טיפול שורש?

chim chim

New member
טיפול שורש?

הייתי היום אצל רופא השיניים בעקבות כאב באחת מהשיניים. קצת תיאור:זוהיא שן עם סתימה.כואב לי כאשר אני נוגס בדברים קשים או שנוצר לחץ על השן אז זה כואב.כללית זה לא כואב רק במצב התואר לעיל. לא נראה שיש לי רגישות לחום או קור בשן הזאת. הכאב נמשך חודש וחצי ויש לי הרגשה שעם הזמן כאב פחת. במהלך הבדיקה הוא הקיש לי על השן(לא הרגשתי כאב חזק)בנוסף הוא ניסה "לדקור"אותי בחניכים בסמוך לשן הכואבת כדי לבדוק את מידת הכאב חוץ מעצם הדקירה לא הרגשתי כאב חד. לסיום הוא אמר שהוא לא ממהר להבצע טיפול שורש והמליץ לי לנקות את השן עם חוט דנטלי ולשטוף את הפה עם מי מלח פעמיים בשבוע ואמר שאם הכאב יעבור אז אין צןרך בטיפול שורש אולם במידה שהכאב ימשך אלך אלין ביום שישי לטיפול. מה דעתכם? האם המצב שלי חמור? האם לפי זה שהוא לא מיהר לבצע טיםול שורש אומר שהמצב לא נורא? אמא שלי לא הבינה מדוע הוא לא שלח אותי לצילום? האם הטיפול הזה כואב הרבה יותר מסתם סתימה? תודה רבה

coolmood

New member
כאב בלעיסה

משה שלום, לתיאור שמסרת יכולות להיות מגוון של סיבות - החל מדלקת חניכיים (כנראה הדבר בו חשד רופא השיניים שלך), המשך בשחזור גבוה שיש ללטש או סדק בשחזור הקיים וכלה במצבים מסוימים בהם סינוסיטיס או כאב ממקור אחר מביאים להקרנה של כאב שמורגש כאילו הוא מקורו בשיניים. מצבך לא חמור, אבל אכן, במצב כזה מומלץ לבצע צילום, ואני מאמין שרופא השיניים שלך אכן יבצע צילום בטרם יקבע כי אכן מדובר בצורך בטיפול שורש. טיפול שורש הוא טיפול בו מסלקים את העצבים וכלי הדם שבשן, מנקים את תעלות השורש שבשן ואוטמים אותן. הטיפול אמנם ממושך יותר מסתימה, אך אינו אמור להיות כואב יותר, אלא במקרים של דלקת חריפה (והמקרה שלך לא נשמע כזה). לאחר טיפול השורש ככל הנראה יהיה צורך בביצוע מבנה וכתר בשן זו. בכל מקרה, אין להיחפז לבצע טיפול שורש, ולו רק בשל העובדה שהסיפור שסיפרת רחוק מלהיות סיפור אופייני של צורך בטיפול שורש. בהצלחה.

chim chim

New member
coolmood

תודה רבה ומספר הערות: *רופא השיניים שלי לא הזכיר דלקת חניכיים.גם לא נראה לי שאני סובל מזה אין לי דימום שאני מצחצח והחניכיים שלי לא אדומות. שחזור(מה זה שחזור?סתימה?) גבוה שיש ללטש?סדק בשחזור-הוא אמר לי שכנראה אין סדק או חור. אמא שלי דיברה איתו ושאלה מדוע הוא לא הפנה אותי לצילום והוא אמר לה שהוא בדק אותי וזה מספיק(אמא שלי לא אהבה את התשובה הזאת ואמרה לי שהיא תיקח אותי לרופא אחר שיבדוק אותי) עוד שאלה-לפני כמה זמן(חודש חודשיים) הייתי אצלו בבדיקה והוא עשה לי סתימה בשן בינה שלא גמרה לצמוח (עושים דבר כזה?)ומאז נראה לי שהיא הפסיקה לצמוח.מדוע? ועוד פעם תודה רבה קצת הרגעת אותי.

coolmood

New member
בדיקה

לא ברור לי מה רופא השיניים שלך אמר לך,אולם מהצעתו הסקתי כי מדובר בחשד לדלקת חניכיים. ייתכן שקיימת דחיסת מזון עקב שחזור לקוי (כן, שחזור = סתימה), או פשוט דלקת חניכיים מקומית באזור זה, אף אם אינך חש בכאבים או בדימום. תמיד תוכל להיבדק ע"י רופא אחר, שיוכל לבצע בדיקות נוספות, כולל צילומים, בתקווה שזה ירגיע את חששך. בנוגע לשחזור בשן הבינה - אם השן לא סיימה את בקיעתה אך כל הכותרת מחוץ לחניכיים, אפשרי לבצע שחזור, אולם זאת בזהירות שלא לגרום לשינוי בסגר. אינני מאמין שהשחזור גרם להפסקת בקיעתה של השן כמו העובדה שהגיעה לסוף צמיחתה. בכל מקרה, ניתן להעריך זאת רק בבדיקה.

chim chim

New member
מה הכונה?

"דחיסת מזון עקב שחזור לקוי" עוד משהוא-בקשר לזה שהוא אמר לי לגרגר מי מלח.עשיתי את זה ובלילה האזור היה סגול ומנופח בבוקר שהתעוררתי אז הנפיחות והצבע קצת נעלמו ובמשך היום נעלם עוד.אני מרגיש שקצת כואב לי פחות בשן זה אומר שאולי אני לא אצטרך לעבור טיפול שורש? אני מתלבט אם לעשות את טיפול השורש(לא "מעוניין" לאבד שן)או לחכות והמצב יסתדר ? ואם יש לי דלקת חניכיים מקומית זה אומר שצריך לעשות טיפול שורש? ואם עושים צילום מה זה מראה? מצטער על ריבוי השאלות.אני בבלבול ורוצה לקבל כמה שיותר מידע כדי לקבל החלטה נכונה. תודה רבה

coolmood

New member
לא ממש טיפול שורש...

משה שלום, כאשר יש סתימה שבורה, עשוי להכנס מזון בין השיניים, ולגרום דלקת חניכיים הגורמת לכאבים בשעת לעיסת מזון. זו אינה סיבה לטיפול שורש. גם דלקת חניכיים מקומית ממקור אחר אינה סיבה לטיפול שורש. לפי מה שאתה מספר, אין כל סיבה המצביעה על צורך בטיפול שורש. לעומת זאת, הסיפור שלך כן מצביע על החשש שלך וחוסר הביטחון שאתה חש בנוגע למקור הבעיה. כל שאוכל להמליץ לך הוא על חוות דעת שניה - בדיקה אצל רופא שיניים אחר, שיוכל לבצע בדיקה נוספת ולהסביר לך על הממצאים.

chim chim

New member
תשמע טוב

אני ממש מודה לך על התשובה. הצלחת להרגיע אותי ואני מודה לך מקרב לב. תודה רבה.

למעלה