה, מה מותקן ואיך. לצורך העיניין grub יחליף לך את ntldr אם לא תהיה זהיר, לא שזה יפגע במשהו, וזה לא משהו שאי אפשר לסדר בקלות, אבל בהחלט יכול לקרות.
אני כמובן לא מדבר על זה שאם לא תקרא את ההוראות במהלך ההתקנה הוא יפרמט לך את כל הכונן (זה לא קשור להתקנת הלינוקס, אם לא תהיה זהיר בהתקנת וינדוס הוא גם יפרמט לך את הכונן כולו)
לא רוצה להפחיד אותך או משהו, רק רוצה לתאם ציפיות מתהליך ההתקנה. התהליך פשוט, ומאוד אינפורמטיבי לגבי הביצוע, ולא יעשה שום דבר שהוא לא יודיע לך עליו. הכי חשוב בזמן ההתקנה זה לקרוא
אגב אני ממליץ לפצל את הכונן שלך עוד לפני ההתקנה באמצעות כלי הdisk management שיש בוינדוס, כדי להמנע מהתחרבשות מיותרת של חלוקת דיסק בזמן ההתקנה.

S h a r k 1 8

New member
מבטיח לעדכן....

nocgod

New member
תיכנס ל bios ותשנה את ה נboot sequence

כנראה מוגדל לך ב bios (וכנראה שטוב שכך) שהboot device הראשון יהיה הכונן קשיח שלך ולא מUSB, תיכנס תחליף (תחפש באינטרנט איך)
יש מחשבים שאפשר לבחור בהם בזמן העליה את ה boot device (אצלי באמצעות F8 נראה לי)

או ששמת לא נכון את הiso על הUSB, אני תמיד משתמש ב lili כדי לעשות את זה

S h a r k 1 8

New member
יש לי רק שתי אופציות P0 ו P2.

אף אחת מהן לא מתאימה ל USB. לא הצלחתי למצוא באינטרנט מידע על איך אני מוסיף אופציה של USB לתפריט BOOT. יש לך מושג אולי?
&nbsp

S h a r k 1 8

New member
אז כנראה שלא הסתדרתי

העליתי את המחשב, והוא נכנס לתוכנת ההתקנה של אובונטו, אבל הוא לא נתן לי את האופציה של התקנה במקביל לווינדוס. יש לכם מושג מה יכולה להיות הבעיה?
&nbsp
&nbsp

BravoMan

Active member
האם מדובר במחשב חדש?

זה קרה לכמה חברים שלי, משהו שקשור למעבר משימוש ב-BIOS לשימוש ב-EFI במחשבים החדשים.
&nbsp
לצערי אני כרגע לא זוכר בשיט איך מסדרים את זה. מציע לגגל את המונחים הרלוונטיים.

BravoMan

Active member
"חדש" הכוונה גם

משנתיים שלוש האחרונות.
&nbsp
אתה יודע לבדוק אם הוא עובד במצב BIOS או UEFI?
אם לא, צלם את מסך ה-"BIOS" ותעלה לכאן.

S h a r k 1 8

New member
האמת שאין לי ממש מסך BIOS

יש לי ישר לוגו של ASUS וכשאני מקיש F2 אני נכנס לתפריט של BIOS.
&nbsp
&nbsp

S h a r k 1 8

New member
אני מקבל את הודעת האזהרה הבאה:

This machine's firmware has started the installer in UEFI mode but it looks like there may be existing operating system already installed using "BIOS compatability mode". If you continue to install Debian in UEFI mode, it might be difficult to reboot the machine into any BIOS-mode operating system later.
&nbsp
If you wish to install i UEFI mode and don't care about keeping the ability to boot one of the existing systems, you have the option to force that here. If you wish to keep the option to boot an existing operating systems, you should choose NOT to force UEFI installation here.
&nbsp
&nbsp

למעלה