התלבטות קשה

josie1986

New member
התלבטות קשה

שלום לכולם, אמנם אני עוד מעט רחוקה מלימודים אקדמיים (לפחות שנה) אבל יש לי תחושה שהמחשבות שאני נושאת בתוכי ידירו שינה מעיני לילות רבים, ככה שאני מעדיפה לכתוב את זה ולראות מה יש לכם להגיד, מאשר לא לכתוב כלום ולהישאר במחשבות. ואחרי ההקדמה קורעת הלב זה העניין: ביולוגיה זה תחום שמעניין אותי מאוד. בתיכון הרחבתי ל-5 יחידות ביולוגיה וביוטכנולוגיה. כל העסק מאוד מושך אותי. עד היום באמת שקלתי באופן רציני ללכת ללמוד ביוטכנולוגיה באקדמיה (עם כל זה שאומרים על המקצוע שהוא יקבל תנופה ושזה העתיד וכו' וכמובן עם העניין הרב שיש לי בנושא) ואפילו ללמוד הנדסת ביוטכנולוגיה. היום כל הנושא קיבל תפנית חדה כשנכנסתי לפורום שלכם ועשיתי חיפוש וראיתי שמבחינה תעסוקתית לאחר התואר - פשוט - אין עבודה. הדבר הזה מאוד לא מעודד אותי. עם כל הרצון שלי ללמוד משהו שיעניין אותי, בסופו של דבר גם צריך להתפרנס ואני לא רוצה להיות מאלו שלומדים תואר שמאוד מעניין אותם אך לא מוצאים עבודה. כמובן שגם להיפך זה משהו שלא ממש נשמע לי הגיוני. אז אחרי כל החפירה, אשמח לשמוע דעת מומחים, האם באמת יש מחסור היסטרי במקומות עבודה ולכן עם כל העניין אין מה להשקיע בכך, או שאולי יש קרן אור בקצה המנהרה שתשיב את החיוך לפניי בהחלטה ללמוד את המקצוע?! מרוב שהייתי נעולה על המקצוע הזה, אפילו לא דמיינתי את עצמי לומדת מקצוע אחר והמחשבה שיש סיבה כלשהי (חוסר תעסוקה) שאני אצטרך ללמוד משהו אחר קצת מבאסת אותי... למרות שאני בטוחה שאמצא את עצמי גם במקצועות אחרים, זה פשוט הכי מעניין אותי. אשמח לשמוע מה אתם חושבים, מצטערת על החפירה
שתהיה שבת שלום!

the last anigma

New member
אם את באמת מחויבת למקצוע...

אז תתאמצי ותוציאי ציונים טובים, ותמשיכי לתואר שני... אז אפשרויות התעסוקה כבר לא כ"כ מוגבלות.. ומלבד זאת תמיד יש את האופציה של קריירה אקדמית.. אמנם קשה לראות את זה "לפחות שנה" לפני הלימודים... אבל רציתי לציין שיש אופציות אחרות...

josie1986

New member
היי,

את האפשרויות הללו אני מכירה. הבעיה היא שאני לא כ"כ רואה את היתרון בלצבור תארים, בלי לצבור ניסיון תעסוקתי... בסוף, גם זה משהו נדרש בקבלה לעבודה, לא?! תודה על התגובה

the last anigma

New member
אני לא יודעת מה המצב במדעי החיים

אבל במקצוע שלי - כימיה, מאוד מקובל להמשיך מתואר ראשון ישר לתואר שני..

לנסות לחפש תחומים קשורים שיש בהם יותר עבודה

למשל ביואינפורמטיקה שזה תואר שפועל על התפר בין מדעי המחשב לביולוגיה, או בהנדסת כימיה בהתמחות הקשורה למדעי החיים, או הנדסת ביו-רפואה שמקשרת בין הרפואה, הנדסת מכונות, הנדסת חשמל, ביולוגיה וכמובן כימיה ופיסיקה.. במקצועות שהזכרתי יש יותר עבודה מהנדסת ביוטכנולוגיה שהפך להיות תואר מאוד נלמד בחוסר פרופורציה להיצע העבודה קיים בשוק.

קודם כל,בדיוק עכשיו

מדברים על זה בפורום ביולוגיה השכן(מספר 834) ועל דברים קשורים לעניין. על כל פנים, הנה הסיפור שלי שאולי ישפוך לך מעט אור על הסוגייה שלך: בזמנו גם אני הייתי נעול מאד על כימיה(אהלן אהלן,אני אמיר,לקראת סיום שנה ג' תואר ראשון בכימיה בבר אילן). בקרוב כנראה אתחיל תואר שני בכימיה,בתחום שמעניין אותי מאד,וכנראה,אני מאמין שאחרי הכל - יהיה אפשר להסתדר. עם זאת,כמה שזה לא יפה וכמה שאמא לימדה לא לעשות "עיניים גדולות" ולהסתכל על הדשא היותר ירוק של השכן - הרי שזה יהיה מתסכל שלאחר כל כך הרבה השקעה(אחרי תואר שלישי), בקושי אגרד את תנאי השכר והתעסוקה בכלל של בוגר תואר ראשון במדעי המחשב,למשל. מילא עניין הכסף, פשוט גם ככה גיליתי שמדעי המחשב זה תחום שאותי אישית מעניין(לא ברמה המחקרית-אקדמית דווקא,אלא היישומית,של פיתוח תוכנה) , ולכן אם הייתי הולך לנ"ל,לא הייתי סובל מחוסר עניין. לא עשיתי את זה רק בגלל הינעלות טיפשית מצידי על כימיה... היום אני לא אוכל להתחיל תואר ראשון במדעי המחשב מאפס. למה לא? זמן,עצבים,כוח וסבלנות. תואר ראשון בכימיה(ובכלל בכל תחום ריאלי) דורש הרבה מאד השקעה...ברמת האינטילגנציה מילא,אני לא חושב שצריך להיות גאון בשביל לסיים תואר ראשון בכימיה בממוצע גבוה,אבל כן,צריך הרבה הרבה מאד עצבים וכוח להשקיע זמן רב בבית... אחרי "ריקון המצברים" הזה,ברור שקשה מאד מנטלית לפנות בחזרה לעוד תואר ראשון,בייחוד בתחום שהוא בעצמו "לא פיקניק". יצא לי מספר פעמים לכתוב את הנ"ל במספר ורסיות/דרגות פירוט וגם הפעם אני חייב לומר כמובן שאני חלילה לא מנסה לגרום לך לוותר על ה"חלום הביולוגי" שלך. אני רק רוצה שתחשבי על זה שוב,קצת יותר, ואם תיכנסי לזה תעשי את זה מכל הלב ובמוטיבציה הכי גבוהה. מעבר לזה,אין לי משהו קונקרטי נוסף להגיד בעניין ובכלל על ביולוגיה. בהצלחה...

liatporaz

New member
כמה תובנות שלי

אני הייתי מתחילה מסוף הודעתך ומוותרת על התנצלות לגבי החפירה. (אפילו זקנה כמוני יודעת מה זו חפירה :- P האמת רק בזכות בני המתבגר) דווקא החפירה היא חשובה והחפירה לדעתי צריכה להיות לתוך עצמך. תתמקדי אולי במספר שאלות שנראות לי חשובות. מה חשוב לך בבחירת המסלול? מהן אפשרויות השילוב בין עניין לכסף? האם קיימות אפשרויות פרנסה נוספות מהתחום? ציינת כמה אבל האם חשבת על תחום התרופות למשל? החל מתועמלנות רפואית ששם מאוד מבוקשים בוגרים של מדעי החיים? דרך הסבה בהמשך לתחום ההייטק ועד לתחום של מפעלי התרופות שאני רואה מודעות שלהם חדשות לבקרים. לאחר מכן הייתי מרחיבה את היריעה ובודקת האם יש לי תחומי עניין נוספים שיאפשרו לי לימודים בנושא שמעניין ואולי מאפשרים לי פתח לקידום מקצועי? ופורשת אותם בפניי. אני בטוחה ש"חפירה" מסוג כזה העלאת שאלות וחיפוש התשובות יובילו אותך להחלטה לגבי מסלול הלימודים המבוקש. סתם לידיעה כללית תחומים פארא- רפואיים כמו ריפוי בעיסוק או קלינאות תקשורת בהחלט משלבים אלמנטים רבים ממדעי החיים אז שיהיה לך בהצלחה

hagarba1

New member
מצטרפת לשאלה

אני גם מתלבטת אם ללכת ללמוד ביולוגיה-כימיה, או לפנות למקצוע יותר פרקטי, אולי הנדסה או משהו בסגנון. מה דעתכם על הנדסת כימיה/ הנדסה ביוכימית? מבחינה פרקטית, יותר כדאי לי ללמוד אחד מהמקצועות האלו מאשר ביולוגיה או כימיה? יש יותר אפשרויות תעסוקה עם תואר ראשון?

כעקרון

הנדסה עושה בפרקטיקה (ההבט היישומי) של המדע, ואילו ללמוד תואר מדעי עוסק יותר בתיאוריה. אי לכך ישנם בשוק יותר ביקוש לבוגרי ההנדסה בשוק שבדר"כ מוצאים עבודה עם תואר ראשון, ואילו בוגרי המדעים לעיתים קרובות ממשיכים לתואר שני. למרות זאת, הנדסת ביוטכנולוגיה הינו תחום מאוד צעיר יחסית, ולכן הפן היישומי שלו עדיין לא רחב דיו. זאת הסיבה למשל שבטכניון הנדסת ביוטכנולוגיה משולבת עם הנדסה ותיקה מאוד כמו הנדסת מזון. כמובן שיש לזכור שהקורסים הנלמדים במסגרת התארים הנדסת כימיה וכימיה הם אולי בהתחלה מאוד דומים, אבל בהמשך כל אחד הולך לדרכו, ניתן להכנס לאוניברסיטאות השונות ולהוריד תוכניות לימודים כדי להבין את ההבדלים.

josie1986

New member
תודה לכולם על התגובות

נכנסתי גם לפורום השכן והצצתי שם בכמה שרשורים, ואין ספק שזה לא ניראה כ"כ טוב, ובטח לא פחות מבלבל... יש לי תחושה שאני אצטרך להתבשל עם הנושא הזה עוד כמה זמן כדי להגיע להחלטה. אשמח לשמוע עוד חידודים ודעות אם יש, כל דבר שיעזור לי להרגיע את החששות שלי... תודה רבה שוב והמשך שבת שלום.

היי

טוב, אז לגבי הבחירה המקצועית והשאלות הקונקרטיות לגבי אפשרויות התעסוקה בתחום יהיה לי קצת קשה לענות לך, אבל אני בהחלט מבינה את הדילמה האוניברסלית ללמוד משהו ש"ננעלת" עליו מפאת עניין ורצה הגורל- הוא פחות פרקטי
את יכולה להתחיל בכך שתפתחי מודעות דרושים ותבדקי את פני השטח התעסוקתי, תמשיכי בכך שתבררי יותר לעומק על המקצוע ואפשרויות התעסוקה- אם מעיון במידע שמתפרסם בשנתונים של אוני' על מלגות וכו', ואם משיחות עם אנשים שלמדו/לומדים - מה הם עושים עם המקצוע? עוד נקודה, את יכולה לשאול את עצמך מה את רוצה לעשות עם התואר. האם תסתפקי בתואר ראשון בלבד? חשוב לציין שהתואר השני לא חייב להיות באותו תחום בדיוק ויכול להשלים מההיבט הפרקטי את הראשון... בקיצור, שווה לבדוק. ולסיום, בנימה פלספנית זו, אגיד ואומר שאם זה התחום שבו בחרת וזה מה שמעניין אותך, לכי על זה בכל הכוח. תמיד מסתדרים תוך כדי (ואני יודעת שזו לא העצה הכי טובה), אבל באמת שאף אחד לא יודע לאן החיים יובילו אותו. תתנחמי שיש אנשים שבוחרים ללמוד מקצועות "פרקטיים" הרבה הרבה פחות

GuestOfHonor

New member
מכיר מהצד של הביולוגיה

אני לומד מסלול משולב עם מדעי החיים (ביולוגיה). ממה שהבנתי, אלה מאיתנו שמתכננים להמשיך במקצוע ולא להפוך למורים לביולוגיה, צריכים להמשיך לתארים מתקדמים. זה לא סותר שום דבר מבחינה תעסוקתית, כיוון שבתואר השני ובדוקטורט את עובדת כמתרגלת וכעוזרת מחקר. עוזר מחקר \ הוראה לא מרוויח מליונים, וגם לא בדיוק משכורת ראויה בהשוואה למאמץ האינטלקטואלי ולידע שמגיעים איתו לעבודה (לדעתי), אבל זה לא שאם את תרצי להמשיך לתואר מתקדם תצטרכי להתחיל לשבור את הראש על 'מאיפה לחיות'. עם התארים המתקדמים אפשר להשתלב באקדמיה בארץ או בחו"ל, או במחקר בתעשיה (תחום שאני פחות מכיר). אמנם יש הרבה אנשים שהולכים ללמוד מדעי החיים ומעט מקומות לתארים מתקדמים ולמשרות בפקולטות השונות בארץ, אבל לפחות בשנתון שלי ראיתי שמי שמגיע עם יכולת ועם להט ועניין בתחום של מדעי החיים, מצליח להתקדם, למצוא מעבדה ולעבוד בה, ולהתקבל לתארים מתקדמים. נכון, זה מסלול ארוך, וכדי לראות ממנו יבול לא צריך ללמוד 3-4 שנים ולהתחיל לעבוד בגוגל או בסומך-חייקין אלא לבלות הרבה שנים בין כותלי האקדמיה. אבל אם את בטוחה ב1000% שזה מה שמעניין אותך וזה מה רוצה לעשות עם עצמך - זה אפשרי. עוד אפשרות נוספת (שכבר העלו פה אם אני לא טועה) זה ללמוד תואר דו-חוגי עם מקצוע אחר, כשהביולוגיה זה בשביל העניין והתואר השני יותר בשביל הפרקטיקה. את הצד ה"פרקטי" יותר, של הנדסות ביוטכנולוגיה וביוכימיה למניהן, אני פחות מכיר ואני אשאיר את זה למהנדסות הנחמדות פה בפורום
. אבל, אם זה נותן איזשהי אינדיקציה, בחיטוטים שלי במודעות דרושים בעיתונות כמעט ולא ראיתי דרישה לתחום.

לא תמיד מקבלים משרת עוזר הוראה/מחקר/מתרגל

וכיו"ב. לאור זאת והעובדה שלעתים המלגה היא לא יותר מכ 2000 ש"ח בחודש (עד לפני שנה אצלינו המלגה הייתה 1500 ש"ח)- קשה לומר שאפשר להתקיים מזה בכבוד(אלא אם כן גרים אצל ההורים וכו'). נכון,זה עדיף על כלום ותמיד אפשר לומר "מה אתם בוכים,אתם גם לומדים וגם נותנים לכם כסף!" . נו ברור,יחסית למישהו שעושה תואר שני בספרות המצב הרבה יותר טוב,לרוב. כשלעצמו,באופן מוחלט,הוא לא מדהים,זה הכל...

למעלה