השבת - ענין דתי או סוציאלי?

מצב
הנושא נעול.
האם אתה תומך בזכותם של אחרים לחשוב שיהודים זה גזע נחות

באמת?
אתה תומך בזכותי לחשוב ששחורים זה גזע נחות? (לא חושב את זה אבל לצורך הדיון*
אתה תומך בזכותי לחשוב שאיסלם זה דת הפשיזם המודרני ומוסלמים (כל שהם ולא רק "איסלמיסטים" הם מחזיקים באידאולוגיה שהיא לא יותר טובה מנאציזם של היטלר?
ויותר מזכותי זו האם אתה תומך בזכותי להביא את הדעות האלה בפומבי בלי לקרוא חרם עליי בשל דעותיי?
ויותר מזה האם אתה תומך בזכותם להביא את הדעות האלה בפומבי בלי לקרוא חרם עליהם בשל דעותיהם?

matrix200200

Active member
בוודאי

ויותר מזה האם אתה תומך בזכותם להביא את הדעות האלה בפומבי בלי לקרוא חרם עליהם בשל דעותיהם?
בוודאי
חופש הדיבור הוא דבר אבסולוטי מבחינתי.
עפי שאמר וולטר, אני מתעב את הדעות שלך אבל אלחם עד נשמתי האחרונה כדי לתמוך בזכותך להביא אותם.

השאלה האם חופש ההסתה זה דבר אבסולוטי

בוודאי
חופש הדיבור הוא דבר אבסולוטי מבחינתי.
עפי שאמר וולטר, אני מתעב את הדעות שלך אבל אלחם עד נשמתי האחרונה כדי לתמוך בזכותך להביא אותם.
על מחשבות אי אפשר לשלוט ובעקרון צריך להיות חופש דיבור וחופש הבעת דיעה, אבל כאשר הדיבור והבעת הדיעה הופכים להסתה כנגד אחרים, האבסולוטיות של חופש הדיבור עלולה לפגוע בעקרונות אחרים, כולל עקרונות החופש לחיות והשמירה על החיים.

חייבים לשים גבול כדי למנוע פגיעה של חופש הדיבור בעקרונות אחרים אבסולוטיים לא פחות.

matrix200200

Active member
הנושא נידון בעבר בבית המשפט העליון בארה"ב

על מחשבות אי אפשר לשלוט ובעקרון צריך להיות חופש דיבור וחופש הבעת דיעה, אבל כאשר הדיבור והבעת הדיעה הופכים להסתה כנגד אחרים, האבסולוטיות של חופש הדיבור עלולה לפגוע בעקרונות אחרים, כולל עקרונות החופש לחיות והשמירה על החיים.

חייבים לשים גבול כדי למנוע פגיעה של חופש הדיבור בעקרונות אחרים אבסולוטיים לא פחות.
ולדעתי התשובות שהוא נתן הן הגיוניות וסבירות בהחלט.

Bus Nerd

Active member
החוקים בארה"ב שונים מאוד מהחוקים בישראל/אירופה

ולדעתי התשובות שהוא נתן הן הגיוניות וסבירות בהחלט.
החלטה של בית המשפט העליון האמריקאי לא תקפה לגבי ישראל, אלא אם האמריקאים מתכוונים לספח אותנו מחר בבוקר (לא נראה לי שזה יקרה).

matrix200200

Active member
אם רק יכולתי, מחר הייתי מקבל התיקון הראשון (וגם השני) לחוקה

החלטה של בית המשפט העליון האמריקאי לא תקפה לגבי ישראל, אלא אם האמריקאים מתכוונים לספח אותנו מחר בבוקר (לא נראה לי שזה יקרה).
ואת כל החוקה גם.
גם את העקרונות של פעולת הבית המשפט העליון שלהם הייתי בשמחה מאמץ.
לא שוכח לרגע מה אמר כבוד השופט המנוח אנטונין סקליה על הבג"ץ הישראלי.

ומי המתנגדים הראשיים לכינון חוקה במדינת ישראל?

ואת כל החוקה גם.
גם את העקרונות של פעולת הבית המשפט העליון שלהם הייתי בשמחה מאמץ.
לא שוכח לרגע מה אמר כבוד השופט המנוח אנטונין סקליה על הבג"ץ הישראלי.
ה"ליברלים" שאתה כה חושש מהם?
(אגב, אתה יודע מהי המפלגה היחידה במדינת ישראל שהמילה "ליברלית" כלולה בשמה הרשמי?)

matrix200200

Active member
יש היום כזאת?

ה"ליברלים" שאתה כה חושש מהם?
(אגב, אתה יודע מהי המפלגה היחידה במדינת ישראל שהמילה "ליברלית" כלולה בשמה הרשמי?)
יש היום כזאת?
אם אני לא טועה, ליכוד פעם צמח ממפלגה שהיה לה "ליברלית" כחלק משמה.

מי מתנגד לחוקה?
נראה לי כולם נכון להיום.
למרות שבפועל יש לנו חוקה והיא חוקי היסוד שהאייטולות משתמשים בהם על מנת לבסס את מעמדם.

בבקשה:

יש היום כזאת?
אם אני לא טועה, ליכוד פעם צמח ממפלגה שהיה לה "ליברלית" כחלק משמה.

מי מתנגד לחוקה?
נראה לי כולם נכון להיום.
למרות שבפועל יש לנו חוקה והיא חוקי היסוד שהאייטולות משתמשים בהם על מנת לבסס את מעמדם.
בבקשה:
https://www.likud.org.il/
תסתכל גם כאן:
https://www.likud.org.il/images/huka/huka0716.pdf

matrix200200

Active member
אז צדקתי חלקית

אז צדקתי חלקית

ידעתי שזה היה בעבר רק לא הייתי בטוח שזה עדיין רשום בחוקה שלהם.

mister K

New member
לליברליזם יש גבולות

באמת?
אתה תומך בזכותי לחשוב ששחורים זה גזע נחות? (לא חושב את זה אבל לצורך הדיון*
אתה תומך בזכותי לחשוב שאיסלם זה דת הפשיזם המודרני ומוסלמים (כל שהם ולא רק "איסלמיסטים" הם מחזיקים באידאולוגיה שהיא לא יותר טובה מנאציזם של היטלר?
ויותר מזכותי זו האם אתה תומך בזכותי להביא את הדעות האלה בפומבי בלי לקרוא חרם עליי בשל דעותיי?
לליברליזם יש גבולות
הגבול מבחינתי הוא הסתה לאלימות.
כל זמן שאתה לא מסית לאלימות בכל צורה שהיא, תחשוב מה שאתה רוצה.
ברגע שהמחשבות שלך כוללות בתוכן רצון כלשהו לאלימות כלפי קבוצה כלשהי שלא עשתה לך דבר (אני לא מדבר על דעאש/חמאס וכו' שהם עצמם אלימים ולכן יש לפעול נגדם כדי למנוע אלימות), אז יש לי בעיה עם זה.

matrix200200

Active member
לא קורא לאלימות אבל רוצה לפתוח חנות שיהיה כתוב בכניסה

לליברליזם יש גבולות
הגבול מבחינתי הוא הסתה לאלימות.
כל זמן שאתה לא מסית לאלימות בכל צורה שהיא, תחשוב מה שאתה רוצה.
ברגע שהמחשבות שלך כוללות בתוכן רצון כלשהו לאלימות כלפי קבוצה כלשהי שלא עשתה לך דבר (אני לא מדבר על דעאש/חמאס וכו' שהם עצמם אלימים ולכן יש לפעול נגדם כדי למנוע אלימות), אז יש לי בעיה עם זה.
הכניסה לכלבים ו(הכנס קבוצה שאני לא אוהב) אסורה.
לגיטימי?
אתה תגנה אם קבוצת "נאורים" תבוא ותתחיל לזרוק אבנים לחנות שלי?
(לא מדבר על ישראל כמובן שבישראל הרי פתיחת חנות כזאת תגרור אחריות פלילית) אבל נניח אם הייתי גר במקום שבו זה מותר?
אתה תגנה אם יהיו קריאות לאלימות נגדי?
אפילו ברמה יותר נמוכה, אתה תומך בזכותי (אם יש לי עסק) להצהיר בפומבי שאני לא מעסיק ערבים ומבקש מהם אפילו לא לפנות?
אתה תומך בזכותי לתת הרצאות בקמפוסים על כך שאיסלם זה דת של אנשים נחותים?
כל זה בלי מילה אחת של קריאות לאלימות כמובן?
תשאל פה למעלה את Ccyclist כיצד מדינה מאוד "נאורה" שבה הוא גר סותמת פיות לאנשים שלא חושבים דברים "נכונים" ומונעת מהם כניסה לגבולותיה.

אתה באמת חושב שאיכפת לי אם תהיה תחבורה ציבורית בשבת?
הרי באמת בכיף שיהיה.
אני מפחד מהשלב הבא של ה"מאבק" של הצד שלך.
אתה יכול להבטיח לי ששם זה יגמר?
שזה לא יגיע למחוזות כמו הדברים שאני רואה באוניברסיטת ברקלי?
אתה יכול להבטיח לי שאני לא אראה כאן ביום אלימות פיזית מהצד "הנאור"?
כמו בעשרות ערים בארה"ב?
כמו בבירת צרפת?

mister K

New member
נאור אמיתי לא יזרוק אבנים לחנות שלך אבל כן יתנגד לך

לגיטימי?
(לא מדבר על ישראל כמובן שבישראל הרי פתיחת חנות כזאת תגרור אחריות פלילית) אבל נניח אם הייתי גר במקום שבו זה מותר?
אפילו ברמה יותר נמוכה, אתה תומך בזכותי (אם יש לי עסק) להצהיר בפומבי שאני לא מעסיק ערבים ומבקש מהם אפילו לא לפנות?
תשאל פה למעלה את Ccyclist כיצד מדינה מאוד "נאורה" שבה הוא גר סותמת פיות לאנשים שלא חושבים דברים "נכונים" ומונעת מהם כניסה לגבולותיה.

הרי באמת בכיף שיהיה.
כמו בעשרות ערים בארה"ב?
כמו בבירת צרפת?
וכן, אני אגנה אותך אם אני אחשוב שאתה גזען ושאין הצדקה לאלימות שלך.
לא, אני לא תומך בזכותך להרצות נגד כלל המוסלמים. זה דבר שמשתווה מבחינתי להרצאות נגד כלל היהודים. אותו הדבר בדיוק. זה נכנס מבחינתי להגדרה של הסתה לאלימות.
אני לא יודע אם איכפת לך או לא מתח"צ בשבת. אני התייחסתי למה שכתב משה אברמסקי שמצדיק את כפיית הדת שלו עלי, ואף טוען שאם אני לא מקבל אותה אז אני לא נכלל בלאומיות הישראלית.
מה שכן, אני בהחלט מכבד את זכותך הלגיטימית לכתוב שטויות. זה מתחבר לכך שממש לא הבנתי מה הקשר בין מאבקי הלא אלים למען תח"צ בשבת לבין אוניברסיטת ברקלי וממה אתה בדיוק מפחד.

matrix200200

Active member
קודם כל אתה משתמש בטיעון שקוראים לו

וכן, אני אגנה אותך אם אני אחשוב שאתה גזען ושאין הצדקה לאלימות שלך.
לא, אני לא תומך בזכותך להרצות נגד כלל המוסלמים. זה דבר שמשתווה מבחינתי להרצאות נגד כלל היהודים. אותו הדבר בדיוק. זה נכנס מבחינתי להגדרה של הסתה לאלימות.
אני לא יודע אם איכפת לך או לא מתח"צ בשבת. אני התייחסתי למה שכתב משה אברמסקי שמצדיק את כפיית הדת שלו עלי, ואף טוען שאם אני לא מקבל אותה אז אני לא נכלל בלאומיות הישראלית.
מה שכן, אני בהחלט מכבד את זכותך הלגיטימית לכתוב שטויות. זה מתחבר לכך שממש לא הבנתי מה הקשר בין מאבקי הלא אלים למען תח"צ בשבת לבין אוניברסיטת ברקלי וממה אתה בדיוק מפחד.
"no true scotsman" בוודאי שיש אנשים בצד שלך שלא בוחלים באלימות ומספרם לצערי הרב רק גדל.

אם אתה לא תומך בזכותי להרצות נגד מוסלמים אז אתה מצדיק את מה שאמרתי.
זכותי להגיד על מוסלמים כקולקטיב דברים רעים בלי לקרוא לאלימות.
איסלם זה לא תכונה שנולדים איתה ולגנות אנשים שמאמינים באיסלם זה לא שונה מלגנות אנשים בעלי אמונות שאני אישית מוצא כאמונות לא מקובלות.

הקשר בין מאבק על תחבורה ציבורית כפי שכבר אמרתי למטה זה שהוא קלף מיקוח במאבק היותר רחב בין השמרנים וליברלים במדינה הזאת, כמו שהנושא על הפלות בארה"ב הוא נושא מרכזי באותו מאבק.
גם שם אתה יכולת להגיד מה הקשר בין פרוצדורה רפואית?
אבל מה לעשות יש קשר כי שני הצדדים משתמשים באותו נושא כדי להביס את הצד השני.

אתה משליך את מה שאתה מכיר מהפוליטיקה בישראל ובארה"ב על

"no true scotsman" בוודאי שיש אנשים בצד שלך שלא בוחלים באלימות ומספרם לצערי הרב רק גדל.

אם אתה לא תומך בזכותי להרצות נגד מוסלמים אז אתה מצדיק את מה שאמרתי.
זכותי להגיד על מוסלמים כקולקטיב דברים רעים בלי לקרוא לאלימות.
איסלם זה לא תכונה שנולדים איתה ולגנות אנשים שמאמינים באיסלם זה לא שונה מלגנות אנשים בעלי אמונות שאני אישית מוצא כאמונות לא מקובלות.

הקשר בין מאבק על תחבורה ציבורית כפי שכבר אמרתי למטה זה שהוא קלף מיקוח במאבק היותר רחב בין השמרנים וליברלים במדינה הזאת, כמו שהנושא על הפלות בארה"ב הוא נושא מרכזי באותו מאבק.
גם שם אתה יכולת להגיד מה הקשר בין פרוצדורה רפואית?
אבל מה לעשות יש קשר כי שני הצדדים משתמשים באותו נושא כדי להביס את הצד השני.
הדיונים בפורום הזה.
אבל זו לא השלכה נכונה, כי בפורום הזה יש לא מעט תומכי הפעלת תח"צ מוגבלת בשבת, שבהרבה מאוד נושאים אחרים היית בקלות משייך אותם לצד שאתה מכנה "שמרנים".

הדיונים בפורום הזה בדרך כלל "נקיים" וגם צריכים להיות "נקיים" מההשפעות הרעות והלא רלוונטיות של אופי הדיונים בין הפוליטיקאים.

עצם השימוש שלך במילים "כדי להביס את הצד השני" מחטיא לחלוטין את מהות הדיונים בפורום הזה. מי הם הצדדים בפורום הזה?

matrix200200

Active member
הטיעונים שאני מביא הם חלק מהסוגיה הזאת.

הדיונים בפורום הזה.
אבל זו לא השלכה נכונה, כי בפורום הזה יש לא מעט תומכי הפעלת תח"צ מוגבלת בשבת, שבהרבה מאוד נושאים אחרים היית בקלות משייך אותם לצד שאתה מכנה "שמרנים".

הדיונים בפורום הזה בדרך כלל "נקיים" וגם צריכים להיות "נקיים" מההשפעות הרעות והלא רלוונטיות של אופי הדיונים בין הפוליטיקאים.

עצם השימוש שלך במילים "כדי להביס את הצד השני" מחטיא לחלוטין את מהות הדיונים בפורום הזה. מי הם הצדדים בפורום הזה?
הטיעונים שאני מביא הם חלק מהסוגיה הזאת.
כפי שפותח האשכול שאל, אני בעצם נתתי את תשובתי על הנושא של הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.
ללא קשר לדעתי בנושא (שגם אני תומך בהפעלה מוגבלת בשבת), אני בעצם נותן קונטקסט לסוגיה.
בלי לרדת לפסים אישיים, אני חושב שאתה צודק ויש כאלה שהם אנשים שפויים ורואים את הנושא כפי שתיארת.
אני בטוח אבל שיש גם אנשים אחרים (ואולי גם בפורום) שלא רחוקים בדעתם מקבוצות כמו "אנטיפה" ודעות אלה בהחלט מפחידות אותי ולא בגלל תחבורה ציבורית.
אחזור ואומר שאני בסה"כ מציג את הסוגייה בקונטקסט שלה שהוא יותר רחב מ"סתם" דיון על תחבורה ציבורוית.

הנה גם אתה עושה קישור בין תחבורה ציבורית בשבת לבין נושאים

לגיטימי?

הרי באמת בכיף שיהיה.
כמו בעשרות ערים בארה"ב?
כמו בבירת צרפת?
אחרים.
אשאל הפוך: האם מי שמתנגד לתחבורה ציבורית בשבת יכול להבטיח שהשלב הבא לא יהיה איסור על תחבורה פרטית בשבת?
פחדים משלבים באים יש לא בהכרח רק לצד אחד...
כבר ראינו עיר שבה גברתנים דרשו מנשים לעבור למדרכה בצד השני...

matrix200200

Active member
נכון וגם לזה אני מתנגד.

אחרים.
אשאל הפוך: האם מי שמתנגד לתחבורה ציבורית בשבת יכול להבטיח שהשלב הבא לא יהיה איסור על תחבורה פרטית בשבת?
נכון וגם לזה אני מתנגד.
אני מחזיק בדעות שמרניות שניתן לסכם במשפט מאוד מפורסם מעולם המחשוב
"if it aren't broken don't fix it"
ואם נעזוב לרגע את האמונות, יש לי בסיס רציונלי לפחד שלי.
יש במדינה שלנו מספר של איטוללות שדוגלים בדת "הנאורות" ויש לצערי יותר מדי כוח לאייטולות האלה.
רק כאשר נחזיר את האיטוללות לגודלם הטבעי אני אוכל להסכים לשינוים במאזן בין הצד ה"שמרני" ל"ליברלי".
לצערי תחבורה ציבורית בשבת נושא שממש אין לי התנגדות עקרונית אליו זה כלף מיקוח במאבק הזה.
חבל מאוד, אבל זה מה יש.
בשנים האחרונות יש הקצנה משני הצדדים וזה גם מצער, אבל אני מחזיק בדעה שהמדינה שלנו בהחלט יכולה להידרדר לדוקטטורה פאשיסטית שמאלנית.
יש גם סכנה הפוכה של תאוקרטיה שגם לזה אני מתנגד.
הכי טוב מבחינתי המצב הקיים של מאבק המתמיד בין שני הקצוות האלה.

שום גברתנים בשום עיר לא ביקשו מאף אשה לעבור מדרכה

אחרים.

סתם הסתה של סמולנים מרושעים, לא היה כדבר הזה,

זה אותה הסתה של ערוץ 10 שלפני יומיים שלח כתב (גיא הוכמן ) להראות כביכול איך חרדים בבני ברק שוברים את דגל המדינה, ולאחר שידור הכתבה ,כמה חרדים ערניים הוכיחו שזה היה מבויים ! ולא הייתה ברירה לערוץ 10 והוא פיטר אותו, לאחר הפיטורין הוא התנצל על העלילה.

אני פיקחתי לפני עשור וחצי שנים על בניין ציבורי 100 מטר מאותו שלט שביקש מנשים אולטרה חרדיות (זו שכונה אולטרה חרדית - שמבחינה תחבורתית באותם ימים, הייתה מובלעת סגורה לחלוטין ואף חילוני לא נכנס לשם, אלא אם הוא היה לדוגמה טכנאי של מכונות כביסה למשל) לא לעמוד בכניסה לבית הכנסת הגדול בשכונה, אלא לעמוד במדרכה ממול.
(בשבת הן היו באות לקחת את הילדים מבית הכנסת וביקשו מהן לא לעמוד בכניסה אלא ממול)
כל זה קרה בגלל שהאדריכל שככל הנראה לא היה מנוסה בהקמת בית כנסת, לא תכנן רחבת כניסה אלא הדלתות נמצאות מעל גרם מדרגות על הרחוב עצמו.

ומה שאתה כותב בשרשור הזה זו לא הסתה מרושעת?

סתם הסתה של סמולנים מרושעים, לא היה כדבר הזה,

זה אותה הסתה של ערוץ 10 שלפני יומיים שלח כתב (גיא הוכמן ) להראות כביכול איך חרדים בבני ברק שוברים את דגל המדינה, ולאחר שידור הכתבה ,כמה חרדים ערניים הוכיחו שזה היה מבויים ! ולא הייתה ברירה לערוץ 10 והוא פיטר אותו, לאחר הפיטורין הוא התנצל על העלילה.

אני פיקחתי לפני עשור וחצי שנים על בניין ציבורי 100 מטר מאותו שלט שביקש מנשים אולטרה חרדיות (זו שכונה אולטרה חרדית - שמבחינה תחבורתית באותם ימים, הייתה מובלעת סגורה לחלוטין ואף חילוני לא נכנס לשם, אלא אם הוא היה לדוגמה טכנאי של מכונות כביסה למשל) לא לעמוד בכניסה לבית הכנסת הגדול בשכונה, אלא לעמוד במדרכה ממול.
(בשבת הן היו באות לקחת את הילדים מבית הכנסת וביקשו מהן לא לעמוד בכניסה אלא ממול)
כל זה קרה בגלל שהאדריכל שככל הנראה לא היה מנוסה בהקמת בית כנסת, לא תכנן רחבת כניסה אלא הדלתות נמצאות מעל גרם מדרגות על הרחוב עצמו.
ומה שאתה כותב בשרשור הזה זו לא הסתה מרושעת?
אתה למעשה קיטלגת את כל תומכי התחבורה הציבורית בשבת כמתנגדי מדינת ישראל.
יותר מזה, קיטלגת אותם כמתנגדים לעקרון המשפחה "הנורמטיבית".

כנראה שרשע קיים בכל הצדדים...

מצב
הנושא נעול.
למעלה