יום השואה-כמה אפשר?

Krishi

New member
יום השואה-כמה אפשר?

אני לא יודע למה אני רושם את זה פה(עוד מעט תתנפלו עלי בטח..) אז ככה.. נתחיל מזה שאני מאוד מכבד את היום הזה.. סבא של אמא שלי נלחם במלחמה סבתא אחת הצליחה לברוח מהנאצים כאשר כל המשפחה של אמא שלה ניספו בשואה סבתא אחרת סבלה במצור על לנינגרד (בזמן שאח שלה נלחם בנאצים) אבל... וכן.. פה בא האבל... אני חושב שאנשים כל שנה מגזימים עם הפרסום של יום השואה... דוחפים את זה לכל חור אפשרי ככה שמרוב שאנשים מתחילים לראות את זה בכל מקום זה מביא למרמור מסויים.. לתחושת איבה כנגד היום הזה... תופתעו לגלות אבל כשהעליתי את הנושא בפני סבתא שלי (שכאמור ניצולת שואה) היא גם הסכימה איתי... שכאשר דוחפים את הנושא הזה ובכלל כל נושא אחר בכל חור אפשרי זה מעורר מעין התנגדות לזה.. זה ממש משגע... והיא גם לא אוהבת את זה.. הייתי רוצה לשמוע מה דעתכם בנושא...

אני לא מתנפלת, זאת רק דעתי

רשמתי בנקודות כי אין לי כח לסדר את זה
בוא ננסה לחשוב מה יקרה עוד 50 שנה אם לא נתאמץ להזכיר את יום השואה היום. איך תצפה שילדים שלא יכירו ניצולים ולא ישמעו על השואה ממקור ראשון יזכרו
ומה יקרה עוד 100 שנה כאשר אפילו הדור השלישי יתחיל להעלם יפסיקו להיות סיפורים של "סבא שלי.." או "סבתא שלי..."
אני חושבת שאצל ניצולי שואה הנושא קשה כי הם חיים את זה יום יום זה לא כמוני(דור שלישי) שיש לפעמים ימים שאני עוצרת וחושבת על המשפחה ש"נשארה" שם אבל הידע שיש לי הוא לא זכרון אישי לכן קל לי יותר ל"הזכר" בזה
ועוד נקודה כל הפרסום ביום לא נועד לניצולי השואה כי הם יזכרו את מה שעבר עליהם בכל מקרה.
אני חושבת שאתה לא חייב לקחת חלק בפרסום הזה אלא רק להיות שלם אם עצמך שאתה זוכר מספיק טוב ושתדע להעביר את הזכרון לילדייך

Krishi

New member
תגובה

בין אם ילדים יזכרו את השואה ע"י סיפורי ניצולים או ע"י ילדי הניצולים זה עניין אחר. על השואה הם ישמעו בכל מקרה בכל שיעורי ההיסטוריה, מה גם ששימי לב שלא יצאתי לגמרי כנגד יום השואה, אלא יותר על ה"תעמולה" האגרסיבית מאוד שעושים כל שנה ושנה.
מי שחשוב לו להעביר את הסיפורים של אבותיו הניצולים יעביר אותם. ושוב.. אני לא דיברתי על ביטול היום הזה או משהו כזה, רק על הפרסום המאסיבי שלו.
סבתא שלי בפירוש אמרה שהיום הזה הוא מאוד חשוב לה, אבל היא מבינה ובעצם גם מסכימה שכאשר דוחפים את זה לכל חור אפשרי זה גורם למרמור מסויים והיא בעצמה לא אוהבת את זה
אבל מה אם כל הפרסום הזה יוצר בדיוק את האפקט ההפוך ממה שהוא היה אמור להשיג? במקום שאנשים יזדהו על כל הכאב נמאס להם לשמוע בכל מקום אפשרי על השואה (בעיקר בגלל שהם כבר דור שלישי והלאה וזה לא כל כך קרוב להם). כאילו.. הכל צריך לעשות הכל במידה מסויימת. אני בהחלט לא לוקח חלק בפרסום הזה. אני זוכר מצויין מה קרה למשפחתי כל יום ויום מבלי שיהיה יום מיוחד לזה ואני בהחלט יעביר את הזכרון לילדיי.

יום השואה - עד שלא תהיה אנטישמיות

עד שאנשים יפסיקו לזלזל בחיי אדם ולהפחית מערכם בגלל מוצאם עד שאנשים יפנימו שההיסטוריה עלולה לחזור על עצמה עד שאנשים יאמינו ש-6 מיליון זה 6 מיליון נפשות שנרצחו בדם קר עד שאנשים יכניסו לעצמם טוב טוב לראש ש- 50 וכמה שנים זה בקושי דקה בנצח את השואה צריך לזכור ולהזכיר לנצח נצחים שחס וחלילה לא יקום צורר רשע ונפשע כמו היטלר ימח שמו שיוכל לעבור לסדר היום עם כליאת בני אדם בתנאים יותר גרועים מאשר בעלי חיים והעולם ישתוק בעוד העשן מיתמר במשרפות. אני מתנצלת אם השפה בוטה ופוגעת במישהו אבל כשאני קוראת שאלה כזאת: עד מתי? חייבת להיות פה תשובה בוטה! אני שמעתי מעט מאוד "סיפורים" מסבא שלי שניצל עם שני אחיו מהשואה. הוא ואחיו הקטן היו באושוויץ ושוחררו בסוף המלחמה. כלומר, סבא שלי היה במחנה ממש עד סוף המלחמה ורק במזל הצליח לשרוד את התקופה הנוראית הזאת. אחיו הגדול פגש אותם יותר מאוחר, נדמה לי כבר בארץ, לאחר שגם הוא ניצל משהות במחנה. סבא שלי נפטר לפני כמה שנים וגם אחיו הגדול. נותר רק האח הקטן שהיה בן פחות מעשרים כשעלו לארץ. האח הקטן מעולם לא דיבר על חייו בצל המחנה והשואה. אמא שלי סיפרה לי מעט ממה ששמעה מאביה על השואה. אני זוכרת את הסיפורים אבל עם השנים אני מרגישה שחסרים לי עוד ועוד חלקים לסיפורים. החיים ממשיכים ומתערבבים לי עם סיפוריו של סבא וסיפורי של אמא על החיים לפני השואה, בזמן השואה ולאחריה. יש לי ארבע בנות. הן כבר לא ישמעו את הסיפורים ממקור ראשון. גם אמא שלי כבר לא מספרת הרבה אבל אני מאוד מקווה שאם הילדות שלי ישאלו אותה, היא תספר ממה שהיא זוכרת. אני חוששת מהמחשבה שהילדות שלי וכל הדור שלהן יגדל במחשבה של "עד מתי?" כי אם כבר בדור הרביעי לשואה ייעלמו העדויות, ייעלם גם הזיכרון לאט לאט. אני חייבת לשאול: האם גם מגזימים כל שנה עם פרסום יום הזכרון לחללי צה"ל? אני יודעת שזה בכלל שני דברים שונים אבל הם קשורים בכל זאת. בשואה נרצחו חפים מפשע בשל היותם יהודים (ולא רק יהודים נרצחו) במלחמות וקרבות ישראל נגד אויביה מתו חיילים שלחמו כדי לשמור על המשפחות בעורף. בסופו של דבר, בשני המקרים, אנו בוכים בימי הזיכרון על האבדות של העם היהודי. האם גם יום הזיכרון לחללי צה"ל מרמר אנשים? האם גם חיילים שלחמו במלחמות ואיבדו חברים ומשפחות הנופלים, גם הם חושבים שזה ממש משגע שדוחפים לכל חור את הפרסום? אני חושבת שלא! אני חושבת שצריך עוד ועוד ועוד להזכיר כל הזמן! שלעולם לא נשכח!!!

Krishi

New member
אני מבין אותך, ומשתתף בצערך

אבל עצם זה שאת חושבת שצריך לפרסם עוד ועוד ועוד זה משיג את התוצאה ההפוכה של כל מטרת הפרסום! למי זה טוב?? למי??? את רוצה שלאט לאט ליותר ויותר אנשים יימאס הפרסום המאסיבי ויותר אנשים יתחילו לא לשים לב לשואה יותר מדי? כי זה מה שיקרה בסוף. מה לא ברור בזה שלא חייבים פרסום מאסיבי כדי שלא נשכח? את מדברת כאילו שאם לא יהיה פרסום, או את יודעת מה? כאילו לא יהיה יום השואה אז כולנו "פתאום" נשכח שהייתה מלחמת עולם שניה שלמה וש-6 מיליון יהודים מתו בה. זה מגוכך ואבסורדי!

קרישי יקר

עם כל הכבוד לדעה שלך... ובמחיוחד לסתבא שלך, אני לא חושבת שאתה צודק! מה אתה אומר בעצם? בוא נהפוך את זה לריבוע בלוח השנה שלנו?? בוא נעמוד בצפירה ואז יהיה הכל כרגיל? ולמה? ולמה באמת שלא ננשום את זה 365 ימים? למה שלא נקום כל בוקר ונברך את אותם ששת המיליונים שנספו כדי שאתה תוכל לחיות כאן ולכתוב.. מה? לכתוב בעצם בוא נרסן קצת את כל הזכרונות על אלו שאחראים לחיי כאן.. אתה קורא מה שאתה כותב?! כלכך הרבה מזכירים את זה כדי לא לשכוח, כדי להראות לעולם שלא שכחנו אנחנו חיים ונושמים ואף אחד לא יפיל אותנו בטח שלא- שוב. ואתה.. יכלת להיות אחד מאנשים האלה.... מה אתה היית מרגיש אם איזה "קרישי" היה בא אחרי כמה שנים וכותב מה שאתה כתבת? אולי תחשוב שלא סתם אומרים- "נזכור ולא נשכח". אז אולי תנסה, אם כמובן זה לא קשה לך מדי, ליישם את זה!!

לפי מה שאתה אומר....

צריך להפסיק גם את כל הפרסום המאסיבי ביום הזכרון לחללי צה"ל
הלא כן

Krishi

New member
לא לא..

לא נהפוך את זה רק לאיזה ריבוע בלוח השנה נזכיר סיפורים, נעשה עצרות, אבל לא נגזים. תאמיני לי שמי שזה חשוב לו נושם את זה 365 יום בשנה גם בלי יום מיוחד. ומה אני הייתי מרגיש אם הייתי אחד מאותם אנשים ואחד כמוני היה אומר את זה עכשיו? אני יענה לך שהייתי מסכים, למה? קצת בגלל האופי האדיש שלי, אבל הנה תראי שזה לא רק אני. ניצולת שואה (סבתא שלי) מסכמה איתי בכל מילה. אז מה תגידי על זה? מה קשה בלהבין שאנחנו נזכור את זה תמיד גם אם לא יזכירו את זה כל הזמן?

תקשיב מאמי...

הרבה אנשים לא חיים כמוני וכמוך שהם דור שני או שלישי ורחוקים מהנושא כמו שנות האור... אז היום בשנה המסכן הזה בא להזכיר להם משהו שהם שוכחים כל השנה... יום כזה צריך לקדש כי הוא בא להראות שאנחנו לא מוגנים בשום מקום אפילו אחרי 60 שנה... ועוד משהו- כרגע חזרתי מהטקס בבית הספר שלי (אני בכיתה י"ב) ואני חייבת להגיד לך שפשוט נגעלתי מהזלזול שהאנשים הפגינו לאורך כל הטקס ואפילו בצפירה אנשים אשכרה התפוצצו מצחוק!

Krishi

New member
אנשים טפשים

אני ראיתי בזמן הצפירה (עמדתי ליד החלון).. מכונית שהמשיכה לנסוע, ומכונית אחת שעצרה אבל הנהג המשיך לשבת בתוכה ועוד מוציא ככה ת'יד מהחלון כאילו הוא נהנה מהחיים

FreakOnALeash

New member
אף פעם לא הבנתי את העמידה ביחד

זה כמו נגיד שאת מרימה יד וכולם מרימים אחרייך, יש בזה משהו לא מכני וטבעי וקצת מגוכח. תמיד איחרתי למעמד של הצפירה, או שאפילו כמה פעמים לא באתי (ולאלה שחייבים הבהרה- כן, אני כן עומד בצפירה). לדעתי יש בזה משהו שמוחק את ההייחדות האישית והוך את זה לנורא טקסי ומוזר. אני מדבא בשם אלא שצוחקים- באמת שזה לא בכוונה.

Krishi

New member
בקיצור..

הייתי חייב להוציא את זה ואני רואה שכניראה זאת הייתה טעות אבקש ממנהלת הפורום למחוק את השרשור

כמה שאתה צודק.

לדעתי מספיק שיהיה רק ערב יום השואה ולמחרת הכל ימשיך רגיל. אבל תאר לעצמך את הבלאגן וההפגנות אם יוחלט לבטל את יום השואה.

Krishi

New member
אני מתאר לעצמי

אבל שמח שלפחות מישהו אחד מסכים איתי

IDOffryn

New member
אתם מקשיבים לעצמכם בכלל

רק כדי להראות למה יום השואה הוא חשוב אתם דוגמא חיה לזה שהוא צריך להיות חשוב אתם אנשים שכבר לא כואב להם ועוד 50 שנה כימעט כולם יהיו כמוכם אנשים שמיתעלמים מההיסטוריה שלהם אתם אומרים שיום אחד בשנה זה מספיק ונימאס לכם לישמוע על זה בכל מקום אבל אתם מיתעלמים מהסיבה שבגללה זה נימצא בכל מקום כדי שלא נישכח את זה!!! אני הייתי בפולין לפני שנה ואני בן אדם אחר שנה אחריי.. אין לכם כבוד.....

ofek17

New member
היי קרישי!

היי קרישי! תשמע אני מסכימה איתך בקשר לזה במאה אחוז אבל מה לעשות יש אנשים שצריכים את היום המיוחד הזה בשנה ושיהיה כמה שיותר עמוס בכל מיני דברים הקשורים בשואה. אני באמת חושבת שצריך את היום הזה בשנה לשמר את הזכרון וכו אבל יש דבר אחד שאני לא מסכימה איתו. אני יודעת שהשואה הייתה אחד הדברים המזעזעים בהיסטוריה האנושית. אבל נגיד הטקסים בבתי הספר המטרה שלהם היא לזעזע את התלמידים (ע"י קטעים מסרטים, הצגות מזוויעות וכו..) במטרה להזדהות עם היום הזה וזה כבר נקרא "מניפולציה רגשית" וכמה שאני חושבת שצריך לשמר את הזיכרון של השואה לדברים כאלה אני לא מסכימה. לזעזע ילדים בבית ספר יסודי ושהמטרה של זה תיהיה ההזדהות עם יום השואה? לדעתי זה נורא.זה נכון שצריך להזדהות עם יום השואה וצריך להיות גם טקס רק שיהיה במתכונת שונה.

Krishi

New member
אכן יש משהו בדברייך..

אני רואה שאני קצת לא לבד ולמרות שזה ממש לא היום המתאים.. אבל מזל טוב על היום הולדת

sheep 007

New member
צריכים להתחשב

אני לא יודעת עם אני מסכימה איתכם, אני יודעת שלפעמים הנוער לא ממש תמיד מתחבר לנושא הזה של השואה, אבל כמו שאמרת יש המון אנשים שצריכים את זה, ולפי דעתי זה לא מספיק לעשות ערב אחד ודי, ולא מספיק שילדים ילמדו על זה בשיעור היסטוריה, השואה מסמלת לנו דברים רבים חוץ מהעניין החשוב של הזיכרון, דברים שאנחנו חייבים ללמוד אותם גם עם אנחנו לא מתחברים אליהם...

למעלה